Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Fsy] Le Guin Ursula - Czarnoksieznik z Archipelagu
Autor Wiadomość
monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-14, 16:52   [Fsy] Le Guin Ursula - Czarnoksieznik z Archipelagu

Niniejszym wycofuje poglad moj w ktorym twierdzilem ze kobiety autorki kiepsko pisza powiesci fantasy. po przeczytaniu tej ksiazki dopiero takie zdanie wyglaszam.

Powiesc, klasyczna w swoim stylu - przedstawia mlodego chlopca ktory odkrywa w sobie ze ma moc, uczy sie u znachorki, potem w szkole magii. ale nie jest to typ Harrego pottera, nie. ksiazka jest lepsza.
mlody czarnoksieznik podrozuje, okazuje sie jednym z poteznych - gdyz pokonuje smoki, itd. glowna przygoda jest jednak znalezienie i poskromienie wlasnego cienia. on wlasnie jest jego glownym wrogiem, powstalym z dumy i zawisci.

ciekawa rezenzje na temat tej ksiazki i innych ksiazek tej pisarki zamiescil S.Lem. moze pozniej ja tu przytocze.

dziekuje [b]ppek[/b] za przekonanie mnie do tej pisarki .pzdr;]

--
korzystam z: IPhone 3G
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 13:23, w całości zmieniany 1 raz  

ppek 
Magister
błazen

Wysłany: 2005-05-15, 18:53   

Nie ma sprawy. Ciesze sie bardzo, ze moglem zwrocic Twoja uwage na ta pozycje i szczerze zachecam wszystkich do przeczytania tej ksiazki :mrgreen: .
W zasadzie ta ksiazka zachecila mnie do czytania fantastyki. Polecil mi ja ojciec kiedy bylem maly... Wtedy jeszcze nie rozumialem wszystkiego co autorka probowala przekazac, ale i tak chyba sporo do mnie dotarlo. Dopiero po niej byl Hobbit i juz dalej samo sie potoczylo...
Pozdrawiam :D .

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2005-05-15, 19:41   

Proponuję przeczytać dwie (a w zasadzie trzy następne części) sagi o Gedzie Arcymagu czyli
Grobowce atuanu
Najdalszy brzeg
Tehanu (no to trochę odbiega)

ppek 
Magister
błazen

Wysłany: 2005-05-15, 20:16   

Grobowce Atuanu przeczytalem i musze przyznac, ze mialem z nimi troche ciezka przeprawe. Ale od polowy ksiazki akcja sie rozkrecila i juz reszte polknalem w ciagu jednego wieczoru. Trzeciej czesci jeszcze nie dorwalem (tzn. nie bylem w bibliotece, nie cierpie czytac na komputerze, a drukowanie wychodzi mi za drogo :roll: ).

ppek 
Magister
błazen

Wysłany: 2005-05-15, 20:44   

Dzieki Andy, doceniam Twoje dobre serduszko :) , ale ksiazke posiadam w postaci elektronicznej. Jak wyzej napisalem, po prostu nienawidze czytac na komputerze. Szukam wydania tradycyjnego (rozsiasc sie wygodnie na lozku i w roznych malo zdrowych dla kregoslupa pozycjach, polykac kolejne strony pachnacej papierem ksiazki :mrgreen: ). Wtedy najbardziej ksiazka mi sie podoba, tym bardziej, ze wolniej sie mecze niz czytajac ja na komputerze. Jedynym ebookiem jakiego w zyciu przeczytalem byl "Cien Endera" Orsona Scott Carda. Rowniez bardzo polecam i nie zal mi zniszczenia moich oczu przez monitor na ta pozycje ;) .
Andy, jeszcze raz wielkie dzieki za chec pomocy :D .
Pozdrawiam.

Agnen 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-05-15, 21:08   

Cała seria o Ziemieomorzu jest genialna, polecam też "Opowieści z ziemiomorza". Fantastykę zaczęłam czytać całe wieki temu właśnie od tych książek. Do tej pory przeczytałam je (to znaczy czworoksiąg o Gedzie) 6 razy. To mój rekord. Ciągle znajduję tam coś nowego:). W ogóle jestem zachwycona światem stworzonym przez LeGuin jak chyba widać:)

ppek napisał/a:
Trzeciej czesci jeszcze nie dorwalem (tzn. nie bylem w bibliotece, nie cierpie czytac na komputerze, a drukowanie wychodzi mi za drogo).
Ostatnio drukowałam sobie e-booki czcionkę nr.3. męczące to czytanie, ale tanio wychodzi.

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-17, 10:45   

mam tu tekst recenzji S. Lema. b mi sie podoba;]

cytuje:

Jest to opowieść o naukach, pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u fikcyjnych mędrców władających fantastycznym kunsztem czarnoksięskim. Zarazem jest to opowieść realistyczna - o kształtowaniu się osobowości, o dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak zapalczywa lekkomyślność staje się dojrzałością. Jest to wreszcie figuralna przypowieść o tym, jak można dorosnąć do sprostania własnej śmierci, nie popadając ani w nędzny strach, ani w głupią butę. Narracja toczy się czysto i spokojnie, w kameralnym ściszeniu. Zachowała swoje brzmienie w przekładzie, za który należy się wdzięczność Stanisławowi Barańczakowi, bo nie uronił ani krzty poetyckości Czarnoksiężnika. Sugestywny jest w nim nastrój przymglonego Archipelagu wśród burzliwych wód Północy, a wręcz znakomita - naturalność przejść od skromnego mozołu żeglarzy i rybaków do pojawień zaświatowego żywiołu. Żywioł ten nie jest tylko tradycyjnym sztafażem baśni, stanowi bowiem przebraną w niesamowity strój, alegorycznie potraktowaną potęgę odpowiadającą rzeczywistym potęgom, jakie człowiek wyzwala w Naturze. Czary okazują się równie ułomne, wątpliwe i obusieczne, jak naukowe odkrycia. Przypomnę zbawczą przemianę młodego Geda w ptaka, która wyzwala go wprawdzie z opresji, ale sama staje się dlań nowym zagrożeniem. Toż to wręcz modelowa sytuacja ludzkiego poznania, bo i nauka, obdarzając nas nowymi swobodami, jednocześnie wprowadza nas w nowe zagrozenia.

[ Dodano: 2005-05-17, 15:36 ]
w tym tekscie najbardziej podoba mi sie taka uwaga, ze magia musi miec swoje ograniczenia. tak jest w powiesci Le Guin. i tak jest w zyciu. choc przyznam ze chcialbym aby bohater byl niezwyciezony.;] samo zycie. ;]

Andrzej334 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-05-21, 18:11   

Wszystko autorstwa Ursuli Le Giun jest bardzo dobrze napisane.
Sagę "Ziemiomorze" czytałem z największa przyjemnością - tak samo jak Cykl Haiński.
Nie czytałem jednak żadnej ksiązki z (podanego wyżej) cyklu "Opowieści z Ziemiomorza" - czy jest to inny niż "Ziemiomorze" cykl??

Dranio 
Docent

Wysłany: 2005-05-21, 22:21   

Andrzej334 napisał/a:

Nie czytałem jednak żadnej ksiązki z (podanego wyżej) cyklu "Opowieści z Ziemiomorza" - czy jest to inny niż "Ziemiomorze" cykl??

Jest to, to samo.

Andrzej334 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-05-22, 17:13   

Tak też myślałem, ale zwątpiłem po przeczytaniu wypowiedzi Agnen.
Dziękuję za info.

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-05-25, 11:38   

nie sa to rewelacyjne ksiazki. przeczytalem kolejny tom ziemiomorza. sa lekkie, swobodne. czasem nawet nudne, ale trzymaja sie tych cech o ktorych pisal Lem.

ps, czy ma ktos czesc 3 ziemiomorza?

--

kore17 
Student

Wysłany: 2005-08-06, 17:07   

Przeczytałam wczoraj, dzisiaj już zaczęłam część 3. Ziemiomorze jest bardzo wciągające.
Jak na razie we wszystkich opowieściach przewija się mag - Ged, ale zawsze pokazany jest z trochę innej perspektywy - nie tylko przez pokazanie go oczami innych, ale też inne sytuacje i upływ czasu. "Czarnoksiężnik..." bardzo mi się podobał - jak dla mnie ważna jest ta część pod smokami i magią - pokazanie, jak niebezpieczne i zgubne mogą być nadmierne ambicje. I jak dużo czasu potrzeba, żeby to zrozumieć.
Ogólnie świetna książka, nie za długa, ale bardzo wciągająca ;]

DRaco 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-09-09, 12:39   

przeczytalem w ciagu kilku godzin bardzo fajna ksiazka mam jeszcze czesc i lykne ja zaraz ale musze isc do biblioteki po 3 i 4 czesc mam nadzieje ze bedzie :>
w kwestii recenzji:jak masz 5h i nie masz innych waznych spraw to mozesz zaczac ta ksiazke (pamietaj zjedz cos wczesniej :P )

kore17 
Student

Wysłany: 2005-09-09, 18:02   

Część 3, 4 i 5 mogę pożyczyć, bo stoi na półeczce. Poczytaj też opowiadania - najlepiej jeszcze przed ostatnią częścią - Innym wiatrem. Dowiesz się więcej o historii pewnej smoczycy ;)

monos 
Magister
miłośnik

Wysłany: 2005-09-09, 20:54   

kore17, o jakie opowiadania ci chodzi?
pzdr;]

--

kore17 
Student

Wysłany: 2005-09-09, 21:58   

Chodzi o Opowieści z Ziemiomorza - zbiór opowiadań powiązanych tematycznie z powieściami. Ciekawe i wciągające, a ostatnie - o Ważce, są powiązane z akcją Innego Wiatru. W razie czego ci pożyczę - może będziesz chciał poczytać ;]

harwi 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-10-18, 13:57   

Przeczytałam Czarnoksieznika dośc szybko teraz zabieram sie za nastepne cześci brakuje mi drugiej a mam nastepne dlatego troche sie to oddala w czasie! Ale głowa do góry trza poszperac moze na Alegro :D

Cerber 
Przedszkolak
nocny stworek

Wysłany: 2005-10-18, 18:38   

A ja mam w bibliotece cala sage :) wszystkie części ale doszedlem do wniosku ze jedank wole Zmieniańskiego i Sapkowskiego, chcociaż Le Guin tez całkime nieźle pisze....

3masz 
Przyjaciel forum
rozleniwiony maruda

Wysłany: 2005-10-18, 18:59   

Kwestia gustu, a czasem nastroju. Le Guin z Czarnoksiężnikiem to dla mnie zupełnie inna literatura niz Wiedźmin Sapkowskiego - nie porównuję tego i nie wartościuję. Czarnoksiężnika czytałem znacznie wcześniej niż Sapkowskiego, czy Tolkiena i była to jedna z pierwszych książek fantasy, która mnie poruszyła i zauroczyła, a takie sentymenty pozostają...

harwi 
Przedszkolak

Wysłany: 2005-10-19, 07:42   

Zgadzam sie Sapkowski jest nie do pobicia jak narazie, Ziemiański tez sie dobrze sprawuje, natomiast racja Le Guin to troszke inna rasa :D ale też Fajna :D

Odpowiedz do tematu