Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
KZ - Magazyn Miłośników Komiksu
Autor Wiadomość
jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2018-09-12, 14:22   

Jakub Wołosowski jako pierwszy przyjrzał się bliżej pierwszemu tomowi tytułu "20th Century Boys. Chłopaki z dwudziestego wieku":

Cytat:
Czytelnik śledzi na przemian dwa główne wątki fabularne, które się przeplatają i uzupełniają: Endou Kenjego, którego poznajemy bardzo dobrze, i tajemniczego “Przyjaciela” skrywającego swoją twarz za niezwykłą maską. Człowieka zagadkę, o którym na początku nie wiemy właściwie nic, a te okruchy, które dostajemy z drugiej czy trzeciej ręki, wprowadzają jeszcze więcej pytań.

"20th Century Boys. Chłopaki z dwudziestego wieku" #1
A przepraszam - tutaj jeszcze tekst "gentle monster".

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2018-09-17, 05:08   

W dniu dzisiejszym na sympatyczne jego powitanie materiał o tytule "Marzi" #1: "Dzieci i ryby głosu nie mają" :D - pisze Michał Jankowski:

Cytat:
Ten komiks to znakomita lektura, zarówno dla osób, które doskonale pamiętają lata 80. i wszystko, co się z nimi wiąże, jak również dla tych, które urodziły się potem i tych czasów pamiętać nie mogą. Pierwsi przeżyją na nowo swoje doświadczenia czy wspomnienia. Drudzy dowiedzą się, jak naprawdę wyglądało życie w tamtych czasach, tak odmienne od dzisiejszych, surrealistyczne. Dzięki niemu młodsze pokolenie może spróbować zrozumieć swoich rodziców czy dziadków.

"Marzi" #1: "Dzieci i ryby głosu nie mają"
To co było do tej pory

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2018-09-22, 18:25   

"Walka kobiet: 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo" - pisze Jakub Wołosowski:

Cytat:
Dostajemy uproszczony fragment z historii, który opowiada, dlaczego dane postaci były ważne albo jak wyglądało życie kobiet w danym okresie historycznym. Pojawia się tu jednak kilka problemów. Mniej lub bardziej znaczących. Oczywiście to moja perspektywa, jak to przy recenzji bywa, ale pozwolę sobie na ich omówienie.

"Walka kobiet: 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo"
Pierwszy artykuł + dodatkowe informacje

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2018-10-11, 08:25   

1. "Dozorca: Nie wszystko złoto" - pisze Kacper Syguła:

Cytat:
Historia nie ma określonego miejsca ani czasu. Po architekturze i technologii można wywnioskować, że dzieje się w kraju anglojęzycznym z XXI wieku, natomiast brak sztywnych ram czasowych i geograficznych dodaje komiksowi dużo uniwersalności, pomagając widzowi lepiej wczuć się w wydarzenia.

Cytat:
Poza niespiesznym budowaniem świata bardzo doceniłem humor zawarty przez Sztybora w komiksie.

"Dozorca: Nie wszystko złoto"
To czwarte omówienie tej pozycji.

2. "Koniec zXXXanego świata" - analizuje Jakub Wołosowski:

Cytat:
Nie jest to opowieść zupełnie pozbawiona oryginalności, niestety pozostawia czytelnika z poczuciem braku kompletności. Jako fan serialu też byłem rozczarowany materiałem źródłowym, ponieważ fabuła w samym komiksie jest spłycona i uproszczona.

"Koniec zXXXanego świata"
O pozycji tej informuję po raz piąty.
A tutaj jeszcze artykuły Tomasza Drozdowskiego i Tymoteusza Wronki

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2018-10-13, 07:58   

"James Bond" #2: "Eidolon" - pisze Paweł Ciołkiewicz:

Cytat:
Naprawdę trudno podczas lektury wykrzesać z siebie jakieś emocje i kibicować bohaterom tej opowieści. Nie pomagają w tym niestety proste i bardzo oszczędne w szczegóły rysunki Jasona Mastersa.

"James Bond" #2: "Eidolon"
Czytaj również wczoraj.

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-04-01, 19:44   

Konrad Dębowski i wypowiedź o "Osobliwościach", które stanowią tom trzeci "Descendera":

Cytat:
W tomie trzecim akcja niemal zatrzymuje się w miejscu. Dostajemy za to pięć zeszytów poświęconych poszczególnym postaciom z komiksu. Tim-22, Wiertacz, Telsa, Effie (była żona Andy’ego) i Zbój dostają po zeszycie.

