Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Bradley, Marion Zimmer - Mgły Avalonu
Autor Wiadomość
matimio 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-08-06, 21:16   [Fsy] Bradley, Marion Zimmer - Mgły Avalonu

Odezwijcie się wszyscy, którzy przeczytaliście!!!!!!!!

Ludzie toż to jest dział recenzje. Takie teksty jak ten powyżej to można w SB zamieścić. Jessica jeżeli czytałaś to proszę zamieść chociaż kruciutką recenzję, bo inaczej to będzie martwy topik
derbullaw
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 11:27, w całości zmieniany 2 razy  

jessica 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-08-23, 23:29   

ja czytalam, i to nie raz :) to moja ulubiona ksiazka z zakresu legend arturianskich. a o co chodzi?

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-11-24, 22:37   

Pierwsza przeze mnie przeczytana powieść fantasty. Podobno nie powinno się ją brać na pierwszy ogień, przy pierwszym kontakcie z tego typu literaturą, ale zaryzykowałam. I nie żałuję. Czytałam kiedyś, że przepadamy za książkami, które po części odpowiadają naszej osobowości. Bardzo wiele z tej książki, jej atmosfery i charakteru opisanego świata jest we mnie.
Tłem całej historii jest walka dwóch religii: Bogini i Chrystusa. Na kartach książki oglądamy kilkanaście lat przemian, walk o ludzkie dusze, o kształt Państwa i władzę. Świat przedstawiony przez Bradley, będzie chyba najlepiej odbierany przez kobiety, bo to one są osią całej akcji. Jakby na przekór dzisiejszemu światu, to one rządzą ludzkimi umysłami i losami, bez wahania, jednym silnym posunięciem przestawiając pionki na planszy życia.
Igrania, Morgiana, Viviana oraz przeciwstawiona magicznym Paniom – chrześcijańska Gwenifer. Wszystko wplecione w przez dwór króla Artura i historię Okrągłego Stołu.
Bardzo ciekawie przedstawiono charakterystykę obu religii: fanatyczną ślepotę chrześcijaństwa i podporządkowaną planom Boginii wiarę Starego Ludu. Walki obu religii toczą się w ludzkich sercach, na zamkach, w miastach, podczas rozmów, przeważając raz w jedną, raz w drugą stronę.
Cały czas podczas czytania, miałam wrażenie, że to ode mnie zależy zakończenie książki, że to ja decyduję o tym która z nich wygra.
Całość bardzo przyjemna, pisana łatwym, przystępnym językiem sprawiającym, że można czyta się bez znużenia, bez potrzeby oderwania się.
Generalnie – polecam do połknięcia.
Moja ocena: 9/10

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-11-27, 18:29   

myshorek napisał/a:
Generalnie – polecam do połknięcia.

No to może się w końcu skuszę. Dotychczas jakoś nie bardzo się składało.
Na razie próbuję przejśc przez wybranego na zlot Stachurę ( powiem wam w sekrecie, że to nie jest podobne do żadnej literatury ) ale wszystko na to wskazuje, że całego nie zmogę :(

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-11-27, 19:53   

Zrobię znów OT i mnie karramba zabije (skasuj to potem plizzz).
Andrew jeśli nie umiesz przebrnąć przez książkę, to:
a) zwróć się do qdoja
b) nie czytaj jak leci, ale z każdego akapitu wynotuj słowo przewodnie (wolność, miłość, życie) i sformuuj swoje przemyślenia na takie tematy. Omawiać przecież można to, co każde z nas pod takimi pojęciami rozumie, niekoniecznie muszą to być rozważania o treści książki.

Za trzy dni, myshko, za trzy dni :)
Karramba

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-11-27, 20:13   

myshorek napisał/a:
nie czytaj jak leci

:ot: Na dziś wybrałem ze dwa cytaty, o których ewentualnie mogę z Wami pogadac. Resztę chyba sobie daruję. Sorki mysha, ale ten facet to jakiś popieprzony pseudofilozof.. Wolę Spinozę czy nawet Hegla ale ten gośc.....szerokiej drogi (beze mnie)

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-11-27, 20:41   

Nie przepraszaj mnie, bo to nie moja książka. Miałam wybrać książkę, to wybrałam. Jeśli thana ma ją jako lekturę to tym lepiej, bo może coś z tego skorzysta. Nie będzie źle, trzeba umieć rozmawiać nie tylko o tych dobrych książkach :wink:

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2008-10-14, 20:01   

Świat ukazany w Mgłach Avalonu jest malowniczy, bogaty, ciekawy, niejednoznaczny. Autorka, posługując się pewnymi stereotypowymi typami kobiet, stworzyła ciekawą galerię postaci. Dodatkowo sama historia (legendy arturiańskie) jest nam znana z wielu innych trawestacji, więc łatwo można dać się porwać wizji pani Bradley. Mnie bardzo zaciekawiła i dostarczyła dużo przyjemności. Niestety o innych częściach cyklu nie mogę powiedzieć tego samego.
Dodam, że nie czytuję wiele fantasy, a z czystym sercem mogę polecić książkę "głównonurtowym" czytelnikom.

Odpowiedz do tematu