Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Ravena
2010-09-16, 23:02
Komiks historyczny
Autor Wiadomość
Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)


Wiek: 44
Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 10506
Skąd: wiesz?
Wysłany: 2010-05-11, 23:43   Komiks historyczny

Podczas zlotu w Puławach Jacek opowiadał mi o komiksach historycznych i tak to chodzi za mną od jakiegoś czasu... :shy:

Jacku, bądź tak dobry i poleć nam wszystkim jakieś dobre komiksy historyczne, please. :prosze:

Oczywiście jeśli ktoś inny również ma coś do polecenia, to również chętnie poczytam, co i jak. :tak:
_________________
"Masz styl i masz klasę, zostań moim przydupasem".
Stephen King "Ręka mistrza"

 
  Zaproszone osoby: 1
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-05-12, 08:09   

Serdeczne dzięki za założenie topiku :)

Cóż - pojęcie komiks historyczny jest pojęciem bardzo szerokim; będziemy mieli tutaj zatem dzieła traktujące w sposób wręcz dokumentalny o wydarzeniach historycznych; komiksy opowiadające o sytuacjach nie zawsze do końca prawdziwych, ale osadzonych wyraźnie w tej, czy innej epoce historycznej - tutaj także zaliczyłbym opowieści fabularyzowane; kolejna sprawa to komiksy o charakterze np. obyczajowym, społecznym - niemniej takie, dla których tło wydarzeń ma wymiar historyczny. Oraz, oczywiście wszystko, co pośrednie i "wymieszane".

Spróbuję tutaj zaprezentować dzieła reprezentujące wszystkie podane wyżej możliwości ;)

Na początek trzy komiksy trzech arcymistrzów gatunku:

1. 300

Scenariusz: Frank Miller
Rysunek: Frank Miller, Lynn Varley
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski

Wydawnictwo: Taurus Media
10/2005
Tytuł oryginalny: Franks Miller's 300
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Rok wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 88
Format: 300x240 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN: 83-60298-00-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 85 złCytat:
Legendarny komiks znakomitego scenarzysty i rysownika, Franka Millera. Opowieść o bohaterstwie, umiłowaniu ojczyzny i wolności. O walce dla nieśmiertelnej chwały.

Perska armia - tak ogromna, że ziemia drży podczas jej marszu - wyrusza, by zgnieść opór Grecji, jedynej wyspy rozsądku i wolności na morzu mistycyzmu i tyranii. Między Grecją a tą niszczycielską falą stoi niewielki oddział ledwie trzystu wojowników. Ale nie są to zwykli wojownicy... to SPARTIACI.

300 – opowiada o bitwie pod Termopilami w 480 roku p.n.e. i wydarzeniach, które do niej doprowadziły, z perspektywy Leonidasa, króla Sparty. Komiks zainspirowany był filmem "300 Spartan" z 1962 roku.

W 1999 roku 300 zostało uhonorowane Nagrodą Eisnera w kilku kategoriach:
Dla Franka Millera i Lynn Varley nagroda w kategorii Najlepsza miniseria.
Dla Franka Millera w kategorii Najlepszy scenarzysta i rysownik.
Dla Lynn Varley w kategorii Najlepsze położenie kolorów.

W 2007 odbyła się premiera filmowej adaptacji komiksu w reżyserii Zacka Snydera.


recenzja 1
recenzja 2

Przykładowe plansze:


W NSB dostępnych jest wszystkie pięć tomów.

2. Crecy

Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Raulo Caceres
Translacja: CFCCytat:
Bitwa pod Crécy rozegrała się 26 sierpnia 1346 r. między wojskami angielskimi króla Edwarda III i francuskimi króla Filipa VI. Była wynikiem walk o sukcesję tronu Francji, do którego rościli sobie prawa angielscy władcy, a które przeszły do historii pod nazwą wojny stuletniej.

Długoterminowym efektem bitwy było zdobycie przewagi militarnej i psychologicznej przez Anglików, co skutkowało pozostawieniem samych sobie obrońców oblężonego Calais i utrata tego ważnego portu w 1347 r.
Cytat:
Jest to historia jednej z najważniejszych bitew średniowiecza. Świetnie wyszkolona, ale kiepsko wyposażona armia dokonuje inwazji na inny kraj. Pretekstem jest twierdzenie, że zagraża on bezpieczeństwu ich własnego państwa. Armia ta zastosowała strategię nagłego i niszczycielskiego ataku, mającego na celu zastraszenie ludności. Wkrótce jednak najeźdźcy napotkali siły znacznie ich przewyższające. Armia angielska musiała zatrzymać swój pochód i nawiązać walkę pod Crécy we Francji. 26 sierpnia 1346 roku, nowoczesna wojna uległa całkowitej przemianie (m.in. długi łuk i piechota). Jest to oryginalna powieść graficzna autorstwa Warrena Ellisa i rysownika Raulo Caceresa, będąca nowatorskim sposobem połączenia książki z komiksem.


Jak dla mnie - arcydziełko translacyjne CFC, wojna opowiedziana z punktu widzenia żołnierza... czyli z tego jak najbardziej prawdziwego.

Przykładowe plansze:


One-shot

3. Epoka brązu

Scenariusz: Eric Shanower
Rysunek: Eric Shanower

Cytat:
Epicka opowieść uhonorowana prestiżową Nagrodą Eisnera. Komiks przedstawia dzieje Wojny Trojańskiej, czyli losy młodego, buńczucznego Parysa, mężnego Achillesa czy doświadczonego Odysa. Twórca komiksu czerpał wiedzę z wielu źródeł: od mitów greckich, przez Iliadę aż po archeologiczne opracowania czasów starożytnych. Udało mu się stworzyć dzieło, o niezwykle gęstej fabule, porywającej akcji, a przy okazji doskonale oddający realia tamtych czasów. Mężni bohaterowie, piękne kobiety, zdrada, miłość i śmierć. Epoka brązu to jedna z najbardziej widowiskowych opowieści wojennych, jakie kiedykolwiek powstały.


Część I - Tysiąc okrętówWydawnictwo: Egmont
5/2004
Tytuł oryginalny: Age of Bronze: A Thousand Ships
Wydawca oryginalny: Image Comics
Rok wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 224
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
ISBN: 83-237-9162-7
Cena z okładki: 24,90 zł

Cytat:
Wojna trojańska to jedno z największych wydarzeń starożytności.
Dziesięcioletnie zmagania wojenne opisywali różni twórcy na przestrzeni wielu lat: Homer, Euripides, Virgil, Ovid, Chaucer czy Szekspir. Historia wojny trojańskiej zainspirowała również reżysera filmowego Wolfganga Petersena. Wkrótce (2004) swoją premierę będzie miał film Troja, przedstawiający tamte zdarzenia. Film został okrzyknięty największym filmowym wydarzeniem 2004 roku.
W maju ukazał się niezwykły komiks opisujący wojnę trojańską: Epoka brązu. To epicka opowieść autorstwa Erica Shanowera, który w siedmiu olbrzymich tomach przedstawia losy wojny trojańskiej. Pierwszy tom wprowadza postaci: młodego, buńczucznego Parysa, mężnego Achillesa czy doświadczonego Odysa. Twórca komiksu czerpał z wielu źródeł: od mitów greckich, przez Iliadę aż po naukowe opracowania czasów starożytnych. Udało mu się stworzyć dzieło, o niezwykle gęstej fabule, porywającej akcji, a przy okazji doskonale oddający realia tamtych czasów. Artysta za pomocą czarno białej, czystej i precyzyjnej kreski doskonale oddaje szczegóły architektoniczne starożytnych budowli. Komiks został doceniony, zarówno przez grono komiksowe: został uhonorowany prestiżową Nagrodą Eisnera (zwaną też komiksowym Oskarem), jak i naukowe: plansze Age of Bronze uczestniczyły w wielkiej wystawie poświęconej starożytności i Troi, która w 2002 roku była pokazywana w trzech największych niemieckich muzeach.


Przykładowe plansze:


W Polsce wydano na razie jeden tom (z siedmiu oryginalnych).

:D
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)


Wiek: 44
Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 10506
Skąd: wiesz?
Wysłany: 2010-05-12, 13:59   

O dzięki Ci, wielki Jacku! :D Z chęcią po-oglądam i po-czytam po-wyższe po-zycje. :lol:

I oczywiście liczę na więcej. :P
_________________
"Masz styl i masz klasę, zostań moim przydupasem".
Stephen King "Ręka mistrza"

 
  Zaproszone osoby: 1
 
Antonina 
Przyjaciel forum


Wiek: 52
Dołączyła: 16 Paź 2008
Posty: 1194
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2010-05-12, 17:11   

przeczytałam....
_________________
Chce mi się czytać...
 
 
Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara


Wiek: 38
Dołączyła: 13 Sty 2009
Posty: 2524
Skąd: Wiedźmi Las
Wysłany: 2010-05-12, 20:25   

Dołączę swoje trzy grosze, choć z dziedziny mangowej, ale w końcu manga to też (tak, tak 8) ) komiks!
W Polsce jakiś czas temu ukazał się cykl Ryoko Ikedy "Aż do nieba: Tajemnicza historia Polski" (Ten No Hate Made), który opowiadał o życiu księcia Józefa Poniatowskiego. Całość zamknięta w trzech tomikach, wydana została przez JPF w latach 1996-1997.
Grisznak na Tanuki.pl napisał/a:
O czym opowiada Ten No Hate Made? Nie jest to, jakby można oczekiwać po podtytule, skondensowana historia Polski, a jedynie drobny wycinek naszych dziejów. Pretekstem do ich ukazania jest życie księcia Józefa Poniatowskiego, będącego głównym bohaterem cyklu. Z jego perspektywy przedstawione są czasy panowania króla Stanisława Poniatowskiego, rozbiory, wojny napoleońskie i krótki okres istnienia Księstwa Warszawskiego [...]
Umieszczenie w trzech tomikach niezbyt może długiego, ale bogatego w wydarzenia okresu było rzeczą trudną, więc siłą rzeczy konieczne były pewne skróty czasowe. Widać to w sposobie podziału historii na tomy – pierwszy koncentruje się na okresie dzieciństwa głównego bohatera, drugi kończy się na wybuchu wojny polsko­‑rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 maja, trzeci zaś obejmuje całą resztę życia księcia Józefa, aż do bitwy pod Lipskiem w 1813 roku.

Realia historyczne są przedstawione wiernie, za wyjątkiem kilku drobiazgów, które wynikają raczej z tłumaczenia niż niewiedzy autorki. Narysowana dobrze, z dbałością o szczegóły (stroje!) i świetnie oddane tła.
Tutaj okładki, które w Polski wydaniu, niestety, są dość ubogie:


Ryoko Ikeda ma na koncie kilka tytułów poświęconych tematyce historii Europy XVIII i XIX wieku (Rose of Versailes – o Marii Antoninie, Empress Catherina o carycy Katarzynie Wielkiej, Eroika o Napoleonie Bonaparte).
_________________
Le Café
 
 
burli 
Przyjaciel forum


Wiek: 31
Dołączyła: 20 Gru 2008
Posty: 1514
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-14, 00:17   

chce 300!! ale w necie znaleźć nie mogę jakiegoś samotnego używanego :/
_________________

 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-05-14, 16:43   

No cóż - raczej na pewno nie dostaniesz... wydanie z 2005 roku - o nakładzie nie piszą, ale nie sądzę żeby więcej niż 1000 egz. Takie tytuły są kupowane "na pniu" przez komiksomaniaków, i nikt tego później nie odsprzedaje, w tym przypadku mamy jednak to szczęście, że jest niezależna produkcja z oryginalnym tłumaczeniem 8)
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-05-16, 07:34   

No to teraz z polskiej półki: pozycje, o których poniżej napiszę, nie są z zapewne arcydziełem literatury komiksu, niemniej na uwagę zasługuje sam pomysł mający duże walory edukacyjne, oprócz bowiem historii, komiksy te mogły służyć również jako pomoc dydaktyczna przy nauce języków; każdy tytuł to bilingwa - dymki są dwujęzyczne a dodatkowo zamieszczano słowniczek. :)

Legendarna historia Polski

Scenariusz: Barbara Seidler
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Wydawca: Sport i Turystyka 1977, 1980, 1988

Cytat:
Polskie legendy przeniesione na kartki komiksu. Wydawane tytuły były dwujęzyczne. Głównym językiem był oczywiście polski a pobocznym jeden z czterech: angielski, francuski, niemiecki lub rosyjski...


Kontynuacja serii ukazała się pod szyldem Początki Państwa Polskiego.

Przykładowe plansze:Wydano trzy tomy (wszystkie w NSB, w wersjach językowych podanych w nawiasach):

01 - O Smoku Wawelskim i Królewnie Wandzie (pol-ros)Cytat:
Młody, wiejski chłopak Sławko wyrusza do Krakowa, żeby nauczyć sie szyć buty. Wkrótce po jego przybyciu do miasta okazuje się, że w pobliżu żyje straszny smok, którego apetyt jest nieposkromiony. Król Krak zwołuje naradę mędrców, którzy mają wymyśleć sposób na pozbycie się smoka. Zbawienny pomysł wysuwa jednak Sławko. Natychmiast król nakazuje udzielić chłopcu wszelkiej pomocy. Sławko zdobywa smołę, siarkę i wypycha nią skórę barana. Tak przygotowany prezent dostarcza smokowi, który pożera "faszerowanego" barana. Zaraz potem spożyta siarka zaczyna go palić i smok rzuca się do Wisły, żeby ugasić pragnienie. Wypija tyle wody, że pęka. Sławko staje się bohaterem. Kilka lat później król Krak umiera, zaś na tronie zasiada jego córka - Wanda. Wkrótce potem do Krakowa dociera wieść, że Niemcy szykują się do ataku. Wanda wraz z wojskami udaje się w puszczę, gdzie stacza bitwę z Niemcami. Wojskom Wandy udaje się zwyciężyć, jednak nieco później król Niemców przysyła posłów do Wandy. W liście prosi ją, żeby została jego żoną. W przeciwnym razie grozi najazdem na polskie ziemie. Wanda nie chcąc wyjść za Niemca i nie widząc innego wyjścia topi się w Wiśle.


02 - Opowieść o Popielu i Myszach (pol-niem)Cytat:
Król Popiel władający słowiańskim plemieniem ulega ostrzeżeniom żony, która twierdzi, że jego stryjowie uknuli spisek chcąc pozbawić go władzy. Tymczasem rośnie zagrożenie ze strony Myszyngów, którzy podobno szykują się do najazdu. Popiel jednak zamiast szykować się do odparcia ataku pragnie załatwić sprawy ze stryjami. Udaje więc konającego i zaprasza ich wszystkich do siebie. Podczas wieczerzy podaje im zatrute wino. Po zabiciu stryjów topi ich ciała w jeziorze. Wkrótce potem Myszyngowie atakują lud Popiela, który jest kompletnie nieprzygotowany do wojny. Myszyngowie szybko zdobywają tereny Popiela, on sam zaś chcąc ratować życie ucieka wraz z żoną do wieży na środku jeziora. Niestety - w tej samej wieży ukryły się myszy wodne, które namnożyły się na ciałach zabitych stryjów. W ten oto sposób król Popiel padł ofiarą własnych knowań przeciwko stryjom i został zjedzony przez myszy. Była to kara za to, że wolał walczyć z własną rodziną niż szykować się z ludem do walki z najeźdźcami...


03 - O Piaście Kołodzieju (pol-niem)Cytat:
Piast był kołodziejem i znany był z tego, że w jego gospodarstwie dobrze się powodziło. Podczas postrzyżyn jego syna Ziemowita, który był niewidomy od trzeciego roku życia, pojawia się kilku mędrców, którzy wręczają Piastowi maść na oczy chłopca. Ponadto przepowiednie dla Ziemowita okazują się nadzwyczaj pomyślne. Na drugi dzień okazuje się, że chłopiec w cudowny sposób odzyskał wzrok. Kilka lat później gdy na ziemiach władanych przez Popiela zaczyna się źle dziać tylko w gospodarstwie Piatsa panuje dobrobyt. Co więcej - gdy po Kruszwicę (osadę, w której mieszał Piast) podchodzą Myszyngowie, Piast Kołodziej staje na czele obrońców osady. Udaje im się odeprzeć atak i wyrzucić najeźdźców ze swoich ziem. Wkrótce potem, gdy Popiel ginie, lud wybiera Piasta Kołodzieja na nowego władcę. Koło swojego tronu Piast ustawia pług, jako znak tego, że nie wystarczy walczyć za ojczyznę, ale trzeba także ciężko dla niej pracować...


Początki Państwa Polskiego

Scenariusz: Barbara Seidler
Rysunki: Mirosław Kurzawa (1), Marek Szyszko (2, 3, 4)
Wydawca: Sport i Turystyka 1974-1989

Pierwsze numery serii ukazały się pod szyldem Legendarna Historia Polski.

Przykładowe plansze:Ukazały się cztery tomy (wszystkie są w NSB, w wersjach językowych podanych w nawiasach):

01 - O Mieszku i jego synie Bolesławie Chrobrym (pol-niem)Cytat:
Mieszko I, młody polski wódz zdobywa coraz większą władzę. Jest już panem sporego terytorium, jednak ciągle obawia się najazdu sąsiadów - Niemców. Zdaje sobie sprawę, że skoro jest władcą plemion pogańskich jego kraj jest narażony na ataki ludów chrześcijańskich, którzy pod pozorem krzewienia chrześcijaństwa mogą odebrać mu władzę i zająć jego terytorium. Dlatego też udaje się do Czech, żeby przyjąć tam chrzest i dołączyć do krajów chrześcijańskich. Oddala w ten sposób możliwość niechcianych prób "nawracania" jego ludu przez Niemców. Aby umocnić układy z Czechami, Mieszko I bierze za żonę córkę władcy Czech - Bolesława I. Chrzest polski gwarantuje krajowi bezpieczeństwo aż do końca panowania Mieszka. Po nim na tron wstępuje jego syn - Bolesław Chrobry. Włada on już krajem chrześcijańskim, jednak wciąż jego władza nie jest oficjalnie uznana przez Papieża. Dlatego Bolesław stara się zdobyć zaufanie u władz kościoła, m.in. sprowadzając do kraju zwłoki poległego misjonarza - Wojciecha. Nieco później, w roku 1000 Bolesław zdobywa poparcie cesarza niemieckiego - Ottona III. Jednak już trzy lata później, po śmierci cesarza niemcy atakują Polskę. Bolesław wygrywa wojnę i ponawia starania o poparcie u papieża. Wreszcie nadchodzi zgoda - papież błogosławi koronę polską, zaś Bolesław Chrobry zostaje pierwszym, koronowanym królem Polski. Niestety, w tym samym roku umiera w wieku lat 59.


02 - Bolesław Krzywousty (pol-ros)Cytat:
Pod koniec XI wieku na ziemiach polskich panował Władysław Herman. Nie miał ani talentu, ani ambicji. Poddawał się za to intrygom dworskim i skłonny był do okrucieństw. Często dawał sobą manipulować swojemu palatynowi (wojewodzie) - Sieciechowi. To właśnie Sieciech postanowił pozbyć się drugiego syna Hermana - Bolesława. Chciał tego dokonać podczas polowania. Chłopcu udało się jednak przeżyć, ale wydarzenia te spowodowały, że jego twarz pozostała do końca życia wykrzywiona. Dlatego też zyskał przydomek Krzywousty. Bolesław przez prawie całe życie walczył o władzę z ojcem i przyrodnim bratem - Zbigniewem. Spory nie ustały nawet po oddaleniu przez Władysława palatyna Sieciecha, ani również po śmierci Władysława Hermana. Wreszcie udało się Bolesławowi zasiąść na należnym mu tronie. Odniósł nawet sukcesy zdowbywając Pomorze. Tuż przed śmiercią, Bolesław chcąc oszczędzić swoim czterem synom walki o władzę jaką on musiał toczyć, podejmuje decyzję o podziale terytorialnym Polski. Jest rok 1138. Od tego roku rozpoczyna się dzielnicowe rozbicie Polski.


03 - Władysław Łokietek (pol-niem)Cytat:
Po trwający ponad wiek rozbiciu dzielnicowym coraz większa liczba polaków zaczyna odczuwać potrzebę zjednoczenia. W tym okresie urodził się Władysław, który ze względu na swój niski wzrost zwany był Łokietkiem. Za młodu był on jednym z mniej znaczących książąt, jednak wkrótce to on staje do walki o zjednoczenie ziem polskich. Po śmierci swego brata - Leszka Czarnego, Łokietek przystępuje do walki o Kraków. Do sporu miesza się jednak także król czeski Wacław II, który zapragnął zjednoczyć Polskę ale pod swoim, czeskim berłem. Łokietek musi uciekać z kraju. Powraca dopiero po śmierci syna Wacława II, żeby przyłączyć się do powstania przeciwko rządom czeskim. Udaje mu się zająć Małopolskę, ziemię sieradzką, łęczycką, Kujawy i Pomorze. Szybko jednak traci Pomorze. Zostaje ono podbite przez Krzyżaków, poproszonych o pomoc przy okazji agresji branderburskiej. Dalsze lata panowania Władysława są bardziej pomyślne. Zajmuje Wielkopolskę i w 1320 koronuje się w Krakowie na króla Polski. W tym samym roku Polsce zostają przyznane prawa do Pomorza. Przed samą śmiercią Łokietek zawiera rozejm z Krzyżakami.Pomimo niepełnego zjednoczenia ziem polskich, panowanie Władysława Łokietka zamyka okres rozbicia dzielnicowego. Łokietek zostaje pochowany na Wawelu. W ten sposób zostaje założony kolejny wielki cmentarz królów na świecie...


04 - Kazimierz Wielki (pol-niem)Cytat:
Po śmierci Władysława Łokietka na tronie zasiada jego syn - Kazimierz. Obejmuje on władzę nad wszystkimi ziemiami zjednoczonymi przez swojego ojca. Co prawda nie ustaje w próbach pozyskania pozostałych ziem polskich, to jednak zamiast organizować zbrojne wyprawy stara się przeprowadzać swoje dążenia dyplomatycznie. W między czasie zajmuje się także reformowaniem państwa. Stanowi nowe prawa, miasta coraz cześciej zyskują mury obronne i murowane budynki. Kraj powoli wychodzi z kryzysu. Tymczasem działania dyplomatyczne Kazimierza również zaczynają przynosić sukcesy. Na mocy zawartych porozumień udaje mu się odzyskać od Krzyżaków cześć zajmowanych przez nich ziem. W rękach zakonu pozostaje obecnie już tylko Pomorze (jako "jałmużna" od króla polskiego). W 1364 roku Kaziemierz zakłada w Krakowie pierwszy uniwersytet. Panowanie Kazimierza upływa pod znakiem pokoju i poprawy sytuacji wewnętrznej w Polsce. To właśnie za jego panowania Polska staje się krajem, z którym reszta świata musi zacząć się liczyć. Dzięki temu wszystkiemu król Władysław zostaje okrzyknięty Wielkim. Władca umiera w roku 1370, nie pozostawiwszy po sobie następcy tronu i zostaje pochowany na Wawelu, jak jego ojciec...


:D
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-05-17, 09:15   

Kolejne dwa komiksy mają chcarakter zupełnie inny, bardzo szczególny i wymagają podczas lektury wyciszenia i skupienia...

Auschwitz

Rysunki: Pascal Croci
Kolor: Pascal Croci
Wyd. 1999 przez Editions du Masque
Translacja i opracowanie: GruMiKCytat:
"Croci bardzo obrazowo, momentami może aż nazbyt szczegółowo pokazuje horror obozu zagłady i wybory jakich musieli dokonywać więźniowie.
Przedstawiona historia choć fikcyjna opiera się na opowieściach ludzi którzy przeżyli holokaust, którzy widzieli śmierć swoich przyjaciół, rodzin.
Jedna z najciekawszych i najtrudniejszych pozycji w dorobku Grumików."


Przykładowe plansze:


One-shot

Deogratias. Opowieść o Rwandzie

Scenariusz: Jean-Philippe Stassen
Rysunki: Jean-Philippe Stassen
Wyd.: Egmont 2009
Wydawca oryginału: Dupuis
Seria: XX wiek / wiek XXICytat:
Nagroda im. René Goscinny'ego za najlepszy scenariusz komiksowy w 2000 roku.
Wstrząsający obraz tragicznych wydarzeń w Rwandzie i jednocześnie poruszające studium człowieka przeżywającego piekło spowodowane pogrążeniem się jego kraju w szaleństwie i ludobójstwie. Akcja opowieści rozgrywa się pod koniec 1994 lub na początku 1995 roku w Rwandzie - małym, gęsto zaludnionym państwie położonym w środkowo-wschodniej Afryce. Kraj ten dochodził wówczas do równowagi po ludobójstwie, którego ofiarą padło 800 tysięcy ludzi. Ekstremiści z plemienia Hutu - dominującej w kraju grupy etnicznej - zrealizowali starannie zaplanowaną kampanię prowadzącą do wymordowania wszystkich mieszkańców wywodzących się z ludu Tutsi. Ale zabijali również Hutu, którzy sprzeciwiali się ich działaniom. To barbarzyństwo trwało ponad trzy miesiące, a świat w tym czasie obserwował wszystko spokojnie z boku i czekał na dalszy rozwój wypadków.
Niniejsza opowieść to historia Deogratiasa, chłopca o udręczonej duszy, będącego uczestnikiem wydarzeń, które nigdy nie powinny przytrafić się żadnemu człowiekowi. Wraz z bohaterem odbywamy wędrówkę w głąb jego wspomnień, które stopniowo układają się w obraz tego, co przeżył. Współczująca narracja autora i jego piękne, ekspresyjne, literackie mistrzostwo pozwalają nam wyobrazić sobie coś niewyobrażalnego, i to w sposób, który niewielu ludziom uda się zapomnieć.
Deogratias to trudne, ale wspaniałe i szczere arcydzieło jednego z najwybitniejszych twórców komiksowych naszych czasów, Jeana-Philippe'a Stassena.


Przykładowe plansze:


One-shot
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-05-27, 11:37   

kolejna porcja komiksów o tematyce "okołohistorycznej":

Murena

Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Philippe Delaby
Wydawca: Egmont
Wyd. oryg.: Dargaud Editeur

Cytat:
Interesujący cykl komiksów osadzonych w epoce cesarstwa rzymskiego, ukazujący niuanse polityki i nie zawsze jednoznaczne intencje ludzi, których życiowym celem jest nie tylko zdobycie władzy nad cesarstwem, ale i utrzymanie jej za wszelką cenę. Warstwą fabularną serii zajął się jeden z najwybitniejszych europejskich twórców komiksu - Jean Dufaux.

Murena to realistyczny cykl historyczny z elementami fantasy. Trzymający w napięciu scenariusz napisał gigant komiksu francuskiego, Jean Dufaux, zaś rysunkami, które z pietyzmem oddają obraz starożytności, zajął się Philippe Delaby. To opowieść o losach Lucjusza Mureny, syna kochanki cesarza Rzymu, Klaudiusza. Młodzieniec, wbrew swej woli, zostaje wciągnięty w intrygi dworu cesarskiego, zaś jego życiu naprawdę zaczyna grozić niebezpieczeństwo, gdy Klaudiusz ginie, a żądna władzy Agryppina wprowadza na tron swego syna, Nerona...


Przykładowe plansze:Cztery tomy:

01 - Purpura i złotoCytat:
Neron nie miał lekkiego dziecińswa. Mimo iż miał matkę, tak naprawdę wychowywała go ciotka, bo rodzicielka, Agryppina, była zbyt żądna władzy i wszystkich związanych z nią zaszczytów by zwracać uwagę na swoje obowiązki względem syna. Właśnie z powodu swych żądz zawróciła w głowie cesarzowi Klaudiuszowi i wyszła za niego za mąż, pod warunkiem że zgodzi się aby Neron stał się jego pasierbem. A że Klaudiusz miał syna z poprzedniego małżeństwa, Brytannika, coraz częściej zaczęło dochodzić do ambicjonalnych konfliktów na polu mąż-żona w sprawie prawowitego następcy cesarskiego tronu. Aż w końcu zaborcza Agryppina, matka Nerona decyduje się otruć współmałżonka przy okazji likwidując też jego kochankę Lollię, a zarazem matkę przyjaciela swojego syna, Lucjusza Mureny. Brytannik zostaje odsunięty i od teraz Neron staje się najważniejszą osobą w cesarstwie rzymskim.


02 - Z piasku i krwiCytat:
W czasie gdy Neron zdobywa przychylność wojska i elit rządzących, Brytannik, pogrążony w rozpaczy po stracie ojca coraz bardziej odsuwa się od wszystkich. Jedynym oparciem staje się mu murzyński sługa, którego niegdyś obdarzył łaską, a który to po bójce w obronie chłopaka, jaka wywiązała się podczas jednej z biesiad postanawia kontynuować naukę gladiatorskiego rzemiosła, aby w przyszłości pomóc Brytannikowi w odzyskaniu należnych mu honorów. Neron, dowiedziawszy się o zabójstwie Lolli Pauliny, matki swojego przyjaciela, Lucjusza Mureny, wpada w złość i z grupką zaufanych ludzi pali dom publiczny, który do tej pory był mu niedostępny, zabija tych, którzy stają mu na drodze i uprowadza kurtyzanę Akte. Podstępna Agryppina nie chce słuchać żadnych złych słów na syna padających z ust Pallasa, właściciela przybytku rozkoszy i niewolnicy i odsyła go z kwitkiem. Ten poprzysięga jej zemstę. W międzyczasie między Neronem i Akte, ukrywającymi się u ciotki młodego cesarza, Domicji, dochodzi do zbliżenia. Murena, korzystając z pomocy przyjaciela dowiaduje się więcej o zabójstwie matki - ślad prowadzi do żołnierzy ze straży Nerona. A wszyscy ci, którzy mogą coś w tej sprawie powiedzieć giną z polecenia cesarza, który nie chce aby oskarżenia skierowały się w stronę Agryppiny. Z tego i z innych powodów pomiędzy matką i synem dochodzi do kłótni. W tym czasie Pallas pokazuje Brytannikowi testament ojca, dzięki któremu ten bez większych problemów powinien odzyskać należną mu władzę. Chłopak robi użytek z testamentu podczas jednej z uczt, ale w chwilę później pada otruty przez truciznę, specjalnie przygotowaną do tego celu z polecenia jego matki. Neron po przeczytaniu pali testament - teraz, poza matką, nie ma już żadnej konkurencji...


03 - Najlepsza z matekCytat:
Niewolnik Balba, ten którego Brytannik uratował przed śmiercią, nad stosem ze zwłokami swego pana poprzysięga zemstę wszystkim intrygantom. Skrywana przez niego wściekłość staje się pożytecznym sprzymierzeńcem wśród pojedynków na arenie i poza nią, gdzie doskonali swoje i tak już znakomite umiejętności walki. Podstępny Massam, mistrz gladiatorskiego rzemiosła, nie spuszcza go z oka i wszelkimi siłami próbuje złamać mu charakter. Najlepszym ku temu sposobem jest wyzwanie na pojedynek i zabicie przyjaciela Balby - młodziutkiego Projasa... Pałac Nerona wypełniają plotki co do zleceniodawcy otrucia Brytannika. Wielu podejrzewa Nerona, a jeszcze więcej jego występną matkę, Agryppinę. Neron jednak prowadzi własne śledztwo i dociera do trucicielki Lokusty, która przyparta do muru wyznaje Cesarzowi całą prawdę. Od teraz wiedźma będzie na jego usługach, ukryta w tajemnych komnatach przed zemstą Agryppiny. Murena do poszukiwań zabójców własnej matki wciąga Petroniusza. Za pomocą jego pieniędzy przerywa zmowę milczenia otaczającą kuluary dworu. Pech che, że wszyscy, którzy dużo wiedzieli o zabójstwie Lolli Pauliny, już nie żyją. Przypadkowo? Z pewnością nie. To Agryppina i wynajęty przez nią eks-gladiator robią wszystko, by prawda nie wyszła na jaw. Młodzieniec zafascynowany walecznością Balby, który w przypływie wściekłości rani Massama w dłoń, wynajmuje go do zabicia Pallasa. To nieszczęsnego Pallasa obarczył bowiem winą za wszystkie nieszczęścia Neron podczas ostatniego i niezbyt przyjaznego spotkania z Mureną. Na dworze Pallasa znajdują się jednak tylko same trupy, a Agryppina w swych oszczerstwach oskarża ciotkę Nerona, Domicję Lepidę, o bunt przeciwko Cesarzowi. Wyrok śmierci zostaje wykonany niezwłocznie. Kolejną ofiarą podstępnej matki pada Lokusta. Ta jednak przed śmiercią zdąża ją jeszcze przekląć. Termin pojedynku najlepszych gladiatorów, Balby i Massama, zbliża się nieubłaganie. Obydwaj przygotowują się do niego ze śmiertelną powagą...


04 - Idący na śmierćCytat:
Ostatni tom pierwszej podserii cyklu historycznego z elementami fantasy. Starożytny Rzym za panowania Nerona: nadszedł czas wielkiej konfrontacji między władcą a jego wszechwładną matką, Agryppiną. W tę rozgrywkę wchodzi też tytułowy bohater, Lucjusz Murena, żądny zemsty za śmierć swojej matki, którą zamordowano na rozkaz Agryppiny.


Historia świata w obrazkach

Scenariusz i rysunki: Larry Gonick
Adaptacja i tłumaczenie: Maciej Wijatkowski
Okładki i korekta: Krzysztof LeśniakCytat:
Amerykański rysownik Larry Gonick znany jest przede wszystkim jako autor licznych publikacji popularyzatorskich, w których wykorzystuje komiks do objaśnienia nieraz dość skomplikowanych zagadnień naukowych. W Polsce zadebiutował w 1991 roku serią siedmiu zeszytów tworzących cykl "Historia świata w obrazkach". Ukazał się w Lublinie nakładem wydawnictwa Fundacji Lubelskiej Unipress Finart. Kolorowe okładki formatu A4 kryły czarno-białe wnętrze. Pierwowzór amerykański "The Cartoon History of the Universe" pojawił się rok wcześniej i obejmował ten sam zestaw tytułów. Autor zaprezentował nam w komiksowej, przystępnej formie dzieje świata od Wielkiego Wybuchu do czasów Aleksandra Wielkiego. Więcej w Polsce nie wyszło...


Przykładowe plansze:


W Polsce wydano siedem tomów: Początek wszystkiego, Kije i kamienie, Królestwa rzek, Głównie Stary Testament, Rozum i siła, Kim są ci Ateńczycy oraz Wszystko o Atenach.

Battler Britton

Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Colin Wilson
Wyd.: Wildstorm
Tłumaczenie i obróbka: GruMiKCytat:
"Początek października. 1942 rok. Nazistowskie Niemcy są w drodze po zwycięstwo.
Na froncie wschodnim szósta armia Wehrmachtu podeszła pod bramy Stalingradu. W północnej Afryce siły Brytyjskie wycofały się o trzysta mil w głąb Egiptu, ścigane przez Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla.
Chwila obecna. Południowo-zachodnia Aleksandria. Myśliwce Królewskich Sił Powietrznych lecą nad niekończącymi się połaciami piachu i kamieni.
Ich dowódcą jest porucznik Robert Britton."

Wojenna opowieść o losach międzynarodowej Brytyjsko Amerykańskiej dywizji powietrznej.


Przykładowe plansze:


Komplet - pięć tomów.

:D
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-07-01, 09:41   

kolejna ciekawa propozycja:

101 Airbone Screaming Eagles 01 - Normandia, 6 czerwca 1944

Scenariusz: Roman Pierzgalski
Rysunek: Roman Pierzgalski
Wydawca: Aquaverde 2004
6/2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN: 83-921039-0-4
Cena z okładki: 24,50 złCytat:
Inwazja na okupowaną przez Nazistów Europę rozpoczęła się rankiem 6 czerwca 1944 roku. Była to największa operacja morska i lądowa w historii wojen. Operacja Overlord została poprzedzona desantem powietrznym, który nastąpił kwadrans po północy 6 czerwca 1944 roku. O godzinie dwudziestej trzeciej, 5 czerwca 1944 roku z kilkudziesięciu baz na terenie Anglii wystartowały 882 samoloty z 13.000 żołnierzy amerykańskiej 101 i 82 Dywizji Powietrznodesantowej. 82 Dywizja brała już udział w walce, ale dla dobra 101 Dywizji był to pierwszy skok bojowy. Ich strefa zrzutu znajdowała się w okolicach miasta Ste. Mere-Eglise. Celem tej operacji było uchwycenie przyczółka desantowego, eliminacja baterii dział, opanowanie mostów a przede wszystkim oczyszczenie grobli i wyjść z plaż dla lądujących rankiem wojsk inwazyjnych. W tym czasie około pięciu tysięcy jednostek pływających, począwszy od pancerników po łodzie desantowe wraz z ogromną ilością ludzi i najróżniejszego sprzętu wojskowego płynęło już w kierunku plaż Normandii. Losy tej inwazji spoczywały w rękach młodych mężczyzn z jednostek powietrznodesantowych, którzy tego dnia dostali bilet lotniczy w jedną stronę. Nie mieli doświadczenia w walce. Byli natomiast pełni zapału i woli walki. Uważali, że są świetnie przygotowani i wyszkoleni. Chcieli zaryzykować własne życie, bo wierzyli w słuszność sprawy...


Przykładowe plansze:

_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-07-15, 05:49   

No to nadszedł czas na Borgię - zresztą Rav się dopomina informacji ;)

Borgia

Scenariusz: Alexandro Jodorovsky
Rysunek: Milo Manara
Wydawnictwo: Taurus Media
Wydawca oryginalny: Albin MichelCytat:
Komiks przedstawia losy kontrowersyjnego rodu Borgiów. Bezpardonowa walka o władzę, piękne kobiety a wszystko w scenerii XV i XVI wiecznego Rzymu.


Seria zdecydowanie dla dorosłego odbiorcy.

Cytat:
Rok 1492 "Santa Maria" dopływa do Karaibów. Nastroje załóg Krzysztofa Kolumba, bliskie buntu, przeradzają się w radość. Odkrycie Ameryki, zdaniem wielu historyków, to symboliczny koniec średniowiecza.
W Polsce umiera król Kazimierz Jagiellończyk, a później szlachta wynosi na tron jego syna, Jana Olbrachta. W okresie bezkrólewia do owej szlachty dociera z Rzymu wieść o śmierci papieża Innocentego VIII. Na następcę konklawe wybiera kardynała Rodriga Borgię, który przyjmuje imię Aleksander VI. Jego pontyfikat będzie trwał jedenaście lat, które wielu uważa za jeden z najczarniejszych okresów w historii papiestwa. W rzeczy samej jednak był ten okres bardzo barwny, pełen uczt, intryg i przelanej krwi.
Rodrigo Borgia bywa uważany za pierwszego szefa mafii w historii, między innymi dlatego, że najróżniejszymi sposobami, które dziś uznalibyśmy - delikatnie mówiąc - za mało etyczne, starał się wzmocnić pozycję własnej rodziny. Wizję tę spopularyzował autor Mario Puzo w powieści "Rodzina Borgiów". Ale Rodrigo nie był pierwszym, który w Świętym Mieście wyniósł nepotyzm do rangi ustroju państwowego. Sykstus IV, który zasiadł na tronie Piotrowym dwadzieścia lat wcześniej, także otaczał się całym tłumem krewnych, a swoim siostrzeńcom hojną ręką rozdawał majątki i stanowiska w Kościele. Rodrigo jednak poszedł nieco dalej, nie wahał się bowiem obsypywać pieniędzmi i zaszczytami własnych dzieci, nie robiąc z tego żadnej tajemnicy.
A ponieważ rozkosze cielesne należały do jego ulubionych rozrywek, trudno się dziwić, że dzieci posiadał. Jeszcze jako kardynał (a został nim w wieku lat 16) urządził w Sienie huczną orgię z udziałem innych purpuratów i najpiękniejszych miejscowych kobiet, wcześniej odprawiwszy z uczty ich mężów, ojców i braci. Na tyle huczną, że surowo upomniał go papież Pius II, człowiek raczej tolerancyjny i także niestroniący od uciech. Inna sprawa, że na upomnieniu się skończyło.
Ale i rozwiązłość Aleksandra VI nie była w Rzymie żadną nowością. Wszak już w X wieku kochanki papieży zyskały taki wpływ na sprawy Kościoła, że okres ten nazwano pornokracją, czyli władzą nierządnic.
Pamiętajmy, że w czasach, o których mowa, papież był raczej władcą niż pasterzem dusz. A Aleksander VI okazał się władcą bardzo sprawnym. W owym czasie rządzenie jakimkolwiek państwem czy państewkiem na Półwyspie Apenińskim było zadaniem karkołomnym.
Książęta, władający poszczególnymi skrawkami dzisiejszych Włoch, wciąż zawierali i zrywali sojusze, a także, ma się rozumieć, toczyli między sobą nieustanne wojny. Często do najazdu wystarczył byle pretekst, o aliansach decydowały zaś nieraz sympatie osobiste.
Ten czy inny książę zostawał na przykład przeciwnikiem papieża tylko dlatego, że jego konkurent był papieża stronnikiem. W tej pajęczynie chwiejnych przymierzy i intryg Aleksander VI poruszał się nadzwyczaj zwinnie. Za pomocą perswazji, koneksji, przekupstwa, podstępów, a gdy było trzeba, także przy użyciu miecza umacniał pozycję Rzymu. I swojego rodu. W przeciwieństwie do wielu poprzedników, prowadził też twardą i skuteczną politykę zagraniczną, wykraczającą poza Półwysep.
To jego bulla wskazała sposób podziału Nowego Świata między Hiszpanię a Portugalię. Marzył o zjednoczeniu Włoch pod swoim berłem, a w wypełnieniu tej misji pomagał mu syn Cezar, który w 1497 roku objął dowodzenie nad armią papieską. Cezar był zdolnym i ambitnym wodzem. Z ulgą przyjął nominację, rezygnując z kapelusza kardynalskiego. W czasie dwóch kampanii zajął wiele miast i zbudował w środkowych Włoszech niemałe państwo. Gdyby nie interwencja króla Francji Ludwika XII, który bał się wzrostu potęgi Borgiów, kto wie, czy Włochy nie zostałyby zjednoczone na ponad trzy i pół wieku przed Garibaldim.
Oczywiście, także Cezar nie brzydził się intrygami, podstępem czy skrytobójstwem. Takie były standardy tamtego czasu - cel uświęcał środki. Syn papieża z takiego sposobu postępowania uczynił sztukę, wzorując się zresztą na politykach starożytnego Rzymu, którzy budzili w nim podziw. To właśnie Cezar stał się pierwowzorem doskonałego, pozbawionego skrupułów władcy, którego w słynnym "Księciu" opisał jego przyjaciel Machiavelli. Cezar żył - i stracił życie - zgodnie ze swoją maksymą AUT CAESAR, AUT NIHIL (Albo być Cezarem, albo nikim).
Miał wszystko, a potem wszystko stracił, by zginąć na wygnaniu (zresztą z bronią w ręku), gdy jego ojciec nie był już papieżem.
O rozwiązłości Cezara, podobnie jak jego siostry Lukrecji, krążyły - i krążą - legendy. Wspominano nawet o wspólnych, kazirodczych orgiach z ojcem - papieżem. Z drugiej strony istnieją przekazy, według których Lukrecja była kobietą raczej skromną. Jeśli chodzi o rozpustę i zbrodnie Borgiów, to choć nie ulega wątpliwości, że byli zarówno rozpustnikami, jak i zbrodniarzami, trudno oddzielić prawdę od plotek rozsiewanych przez ich przeciwników. Już za pontyfikatu Aleksandra VI krążyło na temat Borgiów wiele paszkwili, swoje dołożyli także późniejsi historycy.
Nigdy się nie dowiemy, czy papież Aleksander VI, następca Chrystusa na Ziemi, wierzył w Boga. Nie dowiemy się także, czy wierzył w Piekło. Jeśli jednak Piekło istnieje, zapewne tam właśnie trafił po swojej śmierci w 1503 roku. Cztery lata później dołączył do niego syn Cezar, były kardynał. Znaleźli się w doborowym towarzystwie - wszak już niemal dwieście lat wcześniej Dante, pisząc "Boską komedię", umieścił w Piekle szereg papieży i biskupów.

