Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
In vitro
Autor Wiadomość
pajk 
Przyjaciel forum


Dołączył: 07 Lip 2004
Posty: 4818
Skąd: AboCo:)
Wysłany: 2013-06-11, 20:45   

Hmmm czy jest ? są sprawy nierozwiązywalne Pewnie i papież nie wie na 100% :) Raczej trzeba ryzykować i rozwazać za kazdym razem czy ryzyko sie opłaca .

Jeśli komuś sumienie bezapelacyjnie pozwala lub nie pozwala na coś takiego To w życiu jego opini bym nie posłuchał to fanatyk !!!

Moim zdaniem w tym wypadku powazna suma konieczna do realizacji jest alkurat ok zmusza do refleksji i sprawdza siłe pragnienia.
_________________
hmmmm..? :(
 
 
 
Caroline* 
Towarzysz
Dumasoholiczka ;)


Wiek: 25
Dołączyła: 15 Gru 2012
Posty: 423
Skąd: imaginacja
Wysłany: 2014-02-26, 22:03   Re: In vitro

Lean val Tirach napisał/a:
Cytat:
"Osoby, które popierają procedurę in vitro, stoją w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła katolickiego, zatem nie mogą przystępować do Komunii Świętej, przypomniała Rada do spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski",informuje na swoich łamach "Nasz Dziennik".

Jesteś za "in vitro", to... wynocha z Kościoła. Instytucja Kościoła Katolickiego w Polsce ustami na przykład biskupa Kazimierza Górnego, przewodniczącego Rady, propaguje dzielenie katolików na tych lepszych, bo posłusznych i tych gorszych, bo... myślących.

"Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski" przypomina przy okazji, "że Kościół od zawsze broni najsłabszych, a zwłaszcza całkowicie bezbronnych, jakimi są dzieci poczęte". A dzieci poczęte to, przypomnijmy "dziecko w stanie embrionalnym". Procedura "in vitro" prowadzi więc zdaniem przedstawicieli Kościoła do... zabijania tych dzieci.

Kto nie może mieć dziecka bez zastosowania procedury "in vitro", ten zdaniem Kościoła w Polsce, dziecka nie powinien mieć po prostu w ogóle. A kto uważa inaczej, tego nie należy dopuścić do sakramentu komunii świętej. I już.

Kościół oczyszcza się z "błądzących" owieczek. I daje tym samym wyraz swemu oburzeniu wobec faktu, że Sejm odrzucił poselski projekt "Contra in vitro", "bez możliwości dalszej dyskusji nad nim". Państwo, w którym Kościół nie ma wpływu na jego decyzje, i to w każdej sprawie, jest Kościołowi nie na rękę. Ukarani zostaną więc... wierni.

Niewyjaśniona pozostaje tylko jeszcze kwestia, w jaki sposób księża zamierzają sprawdzać "swoich" wiernych, czy ich dzieci urodziły się z pomocą "in vitro". Ale być może już wkrótce w życie na polskich parafiach wejdą kolejne zaświadczenia o...

Hierarchowie, w każdym bądź razie niektórzy, Kościoła Katolickiego w Polsce zdają się słabo znać historię swego własnego Kościoła na przykład w Hiszpanii, Włoszech, Austrii lub w Niemczech. Umiejętnie i konsekwentnie dążą do zmniejszania ilości wiernych. Liczba powołań kapłańskich już w Polsce spadła. "Kościół to my" podkreślają, nie od dzisiaj, na przykład niemieccy i austriaccy katolicy. Ale w Polsce kościół to przede wszystkim hierarchia. A wierni mają się słuchać.


hmm... a mnie o wiele bardziej przekonują argumenty Kościoła Ewangelickiego za stosowaniem in vitro

Cytat:
OŚWIADCZENIE KOŚCIOŁA EWANGELICKO-AUGSBURSKIEGO W RP
W SPRAWIE DOPUSZCZALNOŚCI STOSOWANIA METODY IN VITRO

Kościół Ewangelicko-Augsburski (luterański) w Rzeczypospolitej Polskiej zauważa rangę problemów z zakresu biotechnologii w życiu społecznym i w swej teologicznej oraz etycznej refleksji odnosi się na bieżąco do tych zagadnień. W ostatnich latach szczególne znaczenie w polskiej debacie bioetycznej ma zagadnienie zapłodnienia pozaustrojowego, określanego popularnie mianem zapłodnienia in vitro.

