Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Hobb Robin
Autor Wiadomość
Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2007-08-17, 16:13   [Fsy] Hobb Robin

Ostatnio przeczytałem kilka książek pani Robin Hobb, składających się na serie "Skrytobójca" ("Uczeń Skrytobójcy", "Królewski skrytobójca", "Wyprawa skrytobójcy") i "Złotoskóry", kontynuację serii o skrytobójcy ("Misja błazna", "Złocisty błazen", "Przeznaczenie błazna").

Bohaterem tych książek jest Bastard Rycerski Przezorny, syn z nieprawego łoża nastepcy tronu Królestwa Sześciu Księstw, Rycerskiego. Poznajemy go jako małego, sześcioletniego chłopca, oddanego przez rodzinę matki na dwór Przezornych i wychowanego tam przez królewskiego koniuszego Brusa. Ze względu na fakt bycia bękartem następcy tronu Bastard (imię dostał od bardzo bezpośredniego w swych osądach Brusa) nie mógł pozwolić sobie na swobodne życie chłopca pozbawionego trosk. Decyzją króla został skierowany na naukę jakże pasjonującej i niebezpiecznej jednocześnie sztuki: skrytobójstwa, by służyc swemu królowi. W miarę rozwoju fabuły kolejnych tomów poznajemy wzrost i rozwój osobowości Bastarda - chłopca na posyłki, ucznia, pseudo-księcia, mężczyzny, ale nigdy... pana swojego losu.
Poza Bastardem do głównych postaci tego dzieła należą: jeden Brus, dwóch (+1) księciów, jedna Cierpliwa księżna, jeden król, jedna producentka świec, jeden wilk, jeden błazen (a nawet Błazen), niejedna księżniczka, conajmniej jeden skrytobójca, lochy w Koziej Twierdzy, Rozumienie, smoki oraz wszyscy pozostali, o których zapomniałem. :)

Robin Hobb wspaniale opisuje ten swój świat pełen brawurowych przygód i dyplomacji, magii miłości i nienawiści, nadziei i zwątpienia... wszystkim szczerze polecam Jej książki. :ok:

Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 13:03, w całości zmieniany 1 raz  

Zaproszone osoby: 1

Leonida 
Towarzysz
matka Polka ;o)

Wysłany: 2008-06-17, 06:04   cykl "Kupcy i ich żywostatki"

po ostatnim fiasku jako recenzentka stwierdziłam, że poszukam czegoś w necie i znalazłam...

Cytat:
Maria Iliew
Często bywa tak, że chodząc po księgarni człowiek wielokrotnie mija jakąś książkę i nie zwraca na nią najmniejszej uwagi. Nie zainteresuje go autor lub gatunek, nie przyciągnie tytuł, okładka lub opis z tyłu. Tak samo było i ze mną, gdy mijałam na półce z fantasy cykl autorstwa Robin Hobb, zatytułowany „Kupcy i ich żywostatki”. Wydawało mi się, że połączenie kupca i statku z fantasy nie stanowi niczego ciekawego, i pewnie nigdy nie przeczytałabym tych książek, gdyby nie pożyczył mi ich znajomy. A, jak wiadomo, pożyczonej książce nie zagląda się w zęby, zaczęłam więc czytać i miło się rozczarowałam.

Po pierwsze faktem, że statki to nie tylko statki, lecz w pełni autonomiczne, myślące i czujące żywe stworzenia, wykonane z magicznego drewna, które po nasyceniu wspomnieniami trzech pokoleń kapitanów ożywa. Mają one swoje indywidualne zachowania, charaktery, upodobania i animozje, swoje światopoglądy i zasady... i swoją własną niepomierną tragedię, o której ani one, ani ludzie nic nie wiedzą. Do czasu...

