Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Literatura przez duże L
Autor Wiadomość
kadok 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-04-09, 00:09   Literatura przez duże L

co możecie zaproponować z literatury na naprawde wysokim poziomie. Moze być cos starszego lub nowszego.

Ktoś na zachodnim forum zaproponował mi pozycje z zeszłego roku pt."A Lover's Discourse". Ponoć książka wymagająca i czytana przez wyższe sfery i to te z wysokim IQ.

Jeszcze jej nie zdobyłem więc nie mogę o niej zbyt duzo powiedzieć. Czytałem tylko kilka fragmentów :arrow: LINK

BTW, wiecie moze cos o kierunku studiów 'literaturoznawstwo'??

bezdomny_poeta 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-04-09, 11:21   

Polecam Ci Ulisesa :twisted: Albo "w poszukiwaniu straconego czasu" .. to jest literatura przez duze L !!
A kierunek studiow o ktory pytasz to jest inaczej - kulturoznawstwo. A potem sie robi specjalizacje. Powodzenia w lekturze wyzej wymienionych ksiazek :twisted:

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-04-11, 15:02   

Czy ja wiem..chyba każdy ma swój przepis na "literaturę przez duże L". Dla jednego to jest Ulisses, dla innego "Agatha Christie. Jeśli choć trochę czytasz to pewnie wiesz jaki typ literatury łatwo ci się wchłania. A jeśli wiesz, to albo powiedz nam mniej więcej żebyśmy wiedzieli czego szukać albo sam szukaj wśród książek tego typu.

oneill 
Student
Świniopas

Wysłany: 2005-04-11, 16:46   

A to ma być coś uznanego przez krytyków (jak mawiaja - krytyk to niespełniony literat) czy szarego forumowicza?
Żeby się nam nie zrobiło targowisko próżności i snobizmu pt "ja jestem lepszy bo czytam Bździbździńskiego który akurat jest na fali"
:D

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-04-11, 16:56   

Ja osobiście nie uznaję literatury przez duże L, jakakolwiek to jest ;)
To co mnie się podoba jest ok i zdarza się że czytam Harrego Pottera, a Ulisses mnie usypia. I co z tego że ktoś mnie palcami powytyka i powie że się do dzieciństwa cofam.
de gustibus non est disputandum

oneill 
Student
Świniopas

Wysłany: 2005-04-11, 17:51   

dokładnie o to chodzi!
Niech mówią co chcą jeśli maja na to ochotę - nas to nie dotyka (nie powinno bo to przecież ich opinia).
Ostatnimi czasy hard psychologia/psychopatologia (literatura fachowa) a dla odskoczni jakieś horrorki które szybko się czyta i z głowy równie szybko traci. Poza tym humor, rozrywka, komputery, fotografia cyfrowa. Trochę historii i ornitologii.
Literatura tzw ambitna (tzw bo kto ją nazwał tak? i dlaczego? Bo dla większości przeciętnych śmiertelników mało zrozumiała i dlatego wyniesiona na wyżyny bo tylko wybrani ją mogą zrozumieć?) pewnikiem by mnie zmęczyła i wkurwiła, mam dosyć własnych problemów żeby sobie jeszcze zycie intelektualne komplikować.

kadok 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-04-11, 22:35   

hmmm... w sumie to sam nie wiem... co powiecie o Tołstoju, kwalifikuje się do literatury przez duże L :mrgreen:

oneill 
Student
Świniopas

Wysłany: 2005-04-11, 23:21   

... i reszcie klasyków rozyjskich jak np Gogol, Czechow, Dostojewski który jest moim osobistym idolem ;) od lat szczenięcych (moich, nie jego).
Jak mam akurat nastrój to do lektury powracam bo lekką nie jest (jakby się komuś wydawało co innego) ale swoisty urok ma. I troszkę historii trzeba znać żeby poczuć klimat tamtych czasów.
Najlżejszy z nich wszystkich moim zdaniem jest Gogol bo najtreściwszy i z humorem.

anka 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-04-26, 14:11   

Dokładnie!
Zgadzam się co do klasyków rosyjskich. Również uwielbiam Dostojewskiego.
Ale jest jedna zasadnicza różnica między Tołstojem ,Dostojewskim i spółką a np Ulissesem. Mianowicie te pierwsze pozycje są o czymś. Opowiadają jakieś historie. Dla jednych nudne, dla innych nie. Ale generalnie nie ma problemu żeby zrozumieć o co chodzi w Idiocie czy Zmartwychwstaniu. W Wojnie i Pokoju mażna co najwyżej stracić rozeznanie w gąszczu postaci i wątków.

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-05, 01:32   

myshorek, literatura przez duze L, moze byc zatem historia Pottera dla Ciebie?

do klasykow rosyjskich przeciez trzeba podac tych polskich - Sienkiewicz, Mickiewicz, Slowacji, Kochanowski,, Prus itd.
L - to Lalka, Quovadis, Pan Tadeusz no i Bogurodzica - pierwsza perla literatury polskiej

--
korzystam z: IPhone 3G

Jigs 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-05-05, 10:36   

Bogurodzica - pierwsza perla literatury polskiej??? Perla chyba tylko dlatego ze pierwsza.

W pelni zgadzam sie z pogladem, ze nie istnieje literatura przez duze L tak jak nie istnieje sztuka przez duze S. Jest to podzial sztuczny. Nie to ladne co ladne tylko co sie komu podoba.
W czym lepszy Kraszewski od Sapkowskiego, albo Orzeszkowa od Grocholi? Dla mnie - w niczym. Czy tylko z tego powodu, ze niektorzy tworzyli swoje dziela 100 lat temu mamy zaliczyc ich dziela do Literatury?. Nie sadze. A slyszal ktos o Ryszrdzie Wincentym Barwinskim? Tez poeta epoki romantyzmu. Duze L?
Sam przepadam za Dostojewskim, Czechowem i wieloma innymi klasykami, ale np. Kraszewskiego uwazam za nudziarza. I dobrze mi z tym.
Kanon literacki, ktory okresla sie mianem Literatury, tworzony jest przez specjalistow. Czesto jakis utwor popada do tej kategorii, bo opisuje - niezlym jezykiem i w dosc zajmujacy sposob owczesna rzeczywistosc albo oddaje idee wlasciwe dla danej epoki. I to wszystko.

myshorek 
Profesor

Wysłany: 2005-05-05, 10:42   

monos, nie historia Pottera. Mówiłam że ogólnie nie uznaję czegoś takiego jak literatura przez duże L. I chodziło o to że to co inni uznają za wielkie, dla mnie niekoniecznie musi takie być.

Odpowiedz do tematu