Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Eddings David - Belgariada
Autor Wiadomość
monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-09, 10:34   [Fsy] Eddings David - Belgariada

To historia o bohaterach, ktorzy podrozuja by ocalic swiat. Temat wydaje sie pospolity ale jednak nim nie jest. A to z racji charekterystyki bohaterow.

Sa wsrod nich czarodzieje - jest tez czarodziejka - jest szpieg-zlodziej, jest ksiezniczka z dumnym i rozpieszczonym charakterem, jest rycerz waleczny i niezlomny ktory uczy sie radzic ze strachem. Ciekawa osobowosc tych postaci przyciaga, staja sie bliscy posiadajac bliskie czytelnikowi cechy.

Jest tez odwieczne zlo, zli czrodzieje, zly narod i szpetny, jest plan zniszczenia swiata i bogowie poroznieni ze soba - wsrod nich milosierny Ul ktory opiekuje sie tymi ktorzy zostali odtraceni.

W koncu jest irytujaca umiejetnosc pisarza, ktory konczy kazdy tom w najbardziej napietym momencie. Przeczytalem 2 i 3 tom i mam nadzieje na kolejne. 1 tomu nie moglem czytac gdyz pdfy okropnie sie czyta na pda.
Polecam te ksiazke milosnikom podrozy, fantasy, i wielkich mocy.

--
korzystam z: IPhone 3G
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 12:33, w całości zmieniany 1 raz  

Konrad
Gość
Wysłany: 2005-05-20, 14:16   

Dla mnie Belgariada i następujący po niej cykl Malloreon, były tylko wprowadzeniem do Elenium i Tamuli.

Belgariada jest lekka, łatwa i przyjemna. Napisana trochę szablonowo. Szlachetni bohaterowie kontra podli złoczyńcy. Wynik rozgrywki jest przesądzony (ale dlatego właśnie tak lubimy fantasy).

Cykle Elenium i Tamuli nie są już tak jednoznaczne w ocenie postaci i dlatego czyta się je lepiej.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-05-20, 15:13   

Tutaj Cię Konrad poprę, ale może tak nie do końca. Co prawda Eddingsa napocząłem od Elenium i Tamuli - więc mam może trochę spaczone spojrzenie, ale z Twoim twierdzeniem, że w obu tych cyklach to już nie jest tak szablonowo to trochę się nie zgadzam. Przecieżjest wyraźny podział na dobrych i złych. Z tradycji gatunku wynika, że Ci pierwsi i tak będą lepsi. A co do rysów na charakterach głównych bohaterów, to poza bajeczkami dla dzieci, nie spotkałem się z jasnym i precyzyjnym podziałem - ten to zawsze dobry; tamten zły.
Ogólnie jednak Masz rację te dwa cykle są o wiele lepsze od poprzednich (to moja opinia)

Konrad
Gość
Wysłany: 2005-05-20, 15:26   

Oczywiście, że konwencja fantasy jest zachowana.
Jest podział dobro-zło, wiadomo że dobro wygra, wiadomo że na koniec "żyli długo i szczęśliwie". Ale pewien klimat łagodnej zgryźliwości, szyderstwa i kpiny tworzy zupełnie odmienną atmosferę do tego stopnia, że te dwie historie (o Belgarionie i o Elenii) stają się diametralnie inaczej czytane.

Na dobrą sprawę właśnie w porównaniu Belgariady z Elenium widać jak istotną różnicę stanowi styl pisania. Właściwie dość podobne historie, dość schematyczna fabuła i zupełnie odmienna atmosfera.

Andrzej334 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-05-21, 17:57   

Do wszystkich powyższych uwag dodam tylko, że książki Eddingsa czyta się (według mnie) dobrze :-))
I to jest naważniejsze.

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-25, 11:41   

Konrad, naprawde!! tos mnie zaskoczyl. wiec sa kilejne czesci i to jak piszesz dopiero rozwijaja wstep?!

tos mnie zaskoczyl. czy przypadkiem nie rozdzieliles dwoch tematow ktore pisalem? hmm, ostatnio dawno nie bylem na forum i sam juz nie wiem jak to bylo

pare dni temu skonczylem calosc belgariady;]
mile to bylo.
bardzo polecam.

--

Konrad
Gość
Wysłany: 2005-05-30, 11:13   

Książki dotyczące przygód Belgariona, Belgaratha i Polgary.
Cykl "Belgeriada"
Tom 1: "Pionek Proroctwa"
Tom 2: "Królowa magii"
Tom 3: "Gambit magów"
Tom 4: "Wieża czarów"
Tom 5: "Ostatnia walka czarodziejów"
Cykl "Malloreon"
Tom 1: "Strażnicy Zachodu"
Tom 2: "Król Murgów"
Tom 3: "Demon, władca Karandy"
Tom 4: "Czarodziejka z Darshivy"
Tom 5: "Prorokini z Kell"
Cykl o Belgaracie i Polgarze
Część 1: "Belgarath czarodziej"
Część 2: "Czas niedoli"
Część 3: "Tajemnica"
Część 4: "Polgara czarodziejka"

