Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Prz] NIenacki, Pan Samochodzik
Autor Wiadomość
monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-04-23, 15:22   [Prz] NIenacki, Pan Samochodzik

W dziale Przygoda nie ma informacji o takim bestselerze?

nieniejszym ogłaszam Pana Samochodzika najlepsza książku wieku nastoletniego.
Syrenka (dobrze mowie? czy to była Syrenka, amfibia?) z silnikiem porsche i kierowca ktory podrózuje po Polsce Ludowej rozwiazujac zagadki. Sielanka. to taki polski Dziki zachod, samotny kowboj z 12 strzalowym sztucerem.

ach, snilem o tej ksiazce, bylem tym kierowca, ha ha !!

--
korzystam z: IPhone 3G
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  

Mistress 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-04-23, 15:35   

Wstyd się przyznać, nigdy nie czytałam Pana Samochodzika! Byłam jedynie na ekranizacji którejś części w kinie. Mnie, jako dziewczynkę nie za bardzo interesowały książki przygodowe.
Natomiast moi kochani, ściągnęłam sobie pakiet wszystkich części Samochodzika z osiołka. Nie znam niestety dokładnej liczby, bo jeszcze tego nie przejrzałam, ale na pewno jest tego ponad 60. Poza tym ściągnęłam również wszystkie Samochodziki pisane przez Pilipiuka.
Może czas nadrobić braki w czytaniu? :wink:

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-04-24, 20:48   

Mistress, chcesz powiedziec ze bylo tyle czesci Samochodzika?!

i mam pytanie, co to osiolek i kto to Piipiuk /kontynuator?/

Mistress, nie dziwie ci sie. to rzadko czytaja kobiety. moze dlatego iz nie pojmuja wartosci techniki? ;]
pzdr

--

Mistress 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-04-24, 21:01   

Pilipiuk to kontynuator. Bo nie tylko Nienacki pisał o Samochodziku. Pisał jeszcze Olszakowski. Czy ktoś jeszcze - tego nie wiem.

Osiołek - tak nazywam eMule. Nie słyszałeś o tym nigdy? To program służący do wymiany plikami (no, niekoniecznie wymiany, bo ja - pasożyt - tylko ściągam :wink: ). W Komputerach w topiku Najważniejsze programy eMule jest do pobrania.
Tu masz pomocne linki:
http://www.emulek.net/
http://www.emule-project....eneral.cgi?l=20

karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-04-24, 21:40   

Monos, zaskakujesz mnie !!!! Niby taki znawca, a ja, dziewczynka, wiem o Panu Samochodziku więcej :P :P :P . Tomów napisano do tej pory 72, wehikuł z syrenką nie miał nic wspólnego, a sztucera to już w ogóle w żadnej części (z tych kilkunastu, które czytałam) się nie dopatrzyłam. W czymś się mylę ???
Ostatnio zmieniony przez karramba16 2005-04-25, 06:52, w całości zmieniany 1 raz  

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-04-24, 22:33   

Mistress, chcesz powiedziec ze bylo tyle czesci Samochodzika?!

i mam pytanie, co to osiolek i kto to Piipiuk /kontynuator?/

Mistress, nie dziwie ci sie. to rzadko czytaja kobiety. moze dlatego iz nie pojmuja wartosci techniki? ;]
pzdr

--

Mistress 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-04-24, 22:39   

monos, czy Ty masz czkawkę ? :| :? :shock:

monter 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-04-25, 11:51   

Wszystkich Samochodzikow jest obecnie 73 (numeracja od 0 do 72)

0-2 - Napisane przez Nienackiego, ale nie o panu Samochodziku (wlaczone do serii pozniej)
3-14 - "prawdziwe" Samochodziki
15-16 - "falszywe" Samochodziki - wydane pod nazwiskiem Nienackiego, ale napisane/dokonczone przez kogo innego (Szumski)
17-72 - napisane przez kontynuatorow (Szumski, Olszakowskim Miernicki, Niemirski, Burny, Mroz)

