Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Prz] NIenacki, Pan Samochodzik
Autor Wiadomość
derbullaw 
Towarzysz
W Drodze Na Stos

Wysłany: 2005-08-15, 22:50   

Przyjmujemy miło :mrgreen: szanowną koleżankę i zapraszamy do owocnej dyskusji.
Żeby zaś Ota u siebie nie robić całkowitego to powiem, że też czytałem "Pana samochodzika" Nienackiego. Nowych nie miałem przyjemności. Jak ktoś czytał to niech napisze recenzje z prawdziwego zdarzenia, bo nie wiem czy warto im czas poświęcać.

de88 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-08-25, 13:46   

Witam!!Dołączam sie do powyższej prośby. Wielokrotnie przeczytałem wszystkie "Stare samochodziki" + "Kolekcjonera". Ściągnąłem z netu kontynuację i nie wiem za którą się zabrać w pierwszej kolejności. Jeśli ktoś czytał to proszę o krótką rezenzję, ewentualnie o napisanie czy oddają klimat tych starszych.
PZDR:)

Robert de Clair 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-10-15, 23:13   

No cóż jeśli idzie o książki to najbardziej podobał mi się Winnetou
A jeśli idzie o filmy to jako udane mogę jedynie określić stare adaptacje Pana Samochodzika - Templariusze (z Mikulskim) oraz jeszcze starszą chyba Wyspę złoczyńcow z Janem Machulskim. Obie adaptacje mogę spokojnie uznać za dobre, i w każdej gra głównego aktora odpowiadała moim wyobrażeniom wyczytanym jeszcze "za dziecka" :) oczywiście w żadnej z nich nie było idealnego "wechikułu" jednak w porównaniu z tym co zrobiono z Autkiem później w "Niesamowitym Dworze" oraz w "Latających Machinach" (adaptacja książkowej Złotej rękawicy) - skomputeryzowany (8-bitowo) wsysający gwoździe rozrzucone na drodze :) 6-scio kołowiec z kominem jak od piecyka.... Do tego postać pana Tomasza przedstawiono tu jako strachliwego rozhisteryzowanego gamonia.
Pomiędzy tymi dwoma IMO bardzo nieudanymi była jeszcze jednak także średnio nawiązująca do pierwowzoru adaptacja. Mianowicie "Pan samochodzik i praskie tajemnice" Film stara się przybliżyć zawartość książki "Pan Samochodzik i Tajemnica Tajemnic". Niestety i tutaj przedstawienie "Wehikułu" jako czegoś co potrafi się teleportować o wyglądzie UFO rozłożyło mne na obie łopatki. Drobiazgi takie że zamiast psa o imieniu Prot mamy suczke która się wabi Tina mają już naprawde nieistotne znaczenie. Tak więc pozostaje nam tylko czekać na to aż ktoś poraz kolejny podejmie temat Pana Samochodzika w filmie, może właśnie faworyzowanego przez wiele osób na forum Fantomasa a może Winnetou :) Może te ekranizacje nie są takie złe, pewnie ze 20 lat temu połknąłbym je jak buldog pączka i nawet nie odchrząknął. To chyba starość, czepiam się wszystkiego i w ogóle ;)

bobbat 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-11-08, 22:49   

tak naprawdę twórczość Nieneckiego cenie za duzą dawkę historii podaną w sposób łatwy i przyjemny czego w dziełach jego kontynuatorów nie widać też że szczególnie ukochał Mazury i zzawsze urzekała mnie swada z jaka potrafił opisywać uroki tej krainy zal tylko że przez pewien czas nie mieszkał na Dolnym Śląsku :) byłoby fajnie poczytać o tych wszystkich skarbach ( w tym przyrody ) raz dałem sie nabrać na "Pan Samochodzik i zaginiony pociąg" i przeczytałem go do końca tylko że traktował o rodzinnych stronach uważam że tylko Nienacki mógł opisywać przygody Pana Samochodzika inni autorzy robia to dla kasy i nie wkładaja serca

vtomek 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-12-07, 01:07   

Nienacki ze swoim cyklem p samochodzika jest klasą samą dla siebie
i jego naśladowcy to niestety ...
ekranizacje poza templariuszami to ...
nie wiem czy reżyserzy czytali cykl czy tylko scenariusz
mnie ciekawi tylko jedna rzecz jak p samochodzik bedzie odbierany przez
młodzież nie znającą reliów czasów w których pisał Nienacki
i czy w dobie batmanów i doomów odnajdą takie wartości jak my
pozdrawiam

qdoj 
Docent

Wysłany: 2005-12-14, 01:26   

No właśnie słabo się jakoś odnajdują. Można liczyć chyba tylko na spokojnych czytelników; takich, którzy dają się rozwinąć historii, a nie od razu walą knigą w kąt, bo nie ma w niej komputerów, ani nowoczesności.

Ale mój mały brat (kurde, nie taki znowu mały, szósta klasa, kiedy się zacznie okres buntu?) jest na dobrej drodze.

reboot 
Przedszkolak
E90 master

Wysłany: 2006-02-07, 18:47   

Nie da sie zaprzeczyc ze Pan Samochodzik to klasyka i kazdy musi to przeczytac.
Oryginalne czesci napisane przez Nienackiego przeczytalem 3x a teraz jestem w trakcie czytania ksiazek napisanych przez kontynuatorow. Moze nie sa tak blyskotliwe jak te napisane przez Nienackiego, ale da sie czytac :)

Dranio 
Docent

Wysłany: 2006-02-10, 00:54   

monter napisał/a:
Za najgorsze Nienackiego uwazam: "Czlowiek z UFO"

EEE no nie przesadzaj, byla calkiem fajna+ pomysl o gadajacym psie

[ Dodano: 2006-02-10, 00:58 ]
Agu$ napisał/a:
Później próbowałam przeczytać któreś nie jego autorstwa i uważam że nie są zbyt fajne, i nie dorastają częściom Nienackiego(któe mi sie bardzo podobały) do pięt:

Fakt Nienacki to Nienacki. Nie czytalem wszystkich kontynatorow jego ksiazek(a jest kilku :) ) ale dzieki tej serii znalazlem fajne ksiazki o "Kuzynkach" Pilipiuka. Autor fajnie wplot w polska rzeczywistosc wampiry i osoby z przeszlosci( zyja dzieki eliksirowi dlugowiecznosci) Naprawde warto poczytac, ksiazki ciekawe i pelne specyficznego humoru.

jorj 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-02-18, 22:54   

Pana samochodzila powinien przeczytac kazdy kto moze bo po kilku stronach odrazu widac ze to nie jest typowa "seryjna" powiesc wychodzaca spod rozgrzanego piora pisarza tylko napisana naprawde z przyjemnoscia przygodowka...a ze historii tam mnostwo to tym bardziej pomaga

Gola 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-02-21, 00:32   

"Pan samochodzik" jest świetny, co prawda czytałam go za młodu ale jeszcze pamietam, że baaaardzo mnie ta seria wciągnęła. Może czas odkurzyć nieco pamięć...
bo czyny zdradzą kłamstwo."
Piąte prawo magii T. Goodkind

ciastek 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-07-29, 15:26   

najlepsze ksiazki dla mlodziezy. Z reka na sercu. Znakomicie napisane - i jezykowo i "przygodowo"

wiktorsu 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-10-01, 19:32   

Na Nienackim się wychowałem, ale książek jego kontynuatorów nie znam. szkoda ale da się nadrobić

tatkog 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-10-03, 10:39   

trochę mnie sprowokowano, więc poczytam kontynuatorów nienackiego

warzyw 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-10-03, 21:50   

wiktorsu napisał/a:
Na Nienackim się wychowałem, ale książek jego kontynuatorów nie znam. szkoda ale da się nadrobić

lepiej tego nie rób. Szczerze mówiac - marnotrastwo czasu. I duze rozczarowanie, bo do piet nie siegają nienackiemu.

Dankan 
Przedszkolak

Wysłany: 2007-01-26, 21:33   

Zgodzę się ze stwierdzeniem,że seria Pan Samochodzik Nienackiego może być najlepszą serią wieku nastoletniego- a przynajmniej kiedyś tak mogło być. Za czasów szkoły podstawowej była to dla mnie znakomita lektura. Współczesna młodzież nie wiem, jak odebrałaby te książki, o ile miałaby cierpliwość do nich :wink: Ja miałem, i z pasją zagłebiałem się w tamtą fabułę.

tatkog 
Przedszkolak

Wysłany: 2007-01-27, 16:56   

a jednak start- 1.pierwsza przygoda pana s. jest kiepska(mimo, że napisał ją nienacki)

Dankan 
Przedszkolak

Wysłany: 2007-01-27, 17:28   

Widocznie Nienacki dopiero się rozkręcał.

sylwekkk 
Przedszkolak

Wysłany: 2007-03-16, 11:41   

Ja stawiam na "Przygody Tomka...." Pan Samochodzik na miejscu III zaraz po "Winetou" , jeszcze było "Złoto Gór Czarnych" ...... Łza na rzęsie mi się trzęsie.

3masz 
Przyjaciel forum
rozleniwiony maruda

Wysłany: 2007-03-16, 13:21   

tatkog napisał/a:
a jednak start- 1.pierwsza przygoda pana s. jest kiepska(mimo, że napisał ją nienacki)

Może i tak, ale wówczas kiedy powstawała, to nawet nie był Pan Samochodzik. A że później Nienacki trochę go przerobił, to już inna sprawa. Pierwotny tytuł (za Wiki) Pozwolenie na przywóz lwa, to tak na marginesie.
Taki prawdziwy, "kanoniczny' pierwszy Pan Samochodzik był dopiero w "Wyspie Złoczyńców". Wspomniany "lew", Skarb Atanaryka czy Uroczysko, to uznałbym raczej za wprawki :wink:

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2007-03-16, 14:00   

Zgadzam się w pełni z przedmówcą. Pierwsze tytuły Nienackiego nie były niestety najwyższych lotów, ale już od Wyspy Złoczyńców książki trzymały fason. :)
Tym bardziej jestem zniesmaczony kontynuacjami, które kalają tą serię, bez dwóch zdań. :/

Zaproszone osoby: 1

Odpowiedz do tematu