Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[SciFi] Niven L., J.Pournelle, S.Barnes - DZIEDZICTWO HEOROT
Autor Wiadomość
pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2005-10-30, 09:38   [SciFi] Niven L., J.Pournelle, S.Barnes - DZIEDZICTWO HEOROT

Klasyczna hard sf bardzo wysokiej próby. Dzieje 1-go w dziejach ludzkości zasiedlenia planety nie należącej do Układu Słonecznego. A konkretnie - Avalonu, 4-ej planety układu Tau Ceti. Opis zmagań kolonistów z wieloma trudnościami oraz finalnym, śmiertelnym zagrożeniem, wywołanym częściowo wskutek działań samych kolonistów. Polecam ( wraz z następną częścią - DZIECI BEOWULFA ) każdemu, komu podobała się DYSFUNKCJA RZECZYWISTOŚCI czy książki Van Vogta.
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 16:44, w całości zmieniany 1 raz  

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-11-05, 19:26   

No tak. A wydawało mi się, że mamy podobne z pytonem upodobania :?
Dla mnie, oprócz odrobinę interesującej fizjologii przeciwników ludzi na tej planecie, cała reszta to nudy :!: IMHO do książek Vogta typu 'Wyprawa Do Gwiazd" czy "Misja Międzyplanetarna " ta pozycja nawet się nie umywa. Nawet cykl Dysfunkcja Rzeczywistości był ( jest ) o niebo lepszy.
Niven mógłby się jednak lepiej postarac. Ta powieśc to taki jakby horror w wersji S-F. Nieznana i trudna do wytrzebienia forma życia zabija kolonistów. Psychologii niewiele, suspens taki sobie, akcja przewidywalna.
Mnie to zbytnio nie wciągnęło.
Moja ocena : -3/6

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2005-11-06, 10:35   

A moim zdaniem powieść dlatego zasługuje na tak wysoką ocenę, ponieważ autorzy nigdzie nie wyciągają królika z kapelusza. Są to losy osadników, którzy nie mają szans powrotu na Ziemię w razie niepowodzenia i muszą sami sobie radzić z wszelkimi problemami. Mają przy tym bardzo skromne zasoby własnych środków i głównie od ich pomysłowości zależy przetrwanie koloni.

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-11-08, 22:35   

Byc może :wink: Jednak gdyby z tych powieści wyrzucic cienką otoczkę S-F zostałby cienki... Poe :shock:

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2005-11-09, 13:07   

To straszne, że dla Ciebie Poe może oznaczać kiepską literaturę. Poe był i jest WIEEELKI. A wracająąc do książki - dla mnie o jej jakości nie stanowią żadne gadżety, ale kompletna wizja pewnej przyszłości. I takowa tu występuje, bez żadnych błędów czy niespójności logicznych.

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-11-09, 18:45   

pyton napisał/a:
To straszne, że dla Ciebie Poe może oznaczać kiepską literaturę. Poe był i jest WIEEELKI

Niczego takiego nie sugerowałem. Mam wrażenie, że powiedziałem coś zupełnie odwrotnego niż to zdajesz się mi przypisywac. Na wszelki wypadek stwierdzam co następuje : Poe był Wielki :!:

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2005-11-09, 18:57   

andrew napisał/a:
Na wszelki wypadek stwierdzam co następuje : Poe był Wielki

Uff, odetchnąłem, nie będę musiał ogłaszać dżihadu w obronie tego wielkiego pisarza i poety.

Odpowiedz do tematu