Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Juraszek Dawid "Xiao Long. Biały tygrys"
Autor Wiadomość
karla616 
Dziekan
z Podmroku

Wysłany: 2009-11-15, 20:13   [Fsy] Juraszek Dawid "Xiao Long. Biały tygrys"

Uwaga, z góry uprzedzam, że to antyrecenzja. I tylko dobre wychowanie powstrzymało mnie od użycia mocniejszych słów. Więc czytacie na własne ryzyko.

Może nie powinnam na razie pisać w tym wątku, bo jeszcze książkę czytam, choć "męczę" byłoby chyba lepszym określeniem. "Biały tygrys" Dawida Juraszka to szczyt. Tandety, nudy, głupoty.
Fabuła rozwleczona na 500 stronach jest właściwie o niczym. Mogłabym się wysilić na złośliwą ironię i stwierdzić, że autor wykorzystał znany i sprawdzony w przeszłości etos wędrówki, tylko mu ciut nie wyszło. Ale to by było tak, jakbym nazwała tombak złotem. Czyli nie miałoby w sobie krzty prawdy. Bo prawda jest niestety taka, że autor kompletnie sobie olał czytelnika. Fabuła jest zlepkiem kompletnie nie związanych ze sobą wątków, wzbogaconych istną procesją zupełnie nieistotnych postaci. Nieistotnych głównie dlatego, że kilka kartek po tym jak je poznajemy, zazwyczaj giną. W mniej lub bardziej makabryczny sposób zresztą.
Kolejna klapa - główny bohater, który jest nudny, ciapowaty i do tego pusty jak kanka na mleko. Jego umysł zaprzątają bardzo proste myśli - jak tu dobrze zjeść, wypić i skorzystać z usług burdelu. A i to tylko przez jedną trzecią książki, bo potem myśli już tylko o jedzeniu. To w międzyczasie, kiedy nie ucieka przed chcącymi go zabić ludźmi. Bo jak na rasowego fajtłapę przystało, wpada co jakieś dziesięć stron w nowe tarapaty. Pobija pod tym względem nawet Reynewana z trylogii husyckiej Sapkowskiego. A to, że wychodzi z nich wszystkich cało, jest chyba jakimś mało niestety śmiesznym żartem, zaserwowanym przez pana Juraszka. Bo każdy normalny człowiek, po trudach i tarapatach, jakie spadły na barki biednego Xiao Longa, dawno padłby z wycieńczenia. Chyba, że bohater jest jakimś herosem, tylko autor skrzętnie ten fakt przed czytelnikiem ukrył. Dlaczego? - spytacie. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, ale w końcu jak mawiał Ferduś Kiepski - są na świecie rzeczy, które się fizjologom nie śniły. Więc może po prostu do mojego prostego i ograniczonego umysłu nie dociera geniusz tego wybitnego dzieła.
Chociaż szczerze mówiąc, wątpię. Posunę się nawet do stwierdzenia, że autor obraża moją inteligencje. Tyle niedorzeczności w jednym tekście bowiem dawno nie widziałam. I na koniec zostawiłam jeszcze jedna perełkę - mniej więcej co kilkanaście kartek czytelnik napotyka taki tekst: "Jeśli frapuje Was, dokąd Xiao Long udał się z nową wiedzą, nie przerywajcie lektury!" lub "Jeśli pragniecie się dowiedzieć, czy Xiao Longowi udało się dotrzeć na czas do pustelnika, czytajcie dalej!" albo "Jeśli frapuje was, jak spało się tak nakarmionemu Xiao, nie odkładajcie książki!. I tak po każdym rozdziale, a jest ich dużo. Takie namolne zachęcanie do dalszego czytania, nawet uzależnionego od liter by zniechęciło. Autor zachwala swoją książkę, niczym uliczny sprzedawca chińskie majtki. I takiej samej jakości towar sprzedaje.
Ocena końcowa 2/6 a i to tylko dlatego, że książki jeszcze nie skończyłam. Może zakończenie będzie perełką, która obroni książkę przed jedynką. Jeśli nie, to zmienię ocenę za jakiś czas. Jeśli zmogę te 150 ostatnich stron...

Ano zmogłam. I aż dziwie się, skąd we mnie tyle samozaparcia. Masochistą jestem czy co? W każdym bądź razie - końcówka książki była na takim samym poziomie, na jakim reszta książki. Czyli poniżej jakiegokolwiek poziomu. Za to samo zakończenie było fantastyczne. Mianowicie
Spoiler:
główny bohater wziął i rzucił się w przepaść. Czym wywołał moje ogromne westchnienie ulgi. Szkoda tylko, że zrobił to dopiero po 500 stronach powieści, bo osobiście chciałam go ukatrupić już po jakichś 200...

Odpowiedz do tematu