Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] McMaster Lois - Bujold: Klątwa nad Chalionem
Autor Wiadomość
Tici 
Towarzysz

Wysłany: 2006-06-07, 00:13   [Fan] McMaster Lois - Bujold: Klątwa nad Chalionem

Roię Fonsę nazwano później Fonsą Dość Mądrym.
Dość mądrym, by zrozumieć, że tylko ofiara z jego własnego życia wystarczy, by zatrzymać Złotego Generała i jego armię roknaryjskich heretyków. Ale Fonsa nie był dość mądry, by przewidzieć wszystkie następstwa swego desperackiego posunięcia...
O Lupe dy Cazarilu można powiedzieć, że ma pecha. Był dowódcą i to dobrym dowódcą, ale po kapitulacji fortecy, jego nazwiska nie było na liście wykupionych jeńców. Teraz, po pobycie na galerach, miał nadzieję na odrobinę spokoju w życiu. Tyle spokoju, ile może mieć schorowany nauczyciel dorastającej rojessy. Jednak Iselle zostaje wezwana na dwór swego przyrodniego brat - roi Orico, a Cazaril musi tam z nią pojechać. Wie, że spotka tam dawnych wrogów, ale wie też, że nie może odmówić błaganiu oszalałej matki Iselle "Chroń moją córkę."
Czego obawia się szalona Ista? Co wie o klęskach spadających na władców Chalionu? Co oznaczają słowa Matki - Człowiek musi trzy razy oddać życie za królewski ród Chalionu?
Dawne wydarzenia, boskie obietnice, wizje, morderstwa, klątwa... a Cazaril musi z tego wszystkiego ocalić choćby tylko rojessę.
Choć najchętniej skryłby się w mysiej dziurze.

"Klątwa nad Chalionem" to ciekawa opowieść, sympatyczna w czytaniu. LMB zachowuje styl pisania z Barrayaru: Cazaril jest świadomy ograniczeń własnego ciała tak samo jak Miles Vorkosigan. Jednocześnie Caz nie jest genialnym strategiem, a zdarzenia deus ex machina mają rzeczywiście boską prowinencję.
Co mi się tu spodobało, to bardzo przemyślany i logiczny system teologiczny - pięcioro bóstw i podporządkowane im życie. Zimowy Ojciec, Wiosenna Córka, Letnia Matka i Jesienny Syn dzielą pomiędzy siebie pory roku. Przypisane im są kolory, rytuały, zwierząta i ludzkie role. A pomiędzy nimi krąży Bękart - bóstwo niepożądanych, nieprzewidzianych zdarzeń, w którego pieczy, prócz kłopotów i nieślubnych dzieci, leży też magia i demony.
W przemyślanym systemie wierzeń jest też miejsce na polityczne rozbieżności w religii :wink:
Choc może jestem nieco nieobiektywna w ocenie, bo "Klątwę" czytałam jako drugą - znajomość ze światem pięciu bostw zaczynałam od "Paladyna dusz", choć to w rzeczywistości druga część.
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 16:19, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu