Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] Clarke Susanna - Jonathan Strange i pan Norrell.
Autor Wiadomość
glus 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-06-26, 23:20   [Fan] Clarke Susanna - Jonathan Strange i pan Norrell.

Książka wydana w Polsce przez Wydawnictwo Literackie w trzech tomach. Napisana trochę w stylu angielskich pisarzy XIX w. opowiada historię odrodzenia magii w Anglii. Historia dzieje się w latach 18.. (jest również wątek napoleoński). Ponieważ od kilkuset lat nie zanotowano przypadku objawienia sztuki magicznej funkcjonują tylko kółka teoretyków/miłosników magii. Do czasu. Okazuje się, że jest jeden praktykujący mag - pan Norrell. Jego ujawnienie, zaangażowanie w wojnę z Francuzami uruchamia ciąg zdarzeń prowadzcy do odrodzenia magii w Anglii. Zgodnie z tajemniczą przepowiednią (chociaż jej interpretacja na pewno nie jest taka, jak czytelnikowi się wydawało). Im dalej w treść tym lepiej się czyta, bardzo ciekawe postacie, pokazane jak ludzie się zmieniają nie tyle przez dotknięcie magii co okoliczności jej towarzyszące. Magia ma ograniczenia, ludzie mają swoje charaktery, okoliczności też dużo zmieniają.
Myślę, że nawet gdybyśmy wyrzucili całą magię (co nie jest proste ;) ), zastępując ją jakimś wynalazkiem książka obroniła by się właśnie pełnokrwistymi ludźmi... i elfem.
Zakończenie sugeruje ciąg dalszy (chociaż główne wątki są ładnie pozamykane).

Scalone przez derbullawa

Książkę czytałem papierową. Jeszcze jedna informacja - trwają już prac nad ekranizacją powieści (jak piszą producenci: jest to idealne połączenie Tolkiena i Jane Austin :) ) )
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 12:32, w całości zmieniany 2 razy  

kore17 
Student

Wysłany: 2005-08-04, 18:09   

Świetna książka - łączy w sobie magię, wojnę, namiętność i nienawiść. To coś więcej niż kolejna książka o przygodach magów - jest bardzo mądra, bardzo tajemnicza i pełna uroku. Zdecydowanie warta przeczytania.

zgutka 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-01-04, 23:08   

ksiazeczka bomba

Nie to żebym się czepiał, ale mogłabyś obszerniej wyrazić swój zachwyt

derbullaw

Tina 
Towarzysz

Wysłany: 2009-11-21, 15:30   

W książce wiele się nie dzieje, ale autorka nadrabia to wspaniale wykreowaną wizją XIX-wiecznej Anglii pełnej czarów. Zarówno londyńskie salony jak i front wojenny pełne są tej magii, idealnie się z nią łączą i spajają. Spokojna, wolno płynąca akcja w połączeniu w niezwykle dopracowanym stylem stwarzają niepowtarzalny klimat.

A porównanie do Austen - u Clarke można zaobserwować specyficzny sposób prowadzenia narracji, który występuje również u Austen.
To właśnie ta atmosfera sprawiła, że książka mnie zachwyciła. Anglia bez tych elementów magii wydaje się nudna. Zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu "Jonathan Strange..." niż powieści tej klasycznej pisarki.

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2009-11-23, 20:21   

Mnie pierwszy tom zanudził do tego stopnia, że po kolejne już nie sięgnęłam...

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2009-11-24, 20:09   

blue napisał/a:
Mnie pierwszy tom zanudził do tego stopnia, że po kolejne już nie sięgnęłam...

Ostatnio jakoś częściej zgadzam się stuprocentowo z blusią. Nie wiem co o tym myśleć ;)

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2009-11-24, 22:31   

andrew napisał/a:
Ostatnio jakoś częściej zgadzam się stuprocentowo z blusią. Nie wiem co o tym myśleć

Oboje wiemy, co dobre (lub nie)? Albo, jak chcieliby niektórzy, oboje jesteśmy w tym podobnym stopniu i kierunku wypaczeni ;) . Akurat mnie to nie przeszkadza.

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2009-11-25, 22:01   

blue napisał/a:
Akurat mnie to nie przeszkadza.

Mnie także nie oczywiście :idea:

Odpowiedz do tematu