Kamień z serca - komiksy
Odpowiedz do tematu

:
I trzecia w dniu dzisiejszym recenzja "Pana Żarówki" - autorem tego tekstu jest Marcin Kamiński:Cytat:
Na 624 stronach autor stworzył poruszającą, ale i bardzo dowcipną opowieść o dorastaniu, wchodzeniu w dorosłość, pierwszej miłości i szukaniu swojego miejsca w życiu. Wyrastający z fascynacji polską szkołą animacji oraz z inspiracji surrealistycznym czeskim kinem komiks od pierwszych stron uwodzi czytelników oryginalnymi pomysłami oraz kryjącymi się w kadrach emocjami.


"Pan Żarówka"

:
"Sortownia" #12: "Arab przyszłości, Gwiezdny zamek, Black Monday Murders, Vei":Cytat:
W dwunastym odcinku "Sortowni" zachwycam się drugim tomem "Araba przyszłości" oraz pierwszą częścią "Gwiezdnego zamku", ponownie doceniam "The Black Monday Murders" oraz kiwam z aprobatą głową nad "Vei".


"Sortownia" #12: "Arab przyszłości, Gwiezdny zamek, Black Monday Murders, Vei"

:
1. "Black Kiss" #2:Cytat:
Sam pomysł na fabułę nie jest zły. Gorzej z jego wykonaniem. Czytając "Black Kiss 2" ma się wrażenie, że kolejne, coraz bardziej odjechane sceny seksu są dla Chaykina ważniejsze niż bohaterowie komiksu oraz ich perypetie. Wątły scenariusz nie trzyma w napięciu, a wydarzenia następują po sobie w ekspresowym tempie i często bez logicznej konsekwencji.


"Black Kiss" #2
Dotychczasowe materiały

2. "Będzie serial na podstawie "Kajka i Kokosza"?":Cytat:
Jedna z najsłynniejszych polskich serii komiksowych ponownie ma szansę na ekranizację. Prawa do realizacji serialu animowanego na podstawie dzieła Janusza Christy kupiło studio animacji EGo FILM.

Cytat:
Niestety, żadne szczegóły dotyczące adaptacji "Kajka i Kokosza" nie są jeszcze znane.


"Będzie serial na podstawie "Kajka i Kokosza"?"
O "Kajku i Kokoszu" w "Wikipedii"

:
"Twierdzi Pereira" i "Wampiry":Cytat:
Redaktor Pereira przygląda się temu, co dzieje się na ulicach Lizbony, ale robi wszystko, by nie angażować się po żadnej stronie politycznego sporu. Przypadkowe spotkanie z parą młodych ludzi sprawi, że po raz pierwszy od lat zacznie wątpić w słuszność swojej postawy.


Cytat:
Melo i Cavia nawiązują do atmosfery tajemniczości otaczających działania portugalskich wojsk tworząc historię będącą połączeniem realistycznej wojennej opowieści spod znaku "Plutonu" Olivera Stone'a z nieoczywistym horrorem.


"Twierdzi Pereira" i "Wampiry"
Dotychczasowe recenzje + dodatkowe materiały o "Twierdzi Pereira"
Recenzja + dodatkowe materiały o "Wampirach"

:
Marcin Kamiński o "Śmierci Stalina":Cytat:
W komiksie Nury’ego i Robina nie brakuje wielkich emocji. Ale jest też w nim olbrzymia dawka humoru. "Śmierć Stalina" to przede wszystkim celna satyra polityczna, w której błyskotliwy scenariusz w połączeniu z karykaturalnymi rysunkami dają piorunujący efekt.


"Śmierć Stalina"
Artykuł Michała Lipki

:
"Praga gada" #4: "Wiechem raz!":Cytat:
Podczas pracy nad "Ciuchcią Wiecha" Przemysław J. Olszewski, pomysłodawca antologii "Praga Gada", uświadomił sobie, że teksty Wiecha to kopalnia fantastycznych scenariuszy komiksowych, które tylko czekają na ty, by je zaadaptować. Jeszcze przed premierą "Praga Gada. O międzywojniu" wiadomo było, że kolejny tom poświęcony będzie twórczości "Homera warszawskiej ulicy i warszawskiego języka", jak o Stefanie Wiecheckim pisał Julian Tuwim.


"Praga gada" #4: "Wiechem raz!"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
Stefan Wiechecki
Julian Tuwim

:brawo:

:
"Ludzie północy" #1: "Saga anglosaska":Cytat:
Historie napisane przez Wooda są trzymające w napięciu, brutalne, pełne intrygujących postaci oraz dobrze udokumentowane. Nie brakuje w nich autentycznych wydarzeń, ale amerykański scenarzysta wykorzystuje je do tworzenia fikcyjnych acz bardzo realistycznych historii.


