Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Anthony Piers - Kraina Xanth
Autor Wiadomość
Jagus 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-09-30, 20:42   [Fsy] Anthony Piers - Kraina Xanth

Jeżeli ktoś lubi: humor Terrego Pratchetta, baśniowy świat Andre Norton oraz zabawę słowami to gorąco polecam książki Piersa Anthony'ego. Uważam że ksiązki te zostały niesłusznie zapomniane i teraz mało kto słyszał o Xanth. A musze dodać, że czytałam wszystkie i wręcz nie mogłam się od nich oderwać.
Wszystkich tomów cyklu jest ponad 20. Mimo, że sa one połączone ze sobą zarówno chronologicznie , jak i poprzez występujących bohaterów, każdy tom stanowi także odrębną całość.
Xanth jest krainą magiczną, w przeciwieństwie do sąsiadującej z nią Mundanii. Każdy mieszkaniec Xanth posiada umiejętność czarowania. Kto nie ujawni swojego talentu do ukończenia 25 roku życia zostaje wygnany z kraju. Jednak same zdolności magiczne wcale nie muszą być użyteczne. Komu może przydać się na przykład umiejętność wyczarowania "zapachu zsiadłego mleka"? Tytułowa bohaterka pierwszego tomu Cameleon posiada bardzo kłopotliwy talent: zgodnie z fazami księzyca zmienia się od baaardzo pięknej ale równie głupiej, młodej dziewczyny do mądrej staruchy......W rozwiązaniu jej problemu pomaga Bink, który wie, że posiada talent magiczny formatu maga ale niestety nieujawniony. Z tego powodu, zgodnie z zasadami zostaje wygnany z Xanth.......
Gorąco zapraszam do czytania!
Ostatnio zmieniony przez Nieznany 2009-10-06, 19:50, w całości zmieniany 3 razy  

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-09-30, 20:50   

Jagus napisał/a:
Tytułowa bohaterka pierwszego tomu Cameleon posiada bardzo kłopotliwy talent:

Tak było w tytule, ale czy to główna bohaterka? Co do reszty masz rację, jak ktoś lubi to warto przeczytać ten cykl

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-09-30, 21:59   

Jagus, masz u mnie plus. Nareszcie coś innego :!: Fantazy to nie tylko Pratchett, Tolkien czy H.P.
Piers Anthony to twórca nietuzinkowy. Przy jego książkach nie sposób się nudzic a przygody ze smokami, magami o nieprawdopodobnych umiejętnościach i bohaterami , którzy zawsze muszą dostac sie do zamku Dobrego Maga Humphrey`a aby otrzymac odpowiedź na swe Pytanie będące zazwyczaj preludium do wyprawy w dziki i niesamowity świat..........są najfantastyczniejsze z fantastycznych :)

Jagus napisał/a:
Każdy mieszkaniec Xanth posiada umiejętność czarowania

To nie całkiem tak: każdy mieszkaniec ma Talent magiczny, coś mu przyrodzonego, a nie umiejętnośc czarowania. Bink ma problem bo nie bardzo może określic jaki właściwie jest jego talent i rusza na wyprawę.......
Cały cykl jest ogromnie rozbudowany. Jestem w tym szczęśliwym położeniu, że czytałem wszystkie książki cyklu. Moim zdaniem, gdzieś w połowie autor trochę zbytnio postawił na problemy młodzieżowe ( oczywiście w wydaniu fantazy) i dla doroślejszego czytelnika jest to trochę zbyt proste, ale pomysły i i rozwiązanie problemów a także kreacja świata są zdecydowanie niezbędne do przeczytania dla każdego miłośnika fantazy....i nie tylko :)

jorj 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-02-18, 23:01   

ksiazka ciekawa a niektore "talenty magiczne" normalnie powalaja z nog....chociaz rozmawianie z rzeczami nieozywionymi byloby poniekad przydatne... :twisted:

