Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[POb] Bellow Saul "Henderson król deszczu"
Autor Wiadomość
karamba 
Magister
Life is Killing Me

Wysłany: 2006-04-28, 09:47   [POb] Bellow Saul "Henderson król deszczu"

Saul Bellow, żydowski imigrant z Rosji, napisał m.in. "Stan Zawieszenia", "Korzystaj z dnia", "Herzog", "Dar Humbolta", "Przypadki Augie'go March". W 1976 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

"Henderson król deszczu" to kiążka, którą trzeba przeczytać przynajmniej dwa razy. Jej bohaterem jest amerykański milioner Gene Henderson, weteran II wojny, dwukrotnie żonaty, niesłychanie silny i brutalny. Dręczy go wewnętrzny niepokój, który każe mu hodować świnie, uczyć się gry na skrzypcach i w końcu wyruszyć w podróż do Afryki. Skąd po wielu przedziwnych przygodach wraca odmieniony i zdolny do miłości.
Książka ta jest pracą dyplomową Bellowa z antropologii.

Aby zachęcić do przeczytania tej książki, przytoczę to o niej i jej autorze powiedzieli:
Stanisław Lem:
Dla mnie prawdziwie wielkimi pisarzami są tacy jak Saul Bellow, niektóre jego książki: Henderson, król deszczu czy The Dean's December, bo w nich widać cały świat. Książki, w których można rozpoznać całą rzeczywistość, widzianą w jakimś straszliwym skrócie.

„Henderson król deszczu”; gdy ją czytałem, zdumiewałem się, że taki Amerykanin potrafił się wcielić i wejść duchem w przedziwne sprawy afrykańskie.

i Kurt Vonnegut, Jr. w "Niedzieli palmowej":
"...
R.: Co pan sądzi o tym że Bellow otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury?
V.: Był to najlepszy z możliwych sposobów uhonorowania całej naszej literatury.
(...)W każdym razie łączy nas jedno...
Obaj byliśmy produktami katedry antropologii Uniwersytetu Chicagowskiego. O ile wiem Bellow nigdy nie pojechał na zadną wyprawę antropologiczną. Ja tez nie. Wymyśliliśmy za to przedindustrialne ludy - ja w "Kociej kołysce" a on w "Hendersonie, królu deszczu"..."

To świetna książka.
Polecam
J.Swift
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 20:49, w całości zmieniany 3 razy  

an 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-11-22, 23:13   

Bellowa czytalem kilka ksiazek tej akurat nie czytalem ,ale jestem nim zachwycony.Rozsmiesza do lez za chwile mozna sie poplakac ze wzruszenia.Szkoda ze już nie żyje.

Odpowiedz do tematu