Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] Hearn Lian - Opowiesci rodu Otori
Autor Wiadomość
DRaco 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-09-18, 01:19   [Fan] Hearn Lian - Opowiesci rodu Otori

Na trylogie skaldaja sie ksiazki:Po slowiczej podlodze , Na poslaniu z trawy, W blasku ksiazyca (2005 rok ale nie wiem czy juz sie ukazala).
Zacznijmy od tego ze cala trylogia jest z pogranicza fantasy i ksiazek przygodowych. Cala akcja dzieje sie w krainie podobnej (prawie identycznej)do starozytnaj Japoni czyli samurajowie i ich miecze, walki wielkich panow oraz niesnaski kastowe...
glowny bohater pochodzi z malej wioski ale kiedy jego wisoka zostaje zniszczona a rodzina zamordowana a on sam ucieka przed mordercami wpada na czlowieka ktory zmieni cale jego zycie ... :> fabula moze wydawac sie jakby znana ale zapewniam ze ksiazka jest nie tuzinkowa akcja+fabula napedzaja ta ksiazke tak ze 350 stron czyli 1 ksiazke zassalem w 1 dzien w ciagu z przerwa na obiad. moze fantasy jest tu niewiele (nie zdradze tych elementow bo sa scisle zwiazane z fabula) ale ksiazka ma wszystko co sklada sie na dobra fantasy(ksiazke) akcja+fabula+romans(wiec moga ja czytac nawet niewiasty ->sorry skrzywienie z ksiazki w Japoni nie slyszeli jeszcze o emancypacji kobiet w tamtym okresie :lol: ) ogolnie goraco polecam i czekam na 3 czesc !
Ocena koncowa:9+/10
+fabula
+akcja
+ciekawie przedstawiona Japonia
+jezyk
+dla mnie dosc oryginalna

- brak (moze to ze nie mam 3 czesci jeszcze u siebie ^^)
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 14:19, w całości zmieniany 1 raz  

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-09-18, 10:34   

Właściwie w większości się zgadzam z DRaco. Jednak moim zdaniem ocena końcowa jest zdecydowanie zawyżona. Książka jest owszem niezła i czyta się ją swobodnie jednak to zbyt mało by ją tak wysoko uplasowac. Lian Hearn nie ustrzegła się wielu uproszczeń i naiwności a powieśc jest tylko stylizowana na kulturę japońską i ma się do niej nijak !
Narracja jest prowadzona dośc wolno, bohaterowie są trochę papierowi i schematyczni.
Wszystko to jednak nie znaczy, że książka jest nudna. Nie jest. To dośc ciekawe czytadło bez większych ambicji.
Ocena końcowa : 6+/10

DRaco 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-09-18, 12:09   

przypuszczam ze jakby autorka nie splaszczyla kultury japonii to ksiazka bylaby albo bardzo dluga przez co nudnawa albo watkow bylo by tak duzo ze czytelnik pogubil by sie w natloku inmion kalnow etc

andrew napisał/a:
Narracja jest prowadzona dośc wolno

no czy ja wiem łyknolem ta ksiazke w 1 dzien gdyby narracja byla wolna to bym poszedl spac a nie czytal do nocy ale to juz moje subiektywne zdanie mozna sie z tym niezgodzisc :twisted:

andrew napisał/a:
To dośc ciekawe czytadło bez większych ambicji.
co uwazasz za literature ambitna w fantastyce?

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-09-18, 22:12   

DRaco napisał/a:
przypuszczam ze jakby autorka nie splaszczyla kultury japonii to ksiazka bylaby albo bardzo dluga przez co nudnawa albo watkow bylo by tak duzo ze czytelnik pogubil by sie w natloku inmion kalnow etc

Są książki takie jak np. "Shogun", "Gai - Jin", które moim zdaniem nie spłaszczają kultury Japonii a wręcz ją poszerzają nic nie tracąc na atrakcyjności.

DRaco napisał/a:

andrew napisał/a:
Narracja jest prowadzona dośc wolno

no czy ja wiem łyknolem ta ksiazke w 1 dzien gdyby narracja byla wolna to bym poszedl spac a nie czytal do nocy ale to juz moje subiektywne zdanie mozna sie z tym niezgodzisc

Nie mówię, że jest nudna tylko, że jest wolno prowadzona. Niespieszny tok narracji uwypukla klimat i nastrój ale trochę rozwleka akcję.

DRaco napisał/a:
co uważasz za literature ambitna w fantastyce?

No to z górnej półki : Tolkien - za kreację świata, Williams - to samo, Jack Vance- to samo, Guy Gavriel Kay - to samo. Czyli te cechy, które są niespecjalnie widoczne w recenzowanych przez nas powieściach.

DRaco 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-09-19, 14:13   

andrew napisał/a:
Są książki takie jak np. "Shogun", "Gai - Jin", które moim zdaniem nie spłaszczają kultury Japonii a wręcz ją poszerzają nic nie tracąc na atrakcyjności.

nie wiem nie czytalem to Ci nie odpowiem :P byc moze masz racje ^^
andrew napisał/a:
Nie mówię, że jest nudna tylko, że jest wolno prowadzona. Niespieszny tok narracji uwypukla klimat i nastrój ale trochę rozwleka akcję.

niezgodze sie jak dla mnie narracje wcale nie rozwleka akcji i basta :!: :wink:

andrew napisał/a:
No to z górnej półki : Tolkien

trudno sie nie zgodzic
andrew napisał/a:
Guy Gavriel Kay

w jakich ksiazkach widzisz
Cytat:
te cechy, które są niespecjalnie widoczne w recenzowanych przez nas powieściach.

andrew napisał/a:
Williams

jezeli mowimyo tadzie to pewnie ze widze te cechy:) czytalem kilka jego dziel i byly <cool>

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-09-19, 15:54   

DRaco, ależ wielu mamy rozmówców :wink:

DRaco napisał/a:
jezeli mowimyo tadzie to pewnie ze widze te cechy:) czytalem kilka jego dziel i byly <cool>

No pewnie, że chodzi o Tada Williamsa :)

DRaco napisał/a:
andrew napisał/a:
Guy Gavriel Kay

w jakich ksiazkach widzisz
Cytat:
te cechy, które są niespecjalnie widoczne w recenzowanych przez nas powieściach.

Jest taka doskonała dylogia składająca się na Mozaikę Sarantyńską a mianowicie : "Pożeglowac do Sarancjum" i "Władca Cesarzy". Facet buduje klimat, że palce lizac. A jaki suspens :!: Ocena: 11/10 :)

Najważniejsze, że Opowieści rodu Otori są niezłe/bardzo dobre :)

Może jeszcze ktoś by się chciał wypowiedziec , bo DRaco i ja jak dotychczas zmonopolizowaliśmy ten topik :?: :lol:

P.S. Jack Vance jest autorem cyklu Lyonesse : "Lyonesse", "Zielona Perła", "Madouc".
Dla miłośników fantazy to smakowita gratka. Ocena: 11/10 :)

DRaco 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-09-21, 13:40   

andrew napisał/a:
Jack Vance jest autorem cyklu Lyonesse : "Lyonesse", "Zielona Perła", "Madouc".

nie czytalem moze w przyszlosci przeczytam^^
obecnie jestem na etapie Pratchetta wiec troche mi zejdzie :P

dzemo2 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-10-19, 09:16   

mysle ze wyczerpaliscie calkowicie mozliwosci porownywania z innymi cyklami:)
osobiscie oceniam (ale czytalem tylko 1 tom!) ksiazke na tak ... pi razy drzwi... gdzies tak w granicach....mysle, ze sie nalezy....hmmm.. khe,khe....juz,juz:)...8+/10
polecam bo naprawde warto przeczytac.
(mozna ocene obnizyc jak ktos szuka genialnych powiesc i ocenia je na 10 - ale ja genialne oceniam na 20 w skali 10punktowej:) ).

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-10-19, 16:36   

dzemo2 napisał/a:
ale ja genialne oceniam na 20 w skali 10punktowej:) ).

O kurde ! A kto tak pisze ? No wiem, z tych genialnych to pewnie Doda :wink: ? A z tych normalniejszych...hm. Oczekuję propozycji.

eddie 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-10-22, 11:35   

Poziom książki przyzwoity. Trzeciej części nie mam, ale chyba poczekam aż muł mi ją przyciągnie. Czyta sie z przyjemnością, ale bohater jakiś mdłyi za dużo kombinowania z tajnymi związkami itd. Ogólnie trzy z plusem.

Eddie

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-10-22, 12:43   

eddie napisał/a:
Trzeciej części nie mam

Czy to oznacza, że masz dwie pierwsze w wersji "e" ? Jeśli tak , to czy jest szansa na pożyczkę ?

eddie 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-10-22, 13:46   

To nie macie ich w tajnych i niedostepnych zasobach forumowych. Wyrażam zaskoczenie i zdziwienie.
Eddie

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-10-22, 20:42   

eddie napisał/a:
To nie macie ich w tajnych i niedostepnych zasobach forumowych. Wyrażam zaskoczenie i zdziwienie.

Ten obszar to troche miraż.
Jednak nie wiem czy masz racje ? Po prostu jeszcze nie pytałem. Jak wiesz zdecydowana większośc wymiany miedzy forumowiczami zachodzi w obszarze ogólnodostępnym. I dobrze. Wszystkie moje zbiory zdobyłem w ten sposób, lub prosząc ludzi z innych forów o przesłanie tego lub owego. Z mułem mam problemy więc ta droga dla mnie jest na razie zamknięta. Jeśli przez jakiś przypadek lub celowo informujemy o tym, ze coś mamy to raczej jest pewne, że ktoś o coś poprosi. To naturalne i normalne.
Konkluzję zostawiam Tobie.

dzemo2 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-02-07, 13:31   

przeczytałam niedawno ostatnią część trylogii i nie zachwyciła mnie nic a nic.
owszem przeczytałem do końca trylogię - ale tak naprawdę podobał mi się tylk część pierwsza. Zgadzam się z twirdzeniami, że nie jest to arcydzieło - jest tu ciekawe podejście do lokalizacji, świata w którymdzieje się akcja. Ale są też ogromne uproszczenia w narracji - które nie pozwalają na zidentyfikowanie się z postaciami, na większe emocje podczas czytania. Cztało się to miejscami jak reportaż ze średniowiecznej krucjaty, albo ocenzurowane pamiętniki jakiegoś bohatera narodowego (takie są moje odczucia).

eddie 
Gimnazjalista

Wysłany: 2006-02-07, 14:23   

Uwaga - to miała być trylogia, ale jak głosi notka na części 3 W blasku księżyca (trzeci z planowanych pięciu) tomów, to zrobiła się z tego pięciologia.

Coraz gorsza.
Zrobiło sie nudno - pisane jakby na siłę.

Eddie

kylek 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-03-26, 20:14   

eddie napisał/a:
Uwaga - to miała być trylogia, ale jak głosi notka na części 3 W blasku księżyca (trzeci z planowanych pięciu) tomów, to zrobiła się z tego pięciologia.

Coraz gorsza.
Zrobiło sie nudno - pisane jakby na siłę.

Eddie

Tez mi sie tak wydaje ale tak to jest jak to robi to tylko dla kasy... :( jednak komercja wejdzie wszedzie !!

Odpowiedz do tematu