Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[SciFi] Vinge Vernor - Otchłań w niebie
Autor Wiadomość
pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2009-07-10, 12:45   [SciFi] Vinge Vernor - Otchłań w niebie

Bardzo dobra pozycja ( ocena 6/6 ) z gatunku hard sf. Akcja toczy się w przyszłości odległej o 8 tysięcy lat. Ludzkości udało się wyjść poza Układ Słoneczny, zasiedlić sporo planet, odkryć zaledwie 2 rozumne, obce rasy ( jedna wymarła przed milionem lat, druga – w stadium preindustrialnym ) i wydłużyć długość życia do 500 lat. Na tym jednak lista osiągnięć się kończy! Nie udało się stworzyć sztucznej inteligencji, osiągnąć nieśmiertelności, opanować nanotechnologii, skonstruować napędów statków kosmicznych pozwalających osiągnąć prędkość podróżną większą niż 30% prędkości światła, ani skontaktować z zaawansowanymi obcymi rasami. Zasiedlone układy gwiezdne mają tendencję do oscylacji w cyklu barbarzyństwo – rozwój – krótki okres rozkwitu – gwałtowny upadek, niezależnie od przyjętej formy rządów. Przed barbarzyństwem ludzkość chroniona jest tylko poprzez rozproszenie wśród gwiazd i istnienie sieci międzygwiezdnego handlu. Sytuacja ta przypomina mi wczesne średniowiecze, z dodatkowym założeniem, iż rozwój cywilizacji planetarnej jest grą o sumie zerowej, gdzie za rozwój płaci się utratą stabilności. Podobne założenie autor przyjął nawet w stosunku do przynajmniej części osiągnięć technologicznych – w powieści występują odpowiednicy mentatów z Diuny, którzy tutaj za swe spotęgowane możliwości płacą potworną cenę.
W takiej oto sytuacji w kosmos rusza wyprawa mająca zbadać jeden z najbliższych fenomenów astrofizycznych – gwiazdę zmienną OnOff oraz jej planetę, z której ktoś obcy zaczyna emitować sygnały radiowe. Jak można się domyślić, losy tej wyprawy w wyraźny sposób wpłyną na los ludzkości. Zapraszam do lektury.
Ostatnio zmieniony przez Tifa Lockhart 2009-10-07, 16:55, w całości zmieniany 2 razy  

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2009-07-10, 15:09   

Kotek szukał tego od dawna. Teraz ma, ale ciut korekty potrzeba. W sumie i tak poczytać można :D

tygryska 
Towarzysz

Wysłany: 2009-07-10, 15:13   

autor ogolnie ciekawie pisze ale ja nie przebrnelam

Nowalijka roku 2009
Ostatnio zmieniony przez tygryska 2009-07-16, 10:14, w całości zmieniany 1 raz  

tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2009-07-10, 17:09   

czytałem o tym autorze tu i tam, i ma bardzo dobre recenzje,
aczkolwiek pisali że może być trudny w odbiorze

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2009-07-10, 19:27   

Nie jest. Przynajmniej dla mnie. Reckę Oni nad otchałnią kiedyś napisałem i wisi

emeryt 
Magister
Wino jest mlekiem starców

Wysłany: 2009-10-21, 09:42   

Otchłań w niebie
bardzo dobra,
trochę za bardzo wizjonerska szczególnie w wątkach politycznych i wojnie atomowej,
fantastycznie nakreślone stosunki między istotami,
inaczej wyobrażałem sobie zakończenie,
i jedno ale: za często zapomina autor że pisze o pająkach nazywając je ludźmi,
trochę mnie to drażniło.
ocena: 6/6

"Zbyt mądrzy by zająć się polityką - są skazani na rządy głupców." PLATON !!!

Odpowiedz do tematu