Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] Łukjanienko Siergiej - "Nocny patrol" i dals
Autor Wiadomość
karla616 
Dziekan
z Podmroku

Wysłany: 2008-11-27, 08:00   [Fan] Łukjanienko Siergiej - "Nocny patrol" i dals

Moje pierwsze zetknięcie się z rosyjską literaturą fantastyczną. Kiedy pierwszy raz brałam do reki "patrol" naprawdę nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Jak się szybko okazało więcej dobrego niż złego :)
Wyobraźmy sobie świat, w którym Dobro i Zło, Jasność i Ciemność nie są tylko abstrakcyjnymi pojęciami. W którym mają swoich bojowników zgrupowanych w specjalnych Patrolach. Ludzie ci, sami nazywający siebie Innymi, żyją na granicy 2 światów - zwykłego "ludzkiego" i świata Zmroku. I zajmują się... utrzymywaniem równowagi. Jaśni wydają Ciemnym - wilkołakom i wampirom licencje na zabijanie, w zamian otrzymują możliwość remoralizacji pewnej liczby ludzi. Tak to przynajmniej wygląda oficjalnie. Bo każdy tak naprawdę skupiony jest na własnych celach, własnej prawdzie. Ukrywa swoje dążenia pod oficjalnym płaszczykiem, snując intrygi. A pod tym drugim dnem często znajduje się jeszcze trzecie i czwarte...
W powieści towarzyszymy Antonowi Gordeckiemu - pracownikowi Nocnego Patrolu, jasnemu magowi trzeciego, a może nawet drugiego stopnia. To on wprowadza nas w niesamowity świat wiedźm i magów bojowych i niekończących się zmagań między nimi. Bohater na własnej skórze przekona się, że granica między dobrem, a złem często bywa bardzo umowna...
Książka wciąga od pierwszej strony, gdyż zaczynamy od polowania na zbuntowanego wampira. Jak się jednak okaże, jest to jedynie preludium do prawdziwej akcji, która będzie się działa później. Zakończenie każdego z rozdziałów zaskakuje, bo gdy już myśleliśmy, że rozgryźliśmy motywy postępowania jakiejś postaci, okazuje się że byliśmy w błędzie. I to jakim...
Jedyne co mi przeszkadzało - zbyt dużo fragmentów, w których główny bohater bije się z myślami. Zwłaszcza pod koniec, kiedy niemiłosiernie zwalniały akcje, po prostu omijałam te strony. Poza tym jednym szczegółem nie mam się właściwe do czego przyczepić.
Ocena: 4+/6
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 14:15, w całości zmieniany 2 razy  

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2008-11-27, 22:36   

Wydzielone z tego wątku.
Nieznany :nieznany:

Coś jest nie tak nieznany czyta tych samych autorów co ja w tym samym czasie jakaś jebana konwergencja czy co? Strach pomyslec co bedzie dalej........

Hm .... "Nocny patrol " ...... zsocjalizowane, tajnie zasymilowane, przez społeczeństwo wampiry ciemne i jasne :) bawią mnie tak samo umiarkowanie jak "Matrix" "źreśtom" nieco to podobne do siebie .... Niemniej czyta się nieźle i jak na wampir-story zakończenie nie jest złe. Zamierzam zpercepowac jeszcze ze dwie pozycje Łukjanienki kawałek daalszy patrol dzienny albo ostatni i coś inszego , SF bardziej .
Chyba warto.
Ostatnio zmieniony przez Nieznany 2008-11-28, 16:04, w całości zmieniany 1 raz  

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2008-11-28, 10:26   

Spróbuj "zpercepowac" Linię Marzeń - kawałek świetnej hard sf.

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2008-11-28, 15:59   

Primo - poza mną jest jeszcze Karla, Ona też czyta patrole. :P A ja akurat zacząłem od cyklu o Kiryle.

A po wtóre - wydzielam posty pajka i pytona i dodam je do wątku założonego przez Karlę, tam bardziej pasują. :)

Tu będzie można recenzować dalsze "Patrole". :)

Zaproszone osoby: 1

tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2008-12-02, 13:36   

Też czytam Nocny Patrol :)
Muszę powiedzieć że czyta się świetnie, akcja jest zaskakująca, realia współczesnej Moskwy stanowią nowość, a nie tylko ciągle magią i mieczem. (ten gatunek nazywają chyba Urban Fantasy ? ) Oczywiście klasycznie dobro walczy ze złem, a raczej walczą ze sobą tak naprawdę dwa patrole Nocny i Dzienny (Policjanci obu stron pilnujący porządku, czyli w tej wersji przestrzegania traktatu pokojowego między dobrem a złem ) i tak czytamy o intrygach Dziennego patrolu (złych) przeciwko Nocnemu patrolowi(dobrzy), gdzieś w okolicy są piękne kobiety (bo jak wiadomo bez kobiet źle) a główny bohater rozważa tematykę przynależności do danego patrolu .
Fajna Lektura - jak ożywczy powiew wiatru.
4+/6
Nota nie wyższa bo żadna odkrywcza literatura to nie jest.

