Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] Pilipiuk Andrzej - Droga do Nidaros
Autor Wiadomość
karla616 
Dziekan
z Podmroku

Wysłany: 2008-04-20, 10:29   [Fan] Pilipiuk Andrzej - Droga do Nidaros

wydawnictwo: fabryka słów
data wydania: marzec 2008
liczba stron: 400
oprawa: miękka
cena: 29.99

Cytat:
Zapinamy pasy. Biuro Podróży Pilipuk Travel zaprasza na kolejną wyprawę w czasie i przestrzeni. W programie: survival na lądzie i morzu, akcja do utraty tchu.

Tak głosi reklama z tyłu książki. Pozwoliłam się więc porwać na tę egzotyczną wyprawę. I co otrzymałam?
Zaczynamy niezbyt przyjemnie – koniec świata, obcy oferujący życie w zamian za wieczną niewolę, w końcu gadającą łasicę, na dodatek mechaniczną. Pilipiuk wali z grubej rury, trzeba się mocno trzymać, żeby nie wypaść z rozpędzonego wagonika, jakim jest lektura tej książki. Później zwalniamy, zaczynamy w końcu powoli rozumieć, co się dzieje. Przynajmniej w większości, bo wszystkich odpowiedzi na nurtujące nas pytania nie dostaniemy na tacy. I chwała autorowi za to.
Poznajemy Norwegię zupełnie inną od tej, do której przywykliśmy. Trafiamy prosto w środek XVI wieku, na dodatek do miejsca, gdzie diabeł mówi dobranoc. Jak w tym zimnym, ponurym i okrutnym świecie ma przeżyć wychuchany nauczyciel informatyki? Ba, nie tylko przezyć, ale wykonać tajemnicze zadanie zlecone przez łasicę? Tego dowiadujemy się z dalszej lektury. Po raz kolejny sprawdza się też znana od lat prawda, że potrzeba jest matką wynalazku.
Książka jest z pewnością warta przeczytania. Lekki styl pisania i niewymuszony humor sprawiają, że ”Droga do Nidaros” jest świetną alternatywą dla tasiemcowatych seriali czy kolejnych show z udziałem gwiazd. Niestety jest też drugie dno – autor zamierza wydać dwa, a być może i trzy tomy z tego cyklu. Powód oczywiście jasny i klarowny – finansowy. Traci jednak na tym książka. Gdyby wyciąć trochę niepotrzebnych epizodów i umieścić całą historie w powiedzmy 500 stronicowym tomisku, byłoby znacznie ciekawiej. Akcja nabrałaby tempa, a tak niestety miejscami się ciągnie. Trzeba jednak oddać sprawiedliwość autorowi – nawet tzw. wypełniacze stron, nic nie wnoszące do fabuły, czyta się przyjemnie.
Moja ocena 7,5/10. Książka przypadła mi do gustu na tyle, że zamierzam kupić drugi tom, który ma się podobno ukazać jeszcze w tym roku.
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 17:18, w całości zmieniany 1 raz  

tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2008-12-14, 09:35   

Dobrze się czyta (jak zawsze zresztą u Pilipiuka), szybka akcja, ale to tylko czytadło - rozrywka w czystej postaci - przeczytać , zapomnieć, ale wolny czas przy niej zleci szybko
Mnie również na tyle zaciekawiła że zabrałem się za tom drugi, ale nie wiem czy go skończę...
oceniłbym na 3/6

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2008-12-14, 16:29   

Czytałem i mam bardzo mieszane wrażenia. Najpierw pozytywy - czyta się to przyjemnie, akcja jest szybka, a bohaterowie sympatyczni. Do negatywów zaliczyć trzeba sporo błędów logicznych, jakie autor popełnił. Zwłaszcza denerwujące jest zawiązanie akcji sprawiające wrażenie wręcz niechlujstwa intelektualnego, napisanego na kolanie w ciągu 2 minut. Tak jakby całe tło akcji miało być tylko tandetną dekoracją dla części przygodowej. Nie wchodzę w szczegóły, by nie psuć nikomu zabawy, ale w razie zainteresowania - chętnie uszczegółowię moje zarzuty.

karla616 
Dziekan
z Podmroku

Wysłany: 2008-12-14, 17:34   

pyton napisał/a:
Zwłaszcza denerwujące jest zawiązanie akcji sprawiające wrażenie wręcz niechlujstwa intelektualnego, napisanego na kolanie w ciągu 2 minut. Tak jakby całe tło akcji miało być tylko tandetną dekoracją dla części przygodowej.

Z tego co wiem tło akcji, przynajmniej to historyczne, zostało oddane dość wiernie, podobnie zresztą jak cały "świat przedstawiony". Chętnie zapoznam się z resztą twoich opinii. Zawsze możesz użyć opcji
Spoiler:
:)

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2008-12-16, 13:54   

Pisząc o tle akcji miałem na myśli tło początkowych zdarzeń - upadek meteorów zbudowanych z antymaterii i jego skutki. To bzdura z astrofizycznego punktu widzenia - nikt nigdy nie widział w kosmosie antymaterii w skupiskach większych niż pojedyncze antyprotony. Do wymazania ludzkości z powierzchni Ziemi w zupełności wystarcza pojedyncza kometa.
Druga sprawa - seria wybuchów w atmosferze i na powierzchni ziemi daje wg autora stroboskopowe błyski i podgrzanie atmosfery o 20-30 stopni. Nie ma żadnych fal uderzeniowych! To kompletny nonsens.
Sprawa trzecia - przerzut bohaterów do przeszłości to paradoks dziadka, o którym autor chyba nic nie wie i nie chce wiedzieć.
Podsumowując - autor poszedł po linii najmniejszego oporu w opisywanych spraw, choć stworzenie ich wersji zgodnej z fizyką i zdrowym rozsądkiem wcale nie było by trudne. Dla większości czytelników to pewnie drobiazgi, dla mnie - dowód niechlujstwa autora.

karla616 
Dziekan
z Podmroku

Wysłany: 2008-12-16, 19:25   

pyton napisał/a:
Dla większości czytelników to pewnie drobiazgi, dla mnie - dowód niechlujstwa autora.

No fakt. Ja się na fizyce nie znam ni w ząb i uwierzyłabym we wszystko. Nie zwróciłam zresztą nawet uwagi na te "szczegóły". Ale przyznaję, że jak trafię na jakiegoś swojego konika i widzę, że autor olał sprawę to wyzwalają się we mnie mordercze instynkty :twisted:

Odpowiedz do tematu