W ostatnich kilkudziesięciu latach jesteśmy świadkami ogromnych przemian w medycynie i biotechnologii. Począwszy od roku 1978 ludzkość dysponuje metodą pozaustrojowego zapłodnienia (zapłodnienia in vitro), której stosowanie pomogło wielu niepłodnym parom cieszyć się darem własnych dzieci. Jednocześnie, stosowanie tej metody spotkało się z szeroką krytyką, jak też ze zróżnicowaną oceną moralną. Kościół ewangelicki na świecie nie wypracował jednolitego stanowiska w tym względzie. Polscy luteranie w niniejszym Oświadczeniu opowiadają się za akceptacją stosowania metody in vitro jako drogi leczenia niepłodności, przy jednoczesnym stanowczym podkreśleniu sprzeciwu wobec tworzenia i przechowywania zamrożonych embrionów nadliczbowych bez wyraźnego celu późniejszej implantacji do organizmu matki.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP akceptuje stosowanie metody sztucznego zapłodnienia, rozumiejąc ją jako formę wspierania rodziny. Uważamy za moralnie dopuszczalne stosowanie metody sztucznego zapłodnienia homologicznego, czyli w sytuacji, gdy nasienie pochodzi od prawnego ojca. Nie wyrażamy aprobaty dla korzystania z obcych gamet, tudzież z pomocy matek zastępczych (surogatek).

Małżeństwo, które nie może mieć dzieci i chce skorzystać z in vitro powinno otrzymać od państwa wszelką, w tym także finansową pomoc i moralne wsparcie ze strony Kościoła. Byłoby niewłaściwe, gdyby in vitro pozostało przywilejem dla zamożnych ludzi. In vitro powinno być dostępne dla małżeństw, zgodnie z ewangelicką etyką małżeńską i seksualną. Kościół luterański w Polsce nie podziela zastrzeżeń, wedle których in vitro grozi traktowaniem dziecka jako „jednego z dóbr konsumpcyjnych”. Zgodnie z taką argumentacją trzeba by przeciwstawiać się transplantacji, bo jest ona technicznym przedłużaniem życia. Podjęcie leczenia metodą in vitro jest ostatecznością, a nie kaprysem czy zachcianką niedoszłych rodziców. Jest to sposób, by skorzystać z postępu w medycynie dającego szansę, często jedyną, na potomstwo. Poddanie się procedurze in vitro wymaga skomplikowanego leczenia hormonalnego i powinno być poprzedzone głębokim namysłem małżonków.

Kościół luterański głosząc szacunek dla życia, opowiada się za ochroną ludzkiego embrionu, a zarazem afirmatywnie odnosi się do zdobyczy medycyny, o ile te nie szkodzą innym. Sprzeciwia się też wykorzystywaniu bezbronnych istot ludzkich dla celów badawczych.
Kościół formułując tezę o akceptacji procedury in vitro odwołuje się do biblijnego nakazu płodności (1 Mż 1,28a). Rozpoznajemy, że jedynie Bóg jest źródłem życia (1 Mż 1,1 nn; Ps 36,10) i obdarza ludzi błogosławieństwem, jakim są dzieci.

Ewangelicka etyka seksualna jest etyką rodziny i dlatego korzystanie z metody in vitro w celu rodzicielskiego spełnienia uważamy za godziwe. Jednocześnie Kościół głosi, że małżeństwo jest nade wszystko wspólnotą kobiety i mężczyzny, a fakt posiadania, czy nie posiadania dzieci nie stanowi o wartości związku małżeńskiego.

Kościół jednocześnie podkreśla wyjątkową wartość rodzicielstwa zastępczego i udziela wszelkiego możliwego wsparcia rodzinom podejmujących trud adopcji. W tradycji ewangelickiej rodzina zastępcza jest najlepszą formą opieki nad opuszczonymi lub osieroconymi dziećmi. Z tego też względu Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP zachęca pary małżeńskie, które nie mogą mieć własnych dzieci, do rozważenia, czy adopcja nie byłaby właściwą formą spełnienia potrzeby macierzyństwa i ojcostwa.


źródło: http://old.luteranie.pl/pl/index.php?D=3354

I zgadzam się z nim w całej rozciągłości.
_________________
"Wkrótce nie będzie już wrogów.
Osiągniemy spokój i równość.
Będziemy żyć w zbiegach okoliczności.
Wierzymy w ekwiwalenty.
Nie będziemy się różnić.
Zjednoczymy się.
W końcu będziemy niewolnikami."

Rodrigo Garcia
GOLGOTA PICNIC
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM

Template NoseBleed v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

Forum administrowane przez: Grimlock, Nieznany


ebook.najlepsze.net
Darmowe Statystyki cjc!
Katalog stron www
katalog stron
Katalog stron internetowych Sznurkownia.pl