"Ludzie północy" #1: "Saga anglosaska"
Szczegółowe informacje, opis i również przykładowe plansze

:
Również Marcin Kamiński przyjrzał się początkowi "Runaways" i oto co ma nam do powiedzenia:Cytat:
W "Runaways" zgrabnie splatają się ze sobą teen drama, komedia, sensacja i satyra na "superbohaterowszczyznę" jako komiksowy gatunek.


"Runaways" #1

:
Cztery dni temu Marcin a dzisiaj... też Marcin - tylko inny :P

"Piękna ciemność":Cytat:
Nie jest to komiks łatwy. Choć intryga nie jest skomplikowana, to wiele wątków, jak również samo zawiązanie fabuły, nie zostają nigdy do końca wyjaśnione. "Piękna ciemność" stawia przed czytelnikami dziesiątki pytań, a na większość z nich nie udziela klarownych odpowiedzi.


"Piękna ciemność"

:
"Conan" #1: "Narodziny legendy":Cytat:
Amerykański autor dał Conanowi przede wszystkim przeszłość. Ze szczątkowych informacji o młodości Cymmeryjczyka, jakie znalazły się w twórczości Howarda, stworzył trzymającą w napięciu opowieść o dorastaniu i dojrzewaniu, w której bohaterowie są ważniejsi od efektownej akcji.


"Conan" #1: "Narodziny legendy"
O Conanie w "Wikipedii"

:
"Powrót Mrocznego Rycerza - Ostatnia krucjata":Cytat:
Fabularnie jest to klasyczna superbohaterska nawalanka przerywana narzekaniami Wayne’a na pogarszający się stan zdrowia, postępujące zmęczenie oraz rozterkami związanymi z osobą Jasona Todda. I to w sumie tyle. Słowo daję. W "Ostatniej krucjacie" nic więcej nie ma.
"Powrót Mrocznego Rycerza - Ostatnia krucjata"
Poprzednie recenzje

:
"Tyler Cross" #02: "Angola":Cytat:
Mimo sensacyjnej intrygi "Angola", podobnie jak „Black Rock”, jest komiksem bazującym przede wszystkim na bohaterach, w którym nie brakuje rozbudowanego wątku obyczajowego. Oczywiście, dynamiczną akcję również w nim znajdziemy, ale całość „działa” głównie dzięki temu, że od pierwszych stron przywiązujemy się do bohaterów i przejmujemy się ich losem, aż do samego końca.


"Tyler Cross" #02: "Angola"
Pierwszy artykuł

:
"Nienawidzę Baśniowa" #1: "I żyli długo i burzliwie":Cytat:
W pewnym momencie artysta zaczął się zastanawiać nad tym, jak mogłyby się potoczyć losy Doroty Gale, gdyby mieszkańcy magicznej krainy ją mocno wkurzali. Ten pomysł z czasem ewoluował w stronę bezkompromisowej opowieści, w której wpływy twórczością L. Franka Bauma są równie mocno odczuwalne jak inspiracje przygodami Lobo, serią "Tank Girl" czy humorem rodem z satyrycznego magazynu "Mad".


"Nienawidzę Baśniowa" #1
To trzeci materiał o tym tytule.

:
Recenzja "20th Century Boys. Chłopaki z dwudziestego wieku" #1 :Cytat:
Naoki Urasawa snuje swoją opowieść skacząc pomiędzy dekadami powoli odsłaniając elementy rozbudowanej intrygi, a przy okazji opowiadając o przemianach jakie nastąpiły w Japonii i w życiu Japończyków w ciągu ostatnich dekad.


"20th Century Boys. Chłopaki z dwudziestego wieku" #1
Pierwsze dwa materiały

:
"Head Lopper" #2: "Karmazynowa Wieża":1. Pisze Marcin Kamiński:

Cytat:
Jednym z atutów "Wyspy albo Plagi Bestii" były cięte dialogi pomiędzy Norgalem i Agatą, których w "Karmazynowej wieży" jest jak na lekarstwo. Owszem, czyta się to znakomicie, a rysunki MacLeana nikogo nie pozostawią obojętnym, ale o ile "Wyspa…" była objawieniem, o tyle "Karmazynowa wieża" jest solidną powtórką z rozrywki.


"Head Lopper" #2: "Karmazynowa Wieża"

2. Pisze Krzysztof "krzyslewy" Lewandowski:

Cytat:
Kontynuacja nie gorsza od pierwszego tomu - a nawet trochę lepsza. Wyjątkowości "Head Lopperowi" nie można odmówić, ale czy każdemu się spodoba - niekoniecznie. Jedni są oczarowani prostotą, za to niektórzy woleliby coś mniej schematycznego i bardziej rozbudowanego.


"Head Lopper" #2: "Karmazynowa Wieża"

3. Pisze Piotr Pocztarek:

Cytat:
Jednak w drugim tomie Head Loppera ważniejsze niż akcja czy humor (którego jest tu wyraźnie mniej) są relacje pomiędzy postaciami i jest to kierunek, którego obranie o wiele bardziej mi się spodobało.