Jacek Drewnowski


Borgia 01 - Krew dla papieża

Wydawnictwo: Taurus Media 3/2006
Tytuł oryginalny: Borgia: Du sang pour le pape
Wydawca oryginalny: Albin Michel
Rok wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 52
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN: 83-60298-12-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł

Cytat:
Rzym, rok 1492. Stolica piotrowa nie jest już miastem świętym. Stała się siedliskiem bezbożnych uciech, przekupstwa i zbrodni. Wokół osoby umierającego papieża Innocentego VIII toczy się rozgrywka polityczna o następstwo tronu. Prym w niej wiedzie kardynał z Hiszpanii, Rodrigo Borgia, założyciel sławnego rodu Borgiów, nazywanego pierwszą mafią w historii Italii.


recenzja

Przykładowe plansze:Borgia 02 - Wladza i grzech

Wydawnictwo: Taurus Media 3/2007
Tytuł oryginalny: Borgia: Le pouvoir et l'inceste
Wydawca oryginalny: Albin Michel
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 52
Format: 215x290 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-60298-19-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł

Cytat:
Władza i grzech to drugi tom znakomitej, historyczno-sensacyjnej serii dwóch gigantów komiksu. Trzymający w napięciu, poruszający scenariusz napisał wielki chilijski twórca, Alexandro Jodorowsky (m.in. Incal, Kasta Metabaronów). Rysunki wyszły spod pędzla klasyka opowieści erotycznych, Milo Manary (m.in. Klik, Indiańskie lato).


recenzja

Przykładowe plansze:Borgia 03 - Płomienie Stosu

Wydawnictwo: Taurus Media 12/2008
Tytuł oryginalny: Borgia: Les flammes du bûcher
Wydawca oryginalny: Glénat
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 50
Format: 220x300 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 9-788360-298312
Wydanie: I
Cena z okładki: 36 zł

Cytat:
Niedziela wielkanocna roku pańskiego 1494. Aby uczcić zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa, jego świątobliwość papież, Aleksander VI Borgia zorganizował bal maskowy.
Ród Borgiów staje do walki o władzę absolutną, pragnąc "tylko pokoju"... Dojście do władzy to nic w porównaniu z utrzymaniem jej. Każda metoda, każdy sposób jest dobry by wygrać.


recenzja

Przykładowe plansze:8) :ok:
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-07-28, 08:42   

War Story

Scenariusz: Garth Ennis
Rysunek: Gary Erskine, Chris Weston
Jest to niezależna translacjaCytat:
Komiks wojenny w USA przeżył największy, choć krótkotrwały wzrost popularności w połowie lat 50-tych, gdy ukazywały się m.in. pieczołowicie dopracowane pod względem realiów, Two Fisted Tales i Frontline Combat Harvey'a Kurtzmana (bardziej znanego jako współzałożyciel i redaktor naczelny "Mad"). Później, podobnie jak horrory czy romanse, ten rodzaj historii niemal zniknął, ustępując miejsca superbohaterom. Zdaniem niektórych, był to efekt zmiany wyobrażenia o wojnie w obliczu zagrożenia konfliktem jądrowym. Frontowe przygody wyparła obrona przed totalną zagładą świata nadchodzącą z kosmosu albo laboratorium szalonego naukowca.

Garth Ennis odkurzył nieco zaniedbany temat powracając do realiów II Wojny Światowej wraz ze znanymi rysownikami takimi jak David Lloyd (V jak Vendetta), Dave Gibbons (Strażnicy), Chris Weston i Gary Erskine (The Filth) czy John Higgins (Hellblazer). Pierwszy TPB zbiera cztery 56 stronicowe zamknięte historie rozgrywające się na różnych frontach europejskich. Trudno mówić o nich zbiorczo, gdyż scenarzysta Kaznodziei ugryzł sprawę z wielu stron i udało mu się uniknąć powtórzeń, nad wszystkimi opowieściami unosi się jednak wspólny duch protestu przeciw wojennej dehumanizacji. Ennis, znany ze skłonności do eksploatowania sytuacji ekstremalnych, tutaj, gdy w grę wchodzą rzeczywiste dramaty, przybiera nieco poważniejszy ton.

Pierwsze trzy epizody, ukazują jednostki w starciu z wojenną czy też armijną machiną. pozbawione wiary jeśli nie w sens wojny, jak dowódca niemieckiego czołgu z Johann's Tiger, to przynajmniej w sposób prowadzenia konfliktu. Interesujący dla Polaka jest D-Day Dodgers, z którego wynika, że krwawe zmagania na froncie włoskim razem z budzącą w nas jednoznaczne skojarzenia z bohaterstwem nazwą "Monte Cassino", w USA i Wielkiej Brytanii były (i są do dziś) uznawane za drugorzędne wobec legendy inwazji w Normandii. Żołnierzy walczących we Włoszech uznawano wręcz za asekurantów korzystających z południowego słońca, w czasie gdy na północy trwała prawdziwa wojna. Z takim, zupełnie obcym nam stereotypem mierzy się Ennis oskarżając jednocześnie dowództwo tego frontu o szafowanie życiem własnych żołnierzy aby dorównać rozgłosem generałom we Francji.


War Story 01 - Tygrys Johanna

Przykładowe plansze:Anna chce skoczyć

Scenariusz: Lucie Lomová
Rysunek: Lucie Lomová
Tłumaczenie: Michał Słomka
Wydawnictwo: Centrala, Zin Zin Press 10/2008
Tytuł oryginalny: Anna chce skoćit / Anna en cavale
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 80
Format: 220x300 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 978-83-924259-8-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 złCytat:
Historia wpleciona w wydarzenia sprzed 40 lat związane z Praską Wiosną 1968 roku, emigracją polityczną oraz współczesnymi realiami Czech. Główne wątki fabularne opowieści skupiają się na losach rozdzielonych wskutek tragicznych zakrętów historii sióstr. Nie brak w komiksie widoków dawnej i współczesnej Pragi, są też interesujące wątki sensacyjne i obyczajowe. Na kartach opowieści pojawia się sam Vaclav Havel.

