Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Inne] Fowles John - Mag
Autor Wiadomość
Jigs 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-08-05, 17:09   [Inne] Fowles John - Mag

Chcialbym pokusic sie o recenzje tej ksiazki, choc czytalem ja dosc dawno.
Pamietam, ze polecil mi ja kolega.

Historia zaczyna sie dosc niemrawo. Angielski nauczyciel jezyka angielskiego dostaje propozycje pracy w prywatnej szkole na jednej z greckich wysepek. Poznaje tam dosc bogatego dzentelmena, z ktorym zaprzyjaznia sie. Wkrotce szare i nijakie zycie nauczyciela zmienia sie diametralnie. Jest on poczatkowo swiadkiem, a potem uczestnikiem szeregu tajemniczych wydarzen, w ktorych sen miesza sie z jawa na tyle, ze sam bohater wkrotce przestaje byc pewien co wydarzylo sie na prawde, a co bylo tylko przywidzeniem.

Ksiazka napisana jest w swoistym rytmie. Zaczyna sie powolna narracja bohatera o jego zyciu, dotychczasowych dokonaniach, prpozycji wyjazdu, samym wyjezdzie i poczatkach w szkole. Potem akcja to przyspiesza to zwalnia, ale czestotliwosc wydarzen jest coraz wieksza. Krzywa emocji ciagle pnie sie w gore, aby w koncowce leciutko opasc. Wyjasnienie wydarzen dane nam przez autora poczatkowo wydaje sie byc wiarygodne, ale czy jest prawdziwe? Chodzi mi to po glowie od ponad 20 lat.

Polecam te ksiazke pamietajac, ze wywarla kiedys na mnie ogromne wrazenie. Jeszcze dlugo po zakonczeniu lektury zastanawialem sie nad zakonczeniem. Po jakims czasie przeczytalem ja ponownie, tym razem na spokojnie i wrazenie bylo nie mniejsze. A odpowiedzi nie znalazlem nadal.

Zdaje sobie sprawe, ze to co jedni uznaja za dobra literature, inni moga ocenic nisko, lecz wydaje mi sie, ze jest to pozycja, ktorej nisko ocenic sie nie da.
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 13:06, w całości zmieniany 1 raz  

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-08-05, 22:48   

Czytałem tę książkę jakieś 15 lat temu. Czyli też dawno. Podobała mi się. Do dziś ją pamietam choc szczegóły dawno uleciały......To jest zachęta dla tych, którzy jeszcze Fowlesa nie znają. Jeśli coś zostaje w pamięci, nawet tylko wrażenia, to oznacza, że warto się z tym zapoznac.
Wiem, że w większości powtarzam to co napisał Jigs ale chciałem dodatkowo popchnąc niezdecydowanych : brac się za Fowlesa !

karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-08-05, 22:54   

Ustawię tę książkę w kolejce do przeczytania (zaraz, ja jej nie mam !!!! ktoś pomoże ??). Przeczytałam recenzję Jool i fakt, książka zapowiada się świetnie. A jak andrew "wybredny" napisał, że dobra, to już w ogóle nie przeczytać nie uchodzi. Tylko mi wydłużcie tą cholerną dobę o jakieś trzy godzinki, bo świetnych książek do połknięcia masa, a czasu troszkę mniej :( :(:(

Błyśnij wiedzą!!

kore17 
Student

Wysłany: 2005-08-06, 00:04   

Pomóc pomogę - pożyczam, termin zwrotu do ustalenia ;]

karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-08-06, 06:12   

Oki :)

Błyśnij wiedzą!!

Odpowiedz do tematu