[Fan] Clarke Susanna - Jonathan Strange i pan Norrell.
Odpowiedz do tematu

: [Fan] Clarke Susanna - Jonathan Strange i pan Norrell.
Książka wydana w Polsce przez Wydawnictwo Literackie w trzech tomach. Napisana trochę w stylu angielskich pisarzy XIX w. opowiada historię odrodzenia magii w Anglii. Historia dzieje się w latach 18.. (jest również wątek napoleoński). Ponieważ od kilkuset lat nie zanotowano przypadku objawienia sztuki magicznej funkcjonują tylko kółka teoretyków/miłosników magii. Do czasu. Okazuje się, że jest jeden praktykujący mag - pan Norrell. Jego ujawnienie, zaangażowanie w wojnę z Francuzami uruchamia ciąg zdarzeń prowadzcy do odrodzenia magii w Anglii. Zgodnie z tajemniczą przepowiednią (chociaż jej interpretacja na pewno nie jest taka, jak czytelnikowi się wydawało). Im dalej w treść tym lepiej się czyta, bardzo ciekawe postacie, pokazane jak ludzie się zmieniają nie tyle przez dotknięcie magii co okoliczności jej towarzyszące. Magia ma ograniczenia, ludzie mają swoje charaktery, okoliczności też dużo zmieniają.
Myślę, że nawet gdybyśmy wyrzucili całą magię (co nie jest proste ;) ), zastępując ją jakimś wynalazkiem książka obroniła by się właśnie pełnokrwistymi ludźmi... i elfem.
Zakończenie sugeruje ciąg dalszy (chociaż główne wątki są ładnie pozamykane).

Scalone przez derbullawa

Książkę czytałem papierową. Jeszcze jedna informacja - trwają już prac nad ekranizacją powieści (jak piszą producenci: jest to idealne połączenie Tolkiena i Jane Austin :) ) )

Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 12:32, w całości zmieniany 2 razy
:
Świetna książka - łączy w sobie magię, wojnę, namiętność i nienawiść. To coś więcej niż kolejna książka o przygodach magów - jest bardzo mądra, bardzo tajemnicza i pełna uroku. Zdecydowanie warta przeczytania.

:
ksiazeczka bomba

Nie to żebym się czepiał, ale mogłabyś obszerniej wyrazić swój zachwyt

derbullaw

:
W książce wiele się nie dzieje, ale autorka nadrabia to wspaniale wykreowaną wizją XIX-wiecznej Anglii pełnej czarów. Zarówno londyńskie salony jak i front wojenny pełne są tej magii, idealnie się z nią łączą i spajają. Spokojna, wolno płynąca akcja w połączeniu w niezwykle dopracowanym stylem stwarzają niepowtarzalny klimat.

A porównanie do Austen - u Clarke można zaobserwować specyficzny sposób prowadzenia narracji, który występuje również u Austen.
To właśnie ta atmosfera sprawiła, że książka mnie zachwyciła. Anglia bez tych elementów magii wydaje się nudna. Zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu "Jonathan Strange..." niż powieści tej klasycznej pisarki.

Niedorzeczności są bardzo potrzebne na świecie. Na nich świat stoi i bez nich nic by się może i nie działo.
:
Mnie pierwszy tom zanudził do tego stopnia, że po kolejne już nie sięgnęłam...

Nobody buys a horse for his coat, only for his virtue.
:
blue napisał/a:
Mnie pierwszy tom zanudził do tego stopnia, że po kolejne już nie sięgnęłam...


Ostatnio jakoś częściej zgadzam się stuprocentowo z blusią. Nie wiem co o tym myśleć ;)

"Co dokładnie zrobiłeś ? - Osądzono mnie...i słusznie...za kradzież wyboru drugiego stopnia z kompletnym nieposzanowaniem "
:
andrew napisał/a:
Ostatnio jakoś częściej zgadzam się stuprocentowo z blusią. Nie wiem co o tym myśleć

Oboje wiemy, co dobre (lub nie)? Albo, jak chcieliby niektórzy, oboje jesteśmy w tym podobnym stopniu i kierunku wypaczeni ;) . Akurat mnie to nie przeszkadza.

Nobody buys a horse for his coat, only for his virtue.
:
blue napisał/a:
Akurat mnie to nie przeszkadza.


Mnie także nie oczywiście :idea:

"Co dokładnie zrobiłeś ? - Osądzono mnie...i słusznie...za kradzież wyboru drugiego stopnia z kompletnym nieposzanowaniem "
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.