Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ostatnio przeczytałem/am książkę i...
Autor Wiadomość
Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2015-01-26, 19:26   

W tak zwanym między czasie była "Samotna" Lisy Gardner, czyli pierwsza książka z jej serii o detektyw D.D. Wiliams, dość mroczna ale też dość średnia... natomiast Pendergast, a w szczególności tak zwana trylogia Diogenesa - prawdziwa przyjemność czytania, mroczne, pokręcone, intelektualne, zabawne... fanom kryminałów i thrillerów bardzo polecam serię książek D. Prestona i L. Childa, jeśli jeszcze nie, to koniecznie tak. Przerobiłem też lżejszą nieco można by rzec powiastkę "Krąg ciemności", w której Aloysius Pendergast i jego uczennica szukają pewnego artefaktu. :)

Zaproszone osoby: 1

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2015-01-30, 09:26   

Skończyłem "Nowy patrol", piąty tom cyklu o Patrolach Siergieja Łukjanienki, napisany w 2013 roku i wydany niedawno w Polsce przez MAG. Przyznaję, że początkowo podchodziłem do tego sequela klasycznej tetralogii tego rosyjskojęzycznego autora z obawą, że jest to kolejna książka napisana "na odwal się" dla potrzeb wydawnictwa i konta bankowego, ale nie, to jest jak najbardziej stary dobry Siergiej, trzymający poziom i kunszt swoich książek. Czyta się dobrze, jest kilka zaskoczeń, jak zwykle od początku czytelnik dostaje obuchem fabuły w głowę i czuje się zamroczony aż do ostatniej strony. Znów wszystko skupia się wokół osoby Antona Gorodeckiego, Wyższego Innego, który będąc na lotnisku słyszy jak jakiś chłopiec usilnie próbuje przekonać mamę, żeby nie lecieli samolotem, bo ów spadnie. Domyśla się, że dzieciak może być prorokiem i interweniuje i ta interwencja wkręca go w taką zawieruchę... sami musicie się dowiedzieć, jaką. Polecam!

A na marginesie - jest już "Шестой Дозор" (2014), a zatem to jeszcze nie koniec opowieści o moskiewskich Patrolach. Według słów samego autora ma to być już ostatni tom i specjalnie czekał z jego wydaniem na 2014 rok, żeby się mogło wydawać, że akcja książek dzieje się w czasie rzeczywistym. Cóż, nie pozostaje nam nic tylko czekać na tłumaczenie. :)

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2015-04-21, 19:12   

Jaku Żulczyk "Instytut"

Niedawno dopiero zapoznałem się z twórczością Kuby Żulczyka, choć słyszałem o nim wcześniej. Za mną już jest "Zrób mi jakąś krzywdę" (niezbyt zachwycająca, ale nieźle napisana opowieść o miłości do pewnej małolaty), a teraz przesłuchałem (a-book w interpretacji Marii Peszek - słuchowisko radiowej Trójki bez ostatnich kilkudziesięciu stron książki) i doczytałem "Instytut". To świetnie napisany dreszczowiec, w którym i strach i śmiech mają miejsce, "czytało" się bardzo dobrze, choć tylko w dzień, bo jednak mroczność fabuły zniechęcała mnie do czytania po nocach. No cóż pisząc krótko - moim zdaniem warto spróbować. :)

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2015-07-13, 19:24   

Skończyłem trylogię "Stulecie" Folletta. Świetnie napisana, mająca w sumie ponad trzy tysiące stron epopeja opowiadająca o losach kilku rodzin brytyjskich, rosyjskich i amerykańskich, którym przyszło żyć i umierać w nieprawdopodobnym wieku dwudziestym, na początku którego świat był tak odmienny od tego, który znamy - Rosja była caratem, w Wielkiej Brytanii rządzili hrabiowie posiadający wielkie majątki a w USA Afroamerykanie byli obywatelami trzeciej kategorii... Wspaniałe książki, autor wykazał się szlifowanym przez dziesięciolecia warsztatem pisarskim, dzięki któremu książki się dosłownie pochłania. Bardzo polecam!!

ocena: 6/6

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2015-10-12, 20:28   

Niedawno skończyłem "Marsjanina", książkę Andy'ego Weira, która została niedawno zekranizowana przez Ridleya Scotta. Kiedy czytałem książkę nie wiedziałem, że powstał film, niedługo będzie w moim kinie i się wybieram, chcę zobaczyć jak to sfilmowali. :) A książka opowiada o pewnym kosmonaucie (Marku Watneyu), który poleciał wraz z kilkoma towarzyszami na Marsa. Ich misja miała trwać dwa miesiące, ale już po kilku dniach rozpętała się straszna burza piaskowa, która zagroziła ich modułowi, który miał wywieźć ich na orbitę planety i poza nią (rakieta zaczęła się przechylać). Wyruszyli więc z wielkiego namiotu, w którym mieszkali na Marsie, ale wiatr zerwał wielką antenę nadawczą, która przewróciła kolejne mniejsze anteny a jedna z nich uderzyła w tego kosmonautę, raniąc go i rozszczelniając jego kombinezon, a dodatkowo uderzenie odrzuciło go kawałek dalej. Pozostali szukali go przez chwilę, choć ze względu na rozszczelnienie uznali, że on nie żyje, ale musieli odlecieć, bo rakieta zaczęła sie przechylać pod niebezpiecznym kątem. Okazało się jednak, że mark przeżył, krew z rany tymczasowo uszczelniła kombinezon a kiedy odzyskał przytomność udało mu się przykleić łatę z szybkoschnącym klejem i wyjść z tego. Jednak jego towarzysze sądzili, że nie żyje a on (przez zerwane anteny) nie miał łączności z nimi ani z Houston. Został sam na Marsie...

Dobra książka, choć nie jest to hard SF to bardzo ciekawie i z dużą dozą szczegółowości opisane zostało, co dalej robił, żeby przeżyć i co robiła Ziemia, żeby go uratować. Polecam! Ocena: 5/6

Trailer filmu:
https://youtu.be/FFPStWFY6rQ

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2015-12-07, 17:07   

hmmm wyglada że juz tylko Nieznany coś czyta , tak jakby od roku ....???

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2015-12-07, 21:36   

Znaczy - nawet Ty nic nie przeczytałeś? Słabo, pajku, słabo, weź przeczytaj przynajmniej instrukcję obsługi okularów przeciwsłonecznych albo coś...

Ravena 
Przyjaciel forum
Wiedźma Cwaniara

Wysłany: 2015-12-08, 02:09   

Instrukcje są fascynujące ;) Dla przykładu ja dziś poczytałam taką z wózka dziecięcego, pouczająca lektura ^^
A jeśli chodzi o książki, to mam za sobą pierwszy tom przygód Stalowego Szczura i jestem rozczarowana - spodziewałam się czegoś mniej infantylnego a dostałam jakieś nieskładną fabułę i prościutkie wątki. Obiecywałam sobie przyjemną, niezobowiązującą rozrywkę, ale było to dla mnie bardziej irytujące niż przyjemne.

pajk 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2015-12-08, 10:58   

Nieznany napisał/a:
Znaczy - nawet Ty nic nie przeczytałeś? Słabo, pajku, słabo, weź przeczytaj przynajmniej instrukcję obsługi okularów przeciwsłonecznych albo coś...

