Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Thr] Ludlum Robert - Tożsamość Bourne'a
Autor Wiadomość
qdoj 
Docent

Wysłany: 2005-05-08, 15:21   [Thr] Ludlum Robert - Tożsamość Bourne'a

Ludlum Robert - Tożsamość Bourne'a

Pierwsza część trylogii o Bourn'ie opowiada o człowieku, który będąc wewnątrz śmiertelnie skomplikowanej sytuacji traci pamięć, a z tym i zaufanie swoich zwierzchników. ratowany przez rybaków i lekarza-alkoholika rozpoczyna pięciomiesięczną rekonwalescencję na małej wyspie. Ale czuje, jakby się tam urodził. Punktem wyjścia jest 12-cyfrowe konto w Zurychu. Jak ma się dowiedzieć, kim jest ? Kolejno spotykane osoby starają się go zabić. Odwiedza miejsca, których obrazy wracają mu z zapomnienia. Diabelnie inteligentny perfekcyjny morderca miał zadanie do wykonania. Ale na czym ono polegało ? Dlaczego nikt nie chce się doń przyznać ?
Czyta się to bardzo przyjemnie, bo styl jest przejrzysty a - o ile ktoś nie oglądał filmu - trudno jest zgadnąć, co stanie się za chwilę. Z porównania książki z filmem (tym starym z Chamberlainem) oba dzieła wychodzą na wygranej pozycji. Film jest długi i dość wiernie oddaje klimat książki, chociaż upraszcza nieco fabułę, z czego najistotniejszą zmianą jest "przedłużenie" roli Dawida Abbot'a. Czytanie po zobaczeniu filmu nie jest jednak żadną katorgą (jak to było w przypadku "wieśmina") właśnie przez dbałość reżysera o szczegóły.

Kain to Charlie , a Delta to Kain. Kim oni są, kim jest Almanach, co stało się pod Tam Quann, jak rozeszli się ludzie z Meduzy ???
Książkę można przeczytać "na lekko" bez zagłębiania się w zagadki. Ale dużo większej satysfakcji dostarcza uruchomienie aparatu rozumienia tekstu i próba rozwikłania, kto jest kim. W wizjach zawsze powraca dżungla - jak ją rozumieć?

Dobra książka.
Ostatnio zmieniony przez Lena 2009-10-07, 21:12, w całości zmieniany 3 razy  

algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2005-05-09, 19:27   

Książka rzeczywiście dobra podobnie jak reszta tylogii "Krucjata i Ultimatum Bourne'a" Wartka akcja i dbałość o szczegóły to wizytówka Ludluma. Warto przeczytać

Konrad
Gość
Wysłany: 2005-05-20, 19:36   

Warto czytać, nie warto oglądać. Każda z części stanowi osobną historię. Dwie pierwsze zostały zekranizowane, pierwsza fatalnie, druga nieco lepiej.

Ale film nie oddał napiętej atmosfery książki :/ Szkoda.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-05-20, 20:23   

A którą ekranizację Tożsamości... masz na myśli bo były 2. Ja też uważam, że jeżeli jest pierwowzór w postaci książki to i tak scenarzysta lub reżyser coś namota - patrz Suma wszystkich strachów

Nieznany 
Rektor
(czyt.: sprzątaczka)

Wysłany: 2008-12-18, 16:13   

algreholt napisał/a:
Książka rzeczywiście dobra podobnie jak reszta tylogii "Krucjata i Ultimatum Bourne'a" Wartka akcja i dbałość o szczegóły to wizytówka Ludluma. Warto przeczytać
Konrad napisał/a:
Warto czytać, nie warto oglądać. Każda z części stanowi osobną historię. Dwie pierwsze zostały zekranizowane, pierwsza fatalnie, druga nieco lepiej.

Ale film nie oddał napiętej atmosfery książki Szkoda.
Zgadzam się z obydwoma panami. To bardzo dobra sensacja, zwłaszcza Tożsamość, w której bohater nie jest pewnien, kim jest, jakie są jego priorytety itp. - czy jest tym dobrym czy raczej należy do "bad guys". Natomiast filmy nie oddały tego wszystkiego, co wyziera spoza kart książki Ludluma.

