Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Williams Tad - Smoczy Tron
Autor Wiadomość
andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-07-22, 22:02   

Cytat:
takiego bohatera - fajtulapy, jeszcze nie widzialem. no chyba ze w smutnych nowelach.

W pewnych kręgach :) , mówi się czasem o ewolucji bohatera. Trudno znaleźc lepszy przykład niż Simon. Niepozbierane, niezgrabne popychadło zostaje rzucone w potężny wir okrutnego i nieznanego świata, który wydawał się znajomy. Opis tej przymiany zajmuje całą książkę a Simon poddany będzie próbom, które przyniosą mu ogrom cierpienia ( końcowe sceny są szczególne w tym względzie ) Chyba nie sposób nie porównac "drogi" Simona do "drogi" Froda (Tolkien) i trudno powiedziec który z pisarzy poradził sobie lepiej :?:
monos napisał/a:
swiat wykreowany przez autora to nedzna kopia wspolczesnosci

To wcale nie jest kopia.To jakiś alternatywny swiat . Jest w nim też sporo magii - niekoniecznie dobrej. Religie mają to do siebie, że pożyczają jedna od drugiej najróżniejsze symbole i obrzędy. Nic w tym nowego. Potem to tylko kwestia interpretacji i indoktrynacji :(
monos - pomyśl, że to gra komputerowa i nie przeszedłeś pierwszego poziomu. Pojawia się napis : Try Again :)

kore17 
Student

Wysłany: 2005-07-22, 22:31   

Jakże mi miło, że ktoś broni jednego z moich najulubieńszych autorów. Aż serce rośnie, kiedy ludzie się wstawiają za kawałem dobrej fantazy...

A tak na serio - czy kiedyś wam przeszkadzały aluzje do rzeczywistości? Nawet takie najbardziej oczywiste?

I jeszcze słowo o Williamsie - kiedy dostałam w łapki jego trylogię, rzuciło mi się w oczy zdanie recenzenta, który nazwał Williamsa następcą Tolkiena. A ponieważ byłam wtedy świeżo po lekturze WP, więc podeszłam do tego sceptycznie... Ale muszę powiedzieć, że się raczej nie zawiodłam. To świetna książka. Nie można się od niej oderwać...
I jak słusznie zauważył andrew, ponieważ widzimy na kolejnych stronach rozwój poszczególnych postaci, możemy się z nimi tym bardziej związać. Ciężko się było rozstać z nimi, zwłaszcza, że losy niektórych pozostały nierozwiązane - np. zawsze zastanawiałam się, co się działo dalej z Sithami i Nornami - czy zostali wśród ludzi, czy może wrócili do swoich domów za morzami. A może w koncu zawarli rozejm? Ale to już tylko moje fantazje...

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-07-27, 00:24   

no to dobrze ze ci bohaterowie sie rozwijaja.
czytalem dalej, ale jak zobaczylem taki tekst:
ze ktos tam robi znak drzewa na czole...
to juz nie moglem czytac dalej.

we wszystkim najbardziej podobal mi sie ten fragment, cyt.:

Podjąłem trud, trud płynący z miłości do świata i z potrzeby ukojenia wzniosłych serc, bo takie serca miłuję, a świat jest mi drogi. Nie o zwykłym świecie mówię, nie o tych, którzy (jak sły­szałem) nie potrafią przyjąć smutku i tęsknoty, lecz rozkoszy tylko pragną. (Niech więc Bóg pozwoli im w niej trwać!) Opowieść ma nie mówi o ich świecie i życiu; o innych będę opowiadał. W świe­cie, o którym myślę, w jednym sercu znajdziesz gorzką słodycz i drogi smutek, rozkosz serca i ból tęsknoty, radość smutku i smu­tek śmierci, radość śmierci i smutek życia. W takim to świecie pragnę zamieszkać aż do zbawienia lub do zatraty.

jest bardzo ladny, umieszczony w prologu i pochodzacy z Tristana i Izoldy.

--
korzystam z: IPhone 3G

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-07-27, 18:54   

monos napisał/a:
ze ktos tam robi znak drzewa na czole...
Dla braminów np. nasz znak krzyża robiony przy każdej okazji też jest hm....dziwny :?
monos czy Ty czasem nie jesteś uczulony na Williamsa ? :) Mam odczulacz :) : daj sobie spokój z tymi fragmentami gdzie mowa o religii i czytaj całą resztę. Będzie dobrze :idea:

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-07-28, 00:07   

Tak, ale wtedy się trochę traci na klimacie

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-07-28, 14:49   

Cytat:
Tak, ale wtedy się trochę traci na klimacie

Ale to jest szczepionka. Za drugim podejściem przeczyta całośc :)

Alynn 
Pierwszak
elfka

Wysłany: 2005-07-28, 20:53   

shyderca napisał/a:
Miecz Prawdy

się zwie na pewno, bo w oryginale jest 'Sword of Truth' i katuję się nim co jakiś czas. Ale nie przeczę, że chciałabym przeczytać po polsku. Jednak.

'Smoczy Tron' podobał mi się bardzo. Cokolwiek na okładce przesadzono z pochwałami, pisząc coś o drugim Tolku. Tolek 8) był tylko jeden, ale i tak książka jest świetna.

jorj 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-02-18, 22:41   

seria niezla choc odstaje od innych o podobnej fabule...przynajmniej dla mnie...no ale tych na najwyzszym poziomie jest niewiele wiec czasem trzeba tez siegnac na dolna polke....

dziubek 
Magister
Monte Christo

Wysłany: 2006-03-13, 12:51   

Nawet niezła, fajnie przedstawiona akcja...
Nie podoba mi się parę rzeczy, m.in. przedstawienie religii chrześcijańskiej (za bardzo podobna, aby się możńa było pomylić, Williams powinien to o wiele bardziej zmodyfikować), mógł też zrezygnować z paru innych pomysłów, nie będę pisał o konkretach, gdyż może są tu osoby, któe jeszcze tej pozycji nie czytały... Generalnie chodzi o to, że kilka wątków mogłoby być przedstawionych całkiem inaczej z całkowitym zyskiem dla fabuły...
Cykl wart poczytania, kto nie czytał, niechaj zacznie...

algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2006-03-13, 22:27   

Wszystko pięknie tylko czemu to się na początku tak wlecze, gdyby nie wy to jużdawno bym przestał...

DRaco 
Gimnazjalista

Wysłany: 2006-03-16, 21:06   

tak wlecze sie ale jak pozniej wszystkie watki sie zaciesniaja
ksiazka wspaniala cala saga jest swietna, jak sie juz wczujemy i wczytamy to trzyma naprawde mocno, swietne opis , fakt czasami rozwlekla ale jednak swietna

Tibor_Ferenczy 
Przedszkolak

Wysłany: 2010-06-14, 20:21   

Przebrnąłem przez Smoczy Tron, choć przyznam, że było ciężko. Akcja wlecze się tak, że kilka razy przechodziłem poważny kryzys i byłem bliski porzucenia tej książki. Czytam dalej... jestem teraz w połowie "Kamienia roztania"... idzie trochę lżej, ale mimo wszysko ciężko. Czytałem kilka recenzji cyklu iwszystkie były pozytywne, więc mam nadzieję, że nie tracę czasu i akcja w końcu mnie porwie :)

algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2010-06-14, 23:08   

Tibor_Ferenczy napisał/a:
Przebrnąłem przez Smoczy Tron, choć przyznam, że było ciężko.

Ciężko to mało powiedziane...ja nie przebrnąłem a jestem raczej wytrwały. Może kiedyś wrócę, jak już nie bedzie innych ksiązek... :P

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2010-06-15, 14:20   

algreholt napisał/a:
Może kiedyś wrócę, jak już nie bedzie innych ksiązek...

Wróć, bo warto :p

tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2010-06-15, 15:43   

pierwszy tom jest ciężki (na początku) wiem po sobie ale dalej jest ciekawiej

też wróciłem do niej bo kiedyś tam przeczytałem z 50% pierwszego tomu
i rzuciłem ale za jakiś czas wróciłem i przeczytałem cały cykl

Konwi 
Towarzysz
jendza

Wysłany: 2010-06-15, 16:33   

jesli ktos ma ochote to na pw prosze :D ..

dla mnie to byla jedna z lepszych Trylogii.. bo tak ja potraktowalam.. nawet watek religijny ma swoje uroki.. a akcja podobala mi sie wlasnie w punkcie rozwoju osobowosci Simona.. a Pierwsza Prababka to jedna z moich ulubionych kobiecych postaci.. dramatyczna - prawie jak sama Lady Makbeth..

Odpowiedz do tematu