Zanim dzieci opanowały mowę oraz sztukę pisania, swoje emocje i pragnienia odzwierciedlały na papierze za pomocą rysunków. Dla małych dzieci, ołówek, pędzel i papier są najlepszym sposobem przekazywania ich najgłębszym nadziei i obaw. A my rodzice, wychowawcy czy terapeuci dzięki takiej formie przekazu, możemy wyciągnąć wiele cennych wskazówek i wniosków. Jednak aby tego dokonać, trzeba poznać w jaki sposób możemy to zrobić. O tej formie kontaktu z dzieckiem pisze w swojej książce Hanna Wosz-Tatara „Jak interpretować rysunki dzieci?”.

Rysunek może ujawnić sympatie i antypatie oraz marzenia dziecka. Obraz jest rodzajem języka lub kodu, który może dostarczyć sporo cennych informacji jakie zachodzą w psychice dziecka. Ale tylko staranna i dokładna analiza rysunku może ujawnić z jakim problemem boryka się dziecko. To jakie informacje zawarte zostać mogą w rysunku opisuje pani Wosz-Tatara w swojej książce. Ukazuje w niej kilka wskazówek, przykładów pomocnych w analizie rysunku. Możemy przyjrzeć się także wielu przykładowym rysunkom dzieci, których w książce można bardzo wiele znaleźć.

Książka jest bardzo cennym źródłem informacji dla rodziców, którzy mają wiele wątpliwości w relacjach z dzieckiem. Mogą dzięki niej poznać jak w prosty sposób można zobrazować istniejący problem i dzięki jego poznaniu umieć go rozwiązać. To bardzo prosta i szalenie interesująca technika – co o psychice dziecka może mówić jego rysunek. Kiedy posiądziemy wiedzę na temat jego interpretacji, co możemy w prosty sposób zgłębić dzięki tej książce- poznamy co jest przyczyną problemu i będziemy mogli nad nim zapanować. A poza tym taka zabawa poprzez rysunek, zbliży nasz kontakt z dzieckiem i pozwoli się go znacznie ocieplić. Polecam książkę Hanny Wosz-Tatary „Jak interpretować rysunki dziecka?”, gdyż jest to bardzo przydatna lektura, szczególnie dla tych, którym dziecko i jego „świat” nie są obojętne.
Link usunięty