Cytat:
To bardzo ciekawe, bo tłumaczy motywacje każdej z postaci. Pokazuje, jak się kształtował ich charakter. Lepiej naświetla to, o jaką stawkę walczą w teraźniejszości i jakie znaczenie mają dla nich wydarzenia, w których uczestniczą.

"Descensder" #3: "Osobliwości"
Artykuł Tomka Kleszcza, recenzja Pawła Deptucha, opis, szczegółowe informacje i przykładowe grafiki

I materiały o pierwszych dwóch tomach z tej samej strony:

"Descender" #2: "Mechaniczny Księżyc":

Cytat:
Cały czas w tle budowany jest świat przedstawiony. Wraz z bohaterami odwiedzamy kolejne planety i poznajemy kolejne zamieszkujące je kultury. Takie jak sekta cyborgów. Autorzy dalej nie zanudzają nas długimi, szczegółowymi opisami i genezami każdej z ras i frakcji oraz ich obyczajów. Wspomniane jest jedynie to, co istotne dla fabuły, a resztę czytelnik może próbować wywnioskować z rysunków Dustina Nguyena.

"Descender" #2: "Mechaniczny Księżyc"

"Descender" #1: "Blaszane gwiazdy":

Cytat:
Autorom udało się nakreślić sytuację w całej Galaktyce i scharakteryzować poszczególne strony konfliktu. Lemire nie nudzi przy tym czytelnika nadmiarem tekstu, terminologii, co było jednym z powodów, dla którego przysypiałem, czytając Monstressę.

"Descender" #1: "Blaszane gwiazdy"

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-04-06, 07:40   

Cztery najnowsze materiały z tego serwisu:

1. "Habibi" - recenzuje Michał Jankowski:

Cytat:
Nie chcę zbytnio zagłębiać się w meandry fabuły, by pozwolić czytelnikowi odkryć samemu radości i smutki, na jakie wystawiona zostaje para bohaterów. Napiszę tylko tyle, że wielu rozwiązań się nie spodziewałem, a inne przedstawiono zupełnie inaczej, niż przewidywałem. To dla mnie akurat wielki plus, że jeszcze po latach fabuła jest w stanie mnie zaskoczyć.

Habibi
Pierwsze trzy omówienia

2. "Deadly Class" #1: "1987 Reagan Youth" - wypowiada się Karol Modzelewski:

Cytat:
Wisienką, a w zasadzie to całkiem sporym kawałkiem tortu jest cała sekwencja narkotycznego transu bohaterów, który autorzy serwują nam w pewnym bardzo istotnym momencie. Chciałbym opowiedzieć o tym więcej, ale podchodziłoby to już pod spojlowanie. Dodam więc, że jeśli kiedykolwiek braliście coś, czego działania nie byliście do końca pewni, to sceny te będą trzymały Was do ostatniej strony. Pierwszy raz zdarzyło mi się odczuwać niepokój razem z, bądź co bądź – narysowaną fikcyjną postacią. Fantastyczna robota.

"Deadly Class" #1: "1987 Reagan Youth"
To czwarte odwiedziny tego tytułu.

3. "Dracula" - po raz drugi Michał Jankowski:

Cytat:
Mignolę naprawdę należy za stronę graficzną pochwalić. Taka forma, gdzie przeważa czarny kolor, a rysunki są w większości tworzone przez odpowiednie nakładanie białej barwy, jest niesamowicie klimatyczna. A w połączeniu z opowieścią spod znaku wampirów i gotyckiego horroru naprawdę buduje atmosferę opowieści.

Cytat:
Mam zastrzeżenia do nadmiernej filmowości, jeśli tak to można nazwać. To nie jest nic złego - jednym będzie pasowało, innym nie. Chodzi mianowicie o to, że sceny następują w komiksie jedna po drugiej, bez wyraźnych przerywników, jak w filmie. Czasem łapałem się na tym, że spodziewałem się kontynuacji wątku, a tutaj już przenieśliśmy się z Transylwanii do Londynu i chwilę zajęło mi zorientowanie się w historii, co wybijało mnie momentami z rytmu.

"Dracula"
Wcześniejsze analizy

4. Zaś o "Blankets" pisze Jolanta Karaś:

Cytat:
Ucieczka w wyobraźnię, pierwsza miłość, poszukiwanie własnej drogi - każdy z nas rozpozna emocje z tym związane. W naszym kocu układają się inaczej, jednak znamy je wszyscy: miłość, strach, niepewność, żal, wielka radość i czasami jeszcze większy smutek. Craig Thompson pokazuje nam własne życie, a jednocześnie możemy się w nim przejrzeć jak w lustrze.

"Blankets"
Informacje, opis i przykładowe grafiki
O tej historii czytamy po raz czwarty.

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-04-07, 07:42   

O drugiej części "Grass Kings" dzisiaj także Jakub Wołosowski:

Cytat:
Niestety drugi tom nieco traci impet. Nie ma już tego efektu "wow", po części dlatego, że akcja nie posuwa się za bardzo do przodu. Owszem, dzieje się nieco, Matt Kindt dał nam fabułę, która rzuca nowe światło na ludzi żyjących w Królestwie Traw. Po części przez retrospekcje, np. w postaci wspomnień, czy też przez rozmowy różnych bohaterów. Także tych, którzy do tej pory byli na drugim, a nawet trzecim planie. To ciekawe, a mam nadzieję, że także istotne z punktu widzenia dalszego rozwoju fabuły. Powoduje jednak, że historia zwalnia na tyle, że coś traci. Chociaż to może być także kwestia tego, że wraz z drugim tomem zabrakło powiewu świeżości.

"Grass Kings" #2

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-04-09, 10:39   

Dwa najnowsze omówienia:

1. "Staruszek Logan" #2: "Berserk" - pisze Jakub Wołosowski:

Cytat:
Lemire nie napisał tym razem nic odkrywczego, ale w bardzo sprawny i fajny sposób zabawił się dobrze nam znanymi motywami. Zarówno typowymi dla gatunku superhero, jak i dla samej postaci Logana. Fabuła jest poprowadzona w sposób płynny, mógłbym wręcz powiedzieć szybki. To nie zarzut, ot, stwierdzenie faktu. Na pewno na plus należy zapisać autorowi, że na przestrzeni tych kilku zeszytów całkiem udanie pokazał nam podróż Logana. Sentymentalną, pełną bólu, ale chyba jednak oczyszczającą. Przynajmniej odrobinę.

"Staruszek Logan" #2: "Berserk"
To trzecie odwiedziny tej historii.

2. "Giant days" #6: "Nie wariuj, Daisy" - wypowiada się Rafał Kołsut:

Cytat:
Ku mojemu zaskoczeniu, perypetie Susan, Esther i Daisy na jednym z brytyjskich kampusów dosłownie pochłonąłem.

Cytat:
Poza sprawnością dialogisty, kolejnym atutem Allisona jest umiejętność konstruowania sympatycznych i nietuzinkowych postaci.

Cytat:
"Nie wariuj, Daisy" przynosi historii o trójce studentek dojrzalszy ton i pozwala znajomym postaciom się rozwinąć.

"Giant days" #6: "Nie wariuj, Daisy"

Artykuł Damiana Drabika:

Cytat:
To już 6. tom serii, a na każdy z nich składają się jeszcze poszczególne zeszyty ukazujące ponad rok z życia głównych bohaterek. I zaskakujące jest to, jak bardzo dobrze Allisonowi udało się budować ich charaktery, jak wyraźnie te dziewczyny rozwijają się na kartach komiksu, jak przeróżne wydarzenia mają na nie wpływ. W warstwie psychologiczno-obyczajowej z każdym zeszytem ta historia zdaje się być coraz lepsza, ponieważ siłą rzeczy zżywamy się z bohaterkami, ekscytujemy się ich perypetiami, razem z nimi przeżywamy ich smutki i radości.

Artykuł Michała Lipki:

Cytat:
Każdy zeszyt to oddzielna, zabawna opowiastka, gdzie mamy i akcję, i pewne tajemnice, i całkiem sporo uczuć. Wszystkie jednak układają się w jedną wielką, znakomitą całość, wątki więc przenikają się ze sobą i rozwijane są z rozdziału na rozdział. Jeśli zaś chodzi o same postacie, skrojone zostały naprawdę nieźle i wyraziście.

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-04-12, 15:39   

"Deadpool - Najlepszy komiks świata!" #2: "Koniec błędu" w opinii Michała Jankowskiego:

Cytat:
W mojej opinii ta seria Deadpoola nie powinna się nazywać "Najlepszy komiks świata: Deadpool", a raczej "Deadpool: opowieści o najemnikach". Gdybym miał tę wiedzę przed sięgnięciem po tom pierwszy, moje postrzeganie go byłoby nieco inne. Ok, nadal byłby to tom średni, ale przynajmniej rozumiałbym, jaki pomysł miał scenarzysta. Teraz to dla mnie oczywiste. Podejrzewam, że i w kolejnych częściach będziemy otrzymywać takie opowieści. Chociaż to Deadpool i tu wszystko jest możliwe.

"Deadpool - Najlepszy komiks świata!" #2: "Koniec błędu"
To drugie zrecenzowanie tej odsłony.

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-04-16, 08:35   

I od razu po raz drugi dzisiejszego ranka na temat "Ultimate Spider-Man" #3 - teraz w materiale Jakuba Wołosowskiego:

Cytat:
W trzecim tomie "Ultimate Spider-Man" Bendis po raz kolejny udowadnia, że wie, jak pisać komiks. Mam ochotę wręcz nazwać go mistrzem w mieszaniu i dawkowaniu różnych wątków czytelnikowi tak, by cały czas utrzymać jego uwagę i napięcie w historii. Sprawnie, chociaż to wydaje się nawet pewnym niedopowiedzeniem, lawiruje między akcją a dramatem. Żeby nie było zaś nudno, nie tylko wprowadza nowe wątki, lecz także rozbudowuje wcześniejsze. W sposób skrupulatny, wyczerpujący i przemyślany.

"Ultimate Spider-Man" #3

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-04-19, 06:09   

Raz:

"Nomen Omen" #1: "Całkowite zaćmienie serca" - omawia Michał Jankowski:

Cytat:
Dla mnie ten komiks, wydany w formacie takim jak inne tytuły od Non Stop Comics, to tytuł przyzwoity. Nie ma tutaj fabularnych wodotrysków, a fabuła jest dość sztampowa. Jednak całość mimo wszystko czyta się dość przyjemnie i szybko. Nie ma przestojów, co postrzegam jako duży plus.Zauważyłem też inną kwestię. Nie mogłem tego początkowo uchwycić, ale po drugim przeczytaniu "Nomen Omen" do mnie dotarło. Dużo bardziej może się spodobać miłośnikom japońskiej mangi i anime. Kiedy odczułem ten azjatycki klimat bijący z opowieści, dużo więcej wyciągnąłem i zrozumiałem. Gdyby to była manga – byłbym wniebowzięty.

"Nomen Omen" #1: "Całkowite zaćmienie serca"
Dotychczasowe wypowiedzi

Dwa:

"Sex Story. Historia seksu. Od małp do robotów" - recenzuje (jako pierwszy) Rafał Kołsut:

Cytat:
Godne uwagi jest duże zróżnicowanie przytaczanych w komiksie przykładów. Podczas ekspresowej podróży przez tysiąclecia poznajemy rytuały godowe starożytnych bogów, preferencje erotyczne królów i cesarzy, ale także łóżkowe zwyczaje przeciętnych obywateli. Autorzy nie pomijają żadnej sfery, ukazując obowiązujące w danym kraju i epoce tradycje małżeńskie, oficjalne stanowisko kapłanów i możnych, jak również świat "aktów nierządnych".

:mrgreen:

"Sex Story. Historia seksu. Od małp do robotów"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe grafiki

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-04-21, 17:34   

"Shazam vs Kapitan Marvel" - porównuje Konrad Dębowski :P :

Cytat:
W kinach króluje filmowa wersja przygód Kapitana Marvela zatytułowana Shazam! Komiksowy pierwowzór był jednym z najpopularniejszych bohaterów Złotej Ery amerykańskiego komiksu superbohaterskiego. Obecnie jest to odrobinę zapomniana postać, na którą od lat obecny posiadacz praw do niej, czyli DC Comics, za bardzo nie ma pomysłu.

"Shazam vs Kapitan Marvel"

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-04-24, 14:52   

1. Maciej Skrzypczak opowiada o pierwszym tomie "Hellblazera":

Cytat:
Azzarello wprowadza nas w świat bohatera powoli, buduje napięcie, tworzy tajemnice, żeby na końcu zaskoczyć czytelnika ich odkryciem.

Cytat:
Wprawdzie nie znalazłem tutaj magii, egzorcyzmów, demonów, a główny bohater nie do końca przypadł mi do gustu, muszę jednak przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony tytułem, głównie za sprawą prowadzonej narracji.

"Hellblazer" #1
Pierwsze dwa omówienia

2. Paweł Ciołkiewicz analizuje "Sonic Youth" a więc drugi tom "Royal City":

Cytat:
Trudno znaleźć w tej historii kogoś, kto byłyby choć trochę zadowolony ze swojego życia. W konsekwencji atmosfera panująca w rodzinie Pike’ów – i w ogóle w Royal City – jest naprawdę duszna i depresyjna. Miasto ma w sobie coś, co sprawia, że nie jest łatwo tu żyć. A może po prostu chodzi o to, że wszystkie zdarzenia obserwujemy z punktu widzenia rodziny, w której nic nie układa się tak, jak powinno.

"Royal City" #2: "Sonic Youth"
O tym tomie czytamy po raz czwarty.

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-04-24, 14:54   

"Kłamstwo i jak to robimy" od razu po raz trzeci - teraz w przemyśleniach Rafała Kołsuta:

Cytat:
"Kłamstwo i jak to robimy" rozkłada na czynniki pierwsze to specyficzne uczucie, nierozłącznie towarzyszące spotkaniom z bliskimi, którzy nimi być przestali. Tę mieszaninę wstydu ("dlaczego nie dbałem o tę przyjaźń?") i niedowierzania ("jak mogliśmy się tak od siebie oddalić? Kiedy to się stało?"). Desperacką potrzebę udawania, że przecież wciąż jesteśmy tymi samymi osobami, i bolesny zawód, gdy okazuje się, że jednak nie. Pchające się do gardła spóźnione wyznania, które mogą wszystko jeszcze uratować, ale nigdy tego nie robią.

"Kłamstwo i jak to robimy"

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-04-30, 11:35   

Dzisiaj dwa nowe omówienia:

1. Michał Jankowski pisze o tytule "Hubert chce ciastko":

Cytat:
Hubert dokonuje wyborów trudnych i ciężkich, zarówno dla siebie samego, jak i dla otoczenia. Czuje się niezrozumiany. Podejmuje decyzje, które w jego opinii są słuszne. Jednocześnie jednak ponosi konsekwencje swoich czynów, a jako że mamy tu do czynienia z dramatem, często tragiczne w skutkach.

Cytat:
Zaprezentowana w "Hubert chce ciastko" historia absolutnie nie nadaje się dla młodszego czytelnika, gdyż jest momentami makabryczna i po prostu ciężka. Nic nie stoi na przeszkodzie natomiast, by sięgnęli po nią nastolatkowie w wieku 15 lat i starsi.

"Hubert chce ciastko"
Jak dotąd dwukrotnie rekomendowałem Wam tą pozycję

2. "Rodacy" #2 zaś analizuje Rafał Kołsut:

Cytat:
Topor w nowej odsłonie trzyma poziom w tropieniu narodowych przywar. Chociaż najwdzięczniejszymi ich nosicielami w dalszym ciągu pozostają krajanie w średnim i podeszłym wieku, autor nie zapomina o zdegenerowanym młodym pokoleniu.

Cytat:
Charakterystyczna kreska Topora doskonale oddaje brzydotę przedstawionego świata. Zaśmieconą ohydę współczesnej Polski, przesiąkniętej do cna bylejakością. Rozdartej między przaśną spuścizną PRL-u a ciągotami do mitycznego Zachodu.

"Rodacy" #2

:mrgreen:

Pierwsza wypowiedź + dodatkowe wiadomości

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-05-03, 18:13   

Magazyn "KZ" też w święto pracuje :D :

1. "Bardzo dzika opowieść" #1: "Las złamanych serc". Recenzuje Michał Jankowski:

Cytat:
Poprzez wędrówkę zwierzaków przez las i zmaganie się z problemami autorzy chcieli przede wszystkim opowiedzieć o pokonywaniu własnych słabości. Pokazują, że przyjaciół można zdobyć w niecodziennych okolicznościach, ale zawsze trzeba być wobec nich uczciwym i prawdomównym, gdyż w przeciwnym razie to my poniesiemy tego konsekwencje. To także opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Czasem straszna, czasem wzruszająca i zaskakująca. A momentami i zabawna i dzika.

"Bardzo dzika opowieść" #1: "Las złamanych serc"
Cofamy się raptem do dnia wczorajszego.

2. "Artemizja". O tej pozycji pisze Bartosz Zalewski:

Cytat:
Kreska Tamii Badouin jest lekka, tyci niechlujna, a w połączeniu z akwarelowymi tonami miejscami nieprzystająca do prezentowanych dramatów. Postaci nie są przedstawiane przesadnie realistyczne, co zwielokrotnia ich ekspresja i mimika, niekiedy poważna, niekiedy umowna i dziecinna (skojarzenia z "Hark! A vagrant" mile widziane). Współgra to udanie z sposobem pisania postaci przez Nathalie Ferault. Przedstawione przez nią bohaterki (mniej) i bohaterowie (bardziej) miotają się między dziecięcą fascynacją i urażeniem, a cynicznym okrucieństwem.

"Artemizja"
Również przy tym tytule wczoraj była poprzednia analiza.

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-05-12, 01:52   

O "Nieznajomym" wypowiada się także Michał Siromski:

Cytat:
Imponujące, jak wiele tematów Sommer porusza w tej prostej przecież i niezbyt długiej opowieści. Znajdziemy tu kwestie macierzyństwa, komunikacji w związku, tzw. sponsoringu (nie, nie chodzi o rodzaj promocji), niechcianej ciąży, toksycznych rodziców, konsekwencji swoich decyzji. I właśnie umiejętność płynnego włączania takich tematów w opowieść wydaje mi się największym atutem Sommer. Często wystarczy jej jedna scena czy wymiana zdań, aby zręcznie dotknąć jakiegoś problemu albo choćby zasugerować jego istnienie.

"Nieznajomy"
Vide również wczoraj (i nie tylko ;) )

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-06-25, 17:34   

Rafał Kołsut i "Morze Aralskie":

Cytat:
Zgodnie z opisem wydawcy, zawarte w tomie nowelki zostały spisane z nagrań znalezionych na czarnych skrzynkach zaginionego samolotu z lotu 713 do Belize. Na wydobytych z kompletnie pustej maszyny taśmach pojawiło się pięć niepowiązanych ze sobą historii, opowiadanych "monotonnym i zmęczonym głosem". Rozrzut tematyczny opowieści jest ogromny, podobnie jak (tradycyjnie u Fernandesa niedookreślone) ramy czasowe i geograficzne. Autonomię każdej z nich podkreśla zróżnicowanie stylistyczne w warstwie rysunkowej. Należy zatem traktować "Morze Aralskie" właśnie w kategoriach antologii w pełni samodzielnych krótkich form komiksowych. Spajająca je legenda o czarnych skrzynkach jest jedynie chwytem literackim (podobnie jak fikcyjne biografie twórców), bez realnego wpływu na lekturę.

"Morze Aralskie"

Pierwsza recenzja (od "Mamonia"):

Cytat:
"Na pierwszy rzut oka cóż może łączyć morze Aralskie z łososiami, bykiem zamieszkujący na dachu kamienicy czy nieboszczykami ubieranymi do trumny w stare ubrania? Niewiele. Wszystkie nowelki mają jednak coś, co można określić wspólnym mianownikiem. Jest nim przemijanie. Przemija morze Aralskie, przemijają naturalne hodowle łososi, przenika nasze życie... Dla trzech z nowelek - "Morze Aralskie", "Byk na dachu" oraz "Zapomniana sztuka pływania w górę rzeki" jest nim także bezrefleksyjne podchodzenie do problemów ochrony środowiska. Najlepszym przykładem do czego prowadzi zbyt ekspansywna polityka wykorzystywania natury jest tytułowe "Morze Aralskie", ze swoimi "szkieletami" statków, zastygłymi w piaszczystej pustyni..."

Cytat:
http://www.wak.net.pl/_review_view-tytuly-0-9243-_review_list.html

Szczegółowe informacje, opis oraz przykładowe plansze
A tutaj o wspomnianej w tekście artykułu książce "Może (morze) wróci".
Artykuł o Morzu Aralskim w "Wikipedii"

jacek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2019-07-15, 12:23   

Paweł Ciołkiewicz tak nam przedstawia "Suitę apokaliptyczną" czyli otwarcie "Umbrella Academy":

Cytat:
Opowieść stworzona przez Gerarda Waya oraz Gabriela Ba nie przypomina typowych historii superbohaterskich.

Cytat:
Obserwując perypetie bohaterów, trudno bowiem uwolnić się od wrażenia, że to opowieść o dość dziwnej rodzinie.

Cytat:
Relacje pomiędzy rodzeństwem również dalekie są od ideału. Jako dzieci całkiem nieźle się bawili, walcząc z potworami, ale jako dorośli nie za bardzo potrafią odnaleźć się w zwyczajnym życiu.

"Umbrella Academy" #1: "Suita apokaliptyczna"
A na "Forum Książki" to co już Wam proponowałem

Odpowiedz do tematu