Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Gaiman Neil - Gwiezdny pył
Autor Wiadomość
kore17 
Student

Wysłany: 2005-06-12, 17:34   [Fsy] Gaiman Neil - Gwiezdny pył

Właśnie skończyłam kolejną książkę Gaiman - i muszę przyznać, że po Amerykańskich Bogach przyjemnie było poczytać właśnie to...
Gwiezdny pył to właściwie bajka dla dużych dzieci (dorosłych, a nie wyrośniętych 10 latków ;) ). Jest w niej wszystko, co w dobrej bajce być powinno - młodzieniec wyruszający w nieznane, aby spełnić prośbę wybranki swego serca, Kraina Czarów, Czarownice, Książęta rywalizujący o tron, piękna dziewczyna, akcja i intryga...
Rzecz dzieje się w Anglii, w wiosce Mur stojącej koło muru oddzielającego znany nam świat od Krainy Czarów. Raz na 9 lat przy murze organizowany jest jarmark, na którym spotykają się istoty z obu stron muru. Na jednym z takich jarmarków Dunstan - młody chłopak, poznaje niezwykłą dziewczynę, która w zamian za pocałunek ofiarowuje chłopcu piękny kryształowy przebiśnieg. Nie kończy się jednak na pocałunku i kiedy tajemnicza dziewczyna opuszcza okolice wioski, Dunstan nie może o niej zapomnieć. Wkrótce jednak rodzina "zmusza" go delikatnie do ślubu z wcześniejszą miłością - Diasy. I wszystko potoczyłoby się zwyczajnie, gdyby po kilku miesiącach przy murze nie pojawiła się kołyska z synem Dunstana, Tristanem. Kiedy Tristan dorasta, biecuje Victorii - swojej ukochanej, że przyniesie jej gwiazdę, która spadła gdzieś w Krainie Czarów. I tu dopiero zaczyna się prawdziwa akcja. Tristan będzie musiał stawić czoła czarownicom, groźnym drzewom i w końcu zrozumieć, do kogo tak naprawdę należy jego serce...
Mam nadzieję, że ten przydługi wstęp was nie zniechęci, bo książkę warto przeczytać, choćby dla zakończenia... Zachęcam ;]
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 13:09, w całości zmieniany 1 raz  

inna ania 
Pierwszak

Wysłany: 2005-06-23, 11:25   

dobrze sie to czyta trochę jak andersen albo stare basnie dla dzieci takie klechdy przy ognisku

kore17 
Student

Wysłany: 2005-06-23, 11:34   

Mnie się bardzo podobał Gwiezdny pył. Lubię takie książki - trochę z pogranicza baśni, pełne fantastycznych stworzeń i przygód, z nie zawsze najszczęśliwszym zakończeniem...
I to w sumie zauważyłam w tej książce - po skończeniu człowiekowi jest trochę żal Gwiazdy - ale tak na dobrą sprawę, to jest to jedyne rozsądne zakończenie - happy end typu: i żyli razem do końca i byli super szczesliwi aż do śmierci, średnio by tu pasował...

inna ania 
Pierwszak

Wysłany: 2005-06-23, 11:43   

mi też sie podobało jeśli mnie inaczej zrozumiałaś to sorry
uwielbiam baśnie "porzyczyłam" sobie kiedyś nawet od mojej siostry taki zbiór "baśnie z gór" uwielbiałam to czytać

kore17 
Student

Wysłany: 2005-06-23, 11:55   

Dobrze cię zrozumiałam inna ania ;] Napisałam tylko, co mi się szczególnie podoba ;]
Co do Baśni z Gór - to uwielbiam, są takie nietuzinkowe... Zupełnie inna kultura niż nasza, inne mity i sposób opowiadania. Są świetne :)

Alynn 
Pierwszak
elfka

Wysłany: 2005-07-10, 21:26   

'Gwiezdny Pył" wciągnął mnie w Gaimana. Tak się złożyło, że akurat tę jego książkę przeczytałam pierwszą... Gaiman ma niesamowity talent do opowiadania baśni. A dalej było tylko lepiej...

kore17 
Student

Wysłany: 2005-07-11, 11:49   

Kiedy zaczynałam to czytać, sądziłam że będzie to kolejna bajka z happy endem, ale szybko się przekonałam, że to zupełnie co innego. Uwielbiam zakończenie - lepsze być nie mogło.

qdoj 
Docent

Wysłany: 2005-11-04, 23:06   

Zacząłem dziś to czytać (od razu po "Nigdziebądź") i mnie trochę wstrzymało. Przebyłem cały wstęp w wiosce Mur i mam nadzieję na bardziej dynamiczny tok. Gwoli ścisłości: wyczuwam już zmianę, dlatego kontynuuję czytanie. Miałem moment, że odłożyłem palm i poszedłem coś zjeść. Po powrocie niemal go nie otworzyłem spowrotem. Gdybym go faktycznie nie otworzył, na pewno nie czytałbym juz więcej (dalej).

No ale czytam i zapowiada się ciekawie. Tylko ten fragment (FRAGMENT !!! Raczej 90% tego, co przeczytałem) przypomina mi bardziej "Klub Pickwicka" niż baśń pod względem toku narracji (czyli: blisko, ale nie to samo). Powiedzmy sobie: to taka dawna baśń dla dżentelmenów, którym się nigdzie nie spieszy. Ale nie wylewajmy dzieci z kąpielą, zwłaszcza, gdy ich matki o niezwykłych oczach i szklanych kwiatach... chcą... mogą... cokolwiek. :)

Poczytam do końca, to się wypowiem. Jestem na 26. procencie, opis wioski był do 22. Wraz z przejściem tej granicy (początek 3. rozdziału) pojawia się czynnik "złego" - przeciwwaga konieczna dla istnienia bajki. Sposób pojawienia się go niemal zachwyca. Nagle wszystko dzieje się bardzo szybko.

tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2009-05-02, 17:20   

po amerykańskich bogach którzy do mnie nie przemówili, zabrałem sie za gwiezdny pył i muszę przyznać że podobało mi się, jest to baśń dla dorosłych, jakkolwiek by to brzymiało jest dobrze i z intrygującym zaskoczeniem
polecam

Bruixa 
Licealista

Wysłany: 2009-05-07, 00:02   

A ze mną było odwrotnie: "Amerykańscy bogowie" bardzo mi się spodobali, a "Gwiezdny pył" ciut mniej. Ciekawa, trochę przewrotna baśń, ale nieco pobieżnie spisana. Mógł ją Gaiman nieco rozwinąć.
Niebawem wezmę się za "Księgę cmentarną" - ciekawe, co tym razem wymyślił.

Tina 
Towarzysz

Wysłany: 2009-11-26, 18:03   

Jak na razie to jedyna powieść Gaimana, po którą sięgnęłam. Baśniowa opowieść pełna magii. Lubię taki klimat, więc spodobało mi się. Zachwycić, może nie zachwyciło, bo to dość prosta opowieść, zbudowana na znanych motywach, ale i tak można przy tej pozycji spędzić bardzo przyjemnie wieczór.

Powieść przeczytałam już chyba z rok temu i ciągle sobie obiecuję, że sięgnę po kolejne książki Gaimana, ale jak na razie daleko im od zrealizowania tego postanowienia.

Odpowiedz do tematu