Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] Auel Jean Marie - Dzieci Ziemi
Autor Wiadomość
agulus 
Gimnazjalista
Fantasy, inny świat

Wysłany: 2006-02-08, 16:14   [Fan] Auel Jean Marie - Dzieci Ziemi

Ostatnio przeczytałam cały cykl "Dzieci Ziemii". Polskie wydanie skąłda się z sześciu tomów, ale na świecie jest ich 5 :)
1. Klan niedźwiedzia jaskiniowego - Ayla wychowywana przez klan(płaskogłowi)
2. Dolina koni - Ayla wygnana przez klan zyje sama (oswaja konia i lwa). Ratuje mężczyznę (Jondalar) swojej rasy.
3. Łowcy mamutów - Ayla wędruje z Jondalarem i poznaje innych ludzi swojej rasy.
4.1. Rzeka powrotu - Ayla wędruje z Jondalarem do jego domu. Strasznie dużo opisów przyrody. Trochę nudnawe.
4.2 Wielka wędrówka - Ayla wędruje z Jondalarem do jego domu. Sporo przygód.
5. Kamienne sadyby - Ayla poznaje rodzinę Jondalara.

Cykl przeczytałam "jednym tchem". Wciąga niesamowicie. Miałam problem z wybraniem działu, ponieważ z jednej strony jest to historia, a z drugiej sugerowałam się faktem, że w wielu internetowych księgarniach zakwalifikowana jest do fantasy, co jednak uważam za błędne.

Autorka opsiuje dzieje wymyślonej przez siebie dziewczyny, którą nazwała Ayla. Cykl umieszczony jest w epoce kamienia łupanego, kiedy żyły obok siebie dwie rasy ludzi: "płaskogłowi" i "inni". Inni są rasą rozwijającą się, natomiast płaskogłowi są rasa na wyginięciu. Ayla będąc "inną" zostaje wychowana przez płaskogłowych, następnie znajduje ludzi swojej rasy i zostaje z nimi. To bardzo skrótowy opis tej historii, która ciągnie się przez 6 tomów. J.M.Auel wszystko, co dotyczyło życia obu ras konsultowała z naukowcami, dlatego przyjemnie czyta się mając świadomość, że wymyślona jest tylko fabuła.

Polecam :)
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 10:53, w całości zmieniany 3 razy  

Andrzej 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-02-09, 15:06   Re: Dzieci Ziemi - J.M.Auel

Czytałem całość - dla mnie świetne. Na podstawie pierwszej części - Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego - zrealizowano nawet dość wierną adaptację filmową.
Jedynie w końcowych tomach jak dla mnie trochę za dużo opisów zbliżeń Ayli i Jolandara.
Ale poza tym - warto przeczytać.

agulus 
Gimnazjalista
Fantasy, inny świat

Wysłany: 2006-02-10, 15:50   

Andrzej napisał/a:
Jedynie w końcowych tomach jak dla mnie trochę za dużo opisów zbliżeń Ayli i Jolandara

Pierwszy opis przeczytałam, ale później już "przelatywałam". Były jak odgrzewane kotlety. Ile razy można czytac to samo??

Andrzej napisał/a:
Na podstawie pierwszej części - Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego - zrealizowano nawet dość wierną adaptację filmową.

Oglądałam tę adaptację i niestety sporo było rozczarowań, chociaż całokształt powiedzmy "może być". Reżyser poszedł na łatwiznę i klan zamiast mieć wygląd zbliżony do homo erectus http://www.ewolucja.org/d3/d35-7a.html wyglądał, jak człowiek współczesny tylko, że był brudny i miał "szopę" na głowie. Przez to uproszczenie wiele wątków może być niezrozumiałych dla osoby, ktora nie czytała cyklu. Chociażby kiedy mówią, że dziecko Ayli jest kalekie. Hieny które porwały dziecko klanu zamienili na wilki :( Przy obecnym stanie techniki komputerowej mogli bardziej sie postarać.

kristoforo 
Przedszkolak

Wysłany: 2007-03-15, 19:28   

a gdzie wątek poznawczy?
czy ktoś wiedział o technikach wykorzystywanych w produkcji narzędzi ?wiedza o roślinach też godna pozazdroszczenia Auel spędziła baardzo dużo czasu na studiach i konsultacjach z fachowcami cykl dla mnie zasługuje co najmniej na 9 w 10 stopniowej skali
pozdro

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2011-06-04, 03:07   

Po pierwsze - to absolutnie nie jest fantastyka!!!

Tak mi się przypomniało, że jeszcze na początku liceum przeczytałem Dolinę koni i byłem nią zachwycony. Z pierwszej części widziałem tylko film, a kolejnych nie doczytałem, bo niestety zbyt dużo w nich było wspomnień z tomów wcześniejszych, przez co lektura stawała się nudna. Z drugiej strony - dzięki temu nie trzeba znać pierwszej części, żeby podejść do Doliny koni, która jest świetna.

To opowieść o przedstawicielce innego gatunku ludzkiego znalezionej i wychowanej przez "płaskogłowych". Kiedy dorasta, zostaje wygnana jako inna, brzydka i w ogóle. Wyrusza w samotną podróż, po drodze ratuje lwiątko i źrebaka (już w dolinie koni, w której znajduje dla siebie jaskinię), a później odkrywa, że nie jest takim znowu odmieńcem. Generalnie - jedna z książek, które zrobiły na mnie największe wrażenie - i chyba najlepiej zrobiony wątek miłosny w dość nietypowej scenerii pierwotnych ludzi.

Odpowiedz do tematu