63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w CannesCytat:
Dziś, 12 maja, rozpoczyna się 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Najważniejsza filmowa impreza potrwa do 23 maja.


Cytat:
Festiwal otworzy pokaz "Robin Hooda" w reżyserii Ridleya Scotta, z Russellem Crowem i Cate Blanchett w rolach głównych. Imprezę zamknie film Julie Bertucelli "The Tree". W ekranizacji powieści Judy Pascoe "Our Father Who Art in the Tree" wystąpili Charlotte Gainsbourg, Marton Csokas i Aden Young. Przewodniczącym jury w konkursie głównym festiwalu będzie amerykański reżyser Tim Burton.


Cytat:
W programie tegorocznego festiwalu, jak zwykle, znajdą się filmy uznanych mistrzów i reżyserów, którzy dopiero próbują dać poznać się światu. W konkursie głównym po raz pierwszy pokazane zostaną obrazy z Ukrainy i Czadu


Cytat:
Wśród stałych bywalców francuskiej imprezy nie zabraknie Abbasa Kiarostamiego, Takeshiego Kitano, Mike'a Leigh czy Alejandra Gonzáleza Inárritu. W konkursie głównym spotkają oni między innymi canneńskich debiutantów: Amerykanina Douga Limana, pochodzącego z Czadu Mahamat-Saleh Haroun czy ukraińskiego Siergieja Łoźnicę, znanego Polakom laureata Krakowskiego Festiwalu Filmowego (2005).


Cytat:
Na festiwalu nie zabraknie polskiego akcentu. Francusko-polski film fabularny Oliviera Babinet i Freda Kihna pt. "Robert Mitchum nie żyje" - z Danuta Stenką i Wojciechem Pszoniakiem w obsadzie - będzie prezentowany w festiwalowej sekcji "Critic's Week". Jego główni bohaterowie to zrezygnowany niepowodzeniami aktor (w tej roli Pablo Nicomedes) oraz jego menadżer (Olivier Gourmet), były gitarzysta rockowy i kleptoman. Mężczyźni ruszają w podróż "ostatniej szansy". Ich cel to spotkanie ze słynnym reżyserem, który - jak liczą - odmieni ich los. Danuta Stenka wcieliła się w postać komiwojażerki, a Wojciech Pszoniak zagrał rektora łódzkiej szkoły filmowej.


Cytat:
Swoje najnowsze dokonania zaprezentują również Oliver Stone ("Wall Street 2: Pieniądz nie śpi"), Woody Allen ("You Will Meet a Tall Dark Stranger") i Stephen Frears ("Tamara Drewe").


galeria filmów konkursowych

onet.pl