Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[PHs] Waltari M. - Egipcjanin Sinuhe
Autor Wiadomość
Pszczolka Maja 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-02-18, 04:25   [PHs] Waltari M. - Egipcjanin Sinuhe

Milosnikom barwnych pwiesci historycznych polecam znakomita ksiazke finskiego pisarza Mika Waltari -Egipcjanin Sinuhe. Jest to pozycja przetlumaczona chyba na wszystkie jezyki swiata. Czasy faraona Amenhotepa , zabarwiony naiwnym humorem jezyk , fascynujace losy mlodego Egipcjanina Sinuhe , bohatera, pelnego sprzecznosci i namietnosci , ktory w swych wedrowkach przemierza Syrie ,Babilonie , Krete, wplatuje sie w rozmaite intrygi....

Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-08, 20:42, w całości zmieniany 2 razy  

Amos 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-02-25, 14:31   

Egipcjanin Sinuhe jest rzeczywiście doskonały, ale warto sięgnąć po kolejną powieść Waltariego - "Cztery Zmierzchy", która w niezwykły sposób oddaje stany emocjonalne pisarza w trakcie tworzenia Egipcjanina. Myślę, że jest to kolejny stopień wtajemniczenia, zafundowany przez autora wszystkim, którzy ulegli magii E. Sinuhe.

mlancer 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-03-16, 09:36   

Wiele osób pamięta "Egipcjanina Sinhue" i jest pod wrażeniem - słusznie. Mało kto pamięta jednak o innej książce Waltariego, porównywalnej w pewnym sensie do "Egipcjanina", IMO lepszej. Myślę tu o książce "Mikael".
Też odległe czasy historyczne - XVI w. Mikael Karvajalka - bastard, scholarz, lekarz, awanturnik i jego przyjaciel siłacz Antti wędrują przez Niemcy, Francję Włochy. Biorą udział w historycznych wydarzeniach, mają do czynienia z inkwizycją etc. Trafiają do niewoli tureckiej, przechodzą na islam, Mikael osiąga wysokie stanowisko w służbie sułtana.
Barwna, ciekawa, wciągająca powieść. Niesłusznie nieco zapomniana.

monter 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-04-25, 12:17   

To i ja zarekomenduje jeszcze jedna ksiazke Waltariego: "Turms niesmiertelny". To pelna fantazji, przygod i tajemniczych wydarzen historia z czasow poczatkow Rzymu. Czyta sie swietnie.

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-08-26, 21:48   

mlancer napisał/a:
Barwna, ciekawa, wciągająca powieść. Niesłusznie nieco zapomniana.

To za mało powiedziane. To doskonała opowieśc. Wątków mnóstwo, wydarzeń ogrom, przygód co niemiara. Historia podana w taki sposób staje sie bardziej dzisiejsza :) Bohaterowie wzbudzą sympatię, utożsamiamy się z nimi. Mikael i jego żona Barbara mają kłopoty z inkwizycją. Tortury, wymuszanie zeznań.........
Spotkanie z islamem to wspaniały opis kultury i walk o władze w państwie otomańskim. Tańczący derwisze, sułtan i seraj, wezyr i niemi. Tylko czytac i zachłystywac się wspaniałymi umiejetniościami autora. Dziś takich już nie ma :( ( są tacy, oczywiscie, którzy uważają, ze Rowling potrafi pisac, cóż - wiele lat swietlnych dzieli ją od Waltari )

number 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-10-24, 22:11   

Dorzuciłbym tu dwie powieści rzymskie: "Mój syn Juliusz" i "Rzymianin Minutus" oraz obrazującego ostatnie dni Konstantynopola: "Czarnego Anioła"
Ten nieżyjący od 26 lat Fin to znakomite pióro, zresztą ciągle wznawiany...

eddie 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-10-24, 22:19   

Książki wydane w Polsce

- Coś w człowieku
- Czarny Anioł
- Cztery zmierzchy
- Egipcjanin Sinuhe
- Karin, córka Monsa
- Krwawy ślad
- Mikael
- Niebezpieczna gra
- Obcy przyszedł na farmę
- Turms nieśmiertelny
- Złotowłosa

Cykl "Trylogia rzymska"
- Mój syn Juliusz,
- Tajemnica królestwa,
- Wrogowie rodzaju ludzkiego (2. Mój syn Juliusz, 3. Rzymianin Minutus)

Cykl "Żyzny granit"
- Arne wraca do domu

Wspomniany Egipcjanin..., Turms i Mikael to doskonałe lektury.

