Forum KGB
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[SciFi] Campbell Jack Nieulękły
Autor Wiadomość
Recenzent
Przedszkolak
Jestem programem!

Wysłany: 2010-01-06, 05:11   [SciFi] Campbell Jack Nieulękły

Tifa Lockhart, 2009-12-27, 18:57
--------------------------------------

Myślisz, że umarłeś. Czekasz zahibernowany w kapsule ratunkowej sto lat. Niespodziewanie odnajdują cię inni ludzie i dowiadujesz się, że jesteś legendą.

Tak w skrócie wygląda początek tej książki. To było moje pierwsze spotkanie z space operą. Muszę przyznać, że bardzo udane. Znalazł się tutaj oczywiście kosmos, bitwy. Na szczęście nie było wątku romantycznego, bo tego już bym nie wytrzymała psychicznie. W przyszłości muszę zapoznać się z innymi pozycjami z tego gatunku, a już na pewno z dalszymi częściami Zaginionej floty.

Fabuła jest wciągająca. Akcja toczy się szybko. Co chwila przeskakujemy do innych wydarzeń, dzięki temu wiemy co się dzieje. Pomysł z dowódcą, który powraca po wieku wczasach największego kryzysu nie jest zbyt oryginalny- ten motyw jest w m.in.legendach. Ale za to jest fantastycznie wykonany.

Bohaterowie są interesujący. Główny - John Geary zwany Black Jackiem. Jest inną postacią. Zna i posługuje się zapomnianymi metodami walki, co nie zawsze przynosi mu popularność. Warto też wspomnieć o innych dowódcach np. kapitan Desjani - jego podwładnej, która umiała zachować spokój w najgorszych kryzysowych sytuacjach i zawsze była posłuszna wydanym decyzjom.

Ogółem w książce panuje atmosfera walki. Opisy nie były obszerne, ale za treściwe. Czytając je miałam wrażenie, że stoję sama napokładzie statku i wszystko widzę. Naprawdę jest to intrygująca lektura.Polecam ją miłośnikom SF i nie tylko.

W mojej ocenie - pełne 6/6

tygryska 
Towarzysz

Wysłany: 2010-01-06, 19:23   

moze jeszcze ktorej to ksiazki dotyczy? czy calosci cyklu? ;)

Nowalijka roku 2009

Konwi 
Towarzysz
jendza

Wysłany: 2010-01-06, 19:35   

"Zaginiona flota" - cykl
a te słowa pasują do pierwszego tomu

Tifa Lockhart 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2010-01-06, 19:39   

Tak tak to Nieulękły jest.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2010-01-06, 19:40   

Zgadza się, ale to recka przeniesiona z partnerskiego foruma. Fakt trzeba uściślać podobnie jak i Ty w innym temaciku

Xarthias 
Towarzysz

Wysłany: 2010-01-07, 08:31   

Ja mam trochę inne odczucia, a że właśnie skończyłem czytać, to się podzielę.
Pomysł dość fajny, ale samo wykonanie - cieniutkie. Fabuła jest płytka jak brodzik dla niemowląt, na dodatek w 100% przewidywalna (ale to w końcu space opera :P ).
Autor próbuje zrobić rys psychologiczny głównego bohatera, ale wychodzi mu tylko: "rany, oni myślą, że jestem bohaterem, legendą, ja nie chcę!". Szczerze mówiąc, w niektórych grach więcej wiemy o bohaterach i bardziej się z nimi utożsamiamy, niż w tej serii... W zasadzie o postaciach z książki nie da się napisać wiele więcej nad to, co napisał autor wątku.
Generalnie dałbym "trójkę" w sześciostopniowej skali, nie więcej. Do klasyków gatunku się nie umywa, przeczytać w wolnej chwili można. Wracać nie będę, kontynuacji czytał też raczej nie.

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2010-01-07, 20:30   

Xarthias napisał łagodnie to, co ja bym powiedział dużo dosadniej.
Nie wiem dlaczego autor doszedł do wniosku, że naiwność podniesiona do kwadratu przeradza się w jakość. Tylko dla zagorzałych fanów gatunku ( myślałem, ze się do nich zaliczam ), którym ani styl, ani wykonanie nie przeszkadza w odbiorze.
Jestem na NIE.

andy 
Przyjaciel forum
Obserwacja trwa

Wysłany: 2010-01-07, 21:20   

Czepiesz się stray znajomy, ale w sumie czy wsie muszą czytać leeteaturkę wyysokigo odlotu? Czasmi takie cuś też warto? No ale możę się kotzur myli? Chyba przestanę czytać space oprea, a przynajmniej tu o tym bo jak widać niepopularne :/

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2010-01-07, 22:04   

andy, andy

Trochę poczepiać się muszę, bo takie właśnie są moje w odczucia. Przecież doskonale mnie znasz i wiesz, że należę do wiernych czytaczy S-F. Wielokrotnie chwaliłem te lektury, które w moim mniemaniu na to zasługiwały, jednak niepoważnym by było bezkrytyczne spojrzenie na każdego autora byle by tylko pisał coś o bitwach w kosmosie lub tp.
Po prostu - ten akurat pisarz nie podoba mi się w najmniejszym stopniu. Tych, którzy są innego zdania zachęcam do wytrwania w swym przekonaniu. Ja pozostanę przy swoim.

pyton 
Towarzysz

Wysłany: 2010-01-08, 18:04   

Andrew, bohater się zmienia w trakcie całego cyklu, podobnie jak zachowanie oficerów floty. Poczekaj na 5-tą część, a być może zmienisz zdanie. Dla mnie cykl jest świetny, w ramach konwencji, oczywiście.

andrew 
Docent
NIEDOWIAREK

Wysłany: 2010-01-09, 21:17   

Wszystko fajnie, jednak czekanie na piątą część po to by zobaczyć wreszcie przyzwoitą lekturę wydaje się z lekka masochistyczne ;)
Cóż, jednak w pewnych realiach jestem potencjalnym masochistą wiec jest....spora szansa :)

Odpowiedz do tematu