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2008-12-02, 23:32   

pyton napisał/a:
Spróbuj "zpercepowac" Linię Marzeń...
dzięki za podpowiedź . przyjete do realizacji w miare czasu i mania e-booka. :)

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2009-02-14, 18:33   

Niestety zawód na całej linii.
Koncepcja zupełnie mi nie odpowiada, a sposób przedstawienia konfliktu Dobro/Zło naiwny i taki jakiś codzienny.

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2010-02-28, 17:42   

Niedawno skończyłem czytać "Patrole" Siergieja Łukjanienki. Książki zrobiły na mnie spore wrażenie, więc postanowiłem się nim z Wami podzielić. Zacznę od dygresji: trudno się recenzuje całą serię książek, kiedy każda z nich jest inna. A nawet Inna.

Inna, bo Inni (właśnie z dużej litery), to ludzie posiadający magiczną moc, oczywiście w różnym stopniu. Najsłabsi mają siódmy poziom i im wyższy jest ich poziom, tym niższej jego cyferka. Najmocniejsi magowie są poza poziomami - nie dlatego, że nie można określić rozmiaru ich mocy, ale dlatego, że jest on bardzo duży i u każdego z nich zbliżony, trudno zatem byłoby skwantyfikować go z wystarczającą dokładnością.

Ale o czym to ja... ach, już wiem: Inni. Bywają jaśni (ci dobrzy, zazwyczaj) i ciemni. Niektórzy z nich żyją zupełnie normalnie, jak ludzie niemagiczni, inni korzystają ze swojej mocy w sposób cywilizowany. Ale oczywiście kiedy jest władza (a magia daje władzę), to są i nadużycia. Tymi nadużyciami zajmują się Patrole: Nocny Patrol
to jaśni magowie, patrolujący ulice w nocy a Dzienny Patrol, to ciemni magowie, patrolujący ulice w dzień. Obydwa Patrole dbają o utrzymanie równowagi między jasną a ciemną magią, na mocy podpisanego stulecia temu Traktatu. I istnieje jeszcze Inkwizycja, bo przecież ktoś musi pilnować pilnujących...

Akcja cyklu mieści się, z wyjątkami, w Moskwie, i to właśnie pracownik moskiewskiego Nocnego Patrolu, Anton Gorodecki, jest głównym bohaterem recenzowanych książek. Początkowo jest magiem piątego stopnia, zatrudnionym w patrolu jako analityk. Nawet jednak analitycy muszą co jakiś czas wyjść na ulicę, na patrol - i to właśnie podczas takiej akcji go poznajemy. Śledząc chłopaka, który usłyszał Zew wampirów, spotyka w autobusie dziewczynę z ogromnym wirem nad głową, oznaczającym, że ktoś ją przeklął i to bardziej niż na poważnie. Coż, wtedy musiał zająć się chłopakiem, ale ta dziewczyna... ta dziewczyna była mu po prostu pisana, ot co.

Cały cykl składa się z czterech książek. Najsłabsza moim zdaniem jest część druga, "Dzienny Patrol", może dlatego, że współtworzona przez duet Łukjanienka-Wasiljew a pan Wasiljew nie wykazał się zbyt wielkim kunsztem nie tylko wtedy, ale i w swoistej kontynuacji książek o Patrolach - "Obliczu Czarnej Palmiry". Mimo to jak najbardziej polecam cały cykl, zwłaszcza fanom tak zwanej "urban fantasy", powieści miejskiej. Świetnie, zwłaszcza w pierwszym tomie, pokazana jest Moskwa. Książki czyta się łatwo, wciągają, jeśli ktoś nie ma bardzo wysokich wymagań, fabuła dość często zaskakuje, zdarzają się wątki miłosne i kryminalne a to wszystko okraszone magią. Polecam!

Moja ocena: 4/6

Zaproszone osoby: 1

Odpowiedz do tematu