Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Lena
2009-10-01, 12:15
Le Clézio Jean-Marie Gustavo "Urania"
Autor Wiadomość
Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2008-10-16, 20:40   Le Clézio Jean-Marie Gustavo "Urania"

PIW na nic nie czeka, bierze się za wydawanie najświeższego Noblisty. :)

Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
Tytuł oryginału: Ourania
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2008
Nr wydania: I
ISBN: 978-83-06-03171-3
Kategoria: literatura piękna
Tłumaczenie: Zofia Kozimor
Okładka: miękka

Cytat:
Dla J.M.G. Le Clezio – autora i tłumacza podstawowych tekstów prezentujących myśl cywilizacji Mezoameryki – Meksyk to ziemia, na której zatarto ślady starego świata, by wybudować nowy.

"Urania" to powieść-bajka opisująca ów meksykański palimpsest, gdzie w pęknięciach współczesności, na marginesie świata zysku i wyzysku, racjonalnych wymogów i mizerii duchowej egzystuje zapomniana kraina.

"Urania" to mityczny świat powstały w wyobraźni małego chłopca. Ów chłopiec, Daniel, dorasta, jako geograf odwiedza Meksyk, by odbyć badania czarnych wulkanicznych ziem. Wówczas marzenie o Uranii powraca. Daniel spotyka Metysa, od którego dowiaduje się o tajemniczym miejscu Campos, zamieszkanym przez ludzi żyjących w harmonii z naturą. Narasta w nim pragnienie poznania tego miejsca.

Tak zaczyna się niezwykła opowieść o Campos, gdzie dzieci nie chodzą do szkoły, ale uczą się życia, nie znają prawideł matematyki, ale poznają prawdę. Mieszkańcy Campos nie używają pieniędzy, zaufanie, miłość zastępują im prawo. Nie mają religii, a może wszystko jest dla nich religią. Campos to przywołany duch dawnych społeczności Michoacanu, uporczywa próba urzeczywistnienia indiańskiego snu na obrzeżach wielkich plantacji. Próba od samego zarania skazana na niepowodzenie. Sen śniony w świecie, który nie śni, który w zuchwały sposób stawia opór marzeniom.

Źródło: portal ONET.

:!: Fragment powieści znajduje się oczywiście w Czytelni. :) :!:

Zaproszone osoby: 1

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2008-10-17, 00:02   

Nieznany napisał/a:
Fragment powieści znajduje się oczywiście w Czytelni.

Uuuuś ! przeczytał ja se tego frag-mennnta ..... Uuuuuś ...

--A co nato Indianie ? Boże! Bo że "narasta w nim pragnienie" To Boże ! Może na kurwy by poszedł?

---Ale przede wszystkim ja sie zapytowywam:

"Co nato Indianie?"

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2008-10-17, 11:14   

pajku, chyba obojga nas fragment nie zachęcił do zapoznania się z całością :lol: .

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2008-10-17, 11:25   

Faktycznie, wygląda to żałośnie. Nie rozumiem tylko jednego - jeśli cała twórczość Clezio jest na podobnym poziomie, czemu Nobla nie dostał Coelho? Pisarsko bije przecież na łeb nieszczęsnego noblistę. No, ale skoro nie przynależy do lewackiej zgrai...

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2008-10-17, 17:12   

blue napisał/a:
pajku, chyba obojga nas fragment nie zachęcił do zapoznania się z całością .
Dopisuję się do listy zażenowanych czytelników. :? Howgh! :lol:

Zaproszone osoby: 1

Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2009-01-13, 21:04   

Zakończyłam znajomość z Le Clezio po "Protokole" i "Uranii". "Protokół" ledwie skończyłam, "Uranię" przeczytałam wyłącznie z przymusu i przez głowę cały czas przelatywała mi myśl "Za co on dostał tego Nobla"??? "Urania" z założenia jest powieścią o utopii, ale w ciągu wieków na ten temat napisano sporo i to znacznie ciekawiej. Bohater Le Clezio wciąż załamuje ręce nad współczesnym skomercjalizowanym społeczeństwem, ale poza lamentowanie nad okrucieństwem współczesnego świata nie wychodzi. Aha już wiem jakie było uzasadnienie :
Cytat:
pisarz jest "autorem nowych horyzontów, poetyckiej przygody i zmysłowej ekstazy, badaczem człowieczeństwa w oderwaniu od uwarunkowań cywilizacyjnych".
. Taaaak :?

Bruixa 
Licealista

Wysłany: 2009-05-19, 22:18   

pyton napisał/a:
Faktycznie, wygląda to żałośnie. Nie rozumiem tylko jednego - jeśli cała twórczość Clezio jest na podobnym poziomie, czemu Nobla nie dostał Coelho?

Przytoczony fragment faktycznie zalatuje Coelho i skutecznie zniechęca do ksiązki i autora. Ale zdaje mi się, że nie cała twórczość Le Clezio jest na tym poziomie. Przeczytałam tylko "Pustynię" i choć nie wprawiła mnie w czytelniczą ekstazę, to uważam ją za rzecz wartościową. Styl jest o niebo lepszy, zupełnie niepodobny do tego, co umieszczono w Czytelni.

Odpowiedz do tematu