Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Wójtowicz Milena- Wrota
Autor Wiadomość
Leonida 
Towarzysz
matka Polka ;o)

Wysłany: 2007-08-23, 16:38   [Fsy] Wójtowicz Milena- Wrota

z pewną dozą nieśmiałości podchodzę do książek o dużej objętości nieznanych mi autorów. Do sięgnięcia po tę książkę przekonała mnie recenzja innej książki owej autorki zamieszczona na tym forum.

o czym czytałam...o pewnej księżniczce, która po kilkunastu latach psychicznego niebytu zyskuje świadomość z racji dziedzicznego przejęcia WRÓT do piekieł, przez które mogła przepuszczać demony do swego świata. Jej celem staje się pokazanie Radzie doradców kto tu naprawdę rządzi-i nawet ciekawie się do tego zabiera. Wcześniej jednak przypadkowo zostaje 'uratowana' by stać się służąca na wrogim zamku.
Przez fabułę przewija się Bohater będący na poły demonem aczkolwiek stojący po stronie dobra, Czarodziejka mająca problem alkoholowy, spora gromada demonów i egzorcyści.

Powieść napisana jest z poczuciem humoru godnym Pratchetta i rubasznością Sapkowskiego.
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-08, 20:50, w całości zmieniany 2 razy  

mój status

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2007-08-23, 16:45   

O, śliczna recenzja, Leonidko! :)

Jak tylko trafię na tą książkę, to od razu dam sie przekonać... :)

Zaproszone osoby: 1

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2007-08-23, 22:51   

Nieznany napisał/a:
O, śliczna recenzja, Leonidko!

To nie recenzja.
Kilka zdań o fabule książki bez osobistych opinii ( pozytywnych lub negatywnych ) jest tylko tworem "streszczeniopodobnym", za który w każdej szkole dostaje się ZERO.

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2007-08-23, 23:17   

Jak sobie chcesz, Andrew, nie będę sie spierał, zatem...

1. Śliczny twór czekol...eee...streszczeniopodobny, Leonidko! :)
2. Andrew, liczę na to, że się teraz popiszesz przykładną recenzją tej lub innej książki i dasz sie skomentować :>

Leonida 
Towarzysz
matka Polka ;o)

Wysłany: 2007-08-25, 12:20   

andrew napisał/a:
Nieznany napisał/a:
O, śliczna recenzja, Leonidko!

To nie recenzja.
Kilka zdań o fabule książki bez osobistych opinii ( pozytywnych lub negatywnych ) jest tylko tworem "streszczeniopodobnym", za który w każdej szkole dostaje się ZERO.

no czuję się zdruzgotana :wow:

:twisted:

nigdy nie pretendowałam do tytułu magistra humanistyki, a jedynie mola książkowego :mrgreen: więc mam w nosie Twoje zero. :lol:

mój status

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2007-08-25, 14:32   

Leonida napisał/a:
mola książkowego

Tak jest!! Mole książkowe wszystkich krajów, łączcie się!! :hyhy:

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2007-08-25, 17:22   

Bardzo zabawne są Wasze odpowiedzi.
Uśmiałem się jak nigdy.

Nieznany napisał/a:
2. Andrew, liczę na to, że się teraz popiszesz przykładną recenzją tej lub innej książki i dasz sie skomentować :>

Jest ich kilka na tym forum, więc z powodzeniem możesz je "zjechać".

Leonido, być może nie mam racji ale Twa wypowiedź to raczej blurb.

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2007-08-26, 00:27   

:ot: (a co mi tam... sam sie nie zbanuję... )
Dobrze, Andrew, tak zrobię. :)

[ Dodano: 2007-08-26, 00:51 ]
Aha... no i to będzie nieprofesjonalne, ale...
Andrew tego nie napisał/a:

Diabeł przez Ciebie przemawia, Jędrku,
Więc nam tu nie mędrkuj,
Tylko pisz recenzje nowe
A my sie zabawimy w żonglerkę Twym słowem,
Bo chyba powstaną teksty... wyjątkowe.
natomiast to Andrew napisał/a:
blurb.

Andrew, wysławiaj się, bardzo Cię proszę, na tym forum w języku polskim, bo choć różnej prowieniencji, ale gromadzimy mole ksiażkowe a nie lingwistów. Owszem, mamy dział literatury obcojęzycznej, ale to nie ten. A to jest bezapelacyjnie słowo nie tylko pochodzenia angielskiego, ale nawet pochodzi od nazwiska pani Blurb a nasza wielce zacna pani Kasia mogła co najwyżej leonidować z lekka (leonidzić? to juz Tobie zostawiam, Andrew, do wyboru) a nie blurbować. :shock: :lol:

Leonida 
Towarzysz
matka Polka ;o)

Wysłany: 2007-08-26, 08:07   

andrew, jeśli każdego tak kwitujesz, kto ma 'czelność' w twym jak widzę mniemaniu, wyrazić swoja opinię (chociaż twierdzisz, że nie jest to opinia a blurb, hmmm :shock: ), no to można się spodziewać, że niewielu już ODWAŻY się cokolwiek napisać o tym co przeczytali.
Muszę Ci jednak rzec, że wielu spośród użytkowników tego forum, w tym i ja nie para się zawodowym pisaniem recenzji. Jeśli potrafisz lepiej, to zamiast mędrkować po próżnicy napisz proszę coś więcej o tej powieści. Ja się nie obrażę.
Odnoszę jednak wrażenie, że wolisz obrażać ludzi...no ale mam nadzieję ze to tylko wrażenie :)

NO, chyba, że masz do mnie coś osobiście. niestety nie mam pojęcia o co Ci może chodzić... Z resztą, mnie to raczej nie obchodzi.

Tomeczku dzięki za rycerskie stawienie czoła memu ciemiężycielowi :lol:

mój status

3masz 
Przyjaciel forum
rozleniwiony maruda

Wysłany: 2007-08-27, 21:52   

Ja też sobie pozwolę strzelić małego OT'a, a co? :mrgreen:
andrew, Twoja ostatnia wypowiedź poza ironiczną na temat postu, przyznaję - skromnego jak na recenzję (?) - to pierwsza od 2006-09-26. Jestem więc pełem podziwu dla Leonidy, że udało jej się Cię sprowokować do wypowiedzi :)

Co to za psOTy!! :x Żeby mi to było przedostatni raz!! :lol:
Nieznany

Ostatnio zmieniony przez Nieznany 2007-08-27, 22:15, w całości zmieniany 1 raz  

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2007-08-27, 22:57   

Odpowiem gremialnie.

Zaglądam tu od czasu do czasu i tak jakoś się złożyło, że trafiło na Twą, mylnie odnoszącą wrażenie o chęci obrażania Cię, Leonido recenzję.

Nieznany, sympatyczny wierszyk mi sprezentowałeś, więc postaram się czymś Ci zrewanżować.

Co do blurbu ( cóż za wstrętne słowo, podobnie zresztą jak nieznane językowi polskiemu : komputer, serial, mecz, laser, akcelerator, kineskop, tranzystor.........mam wymieniać dalej ? ), zapraszam na poniższy link, gdzie jest wyłożone co i jak ( hm, dla miłośników książek, słowo to nie powinno być aż takie obce ):

http://esensja.pl/magazyn/2001/07/iso/13_23.html

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2007-08-28, 01:30   

andrew napisał/a:
Nieznany, sympatyczny wierszyk mi sprezentowałeś, więc postaram się czymś Ci zrewanżować.

Dziękuję, nazbyt wiele sympatyczności w tym wierszu nie było. :> Nie musisz mi się rewanżować, nie o to tutaj chodzi, to tylko forma mojej wypowiedzi, czasami lubię się pobabrac w rymach... choćby nawet w tych częstochowskich.

Owszem, nie wiedziałem, że te potworki z ostatnich stron książek są nazywane blurbem i wiem, że moja ignorancja mnie nie usprawiedliwia. Jednak każdy z nas tu ma prawo do napisania recenzji takiej, jaką napisać potrafi (lepsze to, niż milczeć i sie przyglądać... juz Angole i Francuzy to przerabiali w 1939). Leonidka skorzystała z tego prawa a robiąc to zezwoliła na skomentowanie swego tekstu.

Co powyższym uczyniliśmy.

A swoją drogą... cieszę się, Andrew, że Leonida zmusiła Cię do upublicznienia swoich opinii. To forum nieco podupadło i to jest fakt :> ale nie bywałeś tu ostatnimi czasy nazbyt często i wogóle sie nie wypowiadałeś. Może nie znalazłeś tematu dla siebie?? Zapraszam, to forum stoi otworem (drzwi ukradli :> ) i dla Ciebie, nie daj sie prosić - zaglądaj tu czasami i niekiedy coś napisz. A zwłaszcza recenzje będą mile widziane, bo to deficytowy towar a Twój jest wysokiej jakości. :roll:

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2007-08-28, 22:36   

Nieznany napisał/a:
Leonidka skorzystała z tego prawa a robiąc to zezwoliła na skomentowanie swego tekstu.

Co powyższym uczyniliśmy.

Dokładnie tak :)

Nieznany napisał/a:
nie daj sie prosić - zaglądaj tu czasami i niekiedy coś napisz

To w dużej mierze zależy od stałych bywalców tutejszego forum. Ja, związanym będąc duchowo i w dużej mierze fizycznie z innym, odezwę się raczej wtedy, gdy coś mnie poruszy.
Podyskutować lubię, a Ci co mnie ciut znają wiedzą, że odzywam sie głównie w tematach książkowych.

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2008-09-12, 23:52   

Wreszcie przeczytałem "Wrota". :) I tak - bezapelacyjnie jest to lektura lekkiej proweniencji, czytadło i basta. A skoro tak, to powinna się charakteryzować pewnymi prawami - być lekka, szybkostrawna i przyjemna w odbiorze. A tu zonk. Owszem, ciężka nie jest, ale nie zawsze czytało mi się ją dobrze. Że tak powiem... jak na lekką książkę była chwilami przyciężkawa, zwłaszcza na początku. Z czasem niby akcja się rozkręcała... ale też nie było zbyt szybko. Autorka, zwana przeze mnie wszem i wobec Milenką (z jakiegoś powodu wszyscy Ją zdrabniają, taka karma ;) ), usiłowała chyba napisać lekką książkę na poważnie, więc tak, to się Jej udało.

Dużo zależy od tego, czy "Wrota" czyta się jako pierwsze, czy już po "Podatku". Tamta książka spełnia wszystkie wymienione wcześniej przesłanki lekkiego czytadła, a do tego jest przezabawna i "dzieje się" w tempie InterCity. A tu przyspieszamy i zwalniamy, Autorka każe nam się czasami namyślić... a potem kapkę odpuszcza. I git, ale pod względem lekkości z "Podatkiem" przegrywa. Ta książka jest zwyczajnie INNA. Dodam, że nie czytałem "Załatwiaczki", więc pełnego poglądu na literackie płody Milenki wydane w postaci książek nie mam (bo poza tym było sporo opowiadań plus kilka artykułów dla prasy i wiele recenzji).

I ta inność "Wrót" jest dobra.

A co z fabułą, bohaterami? - pewnie zapytacie. Cóż, sprawa prosta w swym natłoku trudności - z pokolenia na pokolenie dzieci dostają po jednym z rodziców ciekawy "prezent". Wrota do piekieł w głowe. Które się czasami otwierają a po drugiej stronie zazwyczaj czyhają niezbyt milusie stworki. Po TEJ stronie też - demony łażące po naszym świecie trzeba wpuścić na tamtą stronę, przez Wrota, czyli ciało "właściciela". W tym wypadku to Salianka, córka zmarłego pana Twierdzy. Oj, ma ona z tą "przypadłością" kłopotów... A do tego te niemiłe niespodzianki... Zdecydowanie - bohaterka "Wrót" nie lubi niespodzianek.

Co by tu jeszcze... a - ocena.

Cóż... z sympatii dla Autorki: 4+/6

PS. Na początku lata tego roku ukazały się "Wrota 2". Gdy dotrę do nich opowiem Ci, drogi Czytelniku, jak było.

Odpowiedz do tematu