Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Krm] Brown Dan - Kod Leonarda da Vinci
Autor Wiadomość
anulart 
Przedszkolak

Wysłany: 2004-08-02, 16:12   [Krm] Brown Dan - Kod Leonarda da Vinci

Natknęłam się ostatnio na tę pozycję i powiem, że nie mogłam się oderwać . Wartko napisana fabuła poruszająca ciekawy temat i na dodatek silnie osadzona w historii. Niestety nie jestem na tyle silna w historii, religioznawstwie i sztuce aby tak naprawdę oceniać wartość książki, ale dała mi trochę do myślenia. Wiele osób może być obrażonych po przeczytaniu tej pozycji, ponieważ porusza on tematykę religijną, a raczej władzy Kościoła, który znany jest z brutalnych posunieć w ochronie swoich dóbr.

W Luwrze zostaje popełnione morderstwo. Jego ofiarą jest kustosz. Zwłoki zostają znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, na którym renesansowy artysta przedstawił idealne proporcje ludzkiego ciała. W zbrodnię zamieszany jest - według policji - profesor z Harvardu, znawca symboliki religijnej.
Sprawy komplikują się, gdyż umierający kustosz pozostawił szereg zagadek, które mają pomóc wskazać winnych tej zbrodni i trzech innych popełnionych tej nocy na wpływowych mieszkańcach Paryża. Ale mają też doprowadzić do czegoś znacznie bardziej istotnego.

Mogę polecić ją jako pozycję na wakacje. Ciekawa jestem jakie są wasze wrażenia.
Ps. Książkę czyta codziennie Piotr Frączewski w RMF/FM, ale jak to zwykle bywa w adaptacjach, ścina strasznie. To już nie jest to.
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 11:29, w całości zmieniany 3 razy  

darkbull
Gość
Wysłany: 2004-08-06, 13:07   

Zgadzam się książka jest wciągająca ,każdy rozdział kończy się tak że trzeba zacząć następny i tak do końca ,takie są moje odczucia .
Czytam teraz Anioły i Demony i to już nie to ale to w innym wątku jak przeczytam do końca.

anulart 
Przedszkolak

Wysłany: 2004-08-06, 13:15   

też tak czułam poczekaj do momentu jak zacznie rozwiązywać zagadki, tu mi sie podobało, ale było krótko...

Pandora
Gość
Wysłany: 2004-08-06, 14:29   

Anulart, nie korciło cię, żeby poszperać i odnaleźć omawiane przez Browna obrazy Leonarda? Sprawdzić, czy to co pisze jest fikcją, czy może przemilczaną prawdą?
(jeśli się skusisz, pamiętaj, że "Madonna ze skał" istnieje w dwóch wersjach, ta "grzeczna" wisi w Londyńskim muzeum, a ta pierwsza w Luwrze). Owocnych dociekań!

usurper
Gość
Wysłany: 2004-08-14, 14:52   

Cytat:
na dodatek silnie osadzona w historii

A wlasciwie udaje silnie osadzona w historii. Powoluje sie autor na kilka zdarzen historycznych ale nagina je bardzo mocno dla koncowego efektu.
To samo z symbolika, kiedys mocno interesowalem sie tym tematem, czesc jest z sensem ale kilka symboli ktorymi sie posluzyl to o pomste do nieba wola ;)
Takze jest to ksiazka sensacyjna, bardzo milo sie to czyta ale z historia to ma niewiele wspolnego.

[ Dodano: 2004-08-14, 14:53 ]
Cytat:
Sprawdzić, czy to co pisze jest fikcją, czy może przemilczaną prawdą?

MEGA LOL :lol:
teori na temat tych obrazow jet tyle co historykow normalnych oraz sztuki.

Pandora
Gość
Wysłany: 2004-08-25, 11:55   

Prawdą jest, że Dan Brown zręcznie manipuluje faktami, a interpretacje symboliki nagina dla potrzeb książki w sposób żenujący momentami. Jednakże prawdą jest i jednocześnie atutem tej książki, że autor poruszając tematy tabu, wyciągnął je na światło dzienne. Jak wielu jest czytelników, którzy zetknęli się z tą tematyką wcześniej? Ilu jest katolików, którzy zdają sobie sprawę, że główne dogmaty ich wiary zostały ustalone na soborach, powiedziałabym - wyssane z palca dla politycznych potrzeb? Przyznaję, że książka momentami jest nudna a przesadne drążenie francuskiej legendy (nota bene też stworzonej dla potrzeb politycznej manipulacji) i gloryfikacja Marii Magdaleny zniechęcające, to jednak wato ją przeczytać i przyjrzeć się uważniej dziełom Leonarda.
Chyba nie zaprzeczysz Usurper, że na "Ostatniej wieczerzy" da Vinci obok Jezusa umieścił kobietę?

usurper
Gość
Wysłany: 2004-08-25, 12:56   

Cytat:
Chyba nie zaprzeczysz Usurper, że na "Ostatniej wieczerzy" da Vinci obok Jezusa umieścił kobietę?

Racja, tylko ze taki geniusz jak da Vinci mogl ja umiescic tam z 1000 sobie tylko znanych powodow ;)

Pandora
Gość
Wysłany: 2004-08-25, 12:59   

Zgadzam się z Tobą! "Kto z was dzieci odgadnie co autor miał na myśli"?

merq 
Przedszkolak

Wysłany: 2004-09-09, 00:02   

Myślałem, że trafiłem na bardzo ciekawą książkę ale po przeczytaniu stwierdziłem, że wiele jest tam naciągania i naginania faktów. są też po prostu nie prawdziwe informacje. Nie polecam. W pełni zgadzam się z Pandorą. :?

InterSix 
Przyjaciel forum
Pomarańczowa Furia

Wysłany: 2004-09-09, 09:07   

Jezeli ktoś chce czytac li i jedynie fakty polecam wybranie sie do urzędu stanu cywilnego - i poczytanie akt.
Nigdzie nie doczytałem się ze jest to opracowanie historyczne. Nawet słowo POWIEŚC juz pozwala stwierdzic ze fakty będą koloryzowane. Jest trup jest historia jest sledstwo... czego wymagać więcej ? dobrej akcji ? bogatego słownictwa ? Tam jest to wszystko. Ja polecam. Nie jako filar wiedzy ale jako całkowicie poprawną sensacje.
Czemu sie nikt MaLeana czy Tolkiena nie czepia? Ze fikcję pisali...
to markotny kocur jest

Zisia
Gość
Wysłany: 2004-09-09, 16:49   

Niestety nie miałam okazji, żeby książke przeczytać jednak słyszałam wszystkie kawałki, które czytał Piotr Fronczewski na RMFie. Najbardziej zainteresował mnie wątek o Marii Magdalenie. Teraz tylko musze poczekać i przeczytać książke w całości. Dan Burstein napisał "Tajemnice kodu", w których podobno umieścił wyjaśnienia co z książki Browna jest prawdą, a co fikcją literacką... :)

Czucza
Gość
Wysłany: 2004-09-11, 08:04   

Dla mnie książka dobra była tylko do połowy. Według mnie słabe zakończenie.

Simoniculus 
Przedszkolak

Wysłany: 2004-09-16, 21:01   

Co do książki "Kod Leonarda Da Vinci", znalazłem to na WP:
Władze Libanu zakazały sprzedaży cieszącej się popularnością na całym świecie sensacyjnej powieści Dana Browna Kod Leonarda da Vinci.

Przeciwko książce, która została przetłumaczona na arabski i ukazała się już w Libanie, protestują miejscowe Kościoły chrześcijańskie.

Ich zdaniem fragmenty książki dotyczące prywatnego życia Jezusa Chrystusa wyrządzają szkodę chrześcijaninom. Autor, przytaczając rzekomo naukowe badania, pisze, że Jezus był mężem Marii Magdaleny i miał z nią potomstwo.

Tymczasem na całym świecie Kod Leonarda... bije rekordy sprzedaży. Takich wyników nie osiągnął dotychczas żaden thriller. Sprzedano ponad 8 mln egz., z czego w samych Stanach 6 mln. Jest to wynik, którym Dan Brown przebija Johna Grishama, Toma Clancy'ego czy Stephena Kinga.

tomqoo
Przedszkolak

Wysłany: 2004-09-17, 09:23   

Cytat:
Czucza:

Dla mnie książka dobra była tylko do połowy. Według mnie słabe zakończenie.

Tez to odczułem. To, że główny bohater trafia wprost do domu głównego złego to baaardzo dziwny "przypadek" ;)

Początek robi madzieję na fascynującą końcówkę a ona jest jednak za bardzo, moim zdaniem, zwykła.

pozdr
Tomqoo

Papi
Gość
Wysłany: 2004-09-19, 12:21   

Bez wątpienia na nudę narzekać podczas czytania tej książki nie można :wink: Jednak szczerze powiem, że w miarę jak rozwijała się akcja miałam nadzieję, że koniec będzie równie zaskakujący i ciekawy. Niestety zawiodłam się i przyznaję rację moim przedmówcą: zakończenie pozostaje wiele do życzenia! Nie umniejsza to jednak faktu, iż przeczytać warto, chociażby po to, żeby dowiedzieć się jak łatwo można ludźmi manipulować, bo jak pewnie wiecie, książka ta zrobiła trochę szumu, ponieważ została potraktowana zbyt poważnie 8)

bitwise 
Przedszkolak

Wysłany: 2004-09-19, 21:55   

Przereklamowane - nie rozumiem tego calego zamieszania wokol tej ksiazki - owszem - akcja wciaga ale te wszyskie zbiegi okolicznosci jak w filmie o supermenie...

mhm, gdzie w filmie o supermenie zbiegi okoliczności :?: :wink:
skycriesmary

Wicked 
Gimnazjalista

Wysłany: 2004-09-22, 14:21   

Nie przeczytałem jeszcze całej, ale już prawie kończę. Jednak już teraz mogę powiedzieć, że "Anioły i demony" mi się bardziej podobały. Książka jest nawet ciekawa, ale tak samo jak kilku poprzedników nie rozumiem tego ogromnego zamieszania, można by znależć wiele równie ciekawych książek, które nie cieszą się takim zainteresowaniem(a może to tajne stowarzyszenie masońskie tak ją reklamuje, żeby podkopać pozycję Kościoła, hehe <--kolejna spiskowa teoria dziejów;)).

dedorka 
Docent

Wysłany: 2004-10-06, 23:33   

PLAGIAT ???

"Podobieństwo Kodu Leonarda da Vinci do książki "Święty Graal, Święta Krew" Michaela Baigenta i Richarda Leigh zauważyło już wielu czytelników. Teraz na ten temat wypowiedzieli się sami autorzy.

Oświadczyli, że Dan Brown skopiował fabułę książki.

„- Nie chodzi o to, że Brown przeniósł do swojej powieści jakieś konkretne pomysły, bo wiele osób robiło to już wcześniej. On po prostu ukradł całą fabułę, całą tę układankę z naszej książki i uczynił z niej szkielet do swojej powieści” - powiedział Leigh, dodając że w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest pozwanie wydawcy książki Browna, Random House.

Święty Graal, Święta Krew powstał jako owoc sześciu lat historycznych poszukiwań. Podaje hipotezę, że Jezus ożenił się z Marią Magdaleną i dał początek rodom dynastycznym Europy. Tajemnicy tej strzegły zakony, w tym Templariusze oraz Zakon Syjonu, którego jednym z Wielkich Mistrzów miał być Leonardo da Vinci."

luckman
Gość
Wysłany: 2004-10-10, 17:32   

ksiazka rzeczywiscie po przeczytaniu moze wydawac sie tania powiescia sensacyjna .ale w trakcie czytania nie mozna sie oderwac .ponadto po przeczytaniu czlowiek zaczyna sie zastanawiac co moze byc prawda a co fikcja

Blixniak
Gość
Wysłany: 2004-10-13, 14:24   

Nie dawno słyszałem, że ma powstać druga część Kodu Leonarda da Vinci

Odpowiedz do tematu