Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Kay, G.G. "Tigana"
Autor Wiadomość
algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2008-02-23, 17:38   [Fsy] Kay, G.G. "Tigana"

Początek końca zbliżał się nieubłaganie. Wiedział o tym, gdy patrzył na ogniska po drugiej stronie rzeki. Nie spodziewał się jednak, że będzie to tak straszne. Na gruzach księtwa, wśród rozbitych wież i podbitych ludzi została garstka tych, co nie mogą się pogodzić z klęską i zapomnianą przez prawie wszystkich nazwą...Tiganą....

Książka o trudnych wyborach, wielkich namiętnościach i ogromnej miłości do ziemi przodków i wszystkiego tego co teraz zostało utracone.

Szybko rozwijająca się akcja, ciekawi bohaterowie, oraz całkiem nowy interesujący świat ze swoimi wierzeniami to jedne z wielui atutów książki.

Wciąga niebezpiecznie łatwo i szybko, sprawia, że zapomnisz o wszystkim, póki nie skończysz. Na szczęście lub nieszczęście ani się obejrzysz, a przewracasz ostatnią stronę z przekonaniem, że książka powinna być dłuższa

Polecam fanom fantastyki, ale i nie tylko, również tym, którzy lubią przepiękne epickie opowieści pozwalające na zapomnienie o troskach dnia codziennego.

Przenieś się w świat Tigany i daj się porwać, a nie pożałujesz!

Jak dla mnie 6/6
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 13:18, w całości zmieniany 1 raz  

karla616 
Dziekan
z Podmroku

Wysłany: 2008-02-23, 18:51   

Zgadzam sie z oceną w 100% :ok:
Mnie najbardziej urzekli bohaterowie powieści- "dopracowani" w najdrobniejszych szczegółach, wielowarstwowi. Targani sprzecznymi uczuciami, wątpliwościami-jak w prawdziwym świecie. Poza tym nawet ci "źli" pokazani są również ze swojej lepszej strony. Jak dla mnie jest to ogromna zaleta-autor nie narzuca czytelnikowi punktu widzenia, pozwala samemu zdecydować, z którymi postaciami będzie sympatyzował, a z którymi nie.
Dodam, że książka nie należy do cienkich, ale mimo to faktycznie za szybko się kończy :)
6/6
Ostatnio zmieniony przez karla616 2008-12-18, 14:39, w całości zmieniany 1 raz  

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2008-12-18, 14:14   

Ja również jak najbardziej zgadzam się z oceną algree. Kay stworzył zachwycającą opowieść a jego bohaterowie są wspaniale dopracowani, na co zwróciła już uwagę Karola. Zatem: świetnie narysowani bohaterowie, sprawnie tocząca się fabuła... co tu dużo pisać - bardzo dobra książka!

To jest zasłużone 6/6. :D

Zaproszone osoby: 1

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2008-12-18, 15:22   

Świetnie się czyta wciąga i w zasadzie dobrze prawią ci wyżej niemniej żecz jest o rewolcie , czy wyzwoleniu jak nie popiepszyłem :) i od strony ekonomi politycznej, realizmu dokonań, z cudami czy bez poziom gimnazjalno harcerski. bochaterowie sympatyczni ale , czy dopracowani jako lidzie?

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2008-12-18, 16:23   

pajk napisał/a:
Świetnie się czyta wciąga i w zasadzie dobrze prawią ci wyżej niemniej żecz jest o rewolcie , czy wyzwoleniu jak nie popiepszyłem
Nie popie...ee.. no cóż, napisałeś dobrze. :P

pajk napisał/a:
od strony ekonomi politycznej, realizmu dokonań, z cudami czy bez poziom gimnazjalno harcerski
Nie, chyba jednak nie do końca. Książka Kaya to niekoniecznie przygodówka, choć za taką może uchodzić - dążenie do odzyskania własnej tożsamości dzięki odzyskaniu swojego miejsca na Ziemii to niekoniecznie jest akcent skierowany do gimnazjalistów - choć kto to wie, dzisiejsi gimnalzjaliści są oczytani jak diabli, idzie nowa jakość... ale mniejsza o to. Kay maluje w "Tiganie" obrazy farbami emocji z dodatkiem pewnej linii dobrego humoru a to mnie urzekło i już.

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2008-12-18, 22:55   

Nieznany napisał/a:
Kay maluje w "Tiganie" obrazy farbami emocji z dodatkiem pewnej linii dobrego humoru a to mnie urzekło i już.

--I na to zgoda . jest urzekające toto :) Ale intelektualnie to Usamański Sitcom, z patriotyzmem posła pc Suskiego (najmłodszy członek) AK :) urodzony w 54- 57 gdzies :)

karla616 
Dziekan
z Podmroku

Wysłany: 2008-12-19, 08:12   

Czyli uważasz, że książka jest po prostu... naiwna?

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2008-12-19, 16:06   

karla616 napisał/a:
Czyli uważasz, że książka jest po prostu... naiwna?

--Powiedzmy że to by była przesada :) nie we wszystkich aspektach :)

-Bochaterowie są żeczywiście..... jak to ując? hm... z punktu widzenia psychologi itp.
czyli rozwazani jako jednostki wchodzące w interakcje z innymi jednostkami sa ok i bardzo fajni.
-Natomiast jak pisałem, to też historia społeczna i tu kicha. Książka mi sie bardzo podobała , jak nieomal wszystkim . Dobrze jednak wiedzieć co w niej jest świetne, a co niekoniecznie :)
Książki fantazy , nie mają wartości poznawczej faktograficznej , tym wiekszą wage przykłada sie,( jesli "wogle" rozważac je jako literature) do autentyczności i spujności wewnetyrnej sytuacji , bo to może im nadać znaczne, wartości poznawcze i uczynic je literaturą, w pełnym tego słowa znaczeniu.
-W warstwie społeczno-polityczno-ekonomicznej jest dziecinnie naiwna, ale tylko w tej i to chyba nie był punkt cięzkości zainteresowań autora, więc mój krytycyzm ma znaczenie w sumie, marginalne. Chodzi tylko o to by nie popadać w dziki zachwyt , nad wszystkim, przenosząc zalety , na obszar gdzie ich nima :)

---Jeny jaki ja durnowaty!!!!!!!!!! :) --se Ona walneła, jedno nabucone :) zdanko, a ja elaborat pisze jak w Tygodniku Powszechnym :) :)

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2008-12-19, 16:32   

pajk napisał/a:
Książki fantazy , nie mają wartości poznawczej faktograficznej , tym wiekszą wage przykłada sie,( jesli "wogle" rozważac je jako literature) do autentyczności i spujności wewnetyrnej sytuacji , bo to może im nadać znaczne, wartości poznawcze i uczynic je literaturą, w pełnym tego słowa znaczeniu.

Zgadzam się z tym. Fantasy nie aspituje do literatury faktu i z całą pewnością "Tigana" tego nie robi. Ale właśnie to jest w niej dobre - poza bajaniem jest tam sporo ciekawych wątków nadających książce spójności, gdzie aspekt wykorzystania magii i dążenia do odzyskania utraconego kraju z jednej strony łączy się z charakterologią przywództwa czy nawet tyranii z drugiej strony... oczywiście to wszystko podane w niewielkich dawkach, bo to nadal musi pozostać fantasy. :)

pajk napisał/a:
---Jeny jaki ja durnowaty!!!!!!!!!! --se Ona walneła, jedno nabucone zdanko, a ja elaborat pisze jak w Tygodniku Powszechnym :)
Karla ma to w sobie, to wrodzony dar. :D

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2008-12-19, 18:13   

Nieznany napisał/a:
Zgadzam się z tym. Fantasy nie aspituje do literatury faktu i z całą pewnością "Tigana" tego nie robi.

--Jeny jak ty mnie wnerwiasz !!!! :) usiłujesz wydymac bez mydła :) Wykrecasz wypowiedż nieomal bezśladowo, dokładając nieomal perlowski stek komunałów:

Nieznany napisał/a:
......aspekt wykorzystania magii i dążenia do odzyskania utraconego kraju z jednej strony łączy się z charakterologią przywództwa czy nawet tyranii z drugiej strony.....
...........-nadal pozostając wiernym lini Parti :) mozna by dopisać.

---Zaokrąglacz!!!!!!! ....w swoją strone :)

Zgadza sie!!! !!!!!!!!....- A G.......o!! -- nic nie mówiłem o literaturze faktu!!!

Ksiązka może byc "prawdziwa" bez faktów , jesli nie jest , jest czystą rozrywką jak, słuchanie "jak anioła głos" gra w piczi polo" czy pchełki i jej dobroć mierzy sie tylko ilościa zajetego czasu, i natężeniem emocji - to jest całkowicie porównywalne z LSD, i heroiną.

-Tigana jest "prawdziwa" częściowo !!! O tyle ciekawie , że w wiekszości tego czym sie zajmuje bardzo, a w części mniejszej , ale istotnej zupełnie dziecinna :)

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2008-12-19, 19:09   

pajk napisał/a:
--Jeny jak ty mnie wnerwiasz !!!!
Przynajmniej nie jesteś obojętny. :P

pajk napisał/a:
Wykrecasz wypowiedż nieomal bezśladowo, dokładając nieomal perlowski stek komunałów:
Miałem nadzieję, że odpowiedz na ten stek komunałów. :lol: Jasne, że zaokrąglam w swoją stronę! Ja też chcę swojego kawałka pierzynki. :twisted: (pierzynki... to się rymuje z linki... mniejsza o to)

pajk napisał/a:
Ksiązka może byc "prawdziwa" bez faktów , jesli nie jest , jest czystą rozrywką jak, słuchanie "jak anioła głos" gra w piczi polo" czy pchełki i jej dobroć mierzy sie tylko ilościa zajetego czasu, i natężeniem emocji - to jest całkowicie porównywalne z LSD, i heroiną.
Jeżeli napiszę, że się zgadzam, to sam sobie dasz bana :?: :oops:

Już nie nerwujsja, Pajku. :D Idź weź kropelki...

:)

Odpowiedz do tematu