Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Nieznany
2009-07-09, 21:27
Biblia
Autor Wiadomość
Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2012-12-26, 21:06   

Mam nadzieję, że nie do końca marnujesz. :) No i bierz się do pracy. :D

Zaproszone osoby: 1

Caroline* 
Towarzysz
Dumasoholiczka ;)

Wysłany: 2012-12-26, 21:49   

Nieznany napisał/a:
No i bierz się do pracy. :D

Taa... łatwo ci powiedzieć...
jak ja nawet nie wiem, jak się za to zabrać :shock:

Książki mam (prawie- nie wiem tylko, który historyczny dramat Szekspira wybrać)... nawet literaturę podmiotu, ale...
zupełnie nie wiem, jak to zacząć :cry:

Jeszcze do tego polonistkę mi zmienili :/

Potem to już by pewnie poszło z górki...
Ale najgorzej pod tą górkę wejść :(

No i znowu rozkręcam :ot:
:oops:
Wierzymy w ekwiwalenty.
Nie będziemy się różnić.
Zjednoczymy się.
W końcu będziemy niewolnikami."

Rodrigo Garcia
GOLGOTA PICNIC

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2013-01-26, 00:30   

Caroline* napisał/a:
*Stary Testament mówi: "oko za oko, ząb za ząb, ręka za rękę, noga za nogę, siniec za siniec, rana za ranę, pręga za pręgę[...]" (Księga Wyjścia 21.12-32)- wypisz wymaluj kodeks Hammurabiego...- i ja zgadzam się na taką sprawiedliwość, tylko że Jezus kazał nadstawiać drugi policzek... Nie można tego pogodzić :(

Można. Chodzi o słodką ignorancję. Żeby nie ulegać prowokacjom. Nie wyciągać miecza bez potrzeby, pozwalając wredotom na potknięcie się o własne nogi. Jak ktoś przegina, trzeba unieszkodliwić. Ale np. w przypadku obelg nic nie boli tak jak olanie dające do zrozumienia, że czyjeś słowa znaczą tyle, co on sam.

Caroline* napisał/a:
*"Jeśli ktoś uwiedzie dziewicę jeszcze nie zaręczoną i będzie z nią obcował, (...) ma ją wziąć sobie za żonę" (Księga Wyjścia 22.15)

A to pewnie ku przestrodze przed obcowaniem...

Chrześcijaństwo powstało w wyniku zetknięcia dotychczasowych wierzeń z buddyzmem - ot cała filozofia. Później w Europie doszło zetknięcie z wierzeniami pogaństkimi i tak się świat kręci. A oczywiście ST zawiera mnóstwo odniesień do wierzeń egipskich i innych, które są powtarzane w NS z domieszką nowych prądów.

geralt 
Prorektor

Wysłany: 2014-09-02, 00:47   

Tak czytam Biblię, choć ja baz wiary (uwaga, co piszę dajej, to mi diablica jakaś pewno w ucho szpcze :) ) bo myślałem, że to mądra księga, spisana przez mądrych owych czasów. Może i oni w owych czasach mąrdzy byli. Ale im więcej czytam, tym bardziej wątpię, czy warto dalej czytać (i tak przeczytam, narracja w sumie ciekawa).

Bo fakt, są tam też wielkie rzeczy, które kultira niosła przez tysiąclecia. Ale to 5-10%, które utrzymały swoją moc w miwszance z nowszą filozofią. W co najmniej 90% biblijnego tekstu nie widzę jak na razie nic wartego uwagi. Ktoś widzi?

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2014-09-03, 17:27   

geralt napisał/a:
Bo fakt, są tam też wielkie rzeczy, które kultira niosła przez tysiąclecia. Ale to 5-10%, które utrzymały swoją moc w miwszance z nowszą filozofią. W co najmniej 90% biblijnego tekstu nie widzę jak na razie nic wartego uwagi. Ktoś widzi?

Też czytałem, kawałkami, szczególnie Stary Testament. Wybacz, ale mnie sie wydaje, ze w sumie to nie jest tekst literacki i jeszcze tłumaczenie też swoje zrobiło. W oryginale to chyba koptyjski? Mogę sie mylic

Jaabes 
Przedszkolak

Wysłany: 2016-02-29, 16:20   

Uważam że Biblia jest wyjątkową księgą, w sensie że jest „instrukcją „ sfery duchowej człowieka. Tak więc z powodzeniem zastępuje rolę psychologa.
Nie służy do przeczytania ciurkiem jak powieść, lecz etapami dotyczącymi jakiegoś zagadnienia.

Lean val Tirach 
Prorektor
Leanan sídhe

Wysłany: 2016-03-03, 01:33   

Aż się prosi, żeby trochę pomęczyć Jaabesa po tym poście. :devil: Pytanie, czy pobędziesz tu trochę, żeby podyskutować. ;)

Jaabes 
Przedszkolak

Wysłany: 2016-03-03, 06:04   

Lean val Tirach napisał/a:
Aż się prosi, żeby trochę pomęczyć Jaabesa po tym poście. :devil: Pytanie, czy pobędziesz tu trochę, żeby podyskutować. ;)

Wolę opisy książkowe niż filmowe, tak więc owszem jestem gotowy rozmawiać nie tylko o tej jednej wyjątkowej księdze.

Odpowiedz do tematu