Praska Wiosna to barwny i tragicznie przerwany proces liberalizacji komunistycznej Czechosłowacji w 1968 roku. Równo 40 lat temu partia komunistyczna pod przewodnictwem Alexandra Dubčeka (1921 - 1992) dokonała bardzo krytycznej oceny swoich powojennych rządów, zgodziła się na zniesienie cenzury i zapowiedziała reformy gospodarcze i polityczne (m. in. wolne wybory, wprowadzenie systemu wielopartyjnego). Przeciwne tym wydarzeniom władze ZSRR zdecydowały o zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego. Agresji dokonano z 20 na 21 sierpnia 1968 roku, a uczestniczyły w niej obok Armii Czerwonej także siły zbrojne NDR, Bułgarii, Węgier i Polski (ministrem obrony narodowej był wtedy gen. Wojciech Jaruzelski). Zginęło około 200 osób. Efektem inwazji było odwrócenie wszelkich reform, czystki w partii i wojsku, prześladowania, emigracja wielu obywateli Czechosłowacji.


recenzja

Przykładowe plansze:


One-shot.
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-03-01, 10:10   

Nowy projekt Zeszytów Komiksowych, czyli Komiks Historyczny (październik 2011):

Cytat:
"Drodzy Czytelnicy, Ostatnimi laty dostrzec można w Polsce ogromny wzrost zainteresowania komiksem historycznym. Ukazuje się coraz więcej tytułów, propozycji upamiętniających mniej lub bardziej znane postaci i wydarzenia, mających na celu bądź przypomnienie, bądź przywrócenie społecznej pamięci wycinków historii - jakże przecież rozległego spektrum, współdecydującego o tym, kim jesteśmy. I to zarówno w perspektywie społecznej (Historia), i jednostkowej (coraz bardziej popularne w badaniu przeszłości mikrohistorie).

Jednak czy dające się obecnie dostrzec nagromadzenie komiksów poruszających w różnoraki sposób tematykę historyczną jest wyrazem rzeczywistego społecznego zainteresowania, zapotrzebowania na zwizualizowaną historię? A może jest ledwie próbą odświeżenia (przywrócenia za wszelką cenę) przez przedstawicieli różnych instytucji, przede wszystkim państwowych, zakurzonego nieco hasła: "Bóg, Honor, Ojczyzna"? Szansą dla patriotyzmu, nowym fundamentem jego nowoczesnej odmiany? Zatem czy nie mamy przypadkiem do czynienia jedynie z przemyślanym stymulowaniem świadomości powszechnej za pomocą narzędzi (w tym niezwykle przydatnego komiksu) tzw. polityki historycznej, czyli tego, co kiedyś było nazywane wprost propagandą?

Czym jest komiks historyczny? Jak go rozumieć? Czy możliwe jest zdefiniowanie tego zjawiska? Czy jesteśmy w stanie wymienić elementy konstytuujące komiks historyczny, elementy konieczne do jego zaistnienia? Czy zatem jest to zjawisko jednorodne? Czy postawione tu kwestie dotyczą jedynie Polski, czy też zwrot ku komiksowej wersji historii jest tendencją światową? Czy warto tworzyć takie komiksy? Czy komiks jest w stanie udźwignąć ciężar historii?..." - Michał Błażejczyk


więcej
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-03-30, 04:49   

Komiks o wyklętych żołnierzach w odcinkach w Rzepie:

Cytat:
"Od 30 marca w specjalnym dodatku dziennika "Rzeczpospolita" zatytułowanym "Żołnierze Wyklęci 1943-1963" będzie ukazywać się komiks "Żelazny" autorstwa Sławomira Zajączkowskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego..." - Aleja Komiksu


więcej

:)
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-03-30, 13:25   

Cytat:
Dzień Żołnierzy Wyklętych był w tym roku po raz pierwszy - z inicjatywy śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - oficjalnie obchodzony w Polsce. Wiedza o tych bohaterskich żołnierzach, jest jednak nadal zbyt mała, a nazbyt wypaczona i zresztą wypaczana nadal. Dlatego 30 marca redakcja dziennika rozpocznie wielki cykl popularyzujący tę historię, obejmujący lata 1943 - 1963.


Gildia Komiksu

Cytat:
Początek 1946 roku. Trwa budowa zależnych od sowieckiej Rosji struktur komunistycznej Polski. Jednak nie wszyscy Polacy godzą się na podporządkowanie kraju Sowietom. To opowieść o jednych z nich.

Autorzy: Krzysztof Wyrzykowski (rysunki) i Sławomir Zajączkowski (scenariusz) – autorzy komiksów historycznych: „Łupaszka. 1939", „Korfanty", „Wyzwolenie? 1945", „Wilcze tropy".


rp.pl

Część I - czytaj on-line (wystarczy otworzyć pierwszy kadr, a potem już tylko "next"):źródło:

rp.pl
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-06-29, 08:45   

V Konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim

Cytat:
Czas trwania konkursu: od 28 czerwca 2011 do 3 października 2011

Muzeum Powstania Warszawskiego ogłasza V edycję konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim "Powstanie `44 w komiksie". Konkurs ma zachęcić do artystycznego zgłębiania historii. Do tej pory Muzeum zorganizowało cztery edycje, w tym dwie o zasięgu międzynarodowym.

Tematem przewodnim konkursu jest powstańcza rzeczywistość zapisana we wspomnieniach uczestników i świadków Powstania. Ponad 2700 relacji wizualno-dźwiękowych dostępnych jest w Archiwum Historii Mówionej, które prowadzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Prawdziwe postaci i prawdziwe historie, zapisane w Archiwum Historii Mówionej stały się także inspiracją dla Łukasza Rostkowskiego - "L.U.C-a", który nagrał unikatową płytę Warsaw WAR|SAW. Zrozumieć Polskę....


więcej: komiks.gildia.pl

:)
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
jacek 
Przyjaciel forum


Wiek: 53
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 8818
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-10-13, 10:53   

Kobiety na wojnie - recenzja antologii prac konkursowych "Powstanie '44 - Morowe Panny"O tytule tym była już tutaj mowa kiedy był jeszcze zapowiedzią.

Cytat:
Komiks historyczny rozwija się w naszym kraju nadspodziewanie dobrze. W ostatniej dekadzie powstało wiele błyskotliwych albumów z przewrotnymi scenariuszami (chociażby Grunwald 1410-2010, czy 11/11 = Niepodległość). Jak na tym tle prezentuje się Powstanie '44 - Morowe panny, którego tematem przewodnim jest wizerunek kobiet podczas Drugiej Wojny Światowej?

Cieszące się ogromnym zainteresowaniem Muzeum Powstania Warszawskiego przed paroma laty postanowiło znacznie rozszerzyć swą działalność. Jednym z błyskotliwych pomysłów było ogłoszenie konkursu na krótką formę komiksową, luźno nawiązującą do wydarzeń rozgrywających się podczas Drugiej Wojny Światowej. Trzeci tom antologii ukazuje płeć piękną, dzielnie stającą w obronie narodu polskiego. Dyrektorem artystycznym projektu został wybrany Przemek Truściński, a honorowym przewodniczącym jury, sam Papcio Chmiel. Przyjrzyjmy się bliżej zawartości albumu... - Mirosław Skrzydło


Gildia Komiksu

Spośród wielu naprawdę bardzo udanych projektów zamieszczonych w tej antologii, dwa wręcz mnie "zwaliły z nóg": "Traf" Gonzalesa/ Janusza oraz "W miłości i na wojnie" Ordona/ Smektały.

Tytuł ten nadal można i należy kupić.

:D :brawo:
_________________
https://www.facebook.com/Kraina.komiksu
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM

Template NoseBleed v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

Forum administrowane przez: Grimlock, Nieznany