Mistress 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-04-25, 12:22   

monter, a Pilipiuk ? które części z tych 73 napisał? Czy jego Samochodzików już się do tej liczby nie zalicza?
Słyszałam opinię że Pilipiuk pisał najgorsze kontynuacje... Ktoś wie coś na ten temat?

karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-04-25, 14:14   

Pilipiuk napisał 18 "Samochodzików" pod pseudonimem "Tomasz Olszakowski". Monos, książek faktycznie jest 73, mój błąd :) . Nie wzięłam pod uwagę tego, że pierwszy tom jest tak naprawdę "zerowy". Monter, dwa pierwsze tomy nie są o Panu Samochodziku ?? To chyba zależy od punktu widzenia, ale wydaje mi się, że się mylisz. "Pierwsza przygoda Pana Samochodzika" i "Skarb Atanaryka z całą pewnością opowiadają o Panu Tomaszu, tyle, że nie ma w nich jeszcze mowy o jego przezwisku i wehikule.

Mistress 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-04-25, 19:51   

O kurcze! To nie wiedzialam! Czemu więc w moich zbiorach są Samochodziki i Olszakowskiego i Pilipiuka skoro to ta sama osoba? Czyżbym miała zdublowane książki?:(

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-04-26, 02:50   

karramba16, ale to sie nie liczy - wiesz o samochodziku wiecej bo jestes mlodsza i lepiej pamietasz. wiedz ze w mojej bibliotece nie bylo juz wiecej samochodzikow.
wiedz ze byl to dla mnie cios. gdy tak wspominam to wiekszy cios niz rozstanie z pierwsza miloscia;]

monter, dzieki za dobre wyjasnienie. od razu widac zes facet, bos skromny i nie mowisz jak to wszystko wiesz. ;] jestem zaskoczony taka iloscia ksiazek. moze to i dobrze ze ich tyle nie czytalem. kiedybym przeczytal reszte? ;]

Mistress, wiesz, jak cos z tych dziesiatkow kontynuacji bedzie bardzo dobre, o zachecam cie abys sie podzielila;]
pzdr all

--

karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-04-26, 05:46   

Ależ monos, z tą moją wiedzą żartowałam !!!!! (choć Ty teraz chyba też). Wszystkich "Samochodzików" nie czytałam, trochę tego dużo :) , ale przerobiłam sobie po kolei wszystkie Nienackiego. Mój ulubiony tom to "Pan Samochodzik i Fantomas", a Wasz ??

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-04-26, 15:50   

hmm... a jakie były? wiesz karramba16, niewiele pamietam..
a zaraz wiem, kilka razy do niej powracałem: Pan Samochodzik i Templariusze;]

--

monter 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-04-27, 12:00   

karramba16 napisał/a:
Monter, dwa pierwsze tomy nie są o Panu Samochodziku ?? To chyba zależy od punktu widzenia, ale wydaje mi się, że się mylisz. "Pierwsza przygoda Pana Samochodzika" i "Skarb Atanaryka z całą pewnością opowiadają o Panu Tomaszu, tyle, że nie ma w nich jeszcze mowy o jego przezwisku i wehikule.

Mowimy tu o trzech pierwszych (a nie o dwoch) Samochodzikach. A sa to:
1. Uroczysko (pozniej przemianowane na "Swiety relikwiarz")
2. Skarb Atanaryka
3. Pozwolenia na przywoz lwa (pozniej przemianowane na "Pierwsza przygoda Pana Samochodzika")

Wymienilem je w kolejnosci w jakiej zostaly napisane i wydane. Pozniej wydawnictwo Warmia wlaczajac je do serii zmienilo tytuly i kolejnosc (nie przejmujac sie zupelnie chronologia wydarzen). W kultowej "bialej" serii "Pojezierza" ich nie ma.

Pan Tomasz z tych ksiazek to z cala pewnoscia przyszly Pan Samochodzik. Tutaj sie calkowicie zgadzam. Nie zaliczylem ich do Samochodzikow tylko ze wzgledow formalnych (nie byly czescia serii, az do czasu reedycji Warmii).
Proponuje nazywac te trzy ksiazki "Presamochodzikami".

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-04-30, 05:00   

monter, dzieki za wyjasnienia ;)
pomocna dlon okazales i nalezy ci sie wdziecznosc!

--

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-05-01, 01:36   

Mistress napisał/a:
monter,
Słyszałam opinię że Pilipiuk pisał najgorsze kontynuacje... Ktoś wie coś na ten temat?

[ Dodano: 2005-05-01, 01:57 ]
czytalem "Pan Samochodzik i zaginione poselstwo, ksiazka srednia, za to "PS i sekret Alchemika Sedziwoja jest ok-dobry pomysl i dokonca tak naprawde nie wiadomo czy te "krakowianki sa z XVIII wieku czy nie?
Przyznam ze zostalem zaintrygowany i chetnie przeczytam kontynuacje( "kuzynki","Wynalazek inżyniera Rychnowskiego" i chyba "Ksiezniczka")
http://pilipiuk.valkiria....ls.aspx?id=2948 link do strony A. Pilipiuka
http://www.wydawnictwo-wa...amochodzik.html spis "samochodzikow" z wydawnictwa Warmia

[ Dodano: 2005-05-01, 02:00 ]
- linki dodalem bo ich nie widzialem w tym temacie

Jool 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-05-01, 11:10   

Łał, trafiło mi się kółko znawców, prooszę, powiedzcie mi, którą pozycję w samochodzikowej hierarchii zajmuje Księga Strachów? W zasadzie to jedna z pierwszych książek Nienackiego (wydawało mi się, że pierwsza).
A przy okazji, ten samochodzik to było moje marzenie. Ale to nie było porshe, tylko ferrari 410, 12 cylindrów , rozwijające zabójczą prędkość 150 km/ godz. Na dodatek amfibia....

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-05-01, 15:50   Gdzie zniknela Ksiega strachow

http://www.wydawnictwo-wa...amochodzik.html
W 1966 roku wydał kolejną książkę młodzieżową „Pan Samochodzik i templariusze”, a w 1967 roku „Księgę strachów”.Przełomem w życiu i twórczości Pisarza było w 1967 roku jego przeprowadzenie się do Jerzwałdu na Mazurach. W 1969 roku wydał „Niesamowity dwór”,
---bylo to wiec w 1969 roku po napisaniu PS i templariusze a przed PS i niesamowity dwor
-wedlug wydawnictwa Warmia jest to wlasciwie gdzie??? :shock:

[ Dodano: 2005-05-01, 15:59 ]
oni wstawili to pod numerem (9) Dziwne szachownice - Zbigniew Nienacki

[ Dodano: 2005-05-01, 16:04 ]
www.nienacki.art.pl/r_ksiega_strachow.html

[ Dodano: 2005-05-01, 16:07 ]
cytat ze stronki: Już na pierwszej stronie Tomasz wspomina o rozwiązaniu zagadki nazywanej przez niego "Tajemnicą tajemnic", co dowodzi, że akcja "Księgi strachów" dzieje się później niż "Tajemnicy tajemnic", tymczasem jest to dygresja nie pasująca zupełnie do historii znajomości z harcerzami, bo psuje chronologię w jakiej następują przygody opisane w kolejnych powieściach. Dokładnie jest to omówione na stronie z błędami w "Nowych przygodach". Nie widomo też co się stało z Protem. W pierwszych wydaniach tamta sprawa miała mieć zresztą kryptonim "Golem", dopiero potem zmienił to Nienacki na "Tajemnicę tajemnic".

[ Dodano: 2005-05-01, 16:08 ]
wiec nie nie tylko wydawnictwo Warmia, sam wielce szanowny Nienacki tez potrafil zamieszac 8)

[ Dodano: 2005-05-01, 16:10 ]
[quote="Jool"]Łał, trafiło mi się kółko znawców, prooszę, powiedzcie mi, którą pozycję w samochodzikowej hierarchii zajmuje Księga Strachów? W zasadzie to jedna z pierwszych książek Nienackiego (wydawało mi się, że pierwsza).

[ Dodano: 2005-05-01, 16:12 ]
Poniżej znajduje się pełny zestaw książek, poukładanych w kolejności ukazywania się na rynku pierwszych wydań poszczególnych powieści. Pewne trudności nastręczyć może zmiana niektórych tytułów wprowadzona w połowie lat dziewięćdziesiątych przez Warmię. Kolejne kolumny informują o roku wydania, numerze w "białym" wydaniu Pojezierza (czyli właśnie pierwszej edycji przygód pana Tomasza w formie serii) oraz następnie o (również zmienionej) numeracji, ustalonej przez Warmię przy wydaniu "czarnej serii".
Daty samego powstania kolejnych tomów nie są według mnie pewne - mam uzasadnione podejrzenia, że przynajmniej niektóre z nich były wydawane w innej kolejności, niż zostały napisane, a przynajmniej ostatecznie zredagowane. Zresztą wystarczy sprawdzić np "Fantomasa" i "Zagadki Fromborka". Szerzej napiszę o tym w najbliższej przyszłości.

1957 2 "Uroczysko" (nowy tytuł: "Święty relikwiarz")
1960 1 "Skarb Atanaryka"
1961 0 "Pozwolenie na przywóz lwa" (nowy tytuł: "Pierwsza przygoda Pana Samochodzika")
1964 1 3 "Wyspa Złoczyńców"
1966 2 4 "Templariusze"
1967 3 9 "Księga strachów" (nowy tytuł: "Dziwne szachownice")
1970 4 5 "Niesamowity dwór"
1970 5 6 "Nowe przygody Pana Samochodzika" (nowy tytuł: "Kapitan Nemo")
1972 7 8 "Zagadki Fromborka"
1973 6 7 "Fantomas"
1975 8 10 "Tajemnica tajemnic"
1976 9 11 "Winnetou"
1977 10 12 "Niewidzialni"
1979 11 13 "Złota rękawica"
1985 12 14 "Człowiek z UFO" (nowy tytuł: "Nieśmiertelny")
1997 15 "Nieuchwytny Kolekcjoner"
1997 16 "Testament rycerza Jędrzeja"

Dwa ostatnie tytuły wydano po raz pierwszy już po śmierci Autora. Przy czym "Nieuchwytny Kolekcjoner" został dokończony przez Jerzego Szumskiego, zaś "Testament rycerza Jędrzeja", choć wydany pod nazwiskiem Zbigniewa Nienackiego, powstał tak naprawdę po zaadaptowaniu przez Jerzego Szumskiego starego tekstu Autora, pod tytułem "Zabójstwo Herakliusza Pronobisa" (o którym nieco niżej), nie mającego z Samochodzikiem nic wspólnego. Szczegóły przeczytać możesz w recenzjach tych pozycji oraz w artykule "Nowy autor pisze nowe przygody". Oba te tytuły są jak na razie dostępne jedynie w wydaniu Warmii. Również trzy pierwsze pozycje z listy dopiero Warmia włączyła do serii, przedtem były one niezależne.

[ Dodano: 2005-05-01, 16:15 ]
byl to cytat ze stronki

Mistress 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-05-01, 17:05   

http://www.wydawnictwo-wa...amochodzik.html

Nie wiecie czy trzy nowe części są już dostępne w necie? :twisted: Na osiołku nie ma.

Odpowiedz do tematu