"Head Lopper" #2: "Karmazynowa Wieża"

4. Pisze Tomasz Miecznikowski:

Cytat:
W dwójce, czyli w "Karmazynowej wieży" nadal chodzi o rozwalanie naszych mózgów i oczu. Mówiło się o podobieństwie, czy też inspiracji MacLeana twórczością Mignoli. Najciekawsze jednak wydają się wpływy raczej niemożliwe.


"Head Lopper" #2: "Karmazynowa Wieża"
Artykuł Michała Lipki + materiały o tomie pierwszym

:
"Podwodny spawacz" także nie raz gościł na wielu stronach, forach i blogach - poczytajmy jakie uwagi ma jako kolejny Marcin Kamiński:Cytat:
"Podwodny spawacz" dotyka tematów uniwersalnych. W atrakcyjnej formie Lemire opowiada o traumie jaką wydarzenia sprzed lat odcisnęły na bohaterze oraz jak nieustannie wpływają na jego życie. To także historia o dojrzewaniu do rodzicielstwa i lęku, które towarzyszy każdemu czekającemu na narodziny pierwszego dziecka. To wreszcie rzecz o godzeniu się z przeszłością, a przede wszystkim ze stratą.


"Podwodny spawacz"
Chętnych do zapoznania się ze wcześniejszymi materiałami odsyłam na "Forum Książki".

:
Marcin Kamiński o otwarciu "Hellblazera":Cytat:
"Hellblazer" to jedna z najdłuższych i najlepszych komiksowych serii jakie ukazały się w ramach imprintu Vertigo.

Cytat:
Ojcami Johna Constantine’a, głównego bohatera serii, są Alan Moore, Steve Bissette, John Totleben, Jamie Delano i John Ridgway. A powstanie tej postaci ma źródło w... żarcie.

Cytat:
Egmont zapowiedział, że serię "Hellblazer" polscy czytelnicy poznają w trzech interpretacjach: Briana Azzarello (2 tomy), Gartha Ennisa (3 tomy) oraz Warrena Ellisa (1 tom).


"Hellblazer" #1

:
A dzisiaj o... "Avengers: Koniec gry" :) :Cytat:
22 odsłona MCU to film utrzymany w znanej konwencji, ale jednocześnie świeży i pełen przewrotnych pomysłów. W ciągu trzech godzin projekcji "Koniec gry" wielokrotnie mnie zaskakiwał. A to nowymi pomysłami na znanych bohaterów, a to niespodziewanymi powrotami dawno niewidzianych postaci (których nigdy się już w MCU zobaczyć nie spodziewałem), a to wreszcie inteligentnymi nawiązaniami do wcześniejszych odsłon cyklu. Najnowsza odsłona "Avengers" to film pożegnań i podsumowań.


"Avengers: Koniec gry"
Ciemnym świtem także było o tym filmie

:
Marcin Kamiński i taki oto artykuł o kolejnym tytule:

"Olimpia de Gouges":Cytat:
"Olimpia de Gouges" to rzetelna historia życia francuskiej prekursorki feminizmu, ale nie tak porywająca jak wcześniejsza opowieść o nieoficjalnej królowej Montparnasse’u.

Cytat:
W 1791 roku, zainspirowana Deklaracją Praw Człowieka i Obywatela, ogłosiła swoją Deklarację Praw Kobiety i Obywatelki zaczynającą się od słów "kobieta rodzi się i pozostaje wolna i równa w prawach mężczyźnie". Jej bezkompromisowość ostatecznie kosztowała ją życie.

Cytat:
Francuskie wydanie "Olimpii de Gouges" ukazało się w 2012 roku, pięć lat po premierze "Kiki z Montparnasse'u". Jednak dziś, kiedy dyskusje na temat równouprawnienia (w wielu jego przejawach) są bardziej żywe niż jeszcze kilka lat temu, wymowa komiksu oraz poglądy bohaterki nabierają dodatkowych znaczeń.


"Olimpia de Gouges"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe grafiki
O bohaterce opowieści w "Wikipedii"

:
Również - vide "Forum Książki" - Marcin Kamiński przeanalizował tom pierwszy "Promethei":Cytat:
Moore cały czas zaskakuje czytelników. Bawi się formą i językiem wplatając do swojego tekstu fragmenty wiadomości z serwisów informacyjnych, poezję a nawet piosenki. Czytając "Prometheę" nigdy nie wiecie czego spodziewać się po kolejnej stronie. I tyczy to zarówno scenariusza jak i rysunków.

Cytat:
Williams bez problemu żongluje stylami i technikami rysowania tworząc dynamiczne, zaskakujące plansze do maksimum wykorzystujące potencjał komiksowego medium.


"Promethea" księga pierwsza

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.