Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Le Guin Ursula - Najdalszy brzeg
Autor Wiadomość
monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-06-03, 14:02   [Fsy] Le Guin Ursula - Najdalszy brzeg

Dawno dawno temu, bardzo daleko, az na brzegu Selidoru... tak moglaby zaczac sie ta opowiesc. Selidor to najdalsza wyspa na Ziemiomorzu. wyrusza tam nasz Czarodziej Krogulec o imieniu Ged wraz z mlodym ksieciem.

w swojej podrozy maja przejsc za wysoki mur do swiata zmarlych i stamtad powrocic. pomoze im w tym smok, ba, kilka smokow. niestety smoki traca mowe (?), zaczynaja szalec, umarli otaczaja zywych, a moc magi slabnie. Szkola czarodziejow traci swoich mistrzow, ludzie zapominaja nauk, spiewow i odurzaja sie hazi (heroina?).

Autorka, tradycyjnie jak sadze, obok Geda przedstawia historie mlodzienca, ksiecia ktory dojrzewa i staje sie mlodziencem. jest to jeden z ladniejszych opisow w ksiazce.
rozbawily mnie niektore opisy smokow;]

Zrozumialem bardziej [b]Dranio[/b] gdy mowil ze te ksiazki jakby sie nie koncza. zakonczenie bowiem moglo byc bardziej rozwiniete.
;]

--
korzystam z: IPhone 3G
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 13:25, w całości zmieniany 1 raz  

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-06-03, 21:06   

monos napisał/a:
zakonczenie bowiem moglo byc bardziej rozwiniete.

Fakt Monos, ja po przeczytaniu mialem jakis niedosyt, za szybko sie skon czyly :? takie "niedopisane"

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-06-04, 13:28   

i jeszcze jedno. w tej ksiazce Ursula rozroznia czym jest , co znaczy, jaka jest roznica miedzy magiem a czarodziejem, oraz czarownikiem. czym jest wiedzma, znachorka itp.

definicje przypominaja typowa literature, moze i Eddingsa.
;]

--
korzystam z: IPhone 3G

kore17 
Student

Wysłany: 2005-08-07, 19:35   

Mi w tej książce najbardziej podobała się ewolucja Arrena - od trochę rozpieszczonego, choć uczciwego i honorowego księcia, do człowieka, który pokochał życie i świat, pokochał wszystko i wszystko poświęcił, a w końcu został królem. Jak dotąd z cylku Ziemiomorza ta część jest najlepsza. Pełna mądrości wypływającej z doświadczenia. Bardzo podoba mi się stosunek Geda - i chyba też samej autorki, do życia i śmierci - traktuje je jako coś całkowicie naturalnego, nieodłączne elementy bytu, jak to napisała:
"Śmierć jest ceną, jaką płacimy za życie"

AK47 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-02-11, 11:58   

Mnie również ta książka się podobała, chociaż spotkałam się z opinią, że LeGuin to nie jest literatura wysokich lotów (czego nie moge na razie skomentować, ponieważ tylko "Najdalszy brzeg" przeczytałam) to mnie się wydaje, że ta książka jednak trzyma poziom. Nie jest to jak w niektórych ksiązkach fantasy bywa, że są smoki, czarodzieje, elfy i cała reszta tylko treści książka nie ma. W tej książce jednak o coś chodziło- przemijanie, starość, ucieczka przed smiercia.

Odpowiedz do tematu