Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] Butcher Jim - Cykl "Akta Dresdena"
Autor Wiadomość
shimatta 
Docent
Już mgr inż.!

Wysłany: 2009-03-20, 09:58   [Fan] Butcher Jim - Cykl "Akta Dresdena"

Cytat:
Harry Dresden jest najlepszy w swoim fachu. A właściwie jedyny w swoim fachu – maga-detektywa, policyjnego konsultanta, speca od paranormalnych zbrodni. Łatwo go znaleźć - jest jedyną osobą figurującą pod tytułem "mag" w książce telefonicznej miasta Chicago.

Harry jako jedyny mag w Chicago ma wieczne problemy natury finansowej. Ciągnie się za nim także widmo przeszłości oraz strażnik Morgan. Jako dżentelmen "starej" daty nie potrafi odmówić kobiecie pomocy często pakuje się w kłopoty. "Upór głupiego", który go charakteryzuje także nie pomaga. Dresden, a właściwie jego porównania, odpowiedzi i myśli są pełne humory i ukrytego sarkazmu, rozbawiające i świetnie pokazują sytuację. A jego zdolność do tworzenia sobie wrogów dodatkowo rozkręca akcję.
Cykl jest ze sobą powiązany, a sytuacje następują kolejno po sobie. Jednak nawet jeśli zacznie się od piątego tomu, powinno zrozumieć się zarys sytuacji - Jim Butcher w każdy tom wplata charakterystykę/przypomnienie postaci i krótki (wzmiankowany) opis "co się wydarzyło". Dzięki temu nawet jeśli były długie przerwy między jedną częścią a drugą czytelnik jest wstanie czytać bez problemów z pamięcią.

Ocena: 6/6. Czytam dopiero czwarty tom (kończę), ale już teraz mogę dać maksa. Dawno nie trafiłam na książkę, która by mnie porwała w takim stopniu. Czytam ją bez przerwy, nawet idąc ulicą ;)
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 11:19, w całości zmieniany 2 razy  

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2009-03-20, 12:24   

shimatta napisał/a:
Ocena: 6/6.
Shimi a ty czytałaś Chandlera coś ?
-"Akta..." nawet fajnie sie czyta jedną zaliczyłem i pewnie jeszcze poczytam Ale 6/6?
To wyglada jak by wzioł chandlera i jeszcze ze dwu wielkich czernego kryminału tamtych czasów i zwyczajnie domieszał magi na kilogramy , nie jest ona tam zupełnie potrzebna , to tylko przyprawa do smaku , bo akurat dziś wszyscy mają na to apetyt wielki. Detektyw mag jest żywcem skopiowany z Chandlerowskiego i troszke przesolony , bo dosypując magi , nie zrezygnował z orginalnego przepisu i ani grama orginalnych przypraw. Ciągłe "obrywanie po mordzie " w wypadku maga, troche mnie jednak smieszy . O rginał miał ponad 180 wzrostu, silne pieści, rewolwer , urok osobisty, inteligencje.... I ciągle obrywał i troche zawsze było mi go , żal. teraz ma jeszcze magie i nadal obrywa? człowiek sie zastanawia , że może on lubi , dostawac w morde ? Zło !! z którym sie zmaga wydaje się jakieś takie rachityczne , że powinien je załatwic splunieciem.
-Nie moge go oddzielic od starego detektywa Marlowa mniejwiecej bo kopia jest zbyt dokłana . Lubie Chandlera to czytam troche jak fan-fika :) , ale jednak z przyjemnoscia :)

shimatta 
Docent
Już mgr inż.!

Wysłany: 2009-03-20, 12:46   

:shy: Nie czytałam Chandlera. Właściwie - nie czytuje książek detektywistycznych ( i pokrewnych... choć w gimnazjum czytałam "Trzech detektywów" :D ). Tą książkę poleciła mi (oki. Podsyłała co rusz fragmenty i w końcu mnie wciągnęła) znajoma dlatego ją czytam. A 6/6 stąd, że... :mysli: ... nie pamiętam książki, którą bym wyciągnęła i czytała idąc. Ta jest pierwszą (mówię, o ile mnie pamięć nie myli).
A skoro polecasz Chandlera, to skądś go odkopię i przeczytam ;)

InterSix 
Przyjaciel forum
Pomarańczowa Furia

Wysłany: 2009-03-20, 17:03   

Pytanko : serial na podstawie ksiązki nakręcon był ?

Bo serial mi smakował...

Tako i knigi bym przyswoił - Dzieki za podpowiedź i polecenie - a Chandlera namietnie rozczytywałem. :D

shimatta napisał/a:
im Butcher w każdy tom wplata charakterystykę/przypomnienie postaci i krótki (wzmiankowany) opis "co się wydarzyło". Dzięki temu nawet jeśli były długie przerwy między jedną częścią a drugą czytelnik jest wstanie czytać bez problemów z pamięcią.

A czy to aby nie wku... denerwuje jak sie czyta cięgiem one by one ??
to markotny kocur jest

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2009-03-20, 19:23   

:ot:
InterSix napisał/a:
Coś w tym stylu juz parę razy czytałem i mnie wpieniało. Pierwszy raz chyba w cyklu "miecz Shannary" T. Brooksa a ostatnio w "Gildii Czarnego Maga" pani Canavan. Oj, to bywa wpieniające, choć z drugiej strony trzeba docenić fakt, że mimo wszystko między wydaniem kolejnych tomów mija kilka chwil i autor(ka) chce przypomnieć wcześniejsze wydarzenia. :) Byleby to tylko nie zajmowało ćwierć kolejnego tomu. :/

Koniec :ot:

A ontopicznie: skoro shimmy poleca, to może i ja sięgnę po te książki. <zapisuje je na long list "do przeczytania">

Zaproszone osoby: 1

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2009-03-20, 21:27   

pajk napisał/a:
Ale 6/6?

W zasadzie zgadzam się w całości z postem pajka, a w szczególności ze zgrozą podchodzę do maksymalnej oceny. Jeśli to "dziełko" ma 6/6 to gdzie można będzie umieścić pozycje odległe ( na plus) od tego czegoś o lata świetlne ?

Chandlerowska drwina i ironia doprawiona sarkazmem niekoniecznie musi mi się podobać w gorszym ( o wiele ) wykonaniu. O ocenie przez grzeczność nie wspomnę.

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2009-03-20, 22:22   

shimatta napisał/a:
A skoro polecasz Chandlera
Polecam nie polecam , tyle że to autentyk , grama magi tam nima , za to dialogi , powiedzonka ... no cóz troche za andrewem jesli to 6/6 to tam chyba 66/6 i juz mamy liczbe besti :)
-Bez czarów moze ci sie czasem nie podobać , czort wie ? :) Ale w detektywie chandlera się zawsze wszystkie baby kochały , na zabój to może bedzie , bo tem mag to tylko fajny, ale cień tamtego :)

shimatta 
Docent
Już mgr inż.!

Wysłany: 2009-03-22, 09:31   

Cytat:
Pytanko : serial na podstawie ksiązki nakręcon był ?
Bo serial mi smakował...
serial jest bardzooooo luźno powiązany z książką. W sumie... to są same odstępstwa :P
Cytat:
Jest. I to bardzo, zwłaszcza jeśli czyta się tom za tomem. Ale jakbym miała... jakiś czas przerwy, to to było by błogosławieństwem, gdyż łatwiej przebrnąć przez skróconą charakterystykę niż przez poprzednią część :P
andrew - masz rację. Ale mówię - to jest pierwsza książka (prawda. Nie czytałam tyle ile bym chciała :( ), którą czytam idąc. Dlatego ma maksa. Może kiedyś to zmienię, nie wiem.
Cytat:
Bez czarów moze ci sie czasem nie podobać , czort wie ? :)
magia/brak magii mi nie przeszkadza. Czytam wszystko (raz nawet harlegina :shy: Ale to dlatego, że nie miałam już CO czytać na wakacjach :/ ) więc sięgnę. Wspomniani TD byli jedną z pierwszych książek które zaczęłam czytać sama z siebie, nie z przymusu lektur więc do książek detektywistycznych mam pewien sentyment (pamiętam jeszcze, że czytałam Arsen Lupin też mi się podobał... więc sięgnę po Chandlera na bank :) )

InterSix 
Przyjaciel forum
Pomarańczowa Furia

Wysłany: 2009-03-26, 10:26   

Oczywiscie nie byłbym sobą nie bedąc upierdliwym. Oczywiscie nie chodzi mi o otwierający temat post, tylko o naszych rodzimych wydawców.

BackupStorm FrontFool MoonGrave Peril
0. Backup (2008) - (nie wydano)
1. Storm Front (2000) - Front Burzowy
2. Fool Moon (2000) - Pełnia księzyca
3. Grave Peril (2001) - Upiorne Zagrożenie

Summer KnightDeath MasksBlood RitesDead Beat
4. Summer Knight (2002) - Rycerz królowej
5. Death Masks (2003) - Smiertelne maski
6. Blood Rites (2004) - (nie wydano)
7. Dead Beat (2005) - (nie wydano)

Proven GuiltyWhite NightSmall FavorTurn Coat
8. Proven Guilty (2006) - (nie wydano)
9. White Night (2007) - (nie wydano)
10. Small Favor (2008) - (nie wydano)
11. Turn Coat (2009) - (nie wydano)
to markotny kocur jest

shimatta 
Docent
Już mgr inż.!

Wysłany: 2009-03-26, 10:30   

Ha :!: Wiedziałam. Skończyłam czytać 5 tom i stwierdziłam ******** Bo mi urwało jakby w połowie :/ Teraz wiem już dlaczego. Ehh, trzeba będzie zainwestować w słownik angielskiego (vel. odkopać go w pokoju) i przeczytać.
Dzięki InterSix za posta - wiem już co będę robić w weekend - przekopywać się przez źródła żeby znaleźć resztę :wink:

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2009-03-26, 14:19   

shimatta napisał/a:
sięgnę po Chandlera na bank
Siegnij bo warto :) , pewnie ulubienie ci zostanie i tak :) też mam kilka ksiązek , no nieco wtórnych :) , które przeczytałem jako pierwsze , z zaangażowaniem ....... :) i mimo, że teraz widze, że sa dośc słabe , to lubie do nich wracac, bardziej niz do wzorców :)

Lena 
Przyjaciel forum
Panna Nikt

Wysłany: 2009-03-26, 14:29   

Aż się boję powiedzieć, że chyba mam jednego Chandlera w podręcznej biblioteczce, bo shim mnie napadnie...
Lecz biedny jestem: me skarby - w marzeniach,
Więc ci rzuciłem marzenia pod stopy;
Stąpaj ostrożnie, stąpasz po marzeniach.

W.B.Yeats

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2009-04-27, 23:28   

Sprawdzone info dla kotowatych, cholerkowatych i inszych molowatych - Amber odpuszcza, więc w 2010 roku Wydawnictwo MAG zaczyna publikować Akta Dresdena w swoim własnym tłumaczeniu. :D

Zaproszone osoby: 1

Odpowiedz do tematu