Gola 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-02-21, 00:42   

Niedawno usłyszałam o tym cyklu ale nie zabardzo wiedziałam czy warto czytać. Po waszych postach wnoszę, że jednak warto spróbować.
bo czyny zdradzą kłamstwo."
Piąte prawo magii T. Goodkind

Leonida 
Towarzysz
matka Polka ;o)

Wysłany: 2006-02-21, 09:17   

Jagus, zgadzam się z Tobą- to jest cykl wart polecenia. Sztandarową postacią jest według mnie Golem Grundy. Jego niewyparzona mordka wielokrotnie przyprawiła mnie o wesoły śmiech.

mój status

warzyw 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-10-03, 22:14   

Xanth - wciagający, ale mi osobiscie nieco znudził sie po kilku tomach. Piersa polecałbym jeszcze "Pękniętą nieskończoność" - ciekawe połączenie dwóch równoległych swiatów technoloogii i magii.

Irma04 
Student

Wysłany: 2006-10-31, 19:47   

jakoś nie mogłam się zmusic do przeczytania tego cyklu, ppróbowałam parokrotnie, ale nie udało mi się nawet dokończy 1. części :oops:

Bardzo chciałam, bo jego dualogia o Błękitnym adepcie bardzo mi się podobała, a mówiono mi, że cykl Xanth jest jeszcze :D lepszy, ale niestety... może w przyszłości...
Spogląda w dół
Ustaje wiatr
Cichną fale
Nike się nie waha
Skacze
W odchłań własnych myśli

zosiunia 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-11-01, 12:34   

Cześć! Zgadzam się zwami te książki są bardzo fajne a przynajmniej pierwsze części. :D

klakier 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-11-01, 12:56   

Dobry, długi cykl, dużo czytania :) Masa pomysłów i fantazji. Nie nudzi się zbyt szybko.
Przynajmniej mi, gdzieś do połowy, do której doczytałem ... Brak mi trochę czasu, żeby pociągnąć dalej.

yeti1978 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-12-29, 08:14   

Zachęciliście mnie do sięgnięcia po Anthonego, tylko kurka wodna jak tu wygospodarować czas na czytanie :lol: :lol: :lol:

kristoforo 
Przedszkolak

Wysłany: 2007-03-15, 19:24   

jak dla mnie cykl jest bardzo udany szczególnie nawiązania anthonego do listów czytelników z których sie zresztą tłumaczy w posłowiach
jeśli nie masz czasu na czytanie wydania ksiązkowego to może mboki?
cykl xanth mam w tequilacat midlet 1 na każda komórke jak co pm
pozdro

Saule 
Towarzysz

Wysłany: 2012-06-12, 10:29   

Przeczytałam cztery pierwsze tomy, z których moim zdecydowanym faworytem jest tom drugi. Wszystkie napisane prostym i lekkim językiem. Jest humor, akcja, charakterystyczni bohaterowie (szczególnie golem Grundy - mój ulubieniec :) ), są ciekawe pomysły. No i oczywiście magia, mnóstwo magii :) Jednak od trzeciego tomu zaczęłam się nieco nudzić. Zaczęło mi czegoś brakować, jakiegoś klimatu, który tak wciągał we wcześniejszych częściach.

Xarthias 
Towarzysz

Wysłany: 2012-06-12, 12:14   

Ja dotarłem do dziewiątego, ledwo go zmogłem i następne już sobie darowałem. Ale pierwsze tomy - super.
BTW, "Zaklęcie dla Cameleon" (ebook z watermarkiem) można kupić całkiem legalnie i całkiem przystępnej cenie, w kilku e-księgarniach.

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2012-09-08, 19:44   

Warto doczytać do tomu "W poszukiwaniu odpowiedzi", który sporo wyjaśnia o Dobrym Magu H. i jest po prostu dobry -> ten tom :)

Dalsze można spokojnie odpuścić.

Odpowiedz do tematu