Drugą miłą niespodzianką był fakt stworzenia przez autorkę całej galerii niezwykle żywych i plastycznych postaci, tworzących rodzinę głównych bohaterów – Pierwszych Kupców Vestritów. Mamy tu więc seniorę rodu, Ronikę Vestrit, kobietę doświadczoną, mądrą, zaradną i niezmiernie życzliwą, a zarazem dynamiczną i nieco autorytarną; jej starszą córkę Keffrię, cichą, potulną i bezkrytycznie zapatrzoną w nie całkiem godnego podziwu męża; młodszą córkę Altheę, zbuntowaną i niezależną młodą kobietę, która marzy o dowodzeniu rodzinnym żywostatkiem „Vivacią”; męża Keffrii kapitana Kaja Kotwicę – człowieka chciwego i pozbawionego moralności, lecz o uroku zjednującym mu wiele serc; młodego Prawego Vestrita, syna Kaja i Keffrii, przyszłego kapłana, któremu wydaje się, że wszystko na świcie jest albo czarne, albo białe, ale na pewno sprawiedliwe i zgodne z boskim porządkiem; wreszcie siostrę Prawego, Słodką Vestrit, kapryśną i rozpieszczoną dorastającą pannicę o egzaltowanym sposobie zachowania i całkowicie pustej głowie, oraz ich najmłodszego brata Seldena Vestrita, wydającego się być jeszcze całkowitym dzieckiem.

Rodzina ta żyje sobie spokojnie w Mieście Wolnego Handlu do czasu, gdy decyzja o oddaniu dowodzenia „Vivacią” Kajowi Kotwicy nie uruchomi lawiny wydarzeń, która zmieni nie tylko samych Vestritów, ale w zasadzie cały świat wokół nich. Każde z nich zmuszone jest odnaleźć się w sytuacji, w której nieprzymuszone nie stanęłoby nigdy i nigdy by o czymś takim nie pomyślało. „Vivacia” trafia w ręce piratów. Althea postanawia ją odzyskać i decyduje się wyruszyć na morze szalonym żywostatkiem-mordercą, „Niezrównanym”, wyklętym i porzuconym na zgubę. Prawy odkrywa, że znienawidzony przez niego statek, uważany za twór niezgodny z boskim planem, jest mu bliski jak nikt na świecie, i za sprawą związku z „Vivacią” dowiaduje się rzeczy tak strasznych i tragicznych, że omal nie przyprawiają go o szaleństwo, uczy się decydowac o sobie i być mężczyzną, a nie tylko kapłanem. Słodka trafia w sam środek spisku mającego na celu pozbawienie życia władcy kraju i jest jedyną osobą, która może go ocalić. Wreszcie Ronika staje na czele rewolucji w mieście Wolnego Handlu, która to rewolucja na zawsze zmieni znany jej i bezpieczny świat.

Dramatowi ludzi towarzyszy cały czas dramat zupełnie innego gatunku – starszego i potężniejszego niż ludzie, lecz przez ludzką głupotę i brak świadomości skazanego na zagładę, który cudem tylko dostaje jeszcze jedną szansę. Dawni władcy morza, lądu i powietrza, zmienieni w bezrozumne bestie i uwięzieni w pół drogi do przemiany z młodzików w dorosłych, rozpaczliwie szukający swojej tożsamości – smoki. Kiedy braciszek Słodkiej, Selden, i jej narzeczony, syn kupcowej z ogarniętych zakazaną magią Deszczowych Ostępów, Bras Khuprus, uwalniają z kokonu ostatnią dorosłą smoczycę, Tintaglię, zaczyna się wyścig z czasem, którego stawką jest życie. Ludzie stają do tej walki ramię w ramię ze smoczycą; początkowo wydaje się, że robią to tylko w zamian za odniesione korzyści, lecz za sprawą Brasa, Słodkiej i Seldena szybko okazuje się, że w więzi między smokami i ludźmi kryje się znacznie więcej. Także żywostatki, wiedzące teraz, kim były i są, muszą podjąć decyzję. Nic i nikt nie będzie już tym samym, czym było przed obudzeniem Tintaglii; wydarzenia pędzą ku finałowi, a przeznaczenie ludzi, smoków i całego świata skupia się wokół dwóch żywostatków – „Vivacii” i „Niezrównanego” oraz związanych z nimi ludzi.

Co zwycięży, stary czy nowy porządek, stagnacja czy postęp? Jaką drogę wybiorą smoki, gdy dowiedzą się prawdy o sobie i żywostatkach? Gdzie tkwi powód szaleństwa „Niezrównanego” i kim naprawdę byli ludzie, którzy nim pływali? I wreszcie najtrudniejsze pytanie, na które bohaterowie książki muszą odpowiedzieć sobie sami: czy zawsze to, że miało się dobre intencje i nie chciało się zrobić nic złego, jest wystarczającym usprawiedliwieniem? Czy wszystko można wybaczyć i zapomnieć, a może czasem trzeba zmienić cały świat, by można było nadal żyć razem? I czy można ominąć przeznaczenie, czy może ono zawsze nas znajdzie, bo musi się dopełnić?

Cykl „Kupcy i ich żywostatki”, składający się z tomów „Czarodziejski statek”, „Szalony statek” i „Statek przeznaczenia”, okazał się być literaturą ze wszech miar wartą polecenia mimo mojego początkowego oporu. Ma w sobie wszystko, co powinna mieć dobra powieść – ciekawych bohaterów, wciągającą i momentami dramatyczną akcję, zaskakujące zwroty wydarzeń oraz tragedię, która odsłania znaną, lecz wciąż zapominaną prawdę, że nie wszystko jest takie, jakim być się wydaje, a dobro i zło często zamieniają się miejscami tak, że nikt nie ma tego świadomości. Nie zawsze także wydarzenia układają się tak, jak można przewidzieć, ,lecz czasem to, co nieprzewidziane i nowe, niesie ze sobą niezwykle ważne zmiany i odsłania prawdę. Każdemu, kto lubi książki bez prostych odpowiedzi i łatwych wyjaśnień, można ten cykl bez wahania polecić.

09.08.07, 19:17

mój status

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2017-08-23, 19:57   

Cytat:
Ostatnio przeczytałem kilka książek pani Robin Hobb, składających się na serie "Skrytobójca" ("Uczeń Skrytobójcy", "Królewski skrytobójca", "Wyprawa skrytobójcy") i "Złotoskóry", kontynuację serii o skrytobójcy ("Misja błazna", "Złocisty błazen", "Przeznaczenie błazna").

To napisałem 10 lat temu i tydzień. :D A teraz znów przeczytałem te same książki, ale nie bez powodu. a mianowicie... jest kontynuacja! :jupi: De facto jest to trzecia trylogia, dopełnienie całej opowieści i Bastardzie i Błaźnie: "Fool's Assassin", "Fool's Quest" i "Assassin's Fate". Ta pierwsza książka wyszła w 2014 roku, kolejna w 2015 a trzecia dopiero powstaje. Pierwszy tom wyszedł w tym roku w polskim tłumaczeniu:
Kod:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3961428/skrytobojca-blazna
i jak się tylko dowiedziałem o jego istnieniu zdobyłem ją i skonsumowałem.

Muszę przyznać, że po dziesięciu latach proza pani Hobb nie jest już taka porywająca, jak gdy czytałem ją pierwszy raz, jednak nadal sprawia przyjemność. Mimo to pierwszy tom jest dla mnie tylko przydługim wstępem do prawdziwej przygody, na którą mam nadzieję natrafić w kolejnej książce, poza kilkoma ostatnimi rozdziałami, w których akcja łaskawie się ruszyłam, dzieje się tam... no cóż, trochę się dzieje, na scenę wchodzi nowa bohaterka a "stara" bohaterka umiera, ale mimo wszystko nadal jest to nieco przydługi wstęp do prawdziwej przygody. Nie jest to słabizna, bo to mimo wszystko jedna z najlepszych autorek fantasy, ale... póki co mocne 3/6 Nadal jestem podjarany nowymi przygodami Bastarda, ale za długa gra wstępna trochę mnie wytrąciła z równowagi. ;)

Zaproszone osoby: 1

Odpowiedz do tematu