Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Inne] Grynberg Henryk - "Uchodźcy"
Autor Wiadomość
blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2005-04-13, 01:55   [Inne] Grynberg Henryk - "Uchodźcy"

O zakorzenieniu w języku i miejscu, przekleństwie historii narodu wybranego, podziwie dla Hłaski „od którego to wszystko się zaczęło”, pisarzach, filmowcach, awanturnikach. Budzi ambiwalentne uczucia: z jednej strony czuć tu dobre pióro, które przekonuje nas do autora, a z drugiej dostrzega czasem wręcz plotkarskie, zdawałoby się mające pochlebiać masom, opowieści, anegdoty. Ale brniemy, nie to złe słowo, bo nie odczuwamy ciężaru stylu, raczej dajemy się ponieść autorowi. Wchodzimy w jego świat. Bo to jak najbardziej Jego świat. Niby nie dopowiada, trzyma swoją osobę na uboczu, ale ze sposobu, w jaki mówi i z doboru przytaczanych zdarzeń, otrzymujemy portret pisarza, jego dossier. To wszystko zdaje się być jedynie pretekstem do opowiadania o sobie, wypowidania własnych poglądów bezosobowo lub w trzeciej osobie, jakby autor nie miał odwagi napisać czegoś wprost, nie opowiada historii za pomocą li tylko konkretów, lecz każde czytelnikowi samemu zastanowić się, poskładać w całość elementy przedstawionej mozaiki. Daje się ponieść opowiadaniu, a my razem z nim, ale często zatrzymujemy się, by przemyśleć to czy owo. Mimowolnie zmusza nas do refleksji. Polecam pod rozwagę.

Głos autora:

Cytat:
Pióro i prącie to sprzężenie zwrotne. (...) Kobiety to czują. One wiedzą, kiedy tekst jest „mocny”. W ogóle lepiej rozumieją język. Jest ich naturalną domeną, to przecież one uczą nas mówić. Większość czytelników to kobiety i pisze się przede wszystkim dla nich. (...) coraz więcej pisarek. Mają talent, wyobraźnię, wdzięk, dobry smak, nie brak im dyscypliny, precyzji, logiki (Agatha Christie!). Niczego oprócz testosteronu. Owej siły, którą można znaleźć w męskiej poezji i prozie.

Cytat:
- Co ja narobiłem, co ja narobiłem! – łapał się za głowę Gutenberg. – Przecież nas zasypią, zagłuszą!
I obawa ta wkrótce się sprawdziła. Księgi trafiły na półki supermarketów, a księgarnie stały się supermarketami. Jak gorące bułeczki kupowano sekrety sekretarek i sekretarzy, rewelacje żon, synów, córek, konkubin i prostytutek sławnych mężów. Autorem mógł zostać każdy – polityk, szarlatan, oszust, szpieg, morderca i złodziej – jeśli zrobił lub mógł zrobić skandal. Ubiegano się o urzędy, ażeby zostać autorem. (...)

Cytat:
Z głowami zadartymi do góry chodziliśmy po mieście, które zbudowano na niebie. Po jego szklanych wieżach przesuwały się złociste wschody, zachody, błękity, pierzyny chmur, które mało kto widział, bo wszyscy patrzyli przed siebie, w cel, do którego śpieszyli, a w dodatku oczy przesłaniał im ciągle lęk, że nie zdążą. Jeździli pod ziemią, chodzili po ziemi, nie znali miasta na niebie.

Cytat:
Z językiem jest jak z pływaniem, można wszystko o nim wiedzieć i utonąć przy pierwszym zanurzeniu. Zwłaszcza w Ameryce. Żadna samogłoska mi się nie zgadzała – „a” brzmiało jak „e” albo „o”, „o” jak „a”, „i” jak „y”. A do tego dochodziło (...)

Cytat:
Obaj (wraz z Markiem Hłaską – dopisek blue) nie lubiliśmy studentów, którzy buntowali się w Ameryce, Francji, a nawet Niemczech Zachodnich. Przeciw czemu się buntowali? Przeciw wszystkiemu. Dlaczego? Bo nic im za to nie groziło. Myśmy się mieli przeciwko czemu buntować, ale oni?
- Ja lubię, kiedy biją studentów – wyznał z uśmiechem.
Ja nie posunąłem się tak daleko, ale zgodziłem się, że w Ameryce, Francji i Niemczech Zachodnich jest im za dobrze i że wcale im to nie zaszkodzi, jeśli dostaną trochę w dupę.
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 13:22, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu