Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fan] Brewer Gene - K-PAX
Autor Wiadomość
qdoj 
Docent

Wysłany: 2005-04-10, 01:00   [Fan] Brewer Gene - K-PAX

Prestidigitator czasami robi jakąś cztuczkę, która wydaje się mieć banalne rozwiązanie. Widzowie oglądają ją i denerwują się, czując, że robi się z nich idiotów - każdy widzi, że gdzieś tam jest jakiś sznurek, czy jakiś tam otworek a sztuczka jest po prostu naciągana i denna. Aż nagle mistrz robi kolejny numer z użyciem tych samych rekwizytów i wtedy widać już wyraźnie, że nie było żadnego sznurka ani otworka, a nawet jeśli był, to tylko dla zmylenia i mistrz obywa się bez nich.

K-PAX korzysta z takiego chwytu, dlatego radzę od początku czytać uważnie. Książka jest świetna. Opowiada o zetknięciu się dwóch ludzi, dyrektora Instytutu Psychiatrii na Manchattanie, Gene Brewera z protem (pisanym z małej litery) - zagadkowym człowiekiem zatrzymanym przypadkiem na dworcu. Z szesnastu sesji niektóre są przełomowe dla jednego, inne dla drugiego z nich.

Wrzuciłem tę książkę do SF, ale UWAGA: książka (autor, podmiot mówiący - jak chcecie) nie narzuca nam, co mamy myśleć - każdy może ją rozumieć na swój sposób i te sposoby (co najmniej dwa) nie są wykluczane. Mamy tu i psychologię i filozofię życia i SF (ale bez strzelających kosmitów). Ale po pierwsze książka ta jest kulą (burzącą spetryfikowane poglądy) za którą podąża światło spojrzenia z zewnątrz - szansa ujrzenia wszystkiego z innej perspektywy.

Wyobraźcie sobie mężczyznę o ciele zawodnika sportowego, łagodnie usposobionego, wesołego, niezwykle inteligentnego, który kocha owoce i stale nosi ciemne okulary. Widzi rzeczy, których nie widzi nikt inny (i nie chodzi mi tu o sens przenośny), wie rzeczy, których nie wiedzą naukowcy... ale mówi rzeczy, w które nie można uwierzyć.

A po przeczytaniu knigi warto zobaczyć także film - to rzadki przypadek, żeby obie te formy artystyczne tak dobrze ze sobą współgrały. Gra świateł, fantastyczne zdjęcia, idealna ścieżka dźwiękowa jest obudową dla książki sfilmowanej w sposób możliwie najpełniej oddający jej głębię.
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 11:06, w całości zmieniany 2 razy  

Konrad
Gość
Wysłany: 2005-04-10, 22:13   

Strona autora: http://www.genebrewer.com
Ponadto uboga recenzja i trochę informacji na stronie: http://ksiazki.wp.pl/kata...a.html?kw=63944

Książka została oceniona na 9,1/10 punktów !

Druga część została również wydana przez wydawnictwo Znak:

Niestety mimo dwóch lat, które upłynęły nic mi nie wiadomo o tym, czy ukazała się już trzecia część historii Prota z planety K-Pax. Ktoś z was ma jakieś informacje ?

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-17, 15:15   

tak i film i ksiazka uzupelniaja sie.
zreszta film jest jedna z lepszych pozycji gatunku - nie wiadomo o co chodzi i co sie stanie;]

--
korzystam z: IPhone 3G

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2005-05-23, 22:57   

Co do w/w książki: może ktoś posiada :?: I zechciałby się podzielić :?:

raflok 
Przedszkolak
#include <me>

Wysłany: 2005-07-28, 08:57   

Też szukam pierwszej części. Nigdzie nie można jej kupić - nakład został wyczerpany. Drugą książkę już sobie zamówiłem, ale chciałbym też pierwszą przeczytać. Co prawda obejrzałem film, ale to nie jest to samo, co książka. Więc dołączam się do prośby.

vv0jtas 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-07-28, 11:18   

Ksiązki nie czytałem, ale oglądałem film. Zrobił na mnie dobre wrażenie, a klimatu dodawała mu, świetna moim zdaniem, ścieżka dźwiękowa (lubię ją sobie czasami posłuchać w trakci czytania)

wika 
Przedszkolak
wika

Wysłany: 2006-09-21, 02:17   

Obie czesci sa genialne :D filmu nie widzialam i nawet nie wiem czy warto... zawsze tak mam ze zakladam, ze nie pojde na film nim nie przeczytam ksiazki... Potem czytam ksiazke i nie chce isc juz na ten film, bo po pierwsze znam zakonczenie a po drugie... po co isc i ogladac jak ktos ci miesza w wyobrazni? przeciez juz wiadomo jak wyglada glowny bohater, mam go stworzonego u siebie w glowie... :?

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2008-10-14, 19:51   

W tym wypadku książka okazała się zdecydowanie gorsza od filmu, który jest mniej jednoznaczny, ciekawszy, mnie "łopatologiczny" . To jeden z niewielu przypadków, gdy będę odradzała powieść, a zdecydowanie polecała ekranizację. Na korzyść tej ostatniej działa jeszcze świetna muzyka i rola Kevina Spacey.

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2008-10-17, 10:55   

Hi, hi, hi. Odniosłaś wrażenie łopatologiczności po 1-ym tomie. Ja przeczytałem 3, a każdy dużo gorszy od poprzednika. Niemniej, 1-go bym nie odradzał, choćby dla konfrontacji z filmem.

blue 
Profesor
czarownica

Wysłany: 2008-10-17, 11:08   

pytonie, jeśli dalej jest już tylko gorzej, to podziwiam Twoje samozaparcie, sama bym tego nie zmogła ;) .

tobe 
Towarzysz
dziad borowy

Wysłany: 2008-11-15, 13:18   

Książka bardzo ciekawa mimo że czytając ją miałem przed oczami sceny z filmu, ale w tym przypadku zgodzę się że film był lepszy (wyciągnięte zostało to co najlepsze w książce - skondensowane, ale też w filmie końcówka była jakby niedopowiedziana) coś jak ekranizacja Kontaktu Carla Sagana
Podobnie jak wyżej mogę napisać że podobała mi się muzyka i gra aktorów (Kevin Spacey i Jeff Bridges bardziej ten pierwszy).

Antonina 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2008-11-16, 17:20   

Najpierw obejrzałam film, potem próbowałam przeczytać
-ale bardzo szybko nie zdzierżyłam...-to było dawno.
Po przeczytaniu tutajszych recenzji-spróbuję jeszcze raz.

Odpowiedz do tematu