Ale największe wrażenie zrobił na mnie Czarny Anioł, a juz ostatnia scena zdobycia Konstantynopola przez Turków godna mistrza nad mistrzami.

Eddie

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-10-24, 22:41   

eddie napisał/a:
- Obcy przyszedł na farmę

Myślę, że mało kto to czytał. A niesłusznie :) To taka raczej współczesna książka a właściwie dłuższe opowiadanie. Trochę romans ale nie ckliwy. Znac pióro mistrza !

Tu była wiadomośc przeznaczona dla ediego. Słusznie zaznaczył w swym poście, że bardziej nadawało sie na PW. Kasuję tę część i zostawiam tylko to co dotyczy meritum.
Ostatnio zmieniony przez andrew 2005-10-26, 09:51, w całości zmieniany 1 raz  

eddie 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-10-24, 23:04   

W wiadomych sprawach zawsze preferuje zwracanie się na PW - to przecież temat jawny dla wszystkich.
Pamiętam o tym. Tu mogę tylko powiedzieć, że wiem o co Ci chodzi i przepraszam za unik.

Do tematu.

Wizja Waltariego jest tak sugestywna, że np. długo na Egipt patrzyłem jego oczami - zresztą na cały basen Morza Śródziemnego - Kretę, Liban, Kanaan, Syrię.

Cociaz obiektywnie trzeba powiedzieć, że naszego Prusa Faraon jest bardzo przekonywujący.

Eddie

Bren 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-11-09, 10:03   

Książka naprawde extra, jedna z ciekawszych i nie nudzi mimo swej obszerności. Można porównac różnice cywilizacji starożytnych państw bliskiego wschodu w odwiedzanych przez bohatera krajach. Jedyne co mnie drażni, to ciężki frajerstwo Sinuhe. Co chwile traci wszystko co uzyskał i żeby jeszcze tylko on tracił. Jednak za każdym razem też cierpią na tym jego bliscy. Rozumiem, że w ksiązkach bohaterowie przechodzą próby które ich sprawdzają i ponosze ich koszty. Koniec jednak powinien być przynajmniej trochę pozytywny, powinna być obiecana nagroda - złote runo. A tu główny bohater ląduje na jakimś zadupiu i gotuje smaczne zupki dla pilnujących go strażników, żeby nie skrócili za szybko jego zywota.

ryszardq 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-02-14, 18:45   

Egipcjanin Sinue to naprawdę śWietna powieść jedna z tych które w tajemniczy sposób przenoszą w czasie, ponad fabułę wznoszą namacalność klimatu, po takiej lekturze ma się wrażenie że było sie tam, w tamtych czasach ....
MicKael jest równie doskonały pod tym względem ...
Czy można gdzieś zdobyć pozostałe ksiązki (e-book) M Waltari ?

eddie 
Gimnazjalista

Wysłany: 2006-02-14, 22:39   

Napisz mi na @ - kilka pozycji jest dostępnych.

Eddie

rholna 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-09-29, 17:21   

Egipcjanina czytałam jeszcze w podstawówce - znakomita książka i niesamowicię silnie związuje z głównym bohaterem. Bardzo długo ją przeżywałam - a wizja starozytności przekonywująca, różnice kulturowe przedstawione niesztampowo - kolejny tom do którego chętnie powrócę (jak wrócę do PL w grudniu ;) )

Odpowiedz do tematu