Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[SciFi] Zahn Timothy - Triplet
Autor Wiadomość
andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-02-01, 13:56   [SciFi] Zahn Timothy - Triplet

Zebrałem się jednak do napisania krótkiej recezji książki Timothy Zahn "Triplet" (1987 polskie wydanie Amber 1996), któta to łączy hard SF i fantasy patrz mój post "dla moli

Czasy przyszłe, ludzkość panuje w Galaktyce (wysoki poziom technologiczny i społeczny). Zostaje odkryta planeta (artefakt innej cywilizacji), która zawiera nie jeden a trzy (a jak się później okazuje 4 światy) połączone tunelami (nadprzestrzennymi, czy istniejącymi w innym wymiarze). Świat widoczny w naszym uniwersum to świat po katastrofie atomowej - jałowa planeta. Przez "telepole" można się dostać do drugiego, a przez następne do trzeciego świata. Światy te badają ludzcy naukowcy. Oba światy zamieszkują istony ludzkie (wynik eksperymatu twórców?). Drugi świat to świat wysokiej technologii i prymitywnych mieszkańców zorganizowanych w miasta państwa, wykorzystującch technologiczne (dla nich magiczne gadżety) bez rozumienia ich działania (czy przypadkiem takie podejście nie zaczyna się w naszym świecie) Świat trzeci to taki, który te same wyniki jak w perwszy, czy bez zrozumienia w drugim uzyskuje się dzięki wezwaniu istat nadprzyrodzonch (chochliki, demony, peri). Wszystkie te światy nie mają kontaktu ze sobą, ale można się dostać z jednego do drugiego (jak nie napiszę).
Córka ludzkiego przemysłowca i kurier, który jest wyszkolony do opieki nad badaczami wyruszają aby odkryć tajemnice planety, a przede wszyskim odkryć tajniki technologii twórców planety. Zakończenie jest ciekawe, gdyż okazuje się, że to 4 światy w jednym i jego mieszkaniec też ma swoje dążenia.
Zapraszam do lektury
andy
Ostatnio zmieniony przez Tifa Lockhart 2009-10-07, 16:47, w całości zmieniany 3 razy  

y...yyy 
Pierwszak

Wysłany: 2005-04-08, 10:10   

Hmm.
andy, Timothy Zahn - wkradła Ci się w nazwisko literówka.
Czytając Zahna mam nieodparte wrażenie, że coś temu autorowi dolega.
Jeśli mam do czynienia z jego twórczością np. cykl Kobry to jest to mało wciągające, by nie powiedzieć płaskie.
Jeśli opisuje on jakiś fragment świata stworzonego przez innego autora, czego przykładem moga być liczne /chyba 9 pozycji/ książki dziejące się w świecie Star Wars, korzystnie odbiegają od przeciętnej a cykl Thrawn to moim zdaniem najlepsza część liczącego już ok. 100 pozycji. Podobnie próbki znakomitego pióra dał opowiadając historyjki ze świata Honor Harrington.
Może cierpi na brak wyobraźni by samemu wymyślić od A do Z swój atrakcyjny dla czytelników świat.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-04-09, 12:32   

Cóż, za literówkę przepraszam - poprawiłem. Oczywiście szanuję Twój pogląd, chociaż do końca się z Tobą nie zgadzam. Mnie osobiście pomysły Autora i kreowane przez niego (osobiście) światy się podobają - innym nie muszą. Co do jakości poszczególnych pozycji to przecież jeżeli autor jest "płodny" (czy to dla kasy, czy chęci pisania) to raczej nie możliwe jest utrzymywanie przec cały czas wysokiego poziomu. A odbiór to już rzecz indywidualna - jedni uważają daną książkę (np. patrząc przez pryzmat nazwiska autora) jako wybitną i arcydzieło inni uważają ją za szmirę. Ja pisząc tę recezję wyrażałem swój subiektywny pogląd, a nie prawdę objawioną. Inni mogą mieć i najczęściej mają jak Ty inne zdanie. I o to chyba chodzi

y...yyy 
Pierwszak

Wysłany: 2005-04-09, 20:03   

andy,
Nie było moim zamiarem krytykować ani Ciebie ani Zahna ani też wyrażać
Cytat:
prawdę objawioną
.
Napisałem tylko jak JA odbieram jego twórczość. Mogę dodać też, że lubię jego książki acz raczej te o których już wspomniałem.
A co powiesz o cyklach: Wyzwolenie czy Zdobywcach?

