Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[PHs] Nienacki - Dagome iudex
Autor Wiadomość
monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-09, 10:25   [PHs] Nienacki - Dagome iudex

Powiesc w trzech tomach przeznaczona jest dla tych ktorzy lubia historie, i to historie naszeo narodu. Akcja osadzona jest na terenach Polski, opisuje powstawanie panstwa Polan.
Wpleciono szereg watkow autentycznych, zwiazanych z sasiadujacymi ziemiami Polan. Przywolywane sa nazwy grodow, plemion, ktore potem okazaly sie znane.

Magia to umiejetnosci uzdrawiania, przepowiadania. Czasem przypomina mi sie Stara Basn.

Glowny bohater to Dago, Dagobert. Czlowiek z rodu olbrzymow ktory nekany choroba zadzy czynow chce obudzic olbrzyma na wschodzie, stworzyc panstwo. Zostaje Piastunem i bierze pod swoja opieke ludzi, grody... Tworzy druzyne.

Ksiazka ta to klasyczna przygodowka. Potrafi tez nauczyc co znaczy rzadzic ludzmi, i jaka magia posluguje sie kobieta gdy swa namietnoscia wiaze mezczyzne. Aktualnie czytam drugi tom Dagome i sadze ze przyczyna tego co zle w powstajacym panstwie Polan bedzie kobieta.

--
korzystam z: IPhone 3G
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-05-09, 14:43   

Czytalem ta ksiazke bedac w technikum(niestety tylko dwie pierwsze czesci). Teraz czytam ja jeszcze raz i dobrze sie bawie :) . Jako cikawostke podam ze W. Pawlak zamiescil cytat z Księga Grzmotów i Błyskawic rozdział: „O sztuce rządzenia ludźmi” na swojej stronie internetowej. Jest to tylko wstep wiec nie wiadomo czy ja czytal?????

[ [b] ]
monos napisał/a:
i sadze ze przyczyna tego co zle w powstajacym panstwie Polan bedzie kobieta.

-dam dwa cytaty o kobietach z ksiazki :mrgreen:
cyt:"Nie chcial. Babka ostrzegala go przed mlodymi dziewczetami, w których budzila sie kobiecosc. Nieustannie klamaly, cos wymyslaly i podobno nawet mogly rzucic zly urok. Dlatego, kiedy w niektórych rodach panowal glód, najpierw zabijano dziewczeta. ."

cyt:"W kazdej trudnej sytuacji wypinaja mezczyznie swój obnazony zad."

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-09, 18:41   

Dranio, ;];];] po trzykroc wybrales dobre fragmenty. chyba z 1 tomu? ciekawe co na to kobiety;]

mam byc strozem przez najblizsze3 dni i pewniewtedy skoncze czytac Dago. na PW moze ustalimy co czytamy dalej? takie wspolne czytanie jest niezle, hehe

--

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-05-10, 00:53   

monos napisał/a:
Dranio, ;];];] po trzykroc wybrales dobre fragmenty. chyba z 1 tomu? ciekawe co na to kobiety;]

-dzieki staralem sie:D, na marginesie chcialem zaznaczyc ze nie musze sie zgadzac z pogladami postaci z ksiazki :mrgreen: , a cytaty wybralem zeby zachecic do jej przeczytania
- teraz czytam "Vlada Taltosa" 4-y tom, jest o kolesiu z "mafi" w swiecie fantazy, czasami bajkowe ale ujdzie
-oswiadczam ze nie jestem SZOWINISTA :mrgreen:

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-10, 11:01   

dobry jestes;]
Dagome juz skonczyles?
mnie martwi czy sie uda bo wlasnie czytalem jak dago ozenil sie z kobieta z Gdanska/bym powiedzial/ ktora terroryzuje dobre obyczaje Polan. kolejna kobieta i z nia kolejne nieszczescie. hmm, moze to dlatego ze jest brzydka, plaska? nieszczesny dago podniecal sie dotykajac sluzke by potem wrocic do sali ksiazecej i dokonczyc dziela;] albo to - przed drzwiami przybijano wargi sromowe kobiet rozwiazlych;]

ciekawe czy czytala to jakas kobieta?

--

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-05-10, 13:07   

monos napisał/a:

ciekawe czy czytala to jakas kobieta?

-moze lepiej zeby nie czytala :mrgreen: , bo mozemy byc zle zrozumiani i dostanie sie nam :mrgreen:

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-11, 06:48   

nie badz taki pesymistyczny;] wczoraj skonczylem 2 tom. pozniej jeszcze cos tu napisze. sledz ten temat Dranio ;]

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-05-12, 01:06   

spoka, sledze ten temat:), moze z czasem wiecej osob sie wypowie o "Dagu", poniewaz jest to jakby proba przedstawienia naszej "prahistorii"

zachecam do czytania:)

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-12, 13:31   

czesc postow mam na pda, tymczasem...

opowiada sie ze monos przeczytal Dagome iudex dzis przed 13 w poludnie
opowiada sie ze ostatnie chwile czytelnik przezyl z wielkim usmiechem na twarzy.
opowiada sie ze bardzo spodobala mu sie ta historia
mowi sie ze jeszcze napisze wiecej;]

[ Dodano: 2005-05-13, 13:53 ]
recenzja po raz drugi;]

Niesamowita historia o powstaniu Polski, o kraju Polan, Lestkach, z ktorych wywodza sie szlachcice. Oni to wlasnie umilowawszy wolnosc przeciwstawiali sie moznym. Do nich to przybyl Dago, nazwany Piastunem. Nie mogl bowiem zwac sie krolem czy ksieciem gdyz wpierw narod ten winien nauczyc karnosci i posluszenstwa wladzy.

Przybyl on tedy z dalekiego kraju, z Bizancjum gdzie nauczyl sie sztuki rzadzenia ludzmi aby obudzic spiacego olbrzyma na wschodzie, w kraju za Odra, w kraju puszcz, bagien i lak. Zjednal sobie mieszkancow znajac sztuke nazywania rzeczy, gdyz tylko to co nazwane istnieje.

Piekna historia opisana w specyficznym jezyku, zarazem prostym i szczegolowym.
Polecam milosnikom historii. Tym ktorzy magie rozumia jako umiejetnosc leczenia.wiele by mozna mowic. O tej pozycji zapraszam do dzialu 'podyskutujmy '

http://ebooki.linuxpl.com...p?p=29000#29000

--

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-13, 14:04   Nienacki, Dagome iudex

historia powstania panstwa Polskiego..

w dziale recenzje rozpoczelismy dyskusje, tutaj:
http://ebooki.linuxpl.com...2aedbf629281693

tutaj nastapi kontynuacja;]

[size=9:][ [i:][b:]Dodano[/b:]: 2005-05-13, 14:06[/i:] ][/size:]
Draniu, Piastunie i dawco radosci!
Wlasnie rozczytalem sie jak to kobieta wojownik Zyfika otrula meza i naszego bogatera Dago. Ten zas pozostal niesmiertelny i przedostal sie do wioski koniojadow.
Zadziwialem sie talentem autora ktory wymyslil kolejne bezecenstwa w tym ludzie a potem jak zdobyl szacunek innej kobiety, wlascicielki wioski, Klodawy.

oto teraz nadchodzi czas sadu. I piekny tytul rozdzialu Dies irae wywoluje we mnie olbrzymia dawke emocji. Dago powraca;]
Zblizam sie do konca tomu II ;]

....
I skonczylem te 3 tomy.
Dago odzyskal tron i zakochal sie w corce swojej umarlej zony zyfiki. A wlasciwie zabitej gdyz to ona chciala otruc Piastuna. Zakochal sie w niej bez pamieci. Wskutek tej milosci zachorowal na chorobe Brak Woli i zaczela sie walka synow o posiadlosci i wladze. Oczywiscie znowu kobiety mialy swoj udzial.

Byla piekna kobieta z Lachow - moze te kobiety byly najlepsze - ktora nauczyla szacunku do kobiet i siemowita, syna Piasuna probowala nauczyc wladzy. Spodobal sie jej jednak czlowiek z garbem do ktorego uciekla.

Albo inna, Arne, ktora chetnie rozchylala uda jak to sie opowiada i wysoko mieryla swoja ambicja. I wiele innych kobiet...

