"Science fiction po polsku" Ćwiek, Domagalski, Duszyński, Hałas, Laisen, Paliński, Sarota, Sawicki, Stoczek, Vizvary, Wójtowicz - red. Anna Kańtoch

Fantastyka naukowa w polskim wydaniu. Antologia zawiera 11 opowiadań, napisanych w bardzo różnorodnych klimatach. Jest to interesująca podróż nie tylko w przyszłość, ale również w głąb człowieka - w jego emocje, motywy działań.
Wszystkie opowiadania, zawarte w tej antologii, napisane są przystępnym językiem, czyta się je bardzo dobrze. Jedne są lżejsze, inne bardziej skłaniają do przemyśleń. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, ponieważ tematyka jest bardzo szeroka. Jest kosmos, obce cywilizacje, sztuczna inteligencja czy świat po zagładzie. Mamy też zagadnienia biologiczne i technologię przyszłości. W tym wszystkim nie zabrakło oczywiście i człowieka.
Całą książkę przeczytałam bardzo szybko, światy stworzone przez autorów wciągają. Mnie osobiście, szczególnie spodobały się opowiadania:
"Muneca" Istvana Vizvary - bardzo ciekawy, pomysłowy i nietypowy kryminał przyszłości; autorowi udało się stworzyć wyjątkowy klimat; opowiadanie niebanalne, napisane bardzo ładnym, przyjemnym, inteligentnym językiem.
"Z poradnika niepraktycznego przeżycia postatomowego" Piotra Saroty - nietypowy to poradnik :) jest to napisane z humorem, bardzo przyjemne, lekkie opowiadanie.
"Księdza Marka trzy spotkania z demonem" Artura Laisena - interesujące spojrzenie na zagadnienie opętań; są też przemyślenia na temat natury człowieka; bardzo dobrze się czytało; świetnie napisane.
"Nadejście zimy" Andrzeja A. Sawickiego - funkcjonowanie wielkich firm, wirusy, wirtualna rzeczywistość, a przede wszystkim wyraźny, rewelacyjnie wykreowany bohater - czegóż można chcieć więcej :)
"Wszyscy jesteśmy dziećmi BOG'-a" Pawła Palińskiego - pomysłowe, niestandardowe, specyficzne, inteligentne - dzięki temu lektura tego opowiadania jest interesującym doświadczeniem.
Antologia polskiej fantastyki to pozycja zdecydowanie warta uwagi. Polecam.
Ocena: 5/6