W tym miejscu odradzam od razu czytanie kontynuacji Bourne'a dokonywanych po śmierci Autora (bodaj były dwa kolejne tomy: Dziedzictwo B. i Zdrada B.) przez Erica van Lustbadera - cienka to piosnka po ludlumowej arii pełnym głosem i sępienie kasy na zmarłym mistrzu sensacji.

Zaproszone osoby: 1

Xarthias 
Towarzysz

Wysłany: 2008-12-18, 19:53   

Tożsamość - imo najlepsza książka Ludluma.
Niestety, im dalej w las tym gorzej...
Krucjata jeszcze ujdzie, choć już w niej sporo błędów logicznych, nieścisłości i nieco wydumanych sytuacji...
Ultimatum - bliska porażki, niemal science fiction. Nadal całkiem niezła w porównaniu do niektórych "dzieł" konkurentów jak i samego Ludluma, ale dla mnie już za mocno powymyślana...
Kolejnych, nie pisanych przez Ludluma, części nie tykałem.

Co do filmów - pierwsza ekranizacja Tożsamości - całkiem przyzwoita, choć kuda jej do książki. Druga seria (z Matem Damonem czy jak on tam się nazywa), może się podobać, pod warunkiem, że nie czytało się książki :) - takie tam sensacyjne oglądadełka :P

karla616 
Dziekan
z Podmroku

Wysłany: 2008-12-18, 20:35   

Książek niestety nie czytałam, ale filmy nie są złe. Powiedziałabym nawet, że w kategorii filmów sensacyjnych plasują się naprawdę wysoko. Jednakże teraz już się na pewno nie czepię żadnej z książek, bo przecież największa frajda jest jak się nie wie co się za chwilę stanie :(

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2008-12-18, 21:00   

A ja bym Ci radził spróbować, Karola, filmy to zdecydowanie wykrojona opowieść. Jak będziesz miała wenę na kryminał sięgnij po "Tożsamość Bourne'a", koniecznie. :)
Xarthias napisał/a:
takie tam sensacyjne oglądadełka
Zgadzam się z Tobą, Xar. :nieznany:

burli 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2009-01-20, 20:28   

zgadzam się. Przeczytałam właśnie część pierwszą trylogii po wcześniejszym obejrzeniu wszystkich 3. Pierwsze 2 części podobały mi się ale 3 już trochę takie 'zabili go i uciekł'.

Książka moim zdaniem to zupełłnie inna historia niż ta w filmie jednak pod tym samym tytułem.

Warto przeczytać bo to w ogóle co innego.

a filmy jak napisałam lubię i jeszcze pewnie nie raz obejrzę :D

Nieznany 
Rektor

Wysłany: 2009-01-20, 20:44   

Film był IMHO do niczego (znaczy owszem, do obejrzenia może i był, ale nie ma się czym pasjonować :lol: ), co do książek, to jak najbardziej polecam wszystkie trzy części, zwłaszcza pierwszą i drugą. :) O tak, książkowe Bourny, to całkiem inna jakość opowieści niż filmowe. :)

Antonina 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2009-01-20, 22:04   

Czytając "Tożsamość Bourne'a"
:( pogubiłam się kompletnie... :oops:
ale przeczytałam całą :)

burli 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2009-01-21, 09:16   

ja przyznaje. gubiłam się kiedy były fragmenty rozmów Abbota z innymi ale tak to nie. Warto robić sobie listę - kto, gdzie, jak

zdzisek32 
Przedszkolak

Wysłany: 2009-06-19, 22:22   

Ogólnie książki Ludluma są b.dobre i te które zostały napisane wspólnie (G.Lynds,P.Shelby,i inni) posiadam w swojej biblioteczce kilka pozycji ,ale nie każdemu podejdą nie może wszystkim się podobać moje zdanie jest Ludlum jest ok ( niestety nic już nie napisze)

Odpowiedz do tematu