To jest naług Nenek :) jak nimam co to..... :mrgreen:
---czytuje instrukcje obsługi , manuale , a nawet regulaminy :)

Pare miesiecy temu , z powodu prmanentnego braku ''dobrego towaru u dilerów'' postanowilem przeczytac wszystko co mam zaladowane do komórki a wcześnij olałem . A troche tego mam , za dużo żeby liczyć.
I jade po kolei autorami, czasem deko na siłę, głupie , mądre , infantylne :) jak leci
jestem w okolicach 'p' :)
jakoś łyknołęm nawet all of Praczet chociaz strawniejsze sa te pisane jako współautor z kimś i nie dyskowe , to i dysk łyknołem .
Teraz katuje jakiegos A . Piers-a Głupawe , infantylne :) .... byloby pewnie zabawniejsze w oryginale , sadząc po przypisach ,sporo tam nieprzetłumaczalnej zabawy słowami.

Troszke to przelata jak piwo :) Jedno co mogę powiedzieć , To to że wiekszość artyzmu, madrości, 'magi' w tych dziełach to bzdet .
Jeśli autorowi uda sie zbydowac Bochatera jakoś sympatycznego , istotnego dla nas ,to ok da sie czytac jake głupoty :wow: by nie wypisywano. :lol:

Cytat:
tom przygód Stalowego Szczura i jestem rozczarowana - spodziewałam się czegoś mniej infantylnego a dostałam jakieś nieskładną fabułę i prościutkie wątki.

Stalowy szczór to raczej idol dla nastolatków płci meskiej i to amerykanskich , wiec niedouczonych i prymitywnych.

Podobno mężczyzna rozwija sie do 10 roku życia , a potem tylko rosnie :D to niektórych to nadal bawi ale .... :maruda:
Wczesna SF w wiekszosci była pisana dla małolatów płci meskiej na poziomie filmów karate. Kobietom bym odradzał .

już raczej tego Piersa, zalatyje romantyzmem i seksem w tym miedzygatunkowym :mrgreen:

Hmmm , czy z centaurzycą to zoofilia by była i jak to kunkretnie ??? :mrgreen:
Brak niestety szczegółowych opisów , jak to zrobić , ale po owej krainie magi biega mase roznistych 'hybryd' i dosłownie hybryd powstałych niemagiczne .
Znaczy nie do końca ... :mrgreen: magiczna była miłość , tylko z ryćkaniem musieli sobie jakoś sami poradzić

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2015-12-22, 20:11   

Robin Sloan "Całodobowa księgarnia Pana Penumbry"

Cytat:
"Książki, nowe technologie i łamanie szyfrów.
Sekrety, przyjaźń i... zaskakująca miłość.
Wszystko kręci się wokół tajemniczej Całodobowej Księgarni Pana Penumbry w San Francisco, do której przychodzą dziwni ludzie o nietypowych zainteresowaniach. Jest ich zaledwie kilkoro, nigdy niczego nie kupują, wertują tylko wielkie tomy ukryte w kącie sklepu. A właściciel tego spokojnego, zakurzonego imperium - wysoki i chudy jak drabiny w jego sklepie - jest najbardziej dziwaczny z nich wszystkich."
[z okładki]

Bardzo przyjemna książeczka. :)

tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2015-12-23, 20:27   

antony beevor - berlin1945.upadek
ciekawa bo pokazuje historię z różnych punktów widzenia
i wyciąga prawdziwe zachowania szeregowych żołnierzy
a propo niezbyt przyjemne
dobre dobre

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2016-05-18, 11:04   

Jurgen Thorwald "Stulecie chirurgów" - świetnie napisana, bardzo przystępna książka opisująca rozwój chirurgii w XIX wieku i na początku XX, z wielką przyjemnością ją wchłonąłem a niektóre opisy operacji lub zastosowanych środków przejęły mnie trwogą - ledwie sto lat a jakie zmiany... większość z dawnych chirurgów, to byli rzeźnicy operujący w bólach i brudzie, nie zważający na pacjentów. Bardzo dobrze opisane wykoncypowanie np. znieczulenia, antyseptyki, zabiegów wycięcia chorych nerek czy chirurgii serca... polecam! Moja ocena: 6/6

Odpowiedz do tematu