Książki dotyczące przygód Elenii i Sparhawka.
Cykl: "Elenium"
Tom 1: "Diamentowy tron"
Tom 2: "Rubinowy rycerz"
Tom 3: "Szafirowa róża"
Cykl "Tamuli"
Tom 1: "Kopuły ognia"
Tom 2: "Świetliści"
Tom 3: "Ukryte miasto"

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-31, 23:38   

Konrad, wielki dzieki. jako ze nie szczedze wdziecznosci klikam ci ikonke pomogl. wrto ze znalazl sie tutaj ten opis.

ps. czy ktos moglby mi te ebooki przeslac? ;]

--

inna ania 
Pierwszak

Wysłany: 2005-06-02, 13:10   

mam problem z Eddingsem przeczytałam
Belgeriadę Malloreon Elenium Tamuli
dosyć szybko i teraz nia pamiętam co w których jest zresztą powtarzalność wątków i charakterystyk postaci sprawia że latwo sie pomylić
czyta się to świetnie szybko i zainteresowaniem
tylko że Eddings się powtarza zjada własny ogon jest schematyczny i dąży do symetrii
wszyscy muszą być parami i szczęśliwi o ile pierwsze rozdziały mają jeszcze w sobie trochę swiżości i irionicznego humoru np. charakterystyka Sparhawka na początku elenium
potem już tylko sztampa a szkoda bo konstruje bohaterów tak że latwo się do nich przywiązać i z uporem maniaka czytać te wielkie tomiska zastanawiając się co dalej.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-06-02, 21:43   

Też to zauważyłaś :?:

Konrad
Gość
Wysłany: 2005-06-03, 10:46   

Ważne, że czyta się przyjemnie! :)
Gdyby każda książka zapadała nam głęboko w pamięć i poruszała do głębi to chodzilibyśmy nabrzmiali emocjami niczym kiszka kaszanką.

Fajnie się czyta, miło spędza się czas i szybko zapomina wszelkich detali. Nie nudziłem się czytając Eddingsa, ale macie rację - pisał według sprawdzonego szablonu :)

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-06-03, 14:05   

inna ania, niesamowicie ciekawa opinia.
ja na razie tylko Belgariade czytalem, i nie zauwazylem czegos takiego. rzeczywiscie jakby wszyscy sa szczesliwi. moze kiedys sprzeczytam reszte jak znajde te ebooki;]
za twoja opinie dziekuje;]

--

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-06-03, 21:26   

Jesli chcesz dac swoja recenzje Belgariady - zapraszam tutaj:
http://ebooki.linuxpl.com/viewtopic.php?t=3078

--

lepidopter 
Pierwszak

Wysłany: 2005-07-11, 22:57   

Hej!
Tak się składa, że akurat Eddingsa mam parę miłych e-booków i mogę się podzielić. Zamówienia na PW proszę.

lepidopter 
Pierwszak

Wysłany: 2005-07-11, 22:59   

Moze być też na maila

Abhorsen 
Przedszkolak
Nekromantka !

Wysłany: 2005-08-07, 11:21   

Belgariada i Malloreon niestety strasznie mnie przymuliły :(
Ale za to Elenium i Tamuli ( mam w papierze ) zaczytane na śmierć :)
Widać że Eddings się rozwinął.
Połykam za każdym razem od deski do deski, mimo iż znam prawie na pamięć :mrgreen:

algreholt 
Towarzysz
Czytacz Pospolity

Wysłany: 2005-08-07, 23:13   

Mnie tam sie książki Eddingsa podobają. Przeczytałem 4 wyżej wspomniane cykle. Co z tego że sztampa i powielanie scenariusza, jednak napisane w taki sposób, że nie żałuję tych godzin nad jego książkami. Taka fajna literatura by się odstresować, fajnie się czyta a czasami przecież o to właśnie chodzi

lepidopter 
Pierwszak

Wysłany: 2005-08-08, 20:32   

Ja tez mam za soba wszystkie 4 serie no i inne pojedyncze ksiazki Eddingsa i to wiecej niz raz, w obu formach. Ale nadal chetnie do nich wracam (szczegolnie w wakacje) no i dalej nie moge sie oderwac :) Zawsze mnie wciaga, chociaz niby powinnam juz znac je niemal na pamiec.

Calmir 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-09-29, 15:54   

Mnie te kśąrzki bardzo się spodobały :D Eddgins potrafi wprawić człowieka w klimat i ciężko się oderwać :D

dzemo2 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-10-18, 08:19   

potwierdzam - poprzednie opinie :wink: Cykl o BEL/Garionie to klasyka fantasy z rodzaju tych o tym jak to mlody chlopak(lub mloda osba) dorasta i z cichej osoby wyrasta potezny mag/rycerz/ ect... a w koncu dzieki swym poteznym mocom ale tez i dzieki zaletom charakteru (naprawde nieskazitelnego) zostaje wladca/ewentyalnie spelnia marzenia :shock:
I dlatego tak wciaga - bo jest adresowana do mlodych ludzi marzacych o czyms takim w tych trudnych :wink: codziennych zmaganiach 8) z roznymi codziennymi sprawami.
Ale to dobrze ze jest cos takiego - traktuje ta seria raczej jako cykl wychowawczo/zapelniajacy czas do zasniecia. Amimo tego i ja go lubie :wink:

Odpowiedz do tematu