Otoz za Dago bylbym sklonny powiedziec ze kobieta jesli wpuscisz ja do loza rozposciera na ciebie swoja magie. magie rozkoszy korym zadna sila sie nie przeciwstawi. Dlatego wladcy takich pieknych kobiet nie wpuszczali do loza bo gotowa jest ona przejac nad nimi kontrole.
Co zatem, strzezmy sie kobiet, aby nie opanowaly nas ich sidla uczuc i nie zwiodla pieszczotami az stracimy sily i zachorujemy na Brak Woli.
;]

[size=9:][ [i:][b:]Dodano[/b:]: 2005-05-13, 14:11[/i:] ][/size:]
Jedno mnie zastanawia. Gdy Dago powracal z Nawi, ze smierci do zycia, inaczej myslal o Bogu ktory zostal ukrzyzowany. Dotad nim raczej pogardzal. Teraz zauwazyl ze ma z nim wiele wspolnego. Dotad nie chcial myslec o karze i sadzie ostatecznym, teraz to byly slowa jakimi opisywal swoj powrot jako wladca Polan.

Co o tym sadzisz Dranio?

--

Mistress 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-05-13, 14:12   

monos, czy Ty bierzesz jakieś silne leki?

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-13, 14:18   

wiedzielismy, ze odezwa sie niewiasty;]

Mistress 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2005-05-13, 14:22   

Jacy MY?
A zresztą...
Łączę ten temat z tamtym.
Monos, nikt nie jest wrogo do Ciebie nastawiony, ale jeśli będziesz zakładał kilka takich samych tematów, będziesz otrzymywał ostrzeżenia.

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-13, 14:38   

ok,
sadzilem ze oddzielic nalezy DYSKUSJE od RECENZJI. dlatego kontynuowalem w innym miejscu;]
;]

--

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-05-13, 14:40   

monos czy Ty na prawdę musisz rozwalać dyskusję na kolejne działy. Zaczyna mnie to męczyć :twisted: W końcu ktoś Ci przywali (w moich działach ja na pewno) - oczekuję poprawy :lol: )

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-05-13, 15:00   

andy napisał/a:
monos czy Ty na prawdę musisz rozwalać dyskusję na kolejne działy. Zaczyna mnie to męczyć

Andy, ja tez sie czasami "gubie" w dzialach, Monos chcial byc "tematyczny" wiec oddzielil dyskusje od recenzji.

Tak na marginesie zapytam kto jeszcze czytal(czyta) "Ja Dago " Nienackiego :)

Mistress napisał/a:
Jacy MY?

--ja to zrozumialem tak, ze Monos mial na mysli, ze TY jako niewiasta "odezwalas sie" choc nie zabralas glosu w dyskusji na temat ksiazki "Ja Dago" :mrgreen:

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-14, 16:57   

mozebyscie sie trzymali tematu?
naprawde zalezy mi na tym aby poznac opinie kogos kto czytal te ksiazke;]

[ Dodano: 2005-05-17, 14:21 ]
czy ktos cos jeszcze powie o Dagome?
;]

--

monter 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-05-18, 09:55   

Dranio napisał/a:

Tak na marginesie zapytam kto jeszcze czytal(czyta) "Ja Dago " Nienackiego :)

Czytalem (dosyc dawno). Wspaniala ksiazka. Chyba najwieksze dzielo Nienackiego. To polaczenie dawnych legend ,basni i wierzen z opisem bezwzglednej i konsekwentnej dzialalnosci (politycznej) Dago stwarza niepowtarzalny klimat. Kto wie, moze Nienacki w swojej fantazji przedstawil nam prawdziwe poczatki panstwa polskiego? Polecam.

mechtylda 
Pierwszak

Wysłany: 2005-07-08, 16:51   

mam tylko I część...

Czy ktoś ma w postaci ebooka 2 i 3? proszę o przesłanie...

pozdrawiam

mechtylda

karramba16 
Profesor

Wysłany: 2005-07-08, 19:32   

No jasne. Zaraz wyślę :)

To znaczy zaraz po tym, jak podasz mejla :) :):)

Błyśnij wiedzą!!

Odpowiedz do tematu