Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Inne] Manuel "Portret Izaaka Newtona"
Autor Wiadomość
Agnen 
Gimnazjalista

Wysłany: 2005-06-01, 12:35   [Inne] Manuel "Portret Izaaka Newtona"

Wreszcie przebrnęłam przez tą książkę. Trochę mi to zajęło.Przeczytałam ją ze względu na Newtona, ale na przeków autorowi.
Cała książka oparta jest na psychoanalizie (nie wierzę w nią. nie zgadzam się z żadnym z założeń psychoanalizy!). Miałam wrażenie, że Manuel za chwilę zpsychoanalizuje gołębie pocztowe, bo zrobił to chyba ze wszystkimi postaciami występującymi w książce. Szkoda, że nie napisał nic konkretnego o życiu rodzinnym Newtona i o tym, jak powstawały jego odkrycia. Innymi słowy - za mało jest o jego sposobie myślenia. Osoby, o których autor mówi we wstępie jako o głównych źródłach wiedzy o Newtonie, w ogóle nie pojawiają się w książce. Przypisów w zasadzie mogłoby nie być, bo nic nie wyjaśniają.
Przez większość książki Manuel męczy relacje Newtona z matkę i opisuje, co mu się wydaje na tej podstawie.
No i jeszcze ilustracje są dobrane bez sensu. opisywanych w tekście portretów w ogóle nie ma.

Wiem, że trudno jest napisać o kimś kto żył 300 lat temu, ale jak już ktoś się do tego zabiera, to mógłby się bardziej postarać.
Ostatnio zmieniony przez andy 2009-10-07, 16:01, w całości zmieniany 1 raz  

Konrad
Gość
Wysłany: 2005-06-02, 18:02   

Dodam tylko, że książka zrobiła kompletną klapę. Została wydana nakładem Prószyński&S-ka, ma niemal 500 stron i została ostatnio po raz kolejny przeceniona z 24zł na... 6zł. :)
Nieco ponad 1 grosz za stronę ! Jeszcze trochę i będzie tańsza od papieru toaletowego. Może niektóre puby literackie rozważą tą propozycję? :twisted:

Odpowiedz do tematu