Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
"Pamiętnik Umierającego"
Autor Wiadomość
Simoniculus 
Przedszkolak

Wysłany: 2004-09-09, 23:31   "Pamiętnik Umierającego"

Pamiętnik Umierającego

A.D.:nie wiem, straciłem już rachubę. Pora roku: tego jestem pewny, jest zima. Miejsce: chyba Ilnar, chociaż nie koniecznie, kompletnie nie pamiętam ostatnich tygodni.

Jedyną rzeczą jakiej jestem pewien to, że jest mi zimno; chodzi mi o taki rodzaj zimna, który nie pozwala człowiekowi zasnąć, nie można zrobić żadnego większego ruchu beż uczucia łamania się kości, chyba już wiesz o co mi chodzi. Nie? Wsadź swój zad na dwa dni w śnieg to mniej więcej zrozumiesz. Jesteś już chyba w stanie to sobie wyobrazić, jeśli nie to odpuść sobie dalsze czytanie. Leżę właśnie w czymś co można chyba nazwać jamą lisa, przynajmniej śmierdzi lisem, tylko tu jest w miarę ciepło, pewnie przez tak małą ilość miejsca, zresztą, nie jest to ważne. Ważne jest to jak się tu znalazłem, tylko szkoda, że nie mogę sobie tego przypomnieć, mam mentlik w głowie, pewnie przez krew, która wypływa z mojego brzucha. Musiałem się komuś narazić, tylko co mogłem zrobić nie tak? Zresztą, to już nie ważne, właśnie sobie uświadomiłem, że umieram. Nie jest to ciekawe uczucie, mówią, że człowiekowi przelatuje przez głowę całe życie w takich chwilach..... gówno prawda, przecież nawet nie pamiętam jak się tu dostałem, bzdury, same bzdury. No może przelatuje mi coś, tylko, że jest to krew, przelatuje mi przez palce. Ludzie też twierdzą, że jest jakieś życie poza życiem. Ta, tylko ciekawe czy jest jakieś miejsce stworzone przez boga sklerotyka, bo tylko tam w tej chwili mogę się dostać. Zresztą nie czas na to, mam kilka spraw do opisania zanim umrę. Mam nadzieję, że ktoś znajdzie moje zwłoki zanim zeżrą je jakieś zwierzęta. Po drugie jeśli ktoś czyta te zapiski to znaczy, że przynajmniej to ocalało, jakaś pamiątka po mnie. Aha, jeszcze się nie przedstawiłem, na imię mi Ilhtar, jestem człowiekiem z miasta Zhint, znaczy tam się urodziłem, nie posiadam miejsca stałego pobytu, chyba, że można w to wliczyć norę lisa. Z zawodu jestem, hm, chyba mordercą. Tak, to dobre słowo, morderca, można powiedzieć, że bardzo wysublimowane. Pewnie przez to teraz tu leżę, pewnie zawaliłem jakieś zlecenie, albo coś w tym stylu, cholerne czasy. Teraz nasuwa mi się pytanie: jak ja się tu, do cholery, znalazłem? Pewnie mnie ścigają, tylko kto? Zleceniodawca? Ofiara? Nie ma to już chyba większego znaczenia, i tak umrę.... czekaj, coś mi się przypomniało. Pamiętam jakiegoś faceta ubranego w czarny płaszcz i kaptur, który tworzył wokół jego twarzy coś na rodzaj kotary uplecionej z mroku, nie spodobał mi się od samego początku. Chciał mnie wynająć do roboty, musiałem się chyba zgodzić. Chciał żebym zabił jakiegoś maga, stwierdził, że dostanę za to sto sztuk złota. Ta, na pewno się zgodziłem, jaki głupiec nie wziął by tyle pieniędzy za zabicie jakiegoś marnego maga? Dalej pamiętam, że ttbyłem w jakimś domu, całkiem zamożnym, meble z jesionu, jak ieś dziwne obrazy na ścianach, złote ramy, pamiętam też wielkie łóżko z baldachimem, a w nim śpiącego człowieka w koszuli nocnej wyszywanej srebrną nicią, jak pięknie odbijał się księżyc na tym srebrze... podszedłem do maga, płynnym ruchem podciąłem mu gardło, krew zalała koszulę, łóżko, a nawet dywan. Wyszedłem z tego domostwa tak samo jak wszedłem, niewidzialny. Szedłem właśnie na umówione miejsce, gdy zatrzymała mnie straż, chcieli, żebym poszedł z nimi, bo ich szef mnie wzywa. Gdy wypowiadał to zdanie zobaczyłem skrawek znajomego płaszcza, usłyszałem dziwny śmiech, to był ten sam człowiek, ten, który mi zlecił robotę... Pamięć mnie zawodzi, nie pamiętam co było dalej, wiem tylko, że zaraz umrę, tak, tego jestem pewien. Tracę powoli wzrok, krew na moich palcach jest już zimna, chyba już nie oddycham, z ust nie wydostaje się już para. Czas sobie już to uświadomić, ja nie żyję...

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-05, 02:54   

dobre, wiesz masz ciekawy styl. to juz druga rzecz jaka czytalem spod twojego piora. czy palca.
pzdr

--
korzystam z: IPhone 3G

shimatta 
Docent
Już mgr inż.!

Wysłany: 2009-11-10, 09:24   

Pięknie :lol:
Bardzo mi się podoba. Dobrze operujesz słowem. Potrafisz zbudować napięcie, wciągnąć czytelnika i nagle "przywalić" mu w nos. To rzadka, ale jakże wspaniała umiejętność.
Simoniculus napisał/a:
chyba już wiesz o co mi chodzi. Nie? Wsadź swój zad na dwa dni w śnieg to mniej więcej zrozumiesz
o tym właśnie mówię. Mamy napięcie, umierającego, zamarzającego człowieka i dość... takie bezpośrednie wyjaśnienie jak on się czuje. A jednocześnie nie jest to wulgarne, ma swój urok. Gratuluję.
Mam dwie (w sumie jedną, bo dotyczy tego samego ;) ) uwagi. Otóż:
Simoniculus napisał/a:
albo coś w tym stylu, cholerne czasy
ja bym tu zrobiła Cholerne czasy Jako osobne zdanie. W ten sposób podkreśla się dupowatość takowych.
Simoniculus napisał/a:
Czas sobie już to uświadomić, ja nie żyję...
Tu to samo. W ten sposób to Ja nie żyję... nabierze mocniejszego wyrazu. Ale to tylko moje zdanie, każdy może uważać inaczej. Na po prostu kocham krótkie zdania ;)
Simoniculus napisał/a:
ttbyłem.......jak ieś
no i tu dwa błędziki. Ale nie są jakieś straszne i porażające ;)
Gratuluję jeszcze raz :]

Odpowiedz do tematu