Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Nieznany
2009-07-09, 21:27
Biblia
Autor Wiadomość
Fred 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-04-24, 13:38   Biblia

Skoro to forum jest o ksiażkach to powinien się tu zanleźć temat o ksiażce nad ksiażkami a mianowicie Bibli czyli Piśmie Świętym. Jako, że nie znalazłem takiego tematu na forum postanowiłem go założyć abyście mogli wymieniać tu swoje poglady na temat tej bezwatpienia najwspanialszej, a jednocześnie trudnej księgi Pisma Świętego. Czy sa jeszcze ludzie którzy czytaja Biblie???

Mistress 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-04-24, 14:26   

Owszem, kiedyś się zaparłam i przeczytałam sporo. Zaczęłam jednak od Starego Testamentu i - nie ukrywajmy - to było nudne. Większość to opisy kto kogo wziął za żonę, ile miał nałożnic, córek, ilu synów. Wstyd mi ale nie przeszłam przez to. :( Natomiast są fragmenty Biblii które czyta się z ciekawością, głównie w Nowym Testamencie, który jest bardziej dla przeciętnego czytelnika przyswajalny. Kilkakrotnie za to przeczytałam Apokalipsę i niezmiennie dreszcze mnie zawsze ogarniały. :)

Fred 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-04-24, 15:16   

Chciałbym dodać, że kraży błedne mniemanie iż ostatnia księga Bibli -Apokalipsa opisuje czas końca świata. Otóż nie, Apokalipsa opisuje dzieje końca cesarstwa rzymskiego który w Apokalipsie jest nazwany Wielka Nieżadnica. Może dziwić dlaczego Apokalipsa jest napisana tak trudnym dla nas jezykiem? Świety Jan autor księgi Objawienia pisał do Żydów którzy doskonale znali Stary Testament wiec posługiwał sie symbolami zaczerpniętymi własnie stamtad. Tak więc Izraelici doskonale wiedzieli, ze juz niedługo nadejdzie koniec cesarstwa, a rzymianie nie mieli pojęcia o co w tej ksiedze chodzi. Tak więc okazało sie że "Prawda was zaskoczy" :D

Wojciech12345
Przedszkolak

Wysłany: 2005-04-25, 22:10   

Nie odpowiada mi wiele w ST. NT jak najbardziej. Polecam również Koran.

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-04-30, 05:12   

no niezle, a myslalem czy jest tu taki topic. no i jest!

przeczytalem cale Pismo swiete. kilka razy. Pierwszy raz wg pewnej metody ktora podaje historycnza kolejnosc powstawania ksiag. czyli prtzeskakiwalem raz z prorockich do historycznych a potem do madrosciowych itd. podobnie w NT. wowczas czytalem z komputera i to byl moj pierwszy ebook;]

kolejny raz czytalem z Kluczem do Biblii Haringtona.
ponadto Piecioksiag wg Wujka,
ksiegi Megilot wg przekladu Miłosza (Pnp, Lm...)
Psalmy wg przekladu Milosza (nawet kilka razy), Staffa,
;]
itd.
ciesze sie ze i ten temat jest.dzieki

--
korzystam z: IPhone 3G

jurta 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-04-30, 08:27   

Przeczytałam i czytam. Czasem sięgam do oryginału (NT grecki), to pogłębia rozumienie.
TEJ Księgi oceniać nie będę, ona dla mnie po prostu JEST do czytania!

MP-ror 
Pierwszak

Wysłany: 2005-04-30, 09:35   

Nowy Testament przeczytałem w sumie pewnie kilka razy. Stary próbowałem, ale tam przez niektóre księgi nie mogłem przebrnąć :] Jakieś spisy, liczby, rodowody... Ale te bardziej treściwe księgi - psalmy, prorocy i inne owszem znam. Ostatnio zaniedbałem lekturę Biblii ale czas wrócić, bo dla mnie to Księga Mocy.

nonamae 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-11-17, 15:58   

biblia to zrzyna z fundamentalnych textow dawnych cywilizacji tzw sklejka
dobry txt
a glowny bohater tzn bog to szaleniec :) oszalal z samotnosci i wybral sobie narod wybrany aby go pocieszal

eddie 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-11-17, 20:02   

nonamae, proponowałbym pisać posty jak się jest trzeźwym.

Co to znaczy, że Biblia zrzyna z tekstów dawnych cywilizacji. Pojawiają sie podone motywy, podobne tematy, postaci, wydarzenia historyczne i mityczmne, ale NIKT nie pokazał plagiatu - może Ty taki fragment odkryłeś. Bo na razie powtarzasz za Zenonem Kosidowskim jego pseudonaukowe bzdety.

Z Boga robisz szaleńca - trudno jest komentować prowokacyjne stwierdzenie - szkoda, że ta prowokacja tak prymitywna.

Eddie

nonamae 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-11-17, 20:57   

eddie czepiasz się słów.
biblia ,a te same wartości, nauki etc ect ale jest tekstem stosunkowo młodym dlatego napisałem że to plagiat.

Bog jest szalony bo jako pierwszy z bogów wymagał od narodu wybranego TYLKO miłość, bo był samotny a samotność prowadzi do szaleństwa.
i to jest nowość biblii.
i to sprawia że jest teraz najpopularniejszą religią na świecie.
Tylko debil albo szaleniec może ofiarować Niebo za właściwie NIC(ew. za jajco).

eddie 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-11-17, 22:54   

Nie czepiam się słów.

Biblia w naszym kręgu kulturowym pisze się z dużej litery, tak samo Koran, Wedy, Tora itp.

Jeżeli miarą szaleństwa ma być wymaganie miłości - co jest zresztą nieprawdą - masz wolną wolę - to wszyscy jesteśmy szaleni.

Ostatnie stwierdzenie kompletnie niezrozumiałe, bo jego konsekwencją jest absurd logiczny - jesteś zdrowy psychicznie jak zawsze żądasz coś za coś.

Wybacz, ale Twoja teza nie trzyma się kupy - to taka teologia na poziomie Samoobrony - w dodatku świadomie obraźliwa dla wierzących.

Biblia nie jest tekstem młodym. Mamy dosłownie KILKA starszych tekstów religijnych, a tak obszerny tylko jeden (Wedy - a raczej najstarszą ich część Rygwedy).

Teologia miłości jest dopiero rozbudowana w Nowym Testamencie. Pisanie, że od narodu wybranego Bóg żądał tylko miłości jest, w świetle Starego Testamentu, dyletanctwem - najprawdopodobniej nie widziałeś go na oczy, może oprócz kilku fragmentów, z których Cię męczyli w szkole (Z Exodusu, Genezis, jakiś proroków, może Izajasza, jakieś psalmy).

Piszę tak obszernie i może trochę obraźliwie dla Ciebie, wybacz, ponieważ jest to wynik ogromnego zdziwienia, że są ludzie, którzy dla zabawy lub z niewiedzy albo ze zwykłej głupoty wygłaszają tezy i twierdzenia znane i propagowane choćby przez młodoheglistów w XIX wieku, czy Fouerbacha. Prymitywne atakowanie wierzeń ludzi poprzez "nowoczesne" obśmiewanie ich prawd wiary czy Boga świadczy tylko o głosicielu tych stwierdzeń.

Prosiłbym, aby raczej dyskusja była o Biblii, jej roli w kulturze świata czy Polski, o poezji w niej zawartej, choćby genialnym Hymnie o miłości św. Pawła, czy nie mniej genialnej Pieśni nad pieśniami (i tylko jeżeli chodzi o ich wartość artystyczną). Wycieczki antyreligijne czy ateistyczne możesz umieszczać w innnym temacie - każdy ma prawo je zakładać.

Eddie

nonamae 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-11-18, 00:11   

o bosze, przecież napisałem że to dobry txt

eddie 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-11-18, 00:33   

to podyskutowaliśmy.
Uparty jesteś, a ja nie mam ochoty ciągnąć tej zabawy.

Napiszę, z jakich powodów
- nie traktujesz dyskutanta poważnie,
- upierasz się przy bardzo dziwnej pisowni słowa Bóg,
- to, że napisałeś, że jest to dobry tekst, nie ma żadnego związku z tym, co ja napisałem. Wolałbym, żeby to był dialog, a nie rzucanie grochem o ścianę.

Proszę o włączenie sie innych do dyskusji - może założyciel tematu?

Eddie

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2005-11-18, 09:24   

nonamae napisał/a:
biblia to zrzyna z fundamentalnych textow dawnych cywilizacji tzw sklejka

To jest też moje zdanie (i nie tylko moje :) ):wink:
Ale niecierpie dyskusji, które nic nie wnoszą (każdy ma swoje zdanie i przekonywać go na siłe niekiedy obrażając - to nie dla mnie).
Więc już sie z topiku wynosze :roll:

Nic nie jest wieczne, nawet śmierć.

eddie 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-11-18, 11:16   

Jeszcze raz powtórzę, zarzut plagiatu, czy, jak piszecie, zrzynania, trzeba UDOWODNIĆ. I nie chodzi tu o przekonywanie na siłę czy obrażanie się. Jak na razie nie przedstwaiłaś żadnego argumentu za i tyle. A zabieg, który zastosowałaś, jest starym unikiem erystycznym i nie wnosi nic nowego.

Każada dyskusja coś wnosi, choćby poznaje się dyskutanta...

Eddie

Agnen 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-11-18, 13:21   

Poczytajcie sobie "Rozmowy o biblii" Anny Świderkówny. Ta książka (chociaż są chyba 3, ale ja przeczytałam tylko jedną) świetnie wyjaśnia pochodzenie tekstów biblii, opisuje kulturę w jakiej powstały i przybliża sposób myślenia autorów. Polecam.

weronik 
Przyjaciel forum
Żywy trup

Wysłany: 2005-11-18, 14:51   

eddie napisał/a:
Każada dyskusja coś wnosi, choćby poznaje się dyskutanta...

My się chyba juz znamy :wink:
A ostatnia nasza dyskusja jak dla mnie nic nie wniosła :roll:
Serdecznie pozdrawiam :)

Nic nie jest wieczne, nawet śmierć.

eddie 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-11-18, 19:50   

Ale się poznaliśmy - chyba jednak powinniśmy się omijać.

Serdecznie pozdrawiam.

Świderkówne czytałem, też każdemu polecam - będzie to odtrutka po różnych Kodach Biblii itd.

Eddie

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2005-11-20, 00:03   

Mimo, że chyba mamy z eddim różne poglądy na temat wiary, Biblii i Boga muszę przyznac, że jest znakomicie przygotowanym i ugruntowanym w swych pogladach dyskutantem.
Czy przypadkowo ta rozmowa ( i inne w innym miejscu ) nie ociera się o istotę religii ? Czyli o wiarę.
Jeśli wierzymy głęboko to wszelkie argumenty na "nie" lub "chyba nie" będą chybione.
Jeśli nie wierzymy lub mamy do wiary stosunek ostrożny to wszelkie niejasności ( a zawsze będzie ich sporo ) potraktujemy jako wodę na nasz młyn.
Na ile Nasz Bóg jest stworzony przez Nas samych - nie wiem. To jest chyba problem ?Jestem daleki od bezkrytycznej wiary we wszystko co napisano wieki temu. I wtedy i dziś powstawały i upadały wierzenia w Coś lub Kogoś lub Ich !
"Rację" mają wygrywający. Do czasu.

jorj 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-02-18, 23:15   

jak dla mnie biblia to tylko poradnik jak dobrze zyc i zeby innym tez bylo dobrze....jest warte tyle ile poradnik ogrodnictwa tylko ze zajmuje sie sprawami moralnymi a a nie drzewkami...lecz poradnik to poradnik...

Odpowiedz do tematu