Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[Krm] Grange Jean-Christopher "Przysięga otchłani"
Autor Wiadomość
karla616 
Dziekan
z Podmroku

Wysłany: 2009-07-08, 18:23   [Krm] Grange Jean-Christopher "Przysięga otchłani"

Kilka dni temu skończyłam czytać najnowszą z wydanych w Polsce powieści J. C. Grange'a. Bardzo sobie cenię tego autora za jego pracowitość - każda z jego książek jest dopracowana i niebanalna, jeśli chodzi o tematykę. Przedkłada się to niestety na liczbę wydanych pozycji - w końcu wiadomo: albo ilość, albo jakość :p

Tyle tytułem krótkiego wstępu, przejdźmy do samej "Przysięgi". Podobnie jak poprzednie powieści autora jest to thriller z wątkami sensacyjnymi. Głównym bohaterem powieści jest Mathieu Durey - niedoszły ksiądz, a obecnie paryski policjant. Dowiaduje się, że jego najbliższy przyjaciel, również policjant, usiłował popełnić samobójstwo i obecnie jest w stanie śpiączki. Mathieu postanawia pójść śladem ostatniej sprawy prowadzonej przez przyjaciela, z nadzieja, że w ten sposób odnajdzie przyczynę jego desperackiego czynu. To, co z początku wydaje się być jedynie zwykłym śledztwem w sprawie zamordowanego narkotykowego dealera, wkrótce zaprowadzi głównego bohatera nad skraj piekielnej otchłani...

Książka nie należy do cienkich - liczy sobie ponad 600 stron i to wcale drobnym druczkiem. Zabierze nas w fascynującą podróż po Europie: zaczniemy w ciemnym i niebezpiecznym paryskim getcie, potem popędzimy autostradą do Szwajcarii, by w końcu na pokładzie samolotu dostać się do Rzymu, Katanii czy w końcu... Krakowa.
Czytelnik już od pierwszej strony bombardowany jest nawałem informacji i wydarzeń. Osobiście momentami wręcz nie nadążałam za autorem - pojawiające się co chwila nowe wątki, wydarzenia i hipotezy wprowadzały niemało zamieszania. Miało to jednak swoje dobre strony - czytelnik nie miał czasu się nudzić.

Książka jest bardzo mroczna - ciemność wręcz emanuje z jej kartek. Niemal na każdej stronie towarzyszy nam Szatan w swoich wielu wcieleniach (niektóre opisy i sceny mogą zniesmaczyć co wrażliwszych). O ile pierwsze książki Grange'a nastawione były przede wszystkim na sensacje, to w ostatnich, min. "Czarnej linii" i właśnie "Przysiędze otchłani" autor coraz bardziej skupia się na mrocznych stronach ludzkiej duszy. Wprowadza nas na grząski grunt mistyki, gdzie zaciera się cienka granica między rzeczywistością, a ułudą.

Książka mimo, że udana, to nie należy jednak do najlepszych pozycji autora. Miejscami - przynajmniej dla mnie - była przewidywalna. kilka wątków autor wprowadził bez wyraźnej przyczyny, kilka innych pozostawił bez rozwiązania. W jednym czy dwóch miejscach pewne fakty wydały mi się nielogiczne, lub przynajmniej naciągane. Tak jakby autor miejscami sam gubił się w nawale informacji.

Mimo tych kilku niedociągnięć, lektura jest godna polecenia. Nie jest typowym schematycznym thrillerem - potrafi zaskakiwać w najmniej oczekiwanych sytuacjach, a sama akcja na przestrzeni kilku stron może obrócić się o 180 stopni. Z czystym sumieniem polecam jako wakacyjna (i nie tylko) lekturę.
4+/6
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-10-07, 13:18, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu