Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[SciFi] Lem Stanisław - Kongres Futurologiczny
Autor Wiadomość
Jool 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-05-07, 23:48   [SciFi] Lem Stanisław - Kongres Futurologiczny

Kongres futurologiczny poświęcony problemowi przeludnienia, zorganizowany w luksusowym hotelu we wstrząsanej rewolucją Costaricanie, republice z najwyższym na świecie przyrostem naturalnym. To pierwsza groteska przygotowana przez autora. Bo w tej książce wszystko jest groteskowe. Groteskowy świat, do którego wprowadzi nas narrator, Ijon Tichy. Świat uzależniony od chemii, która pokazuje świat takim, jakim każdy chciałby go widzieć. A jaki jest naprawdę? Razem z Tichym odkrywamy tą tajemnicę odsuwając kolejne zasłony maskujące odpowiedź. Ale najbardziej groteskowe jest to, że czytając ją można płakać ze śmiechu....
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 14:33, w całości zmieniany 2 razy  

Agnen 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-05-11, 16:26   

Ta książka to taki "Matrix" tylko znacznie lepszy :wink: W ogóle to Jon Tichy w prozie Lema miał chyba najbardziej zaskakujące i niezwykłe życie...chociaż Trurl i Klapacjiusz też są świetni...albo Pirks...sama nie wiem;)
Tak czy siak mam nadzieję, że ta książka nie będzie proroctwem.

Jak każda książka Lema "Kongres..." ma w sobie dużo filozofii. Znacznie bardziej lubię lemową filozofię w powieściach i opowiadachach niż z jego "poważniejszych" książkach, artykułach i wywiadach. Po prostu nie trawię wypowiedzi bezpośrednich Lema, mimo że uwielbiam jego książki. Nie wiem dlaczego tak jest. Czy ktoś poza mną taż tak ma?

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-05-11, 18:33   

Agnen napisał/a:
. Po prostu nie trawię wypowiedzi bezpośrednich Lema, mimo że uwielbiam jego książki. Nie wiem dlaczego tak jest. Czy ktoś poza mną taż tak ma?

Wiesz coś w tym jest, chociaż ja raczej preferuje hard SF i głównie interesują mnie pomysły technologiczne. Zawsze zastanawiam się czy to jest (będzie) możliwe, ale to chyba kwestia mojego wykształcenia (fizyk). Nie dyskryminuję oczywiście gatunków fantastyki z podteksem filozoficznym - tylko czasami mnie takie rozważania nad istotą bytu trochę nudzą :?

clw 
Przedszkolak

Wysłany: 2006-07-14, 13:24   

Agnen napisał/a:
Ta książka to taki "Matrix" tylko znacznie lepszy

To samo pomyśalem zaraz po tym jak obejrzalem Matrixa.
"Kongres..." jest moja ulubiona Lema. A co do filozofii to wcale tak duzo jej tam nie ma. Równie dobry jak "Kongres..." jest tylko "Solaris"

Odpowiedz do tematu