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-04-10, 08:26   

Oba cykle mi się podobały. Co prawda duologię Wyzwolenie - mozna by było pociągnąć do trylogii. Natomiast jak już gdzieś wielokrotnie pisałem brakuje mi 3 tomu Zdobywców, jak Masz to wyślij na maila. Będę baaardzo wdzięczny :lol:

y...yyy 
Pierwszak

Wysłany: 2005-04-10, 08:40   

Jak mówią: Mówisz i masz!
Za jakość nie odpowiadam gdyż czytałem wersję papierową i nie zdobyłem się na czytanie ebooka - przesyłam to co dostałem.
Pozdrawiam

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-04-10, 08:46   

Wielkie dzięki :lol: , a co sądzisz o "Obławie na Icarusa" - takie połączenie kryminałku i hard SF. Mnie się podabało, szczególnie śmieszne dialogi

y...yyy 
Pierwszak

Wysłany: 2005-04-10, 10:11   

Sorki za będną przesyłkę :oops:
w wersji elektr. mam:
Timothy Zahn - Widmo przeszłości
Timothy Zhan - Kobra
Timothy Zahn - Kobry Aventiny
Timothy Zahn - Synowie kobry
Timothy Zahn - Wojna kobry
Timothy Zahn - Transakcja Kobry
Timothy Zahn - Tajemnica Kobry
Timothy Zahn - Koń Wojny
Timothy Zahn - Triplet
plus scany
Zdobywcy :1,2
Zaginiona rasa a nie jak myslałem Zdobywcy 3
i Wyzwolenie 1,2
Jeśli masz poprawione wersje to przyjmę z podziękowaniem :lol:
:twisted:
Obławy o ile sobie przypominam /skleroza! :cry: / to najprawdopodobniej nie czytałem.
Masz ebooka?

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-04, 16:18   

andy, dzieki za recenzje. gdyby jeszcze w tamtym topicu byl ten adres latwiej by sie znalazlo. a lbo w tym do tamtego;]

a wiec widze ze polaczenie SF i Fantasy w tym dziele jest dosc proste. po prostu sa rozne swiarty jedne zaawansowane, inne nie. ale to chyba nie magia tylko zaawansowanie technologiczne powoduje ze dzieja sie rzeczy cudowne. zatem jest to nie fantasy ale technologiczna historia o roznych narodach.

a poza tym to moznaby umieszczac linki do tematow pokrewnych na forum;]

--
korzystam z: IPhone 3G

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-05-31, 22:01   A pamiętacie może

Swietną nowelkę Zahna pt. " Gambit Pionka" ? Ukazała się dośc dawno temu w Fantastyce, jednak dokladnej daty nie pamietam.
Była to błyskotlwa opowieśc o dośc specyficznej rozgrywce między Ziemianinem i Obcym toczonej na polu najróżniejszych gier. Rewelacja.
Nie wiem jak do niej dotrzec, gdyby ktoś miał..........

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-06-01, 09:30   

andrew napisał/a:
Nie wiem jak do niej dotrzec, gdyby ktoś miał..........

Mieć to mam, gdyż posiadam wszystkie numery Fantastyki i sporą część Nowej Fantastyki, ale w wersji drukowanej. W elektronicznej nie trafiłem

y...yyy 
Pierwszak

Wysłany: 2005-06-01, 10:06   

andy, Możesz podać mniej więcej w którym to może być numerze?
Odświeżyłbym sobie wspomnienia :) :D :twisted: ale nie chce mi się wertrować wszystkich numerów.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-06-01, 10:12   

Właśnie w tym problem. Jak będę miał trochę czasu pod koniec tygodnia to spróbuję się przez to przekopać

ciastek 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-07-29, 15:05   

a ja polecam (nie weim czy dobrze pamietam tytul) "w pogoni za Icarusem" albo "poscig za icarusem" - dobra szybka SF - pelna zwrotow - ja tam Zahnna lubie :)

A triplet - tez calkiem calkiem

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2006-07-29, 18:44   

Obława na "Icarius (The Icarius hunt). Przeczytaj jeszcze Zaginioną rasę i Zdobywców (u nas ukazały się 2 tomy trylogii)

Odpowiedz do tematu