Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Piekara Jacek "Charakternik"
Autor Wiadomość
Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2009-05-15, 00:01   [Fsy] Piekara Jacek "Charakternik"

Jacek Piekara, jeden z najbardziej znanych polskich twórców fantastyki, postanowił wstąpić na niepewny do niego grunt - historię. Pozazdrościł chyba swojemu imiennikowi, Jackowi, Komudzie, popularności jego powieści. Wziął się zatem za łby z XVII wiekiem, a konkretnie czasami bezkrólewia po śmierci wielkiego wodza i króla Jana III Sobieskiego.

Tytułowy "charakternik", to niejaki pan Myszkowski (mały, ale mocno zadziorny), podróżujący w towarzystwie pana Szczurowickiego (duży, też mocno zadziorny). Ale nie wolno sobie żartować z tych nazwisk, bo pan Myszkowski to pierwsza w Rzeczpospolitej szabla i niezgorszy zbir! Tak się przynajmniej zdaje panu Żytowieckiemu, właścicielowi ziemskiemu podróżującemu dla przyjemności, który spotkał tych dwóch panów braci w karczmie gdzieś w województwie sieradzkim. Sam pan Żytowiecki, to jakby słaba kopia imć Onufrego Zagłoby - nieduży a gruby, niby eks-rębajło... ale z niedoborem konceptu. Piąta woda po kisielu zjedzonym przez Zagłobę. Spotkanie jego z dwoma panami o śmiesznawych nazwiskach nie zakończyło się najlepiej, bo z powodu awantury w karczmie pan Żytowiecki zmuszony jest uchodzić razem z dwoma nowymi kompanami i towarzyszyć im w wielce dziwnej podróży.

Nic w tej książce nie jest takie, jakie być powinno ani jakie zdawać by się mogło. Panowie bracia nie są do końca panami braćmi, ciągle przez ten ichni XVII wiek przewijają się różne fantastyczne stwory i upiory... Ludzie!! Zamiast odrobiny dowcipnej i być może pieprznej a choćby nawet przypawionej goryczą opowieści o Polsze dostajemy z rąk pana Jacka cały tabun mniej lub bardziej interesujących potworów i nawet jednego Żyda, rabina dysponującego wielką wiedzą, bo jakże by inaczej... Nie chcę się zagłębiać w bajorku tejże fabuły, bo mnie wodnik jakiś może wziąć na cel, ale nie dość, że mnie ta książka nie porwała, to jeszcze mi został niesmak w ustach...

Żeby to się wszystko jakoś zgrabnie kończyło... Ale nie! Ot, "pajechali", pewnikiem ku zachodowi słońca (z tego wszystkiego dwa razy sprawdzałem, czy aby to ma być na Zachodzie, no ale bez zmian).

Nie można nie nadmienić, że owszem, jest w tym jedna perełka - to pan Szczurowicki. Towarzysz pana Myszkowskiego nadrabia ciętymi powiedzonkami przetkanymi srebrną nicią łaciny niedobór pomysłu na zgrabną powieść.

Możnaby jeszcze pochwalić dość wartką akcję... ale mnie się osobiście ciężko przez nią przebijało, chybam pod prąd kroczył.

W samej powieści trudno się również doszukać interesujących wątków historycznych, co zdecydowanie ją odróżna od twórczości imć Komudy. Och, są jakieś szumy historyczne w tle, ale niewiele ich jest i wcale nie uzupełnia niedoboru krótka informacja zawarta na końcu książki.

Podsumowując ten krótki wywód: dziwna to książka. Owszem, sam pan Mieszkowski to interesujący wielce kompan, ale... mnie to jego towarzystwo nie zachwyciło. Raczej zniesmaczył fantastycznymi udziwnieniami w powieści mniej lu bardziej snutej na krosnach historii Rzeczypospolitej. Może to dlatego, że nie tego się spodziewałem? Nie wiem.

Moja subiektywna ocena: 2+/6 :? (plus za pana Szczurowickiego)

Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 17:10, w całości zmieniany 1 raz  

Zaproszone osoby: 1

Odpowiedz